1
Дмитро Чередниченко «Сніговий звіринець»
Мета уроку: сприяти розширенню знань дітей про зиму як пору року; формувати в учнів навички свідомого, правильного, виразного читання вголос; навчити читати текст «Сніговий звіринець»; закріплювати та поширювати словник учнів; допомагати невимушено висловлюватись; познайомити з прислів’ями, приказками, загадками про зиму; розвивати загально мовленнєві уміння й навички, пізнавальні процеси, фантазію, уяву, вміння виділяти головне з почутого шляхом аналізу інформації; заохочувати учнів до активної розумової діяльності, самостійності, творчості; виховувати любові до природи, пошану до праці.
Корекція: звуковимови, моторики, сенсорної, пізнавальної та особистісної сфери.
Обладнання: силуети звірів з білого паперу, мультимедійна презентація, загадки, прислів’я вірші про зиму, мовленнєвий матеріал.
Тип уроку: міжпредметний.
Словникова робота: відлига, пометикували, розохотились, вепр (тлумачення); спускалися, наліпили, сніговика (важкі для читання 4-х складові слова)
Індивідуальна робота: Реуцький Я., Потикун А., Стоколясова А..
(Робота за міні-підручником, аплікації «Снігові звірі»)
Хід уроку
І.Загально-корекційна частина
Привітання
Треба дружно привітатись.
– Добрий день!
Вправо, вліво поверніться,
Один одному всміхніться.
Ще раз дружно привітались.
– Добрий день!
Організаційний момент. Рефлексія
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі
Привітайте в добрий час
Людей посмішкою, миром.
Ми Вам раді добрі люди
І вітаєм щиро Вас
Та запрошуєм ласкаво
На урок в четвертий класс.
Мовна зарядка
– Починаємо наш урок як завжди з мовної зарядки.
Завжди говоримо красиво
Не поспішаючи, сміливо.
Є в нас в роті язичок
Він говорить чок, чок, чок.
Далі скажем лю, лю, лю,
Україну я люблю.
– Урок розпочався! До праці мерщій! Усі перешкоди здолати зумійте. Працюйте наполегливо, швидко, старанно, щоб кожна хвилинка не втратилась марно. Подивилися на мене, посміхнулися усі. Чи готові до роботи? Молодці!
Девіз уроку: ( читаємо на дошці)
Слухати уважно! Читати виразно! Працювати старанно!
– Я очікую від вас плідної праці. Сподіваюсь, що ви будете активними, кмітливими, розумними, уважними, організованими.
Рефлексія (сніжинки настрою)
– Відгадайте загадку.
Загадка
Зірка сніжно біла на рукав мені злетіла.
Поки несла її сюди, стала краплею води. (Сніжинка)
– Зима на ваші парти намела сніжинок. То ж візьміть і покажіть ту, яка відповідає вашому настрою.
1. Вступна бесіда (підготовча)
– За вікном чарівна красуня зима. Краса зимової природи надихала письменників на творчість. За допомогою художнього слова вони яскраво і точно передають образи засніженої природи. Отже, дітки, вирушаймо у світ краси і зимових див!
2. Нервово-психологічна підготовка
– Зиму можна не тільки побачити, зиму можна навіть почути.
Мовна розминка:
Дихальна вправа: вітерець і вітер;
Артикуляційна гімнастика: язичок ?
Голосова вправа: гуде вітер, завірюха, розтають бурульки.
– На ваших партах робочі картки. Вставте в слова букви, що позначають голосні звуки та прочитайте речення.
Мовна вправа: С.нц. бл.щ.ть, а м.р.з тр.щ.ть.
Чистомовка
Промовляння і добір слів до чистомовки.
Ми – ми – ми – ми радіємо зимі!
Ло – ло – ло – снігом землю замело.
Ги – ги – ги – ой як біло навкруги!
Ву – ву – ву зліпим бабу снігову.
СЛАЙД 1 (мнемотаблиця вірш «Зима»)
- На ваших картках є рядки віршика. Розташуйте їх у правильному порядку як за малюнками і прочитайте.
Розчитування за мнемотаблицею
Ну ж бо снігу намело –
Стало білим все село.
Біла стежка, біла річка,
Біла вишня і смерічка,
Біла хата, білі коні.
Тільки носики червоні.
СЛАЙД 2 (Буду я природі другом)
3. Актуалізація набутих знань
– Над якою темою ми почали працювати? («Буду я природі другом»)
– Давайте пригадаємо твори, які вже прочитали.
С. Жупанин «Буду я природі другом»
Б. Харчук «Калина»
Г. Демченко «Спасибі лісникові»
А. Качан «Крихта хліба»
В. Сухомлинський «Відломлена гілка»
В. Чухліб «Равлик»
І. Франко «Сипле сніг»
– А чи уважно ви читали?
Гра «З якого твору?»
«Не столочу навіть і трави. Я скажу їй: – Зеленій, живи!»
«Бабуня Настя нічого так не любить, як садити дерева.»
«Дострибала білочка до узлісся. Аж чує, хтось шурх-шурх, рип-рип!»
«Дідусь зупинився. Упізнав липу.»
4. Перевірка домашнього завдання
– Що було задано? (вірш Івана Франка «Сипле сніг»)
СЛАЙД 3 (сипле сніг)
Запитання до змісту вірша
– Чому сніг порівнюється з сріблистими метеликами? А чи можна його порівняти з цукром, адже він теж білий?
– Чому поет порівнює усе, засипане снігом, із білим морем?
Читання вірша уголос
Підсумок перевірки домашнього завдання
ІІ. Основна частина
Робота над темою уроку
1. Проблемна ситуація
Технологія «Асоціативний кущ»
– Діти , а з яким словом у вас асоціюється слово зима?
СЛАЙД 4
Гра «Доповни речення»
– Багато ознак у красуні-зими. Пригадаємо їх і доповнимо речення.
Світить, але не гріє... (сонечко).
Падає білий, лапатий... (сніг).
Водойми вкриті... (кригою).
На деревах... (іній).
На небі важкі, сірі... (хмари).
– А яка не постійна зима. То сніговій з морозом, то дощ. А потім відлига.
Словникова робота: відлига.
СЛАЙД 5 про відлигу.
Що таке відлига?
– У відлигу добре ліпиться сніг.
– Що приносить дітям ця пора? (Радість, веселощі, розваги)
– Зверніть увагу, тема нашого уроку (на дошці): Д.Чередниченко «Сніговий звіринець» про одну із зимових розваг.
2. Завдання уроку:
3. Вивчення нового матеріалу
СЛАЙД6 Відомості про автора.
Презентація книжок ( твори Д. Чередниченка)
Ознайомлення з змістом тексту
1. Словникова робота:
– Перш ніж прочитаємо текст, до вашої уваги слова, значення яких ви повинні знати і правильно їх читати. (на дошці)
пометикували – винесли якусь справу на розсуд, або добре подумали, перш ніж щось робити;
Розохотились – мали велике бажання.
2. Слухання (читає вчитель)
СЛАЙД 7 «Сніговий звіринець»
– Яка тема тексту?
(зимові розваги дітей)
– Слово вепр* позначено зірочкою. Шукаємо його у словнику на ст.183.
– Що воно означає?
СЛАЙД – вепр.
3. Перевірка первинного сприймання
СЛАЙД 9 (сніговий звіринець)
– Чому текст має таку назву?
– Кого діти зліпили крім звірів?
– Де саме ліпили діти звіринець?
Гімнастика для очей ( за табличкою)
Робота над текстом
1. Читання разом з другом (Робота в парах. Один учень читає речення, інший - слухає. І навпаки.)
– Ваше завдання: Слухайте один одного, читаючи - ставте в словах правильний наголос. Добирайте інтонацію. Давайте поради як треба правильно.
2. Читання для себе (Самостійне читання пошепки.)
– Яких звірів наліпили діти? Кого першого? Хто останній?
На дошці виставляються силуети звірів (жабенята, заєць, лисичка, вовчик, ведмедик, вепр, слон)
3. Читання тексту учнями способом «Ланцюжок».
– Не хвилюйтеся. Будьте уважні, читайте виразно, не припускайтесь помилок.
Фізкультхвилинка
Ніжки замерзли – погріли, потупотіли.
Ручки замерзли – потерли.
Вушка розім'яли.
Потім, як зайчики, пострибали.
Ой, як жарко стало.
4. Застосування знань у практичній діяльності
Гра «Розвідники».
– Прочитати ті речення, які починаються з букви А…
(Аж..,А тоді…,А тепер…, А хобот…)
Вправа «Словесне малювання»
– А якого б ви зліпили діда-сніговика?
Слухання вірша.
Послухайте вірш. Визначте, який він – сумний, спокійний чи веселий.
У дідка Сніговика Кочергою ворухнув,
Кочерга замість ціпка, Бороду розпушив
Замість носа – бурячок. І по стежці рушив.
Замість шапки – казанок. – Ти куди оце, куди?
Сперся він на кочергу – А туди, де холоди,
І ні кроку по снігу. Де снігів по пояс –
А в одлигу позіхнув, На Північний полюс.
– Всі ці вироби з снігу називаються правильно скульптурами. І професія є така - скульптор.
Слайд 10 «Майстри снігових скульптур»
СКУЛЬПТОР – це художник, твори якого мають об’ємну форму, тобто скульптури.
СКУЛЬПТУРА – це вид образотворчого мистецтва, який виконується з твердих матеріалів засобами витесування, випилювання, виливання, ліплення.
Слайди 11 «Звірі з снігу»
Все це створили люди.
– Які чудові звірі! - Хотілось би вам створити звіринець?
– Так як ми зараз не на вулиці, а в класі, то пропоную конструювання.
– Я знаю: одні діти полюбляють конструювати з «LEGO», а інші – складати пазли.
– То ж беріть матеріали в руки і творіть дива!
ПІДСУМОК:
– Чудовий звіринець! Розмістимо його у творчому куточку.
СЛАЙДИ 12 ( Правда, яка нагадує казку)
- А зараз ви побачите правду, яка нагадує казку. Зима уміє дивувати.
– До вашої уваги цікаві природні явища, які не завжди можна побачити.
Фізкультхвилинка «Гра в сніжки»
– Засиділись? Мершій до гри в сніжки. Вони у нас паперові, але все одно згодяться для розваги.
(Діти кидають сніжки у корзину)
ІІІ. Заключна частина
1. Закріплення вивченого матеріалу
Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання
Характеристика дітей
– Що можна сказати про дітей, героїв тексту?
– Дайте характеристику дітям: які вони?
(Робота біля дошки)
– Із запропонованих слів оберіть потрібні і розмістіть коло малюнку.
(малі, працьовиті, кмітливі, ліниві, радісні, боязливі, загартовані)
- Знайдіть і зачитайте уривок із тексту як діти ліпили звірів.
2. Узагальнення та систематизація вивченого.
– Поміркуйте: ліпити звірів з снігу це – тільки розвага чи розвага і праця?
– Так, праця і думаю нелегка.
Робота над прислів’ями про труд.
– Чи підходять за змістом ці прислів’я до тексту «Сніговий звіринець»?
(Читання)
– Знайдіть зайві прислів’я
Більше діла – менше слів.
Без діла слабіє сила.
Без охоти нема роботи.
Був би початок, а кінець завжди та буде.
Була б охота – буде гарна робота.
– Запам’ятайте їх. І в житті поважайте будь-яку роботу. Виконуйте її з охотою та доводьте розпочате діло до кінця, як на цьому кадрі.
Слайд 13 «Мої учні»
Бесіда про охорону здоров'я взимку
– Сніг іноді приносить радість, а іноді — лихо.
Радість – коли можна побігати по сніжку, пограти в сніжки, зліпити снігову бабу, покататися на лижах, санчатах, ковзанах.
А лихо коли? (Коли сніжкою можна вибити око або боляче вдарити, захворіти нагулявшись, застудити горло, якщо його скуштувати.)
– А щоб не захворіти і не травмуватися, треба дотримуватись певних правил. – Розкажіть, як правила ви знаєте.
Творча групова робота «Снігова куля».
«Як правильно поводитися під час зимових розваг»
Слайд 14 «Безпека»
- Пропоную вам створити велику снігову кулю з ваших відповідей-сніжинок.
(На дошці прикріплений макет сніжинки з написом «Безпека».)
- Об'єднайтеся у групи, обговоріть питання, які намальовані на ваших сніжинках і коротко розкажіть.
І група – Де у вашому дворі можна кататися на санчатах та ковзанах?
(Подалі від автомобільної дороги, де немає льоду, каміння, побитого скла.)
ІІ група – Які небезпеки чатують на тебе на подвір'ї взимку?
(Бурульки на будинках, слизька стежка, талий сніг на даху.)
ІІІ група – Як можна взимку уникнути небезпеки на подвір'ї?
(Кататися подалі від будинку, кататися на лижах і санчатах по снігу, не сковзатися на льоду.)
(Доповідачі кожної групи презентують свої відповіді та прикріплюють сніжинки на дошку, створюючи снігову кулю.)
ПІДСУМОК
-Отже, як уникнути небезпечної ситуації ? (Дотримуватись правил)
3. Підсумок уроку. Оцінювання
Запитання за змістом тексту:
– Хто автор оповідання?
– Які погодні зміни дали дітям змогу ліпити з снігу?
– Яка тварина стала для дітей гіркою? Чому?
Сніжинки з оцінками
– Ми почали урок у зимовому настрої. І Зима спустила з неба вам сніжинки. Вони не прості, це – сніжинки-оцінки.
Рефлексія (сніжинки настрою)
– Бачу настрій у вас чудовий, але час закінчувати урок.
4. Повідомлення домашнього завдання
Ст. 71-72, виразно читати, переказувати текст.
Рефлексія
Приведення у порядок робочих місць.
Створення установки на відпочинок.
Годинник невтомний показує враз,
Що нашу роботу закінчити час.
Працювали ви добре, друзі,
Відпочиньте по заслузі!