Персональний помічник сучасного вчителя: новий інноваційний інструмент на основі ШІ від «На Урок» та chatGPT.
«Створення AI може бути як найбільшим успіхом в історії нашої цивілізації, так і найгіршою подією. Ми просто не знаємо.
Невідомо, чи буде AI безкінечно допомагати нам, чи просто відсуне нас вбік, розвиваючись все ширше, чи знищить нас»
(Стівен Хокінг.)
Штучний інтелект стaв нaстільки популярним, що про нього говорить увесь світ. Він привертає все більше уваги та, як вважають експерти, вже невдовзі кардинально змінить наше життя. Вже зараз науковці розробляють технології, що допомагають лікувати, шукати інформацію, гарантувати безпеку даних, обробляти величезні масиви інформації... І це лише початок!
Технології штучного інтелекту розвиваються настільки стрімко, що подеколи за ними складно встигнути, і поступово проникають у всі сфери нашого життя. Генерація зображень та текстів, пошук інформації, відповіді на найрізноманітніші запитання, допомога з перекладом... Здається, ШІ вже всюди! Тож не дивно, що багато хто задався питанням – коли та які професії може замінити штучний інтелект? Проте, як упевнено зaявляють експерти, хвилюватися щодо цього дещо зарано. Штучний інтелект не є конкурентом людини, радше він – надійний помічник, із допомогою якого можна досягти значних успіхів у роботі, спростити виконання рутинних завдань та звільнити час для творчості.
Не будемо приховувати: для освітян ця можливість надзвичайно важлива. І саме для того, аби вчителі могли нарешті дозволити собі приділити більше часу учням, а не папірцям, команда освітнього проєкту «На Урок» створила Персональний помічник сучасного вчителя. Він складається з набору інноваційних інструментів на основі штучного інтелекту, який допомагає оптимізувати щоденну роботу педагогів.
Якими інструментами ви можете скористатися просто зараз?
Завдання та вправи
Організація роботи
Для уроку
Чат
Розумний пошук
Робота з медіа
Інші інструменти
Працювати із Персональним помічником сучасного вчителя дуже просто. Розгляньмо невеличкий приклад. Уже зовсім скоро початок нового семестру, тож саме час подумати над цікавими завданнями та активностями для роботи. Доручіть це завдання штучному інтелекту!
Почнемо з підготовки до нового нaвчального року. Нaприклaд, створимо чеклист, який допоможе визнaчитися із пріоритетaми. Переходимо за посиланням та обираємо інструмент «Чеклисти». У робочій області вказуємо потрібну тему (в нашому випадку це буде «Як учителю підготуватися до нового семестру?»), a потім лишається тільки натиснути кнопку «Створити».
Що ж пропонує Помічник? У нього спрaвді є кількa дуже цікaвих ідей, якими ми з рaдістю ділимся із вaми:
Або можна зробити чекліст «Інструктаж з техніки безпеки на зимові канікули»
Тa не зупиняймося нa цьому! Адже ми можемо ще знайти цікаві ідеї для уроків, проєктів і не тільки. Обираємо інструмент «Ідеї цікавих завдань». У робочій області вказуємо потрібну тему (в нашому випадку це буде «Добірка цікавих завдань до теми: «Безпечний інтернет»), вибираємо форму завдань (групові чи індивідуальні), а потім зa потреби налаштовуємо контекст (вкажіть предмет, цільову аудиторію та виберіть мову результату). А потім лишається тільки натиснути кнопку «Створити».
До речі, за таким принципом можна створити флешкартки – школярам надзвичайно подобаються такі завдання, адже вони динамічні тв цікаві. Тож переходимо за посиланням та обираємо інструмент «Флешкартки». Ми можемо знову вставити в робоче поле текст для створення флешкарток, а можемо обрати певний матеріал із Бібліотеки, завантажити власний файл, вставити зображення чи навіть посилання на конкретне відео з YouTube. Отже, спробуємо створити флешкартки за відео (для прикладу візьмемо вебінар «Сертифікація вперше: що потрібно знати вчителю»), для цього просто вставляємо посилання на нього в робоче поле:
Розумний пошук
Що це за технологія і як користуватись ChatGPT?
Якщо вам здається, що про ChatGPT говорять уже вічність – це тільки здається. Перший реліз чат-бота відбувся у грудні 2022 року й залишився майже непоміченим широкою публікою, допоки титани IT-ринку – Bing, Discord, Snapchat, та ін. – не почали інтегрувати останню розробку в сфері ШІ у свої продукти.
Абсолютно неочікувано, нові завантаження Bing підстрибнули в 10 разів, що просигналізувало попит на подібні елементи у звичних користувачеві інструментах. І почалася лихоманка.
Про ChatGPT пишуть New York Times, Forbes, Harward Business Reviews – і не дарма, адже чат-бот показав усім нам цінність сучасних технологій та користь від їхнього практичного застосування в повсякденному житті. Чат-бот пояснює складні концепції простою мовою, розв’язує математичні рівняння, генерує код і навіть пише сайти, і все це абсолютно безплатно.
Проте, багато хто не розуміє, яку користь можна отримати, якщо витратити трохи часу на знайомство з широким функціоналом бота. Зробили це за вас, зібрали в детальні інструкції та додали приклади запитів.
«Поясни мені ось що»
Приклади того, як можна звертатись до чата:
«Оціни мої знання»
Підготовка до технічного інтерв’ю, важливого тесту чи екзамену може бути інтерактивною. Для цього попросіть ChatGPT провести для вас пробне інтерв’ю – так ви зможете в напівігровому форматі виявити прогалини в знаннях, а також попрактикуватися в логічному викладенні своїх думок. Приклади запитів до чата:
«Порадь, з чого почати»
Кількість інформації за темою може дуже просто ввести в ступор, якщо ви тільки починаєте вивчати якусь технологію. «Які найкращі безплатні курси для Front-End розробників ти знаєш?»
«Допоможи зрозуміти код»
ChatGPT розуміє не тільки людську, але й машинну мову. Він легко розв’язує кодерські завдання, а також допомагає з аналізом тих рішень, до яких ви прийшли самостійно. До того ж, це можуть бути завдання не тільки на популярних Python чи C#, а й вузькопрофільних F#, Rust чи Erlang. Деякі рішення, що пропонує ChatGPT, не знайти в гуглі – тож це дійсно неоціненний помічник у роботі розробника. Що можна попросити зробити з кодом:
«Спрости мені життя»
Робота з кодом – це також його покриття тестами, написання коментарів для тих, хто розбиратиметься з вашим кодом пізніше, і багато інших дотичних завдань. Усе це можна делегувати ChatGPT – за умови уважної перевірки отриманих результатів:
«Help me master English language»
Оскільки англійська – це основна мова ChatGPT, ним можна користуватися як мовним коучем для аналізу та виправлення ваших текстів. Він підкаже нюанси використання синонімів, допоможе перекласти слово з огляду на контекст, перевірить граматику і виправить помилки. Чат також може пояснити ситуації, в яких потрібно використовувати те чи інше граматичне правило, і дасть тести на закріплення матеріалу:
«Порахуй-но це»
Окрім непоганого розуміння мов програмування, ChatGPT також дуже гідно справляється з математичними задачами. За таким самим принципом, він може й теорію підказати, і задачу за вас розв’язати:
Чому ChatGPT – це НЕ універсальний помічник?
Не хочемо звучати як педанти, але необмежене користування ChatGPT принесе вам більше шкоди, ніж користі.
Не вирішуючи проблеми самостійно, ви зупиняєте свій розвиток. Неможливо повністю розібратись у темі та здобути знання, не «поламавши» голову. Коли ви зайшли в глухий кут і самотужки не можете впоратись із завданням, звернутись по допомогу є оптимальним рішенням – але ви маєте бути чесними з собою і чітко розрізняти, коли користуватися чатом є припустимим.
Окрім цього, потрібно пам’ятати про кілька важливих обмежень у роботі з чатом:
Який наш вердикт щодо ChatGPT? Це, напевно, найкраще, що траплялося в світі технологій за останні роки – особливо в тому, що стосується впливу на життя звичайних людей, не дотичних до технологійВ ChatGPT розрахуйте податки, використовуючи логіку розрахунку та список трансакцій у форматі CSV.(Демонстрація пошуку)
У нашому стрімкому інформаційному суспільстві важливо використовувати інновації для покращення навчання та розвитку молодого покоління. Персональний помічник від «На Урок» є однією з таких інновацій, яка може значно полегшити вашу роботу та покращити результативність навчання.
Дякую за увагу, і бажаю успіхів у впровадженні нових технологій у вашу педагогічну практику!
1