Виступ соціального педагога
на зборах батьків майбутніх першокласників
на тему «Соціально-педагогічна адаптація дитини до нового соціального середовища (школи)».
Кожного року в перший день осені школа відкриває двері для нових учнів. В цей святковий і хвилюючий для всіх День Знань починається відповідальний періодом як для батьків так і для їх дітей:
Багатьом першокласникам тяжко дається початок навчання в школі:
Опинившись в новому для дитини соціальному середовищі (школі) вона починає адаптуватися.
Соціально-педагогічна адаптація до нового соціального середовища (школи) – це процес пристосування дитини до нових умов, вимог, обов'язків, статусу учня.
Процес адаптації учнів першого класу відбуваєтьсяє на трьох рівнях:
Для періоду адаптації дитини до школи характерним є зміна соціального статусу дитини: з безтурботного дошкільника вона перетворюється на учня з новими і складними обов'язками:
Дезадаптованість (порушення процесу адаптації) у певної частини школярів пов'язана з поведінковими проблемами – низьке засвоєння шкільних норм поведінки. На уроках ці діти неуважні, часто не слухають пояснення вчителя, відволікаються на сторонні заняття і розмови.
Видатний педагог Василь Олександрович Сухомлинський вважав, що "школа не повинна вносити різкий перелом у житті дітей. Нехай, ставши учнем, дитина продовжує робити сьогодні те, що вона робила вчора. Нехай нове з’являється в її житті поступово і не приголомшує зливою вражень." Пропоную ознайомитись із рекомендаціями, щоб підготувати дитину до входження до нового соціального середовища (школи).
1. Життя в новому режимі
Протягом літа Ви маєте змогу підготувати Вашу дитину до режиму, в якому вона буде існувати наступний навчальний рік. Разом з першокласником складіть розпорядок дня та допоможіть його дотримуватись. Заздалегідь розрахуйте для себе і дитини необхідний час, щоб встигали прокинутися та зібратися вранці до школи без поспіху і страху запізнитися. Поступово привчайте дитину прокидатись в той час, в який потрібно буде прокидатись у вересні.
2. Здоров’я дитини
Навчіть своє чадо «тримати спину», щодня робіть зарядку.
Слідкуйте за зором дитини, включіть в раціон чорні ягоди, риб'ячий жир, печінка, що багаті вітаміном А, який покращує зір, знімає втому.
3. Облаштування робочого місця
У дитини має бути свій куточок, де вона буде зберігати всі свої шкільні речі. В дитини має бути:
4. Поряд в кімнаті і рюкзаці
Можна у формі гри показати і розповісти дитині, як важливо, щоб кожна річ знаходилася на своєму місці. Придумайте разом зі своїм першокласником, де будуть «жити» олівці, книги, зошити, фломастери, портфель, шкільна форма та інше. Поясніть майбутньому першокласнику, що необхідно навчитися самостійно готуватися до навчального дня: одягати форму, збирати рюкзак.
5. Ставлення до школи
Ніколи не лякайте школою і поганими оцінками, не варто лякати фразами типу «скоро розпочнеться доросле життя», «в школі тебе навчать, як себе поводити» та інше. Навпаки, підтримайте в дитині прагнення стати школярем. Ваша щира зацікавленість допоможуть підтвердити значущість нового положення і діяльності. У молодшому шкільному віці діти особливо орієнтовані на реакцію дорослих, тому:
6. Соціальні навички
Перевірте, чи достатньо дитина засвоїла соціальні навички, що допоможуть їй знайти друзів в новому колективі:
Успішність навчання дитини в школі залежить і від того, як вона адаптується до нового соціального середовища.
Важливим чинником адаптації дитини до школи виступає ії соціальне оточення. Успішність процесу адаптації дитини до школи залежить і від того, наскільки міцно вона змогла ствердити свою позицію в класі серед однолітків. Важливо, щоб дитина знайшла собі друзів серед однокласників.
Отже, користуйтеся цими порадами, що допоможуть полегшити складний для багатьох першокласників процес адаптації до нового соціального середовища. Сподіваюсь, адаптація Ваших дітей пройде якомога легше.
Дякую за увагу! До нових зустрічей!