Математика
1 клас
Тема. Число і цифра 5.
Мета. Ознайомити учнів зі способами утворення числа 5; навчити писати цифру 5; вправляти у кількісній і порядковій лічбі; розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість; виховувати старанність, товариськість.
Обладнання. Математичний набір (числа і геометричні фігури), конструктор LEGO, цифра 5 у малюнках предметів, ілюстративний та роздавальний матеріал, математичні віяла.
Хід уроку
І.Організація класу
Ось і продзвенів дзвінок.
Він покликав на урок.
Дружно зараз всі сідайте,
До роботи приступайте.
Полічіть від 1 до 10; від 10 до 1 від 1 до 5, від 5 до 1.
Лічба порядкова від 1 до 10;від 10 до 1.
1. Гра «Загадкова»
(Використання математичного віяла)
Яке число слідує за числом 2?
Яке число передує числу 5?
Це число більше 2 і менше 4?
Яких сусідів має число 4?
Які числа пропущені?
2. Гра «Цифроїд»
1, 2, … , 4, 5, 6, …, 8, 9, 10
1, …, 3, 4, …, 6, 7, …, 9, 10
3. Гра «Яка закономірність?»
2, 4, 6…, … .
1, 2, 3, …, … , … .
4. Гра «Яка фігура зайва?»
(Діти знаходять зайву фігуру і пояснюють, чому вона зайва.)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Відгадайте загадку
Скільки пальців на руці
Легко стиснуть в кулаці.
Дружно всі ви полічіть:
Раз, два, три, чотири, п’ять.
2. Заучування напам’ять лічилку
Гойда, гойда, гойдалочка,
Гойдається Наталочка:
- Раз, два, три, чотири, п’ять
– Буду лялечку гойдать.
Гойда, гойда, гойдалочка,
Гойдається лялечка:
- Раз, два, три, чотири, п’ять
– Треба гойдалку спинять.
Гойда, гойда, гойдалочка,
Стомилася Наталочка,
- Раз, два, три, чотири, п’ять –
- Підем з лялечкою спать.
- Яке число будемо вивчати на уроці?
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
ІV. Робота над темою уроку
1. Гра «Цікавинка»
Що цікавого ви знаєте про число 5?
(5 пальців на руці, купюра 5 гривень, лічилка завжди до числа 5)
2) Утворення числа 5.
Робота з геометричним матеріалом.
Покладіть на парту 4 кружечки. Додайте ще один. Скільки стало?
Покладіть 4 трикутники. Складіть пари. Ці числа рівні чи не рівні?
Покладіть на парту 5 прямокутників і 5 кружечків? Складіть пари. Що можна сказати про кількість прямокутників і кружечків?
ІV. Фізкультхвилинка
Раз, два – всі пірнають.
Три, чотири – виринають.
П’ять, шість – на воді
Кріпнуть крильця молоді.
Сім, вісім, що є сили
Всі до берега приплили.
Дев’ять, десять – обтрусились
І за парти тихо всілись.
3.Викладіть з конструктора LEGO число 5.
4.Робота з підручником
(с. 19, завдання 1)
Що зображено на кожному малюнку?
( 5 гривень, 5 копійок, на годиннику 5 година, фігура п’ятикутник)
с. 19, завдання 3
Які групи предметів зображено?
Скільки предметів у кожній групі?
Чого на малюнку по 5?
5. Гра «Асоціація»
Потім вийшла погулять
на папері цифра 5.
Руку вправо простягнула,
Ніжку бубликом зігнула.
На що схожа цифра 5? (Відповіді учнів)
6. Написання цифри 5
а) Із скількох елементів складається ця цифра?
Цифра 5 складається з трьох елементів: дугоподібної лінії, короткої прямої похилої лінії та правого півовалу. Починаємо писати з верхньої сторони клітинки недалеко від правого кута й ведемо вниз у напрямку до середини клітинки коротку пряму похилу лінію. Далі, не відриваючи руки, пишемо малий правий півовал до нижньої сторони клітинки так, щоб він не торкався правої сторони, де заокруглюємо ліворуч ближче до нижнього лівого кута. Відриваємо руку і вгорі проводимо дугоподібну лінію праворуч до верхнього правого кута клітинки.
б) Зафарбувати стільки клітинок, скільки на малюнку горошин.
7. З’єднайте кількість предметів з числом
8. Порівняйте числа.
(Індивідуальна робота на картках).
3 □ 4 2 □ 1 2 □ 3 4 □ 4
5 □ 5 3 □ 5 4 □ 1 2 □ 4
3 □ 3 1 □ 2 1 □ 3 5 □ 4
9. Веселі задачі
П'ять синів в діда Кіндрата —
І в кожного — рідна сестра.
Зможеш ти відгадати —
Скільки дітей у діда Кіндрата?
У садок до годівниці
Прилетіли три синиці
Потім ще дві птиці.
Скільки всіх на годівниці?
10. Практична робота.
У вас на парті лежить 5 паличок.
- Яку фігуру можна скласти з паличок?
(Пятикутник).
- Складіть її.
V. Підсумок уроку
1. Вправа «Мікрофон»
- Як утворилося число 5?
- Сусідами числа 5 є числа…
- Яке число є наступним до числа 5?
- А попереднім?
2. Гра «Незакінчене речення».
На уроці я навчився…
Мені сподобалося …
Найскладніше було …
Найлегше було…