Тема:Визначення відмінків іменників у реченнях.
Мета:
Очікувані результати:
Після вивчення даної теми учні зможуть:
Хід уроку:
Відгадайтеребуси і дізнайтесь тему сьогоднішнього уроку:
(іменник)
(відмінки)
Отож, сьогодні йтиметься про відмінки іменників.
1.1 Бесіда: Що таке іменник? Які бувають іменники за значенням? Які відмінки ви знаєте?
1.2 Гра "Відгадай відмінок": Вчитель називає слова, а учні хором називають їх відмінок.
2. Мотивація навчальної діяльності:
2.1 Розповідь: Сьогодні ми вирушимо у подорож мовою. Нас чекає багато цікавих завдань, де нам знадобляться знання про відмінки іменників.
3. Вивчення нового матеріалу:
3.1 Пояснення вчителя: Повторення відмінків іменників, відмінкових закінчень.
3.2 Розбір прикладів: Розбір кількох речень, визначення відмінків іменників у них.
Кілька речень для визначення відмінків іменників, розподілених за рівнем складності
У саду ростуть яблуні, груші та сливи.
Хлопчик подарував сестрі ляльку.
Ми поїхали на море.
Новий зошит лежав у портфелі біля підручника.
Зимовий ліс засніжений і тихий.
Для високого рівня:
Завдяки дружбі ми завжди підтримуємо один одного.
Зимовим вечором ми сиділи біля каміна і читали книги.
Мрія кожного учня – добре вчитися.
3.4 Складання таблиці: Спільне складання таблиці відмінків іменників з прикладами.
Відмінок |
Питання |
Приклади (однина) |
Приклади (множина) |
Називний |
Хто? Що? |
стіл, книга, мама, місто |
столи, книги, мами, міста |
Родовий |
Кого? Чого? |
стола, книги, мами, міста |
столів, книг, мам, міст |
Давальний |
Кому? Чому? |
столу, книзі, мамі, місту |
столам, книгам, мамам, містам |
Знахідний |
Кого? Що? |
стіл, книгу, маму, місто |
столи, книги, мам, міста |
Орудний |
Ким? Чим? |
столом, книгою, мамою, містом |
столами, книгами, мамами, містами |
Місцевий |
На кому? На чому? |
столі, книзі, мамі, місті |
столах, книгах, мамах, містах |
Кличний |
|
столи, книги, мамо, місто |
столи, книги, мами, міста |
4. Закріплення матеріалу: групова робота.
Група 1: Складіть 5 речень, використовуючи іменники у різних відмінках. Підкресліть іменники і надпишіть над ними їх відмінок.
Група 2: Розгадайте кросворд, де за підказками потрібно вписати іменники у потрібному відмінку.
4.2. Складіть кросворд: Відгадай відмінок!
Горизонтально:
Вертикально:
Гра "Хто швидше": Діти діляться на дві команди. Кожна команда отримує картки зі словами. За сигналом вчителя, учні повинні якомога швидше визначити відмінок слова і підняти відповідну картку.
4.3. Створення карток для гри "Хто швидше"
Принцип створення карток:
4.4. Приклад набору слів для однієї команди:
Картки зі словами:
Яблуко Книга Земля Вода Будинок
Олівець Сонце Хлопчик Дівчинка Ліс
4.5.Додаткові картки для гри "Хто швидше?"
Зверніть увагу: Я пропоную кілька варіантів карток.
Варіант 1: Розширення тематики
а)Природа:
Птах Квітка Річка
Гора Небо Сонце
б)Предмети:
М'яч Олівець Стіл Ручка
Стіна Вікно Вазон Книжка
в)Люди:
Вчитель Учень Батько Мати
Друг Водій Сестра Волонтер
4.6. Приклад карток з різними відмінками для слова "яблуко":
4.7. Тексти з пропущеними іменниками для вправи на відмінки
Ось кілька варіантів текстів з пропущеними іменниками, які можна використовувати для закріплення знань про відмінки:
а) Про прогулянку в парку:
Ми пішли в ... (парк). Діти грали в ... (м'яч). Собака бігала за ... (палицею).
б) Про домашніх тварин:
У мене є ... (кіт). Я годую його ... (молоком). Він любить гратися з ... (клубочком).
в) Про подорож:
Ми поїхали в ... (Карпати). Піднялися на ... (гору). Милувалися ... (краєвидом).
г) Про улюблену книгу:
Я прочитав цікаву ... (книгу). Головний герой – ... (хлопчик). Він мріяв про ... (подорожі).
4.8. Тексти з різним рівнем складності:
Я люблю читати ... (книжки).
Ми пішли в ... (кіно).
Зимою ми катаємося на ... (санках) і ліпимо ... (сніговика).
Весною природа пробуджується: цвітуть ... (квіти), співають ... (птахи).
Моє улюблене ... (місто) дуже красиве. Тут багато ... (парків) і ... (будинків).
5. Підсумок уроку:
Цікава гра: "Відмінок-мандрівник"
Мета: Закріпити знання про відмінки іменників у ігровій формі.
Хід гри: Учні уявляють себе мандрівниками, які подорожують різними країнами. Кожна країна відповідає певному відмінкові. Учні отримують картки зі словами і повинні "відправити" їх у відповідну країну, тобто визначити відмінок.
Створення карток зі словами для гри "Мандрівники"
Структура карток:
Приклад карток:
Країна |
Слово |
Зображення (можливий варіант) |
Країна Називного |
Книга, дерево, небо, сонце |
Книга, дерево, небо з сонцем
|
Земля Родового |
Книги, дерева, неба, сонця |
Бібліотека, ліс, зоряне небо
|
Місто Давального |
Книзі, дереву, небу, сонцю |
Рука, що тримає книгу, саджанець |
|
|
|
Село Знахідного |
Книгою, деревом, небом, сонцем |
Людина, що читає, птах на гілці
|
Острів Орудного |
Книгою, деревом, небом, сонцем |
Олівець пише в книзі, сокира
|
Гори Кличного |
Книго, дереве, небе, сонцю |
Людина кличе друга, птах
|
Море Місцевого |
Книзі, дереві, небі, сонці |
Карта зі позначкою місця
|
6.Домашнє завдання: Скласти 10 речень з іменниками у різних відмінках.