Презентація до теми з природознавства "Водне середовище життя організмів" для учнів 5 класу.
Допоможе краще опанувати матеріал: зрозуміти особливості водного середовища та пристосування організмів до життя у ньому.
Водне середовище життя організмів. Пристосування організмів до життя у воді .
Номер слайду 2
ВОДНЕ СЕРЕДОВИЩЕДо водного середовища життя на планеті належать різні водойми від маленького струмка до океану.
Номер слайду 3
Особливості водного середовища життяколивання температури впродовж доби та року незначні;світла найбільше у верхніх шарах, на дні – темрява;кисень у невеликій кількості розчинений у воді;водне середовище є солоне (морське) та прісне.
Номер слайду 4
Організми водного середовища
Номер слайду 5
Організми водного середовищаЄ організми, які поєднують існування у водному та наземно-повітряному середовищі.
Номер слайду 6
обтічна форма тіла та шкіра покрита слизом. пристосування для плавання: плавники – у дельфінів, китівласти-у моржів і тюленівперетинки між пальцями -у бобрів, видр, водоплавних птахів, жаб плавальні ніжки, схожі на весла-у жуків-плавунців Пристосування організмів до ПЕРЕМІЩЕННЯ у водному середовищі
Номер слайду 7
Пристосування організмів до ДИХАННЯ у водному середовищіКисень потрапляє у воду з атмосферного повітря, а також його утворюють водні рослини. У воді вуглекислого газу майже в 700 разів більше, ніж у повітрі.
Номер слайду 8
Риби і раки дихають розчиненим у воді киснем за допомогою зябер. Кити і дельфіни живуть постійно у воді, але дихають атмосферним повітрям за допомогою легень. Тюлені та моржі теж дихають легенями . Жаби дихають легенями на суходолі і шкірою – у воді. Водяні жуки дихають через особливі дихальні трубочки – трахеї. Пристосування організмів до ДИХАННЯ у водному середовищіДеякі риби дуже чутливі до нестачі кисню (форель, харіус), тому живуть у гірських річках і струмках. Інші риби (карась, сазан, плотва) невибагливі до вмісту кисню, тому можуть жити на дні глибоких водойм.
Номер слайду 9
Пристосування організмів до ОСВІТЛЕННЯ у водному середовищіУ водному середовищі менше світла, ніж в наземно-водному Підводні рослини найкраще ростуть на невеликій глибині, де достатньо сонячних променів. Що далі в глибину рослинності стає менше, а потім вона зовсім зникає. На глибині нижче 200 м – панує сутінок, а ще нижче - суцільна темінь. На глибинах живуть лише тварини. Вони харчуються «падаючими» з верхніх шарів мертвими рештками різних морських мешканців.
Номер слайду 10
Хутро бобрів та пір’я птахів змазані речовиною, що робить їх непроникними для води. Пристосування організмів до ЖИТТЯ у водному середовищі
Номер слайду 11
Насіння водних рослин, яке поширюється водою, має водонепроникні покриви і порожнини, заповнені повітрям, тому воно не тоне. Пристосування РОСЛИН до життя у водному середовищіВодні рослини поглинають необхідні їм поживні речовини із води.
Номер слайду 12
ВИСНОВОКОРГАНІЗМИ ПРОТЯГОМ БАГАТЬОХ ВІКІВ ПРИСТОСУВАЛИСЯ ДО ОСОБЛИВИХ ЧИННИКІВ ВОДНОГО СЕРЕДОВИЩА