Тема: Вплив емоцій на здоров'я і прийняття рішень. Культура вияву почуттів. Методи самоконтролю.
Мета: формувати в учнів поняття психологічної рівноваги; уявлення про вплив емоцій на здоров’я і прийняття рішень; вчити адекватно реагувати на критику та методам самоконтролю; виховувати культуру вияву почуттів.
Обладнання:
Хід уроку:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання створення позитивного настрою
Вправа "Привітання"
Доброго дня! Я рада бачити кожного з вас і сподіваюся на творчу і плідну роботу. Для початку давайте привітаємося і всі станемо в коло. Вітатися будемо наступним чином. Один із дітей простягає руку сусідові зліва, вітається й потискує руку. А ліву руку подає сусідові праворуч. Цей наступний учасник, потискуючи вільну руку cусіда, іншою рукою вітає третього і так далі. Утворюється коло, в якому гравці тримаються за руки. По команді голосно говорять один одному «Привіт».
(Поділ учнів на команди за вибраним кольором)
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Вправа "Хмаринка термінів"
Знімаючи з дошки хмаринку, дати коротке формулювання термінів
а) сприйняття; б) увага; в) пам'ять; г) творчі здібності.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вправа "Кошик з цукерками"
Мета: вчити учнів ділитися своїми переживаннями, порівнювати свій внутрішній стан з іншими.
– Подивіться Який в мене є чарівний, дивовижний кошик. Вам потрібно по черзі дістать цукерку, та дати відповідь на питання яке ви там знайдете.
1. Я щасливий, коли… 2. Я засмучуюся, коли… 3. Я злюся, коли… 4. Я виходжу з себе, коли… 5. Я в нерішучості,… 6. Я ніяковію коли… 7. Мені не по собі, коли… 8. Мені страшно, коли… 9. Я абсолютно впевнений в собі у випадках,... 10. Я можу пишатися собою, коли… 11. Мені важко на душі, коли… 12. Я гублюся,… 13. Я відчуваю свою значимість,коли… 14. Я ображаюся, коли… 15. Я відчуваю себе сильним і сміливим, коли… 16. Я плачу, коли… 17. Я сміюся, коли… 18. Я нервую, коли… 19. Мені боляче, коли… 20. Я відчуваю себе дуже погано, коли…
– Чи на всі питання ви б відповідали так як інші учні? Чому?
Людина не може залишатися байдужою до навколишнього світу. Предмети й люди, з якими вона стикається, події, свідком або учасником яких вона стає, викликають у людини різні реакції. Вони висловлюють ставлення людини до дійсності.
– Як на вашу думку називаються ці реакції?
IV. УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя і опрацювання презентації
Сьогодні на уроці поговоримо про те, що таке емоції та почуття, які види емоцій можна виділити, а також про те, яку роль вони відіграють у житті людини, та навчимося регулювати свої емоції.
Емоції (від лат. еmotion – хвилювання, збудження) – це процес переживання ситуації, ставлення до інших об'єктів.
Емоції й почуття відіграють у житті людини роль внутрішніх регуляторів поведінки, вони сигналізують про те, як протікає діяльність, чи все в житті добре. – Як ви думаєте, що у людини проявляється раніше – почуття чи емоції? – Чим же емоції відрізняються від почуттів?
Почуття – це відображення у свідомості людини її ставлення до дійсності, що виникає при задоволенні чи незадоволенні вищих потреб. Емоції – це прості переживання, пов'язані із задоволенням або незадоволенням органічніх потреб. – А за якими ознаками можна здогадатися, які емоції відчувають інші, в тому числі незнайомі люди (бажаючі висловлюються). Емоції інших людей можна розпізнати по їхній поведінці, яка, в свою чергу, визначається настроєм і самопочуттям. Емоції можна виражати за допомогою рухів, міміки, жестів, інтонації.
Вправа "Глечик емоцій" (групова робота)
Мета: вчити учнів розуміти емоції інших людей.
– Погляньте, у мене є глечик. Зараз спробуємо вгадати емоції один одного. Ви по черзі, виберете картку, на якій написана та чи інша емоція і спробуєте зобразити емоцію, яка вам дісталась без слів. Решта повинні вгадати, що це за емоція.
(Вас образив найкращий друг. Ви переглядаєте улюблений мультик. Вам подарували велосипед. Ви їсте солодкий торт. У вас болить горло. У вас є нова іграшка; Ви їсте кислі ягоди; Ви отримали не дуже хорошу оцінку; Ви радієте наступаючим канікулам. )
– Наведіть приклади позитивних і негативних емоцій.
– Розглянемо, як впливають на здоров'я позитивні емоції. Позитивні емоції сприяють внутрішній психологічній гармонії (врівноваженості як приємному для людини стану). Сприяють довголіттю. Знижують ризик серцево-судинних захворювань.
Фізкультхвилинка «Австралійський дощ»
Хід вправи: учні стоять. Учитель показує рух, усі повторюють його, поступово приєднуючись один до одного.
· Чи знаєте ви, який австралійський дощ?
· Піднімається вітер (потираємо руки).
· Падають перші краплини дощу (клацаємо пальцями).
· Почалася злива (плескаємо долонями по стегнам).
· Злива перетворилася на бурю (тупаємо).
· Ось буря стихає (плескаємо долонями по грудині).
· Стихає злива (плескаємо долонями по стегнам).
· Закінчується дощ, падають останні краплі (клацаємо пальцями).
· Шумить тільки вітер (потираємо долоні).
· Австралійський дощ скінчився. Сонце! (Діти піднімають руки вгору)
Більшість людей вважають, що негативні емоції руйнівні, негативно впливають на самопочуття. Але це не завжди так.
Негативні емоції приносять людині не менше (якщо навіть не більше) користі, ніж позитивні.
Негативні емоції є сигналом тривоги і попереджають нас про наявність небезпеки; Завдяки негативним емоціям дізнаємося про невдачі;
Негативні емоції сприяють особистісному й духовному зростанню людини.
Та є емоції дійсно руйнівні, які здатні вивести людину з душевної рівноваги і навіть довести до панічного розладу, депресії.
Работа в групах
Діти, зараз ви попрацюєте в групах. Я вам роздаю аркуші з назвами емоцій. Ви повинні визначити яка з них корисна, а яка шкідлива і чому. Потім перевіримо правильність ваших відповідей.
Австрійській учений, фахівець у галузі психології Вольфганг Грубер провів дослідження, в ході якого він спостерігав за добровольцями у кількості двох тисяч осіб протягом п'яти років. Підбивши підсумки, було виділено 5 найшкідливіших для здоров'я почуттів.
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
1. Робота за ілюстративним матеріалом
Розглянемо квітку ,обговоремо і класифікуємо емоції
Вправа «Кулька»
Мета: познайомити учнів з одним із способів подолання негативного настрою.
– Пропоную ще один метод подолання поганого настрою. Надуваючи кульку уявіть, що всі неприємності, які з вами траплялися, ви поміщаєте в кульку. А тепер нам потрібно позбутися негативу, проколовши кульку. Таким чином, можна покращити настрій.
Вправа «Незакінчене речення»
Прислухайтеся до своїх чуттів і продовжте фразу: «У цю хвилину я відчуваю... (тепло, холод, голод, спрагу, втому...)». Підсумуйте! Це — ваші відчуття.
Прислухайтеся до свого настрою і продовжте фразу: «У цю хвилину мені (весело, сумно, нудно, радісно, цікаво...)». Підсумуйте! Це — ваші емоції.
Висловіть свої почуття одне до одного. Наприклад: «Ти подобаєшся мені», «Я відчуваю до тебе симпатію», «Я поважаю тебе». Підсумуйте! Це — ваші почуття.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Узагальнювальне слово вчителя
Наші хвороби дуже часто виявляються наслідком невиріше– них психологічних проблем, і деколи достатньо їх усвідомити, щоб позбутися хвороби. Наприклад, причиною раку може виявитися глибока непробачена образа, алергію може викликати неприйняттясебе або чогось у навколишньому світі. Варто переглянути своє ставлення до деяких проблем — і багато хвороб зникне. Крім «психологічної» самодисципліни і саморозвитку, навчіться довіряти навколишньому світу і бачити в ньому прекрасне.
2. Рефлексія
Продовжте фразу: «Вміння керувати своїми емоціями допоможуть мені...», «Вміння співпереживати та співчувати рідним і близьким, знайомим і незнайомим дозволять мені...».
Практична робота: Синергія стосунків.
Мета: ознайомити учнів з поняттям синергії, сприяти розвитку навичок розбудови
стосунків.
Очікувані результати (наприкінці заняття учні):
• розкривають значення терміна «синергія»;
• аналізують якість своїх стосунків;
• наводятьприклади синергії у природі, техніці, спорті, стосунках;
• демонструють уміння поліпшувати стосунки, знаходити спільну мову з дорослими та однолітками.