Вправи і задачі на засвоєння множення числа 4. Зв'язок множення і ділення (повторення)

Про матеріал
Тема : Вправи і задачі на засвоєння множення числа 4. Зв'язок множення і ділення (повторення) Мета: Формувати навички табличного множення числа 4; вправляти учнів у розв’язуванні вправ і задач з використанням таблиці множення числа 4; формувати уміння знаходити значення виразів на дві дії різного ступення, розв’язувати задачі на дві дії, які включають знаходження зменшуваного; закріплювати вміння учнів розв’язувати задачі. Розвивати увагу, мислення, комунікативні навички. Виховувати уважність, наполегливість, любов до математики. Обладнення: індивідуальні картки, малюнки скорочених записів до задач, плакат із геометричним матеріалом, малюнок до гри «Де чия пристань?». Тип уроку : урок закріплення знань, умінь і навичок.
Перегляд файлу

                                

Тема : Вправи і задачі на засвоєння множення числа 4. Зв'язок множення і ділення (повторення) 813-818.

Мета: Формувати навички табличного множення числа 4; вправляти учнів у розв’язуванні вправ і задач з використанням таблиці множення числа 4; формувати уміння знаходити значення виразів на дві дії різного ступення, розв’язувати задачі на дві дії, які включають знаходження зменшуваного; закріплювати вміння учнів розв’язувати задачі.

Розвивати увагу, мислення, комунікативні навички. Виховувати  уважність, наполегливість, любов до математики.

Обладнення: індивідуальні картки, малюнки скорочених записів до задач, плакат із геометричним матеріалом, малюнок до гри «Де чия пристань?».

Тип уроку : урок закріплення знань, умінь і навичок.

 

 

 

                                           

                                                Хід уроку

  1.Організація класу до уроку

 

1.1 Привітання з учнями

1.2 Створення сприятливого психологічного комфорту

На сьогоднішньому уроці я бажаю, щоб ви були уважними та активними, а також усміхненими – бо посмішка це те сонечко яке зганяє зло з людських облич.

1.3.Перевірка готовності учнів до уроку

- А зараз подивіться на свої парти, чи все необхідне для уроку  є у вас на партах.

2. Контроль, корекція та закріплення знань учнів

2.1 Перевірка домашнього завдання (повна)

2.1.1 Вправа №811

Зараз ми перевірим як ви справились із домашнім завданням.

Пригадаємо, що ж вам було задано?(№811-обчислити приклади,№812-розв’язати задачу)

Із завдання №811 зачитайте приклади складені на множення числа 4.

2.1.2 Задача №812

 (Вчитель зачитує задачу)

Хто зачитає розв’язок задачі за допомогою виразу?

60-(25+25)=10(к.)

На що вказує сума чисел 25 і 25?

(Скільки разом зробили хлопчики кроків назустріч один одному)

Що ми дізналися коли від 60 відняли суму чисел 25 і 25?

( Відстань між хлопчиками коли кожний зробить назустріч іншому 25 кроків.)

Діти у всіх такий вираз?(Так)

А яка буде відстань між хлопчиками, якщо кожен зробить ще два кроки?

(6 кроків)

Молодці!Ви гарно справились із виконанням домашнього завдання.

2.2 Усне опитування

2.2.1 Робота на індивідуальних картках

Зараз двоє учнів попрацюють на індивідуальних картках. Учні отримають картки із завданнями. Відповіді записуйте на картках. Картки підпишіть.

 

Картка 1

  1. Обчислити.

21:3+18=25              4*9+4=40

4*7+15=43 18:3+34=40

  1.                                                                                   Задача.Скільки коліс мають чотири машини «Жигулі»?

4*4=16(к.)

Відповідь. 16 коліс.

Картка 2

  1.                                                                               Порівняти.

5+2 < 2*5 4*7<3*7

  1.                                                                               Задача. Учень розв’язав 2 стовпчиків прикладів, по 4 у кожному. Скільки прикладів розв’язав учень?

2*4=8(п.)

Відповідь. 8 прикладів.

 

 

2.2.2 Усне фронтальне опитування

а) Як називаються числа при множенні?

( 1 множник, 2множник, добуток )

б) Назвіть тільки результати таблиці множення числа 4?

(4,8,16,20,24,28,32,36)

в)Назвіть сусідів числа 20,32,36?(19і21,31і33,35і37)

г) Скільки буде, якщо 4 помножити на 5,9,6?(20,36,24)

Молодці, ви добре знаєте таблицю множення числа 4.

2.2.3 Усні обчислення

А ще ми перевіримо, як вправно ви вмієте рахувати усно.

На дошці-малюнки парашутистів,під ними-приклади. Десантники отрималали завдання приземлитися в лісі. Кожен повинен опинитися в заданому пункті. Рух зашифрований прикладом. Потрібно визначити стрілкою, куди приземлився десантник (з’єднати приклад з відповіддю).

 

        

Парашутист парашутист           парашутист            парашутист

 

       2+4 5*4+2                3*4+4 7*4

 

 

 

 

 парашутист            парашутист парашутист

 

 4+16 21-4 4*2+4

 

 

 

6          12            16           17      18             20                 22             28           36  

(Учні по одному виходять,обчислюють усно приклад і з’єднують його стрілочкою з відповідним результатом)

Ви справжні молодці, гарно впорались і з цим завданням.

2.4 Математичний диктант

Зараз ми запишемо математичний диктант.Хто бажає біля дошки?(один учень біля дошки)

Відкриваємо зошити, записуємо число, класна робота, математичний диктант.

Інструктаж

Перший раз я зачитую,ви уважно слухаєте і міркуєте, що потрібно записати. Другий раз зачитую-ви записуєте.

 

  • Суму чисел 2 і 5 помножити на 4 ;
  • Добуток чисел 2 і 4 зменшити на 5 ;
  • Частку чисел 18 і 2 збільшити на 4;
  • Суму чисел 3 і 15 поділити на 2.

Перевірка

Хто перевірить чи правильно справився учень із завданням біля дошки?З коментуванням.(Всі інші перевіряють в зошитах)

(2+5)*4=28 18:2+4=13

2*4-5=3 (3+15):2=9

 

Погляньте на дошку у всіх так вийшло?(Так)

 Отже, ви правильно записали всі числа.

 

3. Закріплення та узагальнення знань учнів

3.1 Робота з підручником

3.1.1 Робота над завданням №813(самостійно,письмово)

Відкрийте свої підручники на сторінці 135.

Погляньте на завдання №813,в даній вправі потрібно знайти приклади з відповіддю 25.Зараз ви  самостійно виконайте вправу, усно виконайте, і випишіть тільки приклади з відповіддю 25.

4*8-7=25

27:3+16=25

24:3+17=25

Хто зачитає та прокоментує перший приклад який записав?Наступний?Останній?Скільки ви записали прикладів?(три)

Всіх так вийшло?(Так)

Молодці!Ви гарно попрацювали самостійно.

3.1.2 Робота над завданням №814 (усно)

Погляньте на завдання №814.Зараз ми зачитаємо таблицю множення числа 4, починаючи з 9. Хто зачитає?

Добре, молодець!

Ось ми з вами і ще раз повторили таблицю множення числа 4.

3.1.3 Розв’язання задачі №815 (письмово)

Ознайомлення зі змістом задачі.

У вас відкриті підручники на сторінці 135. Прочитаємо задачу. (Учні читають задачу мовчки, вчитель повторно зачитує задачу).

Коли з баку відлили фарбу в 3 банки, по 4 кг в кожну, в ньому ще залишилося 8 кг фарби. На скільки менше кілограмів фарби залишилося у баку, ні відлили?

Аналіз задачі і відшукання способів її розв’язання.

1.Про що йде мова в задачі?

(Про фарбу,яку відливали в банки.)

2.В скільки банок відлили фарбу?

(Із баку відлили фарбу в 3 банки)

3.По скільки кілограмів фарби відлили в кожну банку?

(В кожну банку відлили по 4 кілограми)

4.Що нас запитується в задачі?

(На скільки менше кілограмів фарби залишилося у баку, ні відлили?)

5.Скажіть так чи можемо ми відразу дізнатися на скільки менше кілограмів фарби залишилося у баку, ні відлили?

(Ні)

6.Чи можемо ми відразу сказати скільки кілограмів фарби відлили в 3 банки?

(Можемо)

7.За допомогою якої дії?

(За допомогою дії множення)

8.А чи зможемо ми після того, як дізнаємось скільки кілограмів фарби відлили в 3 банки, дізнатися на скільки менше кілограмів фарби залишилося у баку, ні відлили?

(Зможемо,за допомогою дії віднімання)

9.Як саме?

(Від того скільки відлили в 3 банки,відняти скільки залишилося)

 

Розв’язання задачі

Вивішую на дошку скорочений запис.

 

Відлили – 3б., по 4 кг

 на скільки менше?

Залишилося – 8 кг

 (1 учень розв’язує задачу біля дошки)

1)То що на що будемо множити?

 4*3=12(кг) – фарби відлили в 3 банки;

2)Яка друга дія?

12-8=4(кг) – менше фарби залишилося у баку.

Який вираз можемо скласти до задачі.

4*3-8=4

Відповідь. на 4 кілограми менше.

Всі записали задачу?(так)

3.1.4 Розв’язання задачі №816 (письмово)

Ознайомлення зі змістом задачі

(Вчитель зачитує задачу)

Від стрічки відрізали 3 шматка, по 4 дм кожний. Залишилося 8 дм стрічки. Якої довжини була стрічка?

Аналіз задачі і відшукання способів її розв’язання.

1.Про що йде мова в задачі?

(Про стрічку від якої відрізували шматки)

2.Скільки шматків стрічки відрізали?

(Відрізали 3 шматки по 4 дм кожний)

3.Про що нас питається в задачі?

(Якої довжини була стрічка)

4.Чи можемо ми відразу дізнатися?

(Не можемо, але можемо дізнатись скільки дм відрізали стрічки)

5.Якою дією ми можемо дізнатися?

(Дією множення)

6.Після того як ми дізнаємось скільки дм відрізали стрічки,ми зможемо дізнатися якої довжини була стрічка?

(зможемо за допомогою дії додавання)

 

Розв’язання задачі

Вивішую на дошку скорочений запис.

 

Відрізали – 3 ш., по 4 дм

Залишилося – 8 дм

Було - ?

Тож якою буде перша дія?

1)3*4=12(дм)-відрізали стрічки;

Записуйте самостійно.

Хто скаже якою буде друга дія?

2)12+8=20(дм) – довжина стрічки.

Хто може сказати вираз до задачі?

3*4+8=20

Відповідь.20 дм довжина стрічки.

Всі записали розв’язок задачі?Дописуйте.

 

3.2 Робота з геометричним матеріалом

Зараз ми перевіримо як добре ви знаєте геометричні фігури.

Погляньте всі уважно на дошку. На дошці малюнок потяга.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Назвіть фігури з яких складено потяг?

(Чотирикутники,трикутники,кола)

Скільки трикутників?

(5 трикутників)

Скільки чотирикутників?

(6 чотирикутників)

Скільки кругів?

(7 кругів)

Вірно, бачу ви знаєте геометричні фігури.

3.3 Гра «Де чия пристань?»

Зараз ми перевіримо,як ви засвоїли таблицю множення числа 4.

Пограємо в гру «Де чия пристань?»

Давайте допоможемо нашим кораблям добратися до пристані.

 

 

 1*4         2*4 3*4 4*4

 

 

5*4 6*4 7*4 8*4 9*4

 

 

8        4       12       16      20         24     28        32      36

Бачу ви добре засвоїли таблицю множення числа 4.

4.Рефлексія

 

Над чим ми сьогодні працювали?

(Закріплювали таблицю множення на чотири,та виконували різні вправи та задачі)

Які знання та вміння нам допомогли під час виконання завдань?

4.2 Оцінювання учнів.

Діти,ви всі молодці..були активними  і всі отримаєте оцінки.

 

4.3 Інструктаж до виконання домашнього завдання.

На домашнє завдання вам будуть завдання №817,№818.

Завдання №817 полягає в тому, що вам потрібно розв’язати задачу.

(Вчитель зачитує задачу)

На 3 клумбах учні посадили по 4 кущі троянд. Скільки всього кущів троянд посадили учні?

Аналіз задачі

Про що йде мова в задачі?

(Про кущі троянд, які посадили учні)

На скількох клумбах учні посадили троянди?

(На 3 клумбах посадили по 4 кущі троянд)

Що нам потрібно знайти?

(Скільки всього кущів троянд посадили учні)

Чи можемо ми відразу дізнатися скільки всього кущів троянд посадили учні?

(Можемо)

За допомогою якої дії?

(За допомогою дії множення)

 

Пояснення розв’язання задачі №818

(Читання задачі вчителем)

Господарка зібрала  5 кошиків полуниць, по 4 кг у кожний, і 10 кг смородини. На скільки більше вона зібрала полуниць, ніж смородини?

 

Аналіз задачі

Про що йде мова в задачі?

(Про полуниці та смородини які збирала господарка в кошики)

Скільки кошиків полуниць зібрала господарка?

(5 кошиків, по 4 кілограми)

Скільки кілограм зібрала смородини?

(10 кілограм смородини)

Що нам потрібно дізнатися?

(На скільки більше вона зібрала полуниць, ніж смородини)

Чи можемо ми відразу дізнатися?

(не можемо,з початку нам потрібно дізнатися скільки кілограм зібрали полуниці)

За допомогою якої дії?

(За допомогою дії множення)

Після того як ми дізнаємось скільки кілограм зібрали полуниці, ми зможемо дізнатися на скільки більше вона зібрала полуниць, ніж смородини.

Як саме?

(Потрібно від кілограм зібраної полуниці відняти кілограми зібраної смородини)

 

 

docx
Додано
28 лютого 2023
Переглядів
566
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку