1.
Тема: Встановлюємо зв’язок прикметників з іменниками
Мета:
Тип уроку: комбінований
Обладнання:
- Презентація(файли)
- Картки для індивідуальної роботи
- Таблиця із записом вірша
- Таблиці «Прикметник, Іменник»
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.
2.
Хід уроку
Емоційне налаштування на урок
Дзвоник весело лунав
До уроку всіх скликав.
В країну «ПРИКМЕТНИК»
Продовжимо путь.
Цікаві завдання по ній проведуть.
І. Організація учнів до уроку.
- Доповніть чистомовки.
Ма-ма-ма – ой минула вже….(зима)
Оз-оз-оз – утіка від нас …(мороз)
На-на-на – надійшла уже …(весна)
Ки-ки-ки – дзюркотять дзвінкі…(струмки)
Ва-ва-ва – зеленіє …(трава)
Хи-хи-хи – повертаються…(птахи)
ІІ.Актуалізація опорних знань.
У ….клубочок заховався дубочок. (Жолудь)
…, зі столу пало, нема таких ковалів, щоб його скували. (Яйце)
- Вставте замість крапок пропущені прикметники. Запишіть відновлені тексти загадок.
- Що допомогло вам дібрати саме такі прикметники? (Слова відгадки)
- А що таке прикметник?
- З якою частиною мови пов’язаний у реченні?
Ні іж жн рт порт.
Жі ний ий вантажі.
Кораблі перевозять вантажі.
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.
Робота з прислів’ями.
- Послухайте прислів’я і назвіть прикметники-антоніми.
Кожух кращій новий, а приятель – старий.
Живе слово дорожче, ніж мертва літера.
Краще своє мале, ніж чуже велике.
З великої хмари малий дощ.
- Доберіть синоніми до слова ПРИЯТЕЛЬ.
3.
IV.Повідомлення теми і мети уроку.
V.Робота над новим матеріалом.
1) Робота з підручником.
Вправа 1 (усно), словничок учня.
Вправа 3
а) Добір прикметників до поданих іменників за малюнками (під керівництвом учителя).
- Визначте, якою частиною мови є записані слова. Доведіть.
б) Ознайомлення із правилом (с.94)
- З якою частиною мови прикметники пов’язані у реченні? Чому? Як потрібно ставити питання: від іменника до прикметника чи від прикметника до іменника?
2) Робота із картками.
- У вас на партах картки. На них записані вірші. У текстах поезій пропущене одне слово – прикметник. Запишіть вірші в зошити, на місці крапок впишіть потрібне слово. Обґрунтуйте свій вибір. Яке значення - пряме чи переносне – має дібране вами слово?
Навколо листя…золоте тріпоче понад нами, неначе вдруге ліс цвіте осінніми квітками.
О. Олесь |
А вже ось-ось сади, гаї вберуть…(зелені) шати. Защебечуть солов’ї, стануть горлиці турчати.
О.Олесь |
- Яка пора року змальована у кожному вірші?
- Які слова показують любов поета до рідного краю?
- Як ви розумієте слова шати, турчати! Поясніть.
- Назвіть слова в прямому і переносному значенні.
VI. Фізкультхвилинка.
Відео на тему « Пори року. Осінь. Весна».
Вправа « Ми – дослідники».
Продовжуємо мандрувати містами України. Робота з картою. Відео про місто Херсон і Асканію Нову.
Вправа 4. Прочитайте.
- Обговорення. Шукаємо прикметники й іменники, з якими вони зв’язані.
- Виписали в зошит прикметники з іменниками.
VII. Вправи на встановлення зв’язку прикметників з іменниками.
4.
Вправа 5. (усно)
- Які міста України на березі Чорного моря ви знаєте?
Хвилинка – цікавинка (відео)
Робота з відеоматеріалом.
- Прочитали текст і назвали прикметники з іменниками.
- Списали перше речення і підпишемо над кожним словом частину мови.
- Які б інші прикметники ви підібрали до іменників?
Вправа 6. (письмово за зразком)
VIII. Узагальнення і систематизація знань.
1) Робота з таблицями.
а) Істотні ознаки іменника і прикметника
б) Зв’язок прикметників з іменниками.
2)Робота учнів з індивідуальними картками.
1 варіант |
2 варіант |
ІХ. Домашнє завдання
1.Вправа 7
2.Рефлексія. Вправа « Піраміда позитивних почуттів»
Х. Підсумок уроку.
Гра « Хто більше»
- З якою частиною мови пов’язані прикметники в реченні? Чому?
- Назвіть іменники до слів: українська, дитяча, морська.