ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ОЛЕКСАНДР ПУШКІН. КАЗКА ПРО ЦАРЯ САЛТАНА...

Про матеріал

Урок розрахований для учнів 4 класів з предмету "Літературне читання",які почали вивчати новий розділ "Зарубіжні письменники".Буду рада,якщо моя розробка піде на користь колегам.

Перегляд файлу

Тема: ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ОЛЕКСАНДР ПУШКІН. КАЗКА ПРО ЦАРЯ САЛТАНА... Мета: ознайомити учнів з новим розділом «Літературні казки зарубіжних письменників», з «Казкою про царя Салтана...» видатного російського поета О. С. Пушкіна; зацікавити учнів змістом казки, привернути увагу до засобів створення поетичних образів, розширювати словниковий запас учнів; розвивати навички виразного читання, кмітливість, пам'ять, логічне мислення, уяву учнів, уміння обґрунтовувати свою думку; виховувати доброзичливе ставлення до оточуючих, бажання творити добро; засуджувати жорстокість, заздрощі, ненависть.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1.Привітання

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він весняний та цікавий,

Тож гостей зібрав чимало.

Повернімося до гостей,

Привітаймось : “ Добрий день!”

Далі ми часу не гаймо

Літературне читання починаймо.

  • А зараз я пропоную вам привітатися один з одним.
  • Здрастуй, друже! (Потиснути руки).
  • Як ти тут? (Плеснути по правому плечу).
  • Де ти був? (Розвести руки в сторони).
  • Я чекав! (Скласти руки на грудях).
  • Ти прийшов!!! (Показати «клас»).
  • І я рад! (Обійняти один одного).
  • Молодці!Дякую.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

- Як завжди ми почнемо урок з мовленнєвої розминки.

- Для чого ми її проводимо? (Щоб налаштуватися на читання,добре читати)

1. Робота над чистомовкою.

Ці-ці-ці — царицями хотіли бути сестриці.
Ці-ці-ці — вони вибралися з світлиці.
Ці-ці-ці — третьої цариці не любили дівиці,
Ці-ці-ці — дві старші сестриці.

2. Читання «слів-пірамід».

Аршин сваха обмова

(По рядам, разом)

3.Словникова робота

-Як ви розумієте ці слова?

Аршин – старовинна міра довжини,приблизно 70 см

Сваха – жінка,яка організовує сватання.

Обмова – брехня.

- Ці слова вам зустрінуться у тексті, будьте уважні.
4.Прочитати слова по рядках.

Св_тл_ц   Світлиця

н_тк_л_   наткала

с_стр_ц_   сестриця

н_в_р_л_  наварила

д_в_ц_  дівиця

м_в_л_   мовила

ц_р_ц_  цариця 

р_д_л_   раділа

 

— Як одним словом можна сказати про кожну групу слів?

(1 група- іменники, 2 група- дієслова)

3.Вправи для розвитку артикуляції дихання.
    «Цокання» язиком у ротовій порожнині.
    Набравши повітря, якнайдовше вимовляти слово «ні» з поступовим видихом (тричі).
    «Гойдалки». Посміхнутися; відкрити рот; кінчик язика за верхні зуби; кінчик язика за нижні зуби»

- Дуже добре. Я впевнена ,що ви будете дуже гарно сьогодні читати.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

  1. Вступна бесіда

Сьогодні, діти, ми з вами вирушаємо в чудову країну казок зарубіжних письменників.

У попередніх класах ви читали і знайомились із казками народів Європи, з літературними казками зарубіжних авторів. Щоб згадати їх ми розгадаємо кросворд.

Розгадування кросворда (Завдання-запитання, які діти бачать на проекторі)

1) У якій казці гарбуз перетворився на карету?
2) У якій казці Шарля Перро розповідається про хитрого і розумного кота? («Кіт у чоботях»)
3) У дівчинки ,яка йшла до бабусі,цей предмет одягу був червоний?(Шапочка)
4) Маленький і товстий, дотепний і хвалькуватий герой казки шведської письменниці Астрід Ліндгрен. (Карлсон)

5) Скільки було гномиків у Білосніжки?

6) Ця королева із казки Ганса Крістіана Андерсена.

— Подивіться на слово по вертикалі. (Пушкін)
— Отже, як ви гадаєте, якою буде тема нашого уроку?

2. Гра «Продовж речення»

• Вивчаючи твори цього розділу, я дізнаюся...

- А для чого нам це знати і це вчити?

- Сьогодні на уроці ми познайомимося з видатним російським письменником О.С.Пушкіним та будемо читати уривки з  «Казки про царя Салтана,про сина його славного і могутнього богатиря князя Гвідона СалтАновича і прекрасну царівну Лебідь». Звернемо увагу на засоби характеристики поетичних образів. Будемо зіставляти епізоди тексту з ілюстраціями до казки. Подивимося інсценування уривку цієї казки та проведемо невеличке тестування. То ж будьте уважні!

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

- Ще з малечку ми усі любили слухати казки. Що таке казка?Які бувають казки? – Які поняття та асоціації виникають у вас зі словом  казка”? Чому?

- А зараз подивимося чи знавці ви казок ?Відгадаємо загадки.

2. Конкурс знавців казок зарубіжних письменників

• Старенька бабуся у лісі жила,

Гостинці для неї онука несла.

Хто дівчинку ту по дорозі зустрів?

Як казка ця зветься? Хто б відповів? («Червона Шапочка»)

• Допоможе завжди вам,

І птахам, і дітлахам.

Він під деревом сидить,

Добрий лікар... (Айболить).

• Працювала я у хатці,

Танцювала у палаці.

Є така у мене звичка —

Десь губити черевички. (Попелюшка)

• Він веселий й незлобливий,

Цей хороший дивачок.

З ним господар, хлопчик Робін,

І товариш — П’ятачок.

До прогулянок він ласий,

Є на мед чутливий нюх.

Зветься плюшевий ведмедик,

Всім відомо,.. (Вінні-Пух).

• Хто моторчик свій заводить?

З даху в гості хто приходить?

І на свято він дістався —

Скажем дружно: «Здрастуй,... (Карлсон).

• Народилась я в горошині,

В шкаралупі я жила,

Але якось раз мене

З вікна Жаба понесла.

В старої миші я була,

І з кротом зустрічалась я.

І ластівочка мене на крилах

До тюльпану принесла. (Дюймовочка)

- Дуже добре!Ви дійсно знавці зарубіжних казок.

3. Гра «Рибки»

- Отже,ми переходимо з вами до знайомства з великим російським письменником О.С.Пушкіним. Перед нами стаття,біографія поета. Зачитаємо ії.

— Де народився видатний російський поет? У якій сім’ї?

— До кого він ставився з особливою любов’ю?

— Які віршовані казки створив О. С. Пушкін?

-А хто перекладав українською мовою його твори?

- Ми знайомі з багатьма казками цього поета, зараз будемо відгадувати ілюстрацію та назву казки. Дуже добре!

- За  короткий вік свого життя О.С.Пушкін прославив себе і свій народ на весь світ, залишивши нам свої твори. Зараз ми вирушаємо у казкове царство Пушкіна, де зустрінемося з героями “Казки про царя Салтана...”.

4.Фізхв-ка

В казковому лісі розминка
Настала фізична хвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!

5. Інсценізація казки

 - Я пропоную вам подивитися на інсценізацію першої частини цієї казки.

- Назвіть персонажів,які діють у цій частині казки.

1) Читання першої частини учнями «ланцюжком».

- А зараз почитаємо казку «ланцюжком»

2) Аналіз змісту першої частини з елементами вибіркового читання.

— Що робили сестри під вікном?

— Про що мріяла кожна з них?

— Хто слухав сестер?

— Що вирішив цар?

— Куди поїхав цар після весілля?

— Який наказ він залишив молодій цариці?

— Хто народився у цариці?

— Що зробила молода мама?

— Чому сестри і сваха захотіли погубити царицю?

— Що вони зробили?

— Який лист написали цареві?

— Як цар відреагував на лист?

 3. Робота над ілюстраціями.
— Розгляньте ілюстрації до казки. Який епізод зобразив художник?
— Знайдіть рядочки твору, які відповідають до малюнка (порядах).

4.Характеристика героїв

- Учні, кого ви вважаєте позитивним героєм,негативним,чому?Якими рисами їх наділив автор?

- Кого з героїв казки вам шкода?А кому ви хочете дати пораду?

5.Головна думка

- А яка головна думка цієї казки?(Потрібно жити чесно, не обманювати,нікого не підставляти.У тяжкі хвилини не падати у відчай)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Який розділ ми почали вивчати?
  • Якого поета?
  • Яку казку ми читали?

Сьогодні на уроці ви дуже гарно попрацювали і всі сьогодні одержите високі бали. Зараз ми перевіримо свої знання за допомогою невеличкої самостійної роботи (тести)і як ви засвоїли сьогоднішній матеріал.

  1.                 О.С.Пушкін написав казки:

а) «Казка про царя Салтана…». «Кіт у Чоботах», «Попелюшка»,

б) «Казка про царя Салтана…», казка «Про дівчинку Наталочку та сріблясту рибку», казку «Бузиновий цар»;

в) «Казку про царя Салтана…», «Казку про рибака та рибку», «Казку про мертву царівну…»

2.Героями казки «Казка про царя Салтана…» є:

а) Сестри, баба Бабариха, королевич Єлісей;

б) Княгиня Лебідь, сестра Лебідь, цар Салтан;

в) Князь Гвідон, красна дівиця, Черномор.

3.Якого сина дав Бог цареві:

а)в аршин;

б)в метр;

в)в  дюйм.

4.Яку з трьох сестер вибрав у дружини собі цар?

А) Ткачиху; Б) Яка б народила молодця – богатиря; В) Повариху.

5.Як назвав цар подруг своєї жінки – цариці?

А) Баба Бабариха та Ткачиха; Б) Ткачиха й Повариха;

В) Сваха Баба Бабариха та Повариха.

6. Що звелів зробити з царицею і її дитиною цар?

А) Чекати його повернення і нічого не вирішувати;

Б) Посадити в бочку і пустити в море – окіян;

В) Вбити їх у лісі.

- На перерві ,я перевірю ваші тести.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати уривки з казки (с. 135-139).

  • На цьому наш урок закінчено!Дякую Вам за роботу!

 

doc
Додано
26 березня 2018
Переглядів
2381
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку