Вступний урок
Навчально-виховна мета: заохочувати учнів до вивчення предмета «Захист Вітчизни», а також ознайомити їх з особливостями правил поведінки на заняттях з предмета.
Навчальні питання:
1. Збройні сили — гарант національної безпеки України.
2. Особливості правил поведінки на заняттях.
Вступний урок
Навчально-виховна мета: заохочувати учнів до вивчення предмета «Захист Вітчизни», а також ознайомити їх з особливостями правил поведінки на заняттях з предмета.
Навчальні питання:
1. Збройні сили — гарант національної безпеки України.
2. Особливості правил поведінки на заняттях.
Навчальні посібники: підручник «Захист Вітчизни» (2006 р.); Конституція України (ст. 17, 65); Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Хід уроку
■ ВСТУПНА ЧАСТИНА: 12-15 хв.
1. Шикування учнів в одну шеренгу за зростом, зробити перекличку за списком, виконати команди «Ставай!», «Рівняйсь!», «Струнко!», «Відставити!», «Вільно!».
2. Призначити командира взводу, відділень.
3. Роз'яснити основні обов'язки командирів та учнів під час шикування.
4. Віддача рапорту командиром (показати, відпрацювати).
5. Оголошення теми, мети та порядку проведення уроку.
■ ОСНОВНА ЧАСТИНА: 20-25 хв.
Умова могутності держави — це розвиток національних Збройних сил та інших військових формувань.
Гарантом національної безпеки України виступають боєздатні Збройні сили (ЗС), побудовані за принципом оборонної достатності, які є необхідним атрибутом держави. Вони виконують найголовнішу функцію — захисну.
Історичне коріння ЗС України сягає часів Київської Русі, славної Козаччини Середньовіччя, Радянської Армії, Пластунського і Січового стрілецького рухів, а також військових формувань у період національно-визвольної боротьби Першої і Другої світових війн. В основному на структуру й оперативну майстерність
ЗС мала вплив радянська армія. Вона залишила як позитивний, так і негативний слід на новій українській армії.
Визначення учнями позитивного та негативного у впливі радянської армії на ЗС, а також принципів діяльності ЗС (запис у зошитах).
Позитивне:
• сучасна військова зброя й обладнання;
• сформовані, боєздатні військові формування й об'єднання;
• розвинута структура оборонних підприємств;
• краща авіаційна технологія;
• розвинена мережа протиповітряної оборони держави;
• високоефективна система та матеріальна база підготовки військових кадрів;
• високі технології в більшості військових галузей тощо.
Негативне:
• велика кількість застарілої військової техніки та зброї;
• застарілі структури й управління військами;
• деяке роз'єднання військово-економічних комплексів;
• низька військова дисципліна та моральний дух військ;
• недостатній рівень матеріально-технічного забезпечення особового складу.
Принципи діяльності ЗС :
• демократія і гуманізм;
• єдиноначальність і колективне вироблення рішень;
• верховенство закону;
• загальний військовий обов'язок громадян України;
• добровільний вступ на кадрову військову службу;
• дотримання військової дисципліни;
• гласність у діяльності ЗС і збереження військової таємниці;
• позапартійність;
• гарантований соціально-правовий захист військовослужбовців.
Підготовка до захисту України — обов'язок кожного громадянина
Строкова військова служба відповідно до Конституції України та Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» є почесним обов'язком кожного громадянина чоловічої статі.
Особливості правил поведінки
па заняттях та обов'язки учнів
Під час занять виконують деякі особливі вимоги, пов'язані з Військовим статутом:
• усі заняття починаються з шикування, виконання стройових команд, рапорту, стройових тренувань тощо;
• стосунки між учнями та викладачем розвиваються на основі вимог Загальновійськових статутів в обсязі тем, що вивчаються;
• особливу увагу учні повинні надавати високій дисципліні та виконанню ТБ, що пов'язане з використанням зброї, військових пристроїв та коштовного навчального майна;
• учні повинні приходити на заняття охайно одягнені, в установленій формі одягу.
■ ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА: 3-5 хв.
Наголошення на темі, навчальних цілях уроку, якості їх освоєння.
■ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: підручник, с. 5-8, законспектувати.