Введення й редагування тексту. Виділення фрагментів тексту та операції з ними. Перевірка правопису. Пошук та автоматична заміна текстових фрагментів. Робота з кількома документами

Про матеріал

Орієнтовна розробка уроку з інформатики з теми "Введення й редагування тексту. Виділення фрагментів тексту та операції з ними. Перевірка правопису. Пошук та автоматична заміна текстових фрагментів. Робота з кількома документами".

Перегляд файлу

1

 

РОЗДІЛ: Основи роботи з текстовою інформацією

ТЕМА УРОКУ: Введення й редагування тексту. Виділення фрагментів тексту та операції з ними. Перевірка правопису. Пошук та автоматична заміна текстових фрагментів. Робота з кількома документами

МЕТА УРОКУ:

  • начальна: навчити правильного введення та основних прийомів редагування тексту; удосконалити вміння працювати з фрагментом тексту; засвоїти алгоритм перевірки правопису; навчити пошуку та автоматичній заміні текстових фрагментів; сформувати навички роботи з кількома документами;
  • виховна: виховувати уважність, дисциплінованість під час роботи за ПК;
  • розвивальна: розвивати мислення, навчальний інтерес.

ОБЛАДНАННЯ УРОКУ: комп’ютер, інструкції з техніки безпеки у комп’ютерному класі, підручник, картки.

ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань, вмінь та навичок.

КОМПЕТЕНЦІЇ УЧНІВ НА УРОЦІ:

Основні поняття

 

Основні знання

Символ

 

Основні об’єкти текстового документа

Рядок

 

Способи введення тексту

Абзац

 

 

 

Редагування тексту

Сторінка

 

Способи виділення фрагментів тексту

Редагування текстового документа

 

Перевірка правопису текстового документа

ОСНОВНІ ЕТАПИ УРОКУ:

Етап

 

Тривалість (хв.)

Організаційний етап

 

2 хв.

Перевірка домашнього завдання

 

4 хв.

Актуалізація опорних знань

 

5 хв.

Повідомлення теми, мети та завдань уроку

 

2 хв.

Сприймання та усвідомлення нового навчального матеріалу

 

9 хв.

Робота учнів над вправами по застосуванню знань

 

 

12 хв.

Релаксація

 

3 хв.

Підсумки уроку

 

5 хв.

Домашнє завдання

 

3 хв.

 

ХІД УРОКУ

Етап І. Організаційний етап

 

Що робить учитель

Що роблять учні

Вітається

Вітаються

Фіксує відсутніх учнів

Відповідають на запитання вчителя

Перевіряє готовність учнів до уроку

 

Перевіряє готовність до уроку кабінету та наявність обладнання

 

 

Форма навчання на даному етапі: колективна.

Метод навчання на даному етапі: бесіда.

 

Етап ІІ. Перевірка домашнього завдання

Що робить вчитель

Що роблять учні

Перевіряє наявність виконаного домашнього завдання

Показують виконане домашнє завдання

Для перевірки опрацювання теоретичного матеріалу ставить учням запитання

Відповідають на запитання вчителя

 

Форми навчання на даному етапі: колективна, індивідуальна.

Метод навчання на даному етапі: бесіда.

 

Зміст фронтального опитування

  1. Як можна завантажити текстовий процесор MS Word?

{Пуск/Усі програми/Microsoft Office/Microsoft Office Word 2003, відкривши ярлик на робочому столі чи на панелі Швидкий запуск}

  1. Які основні елементи вікна має текстовий процесор MS Word?

{Заголовок вікна програми, рядок меню, панелі інструментів, кнопки керування вікном, рядок стану, робоча область}

  1. Як поділяються системи комп’ютерного опрацювання текстових документів?

{Текстові редактори, текстові процесори, видавничі системи }

  1. З яким розширенням зберігається текстовий документ MS Word?

{*.doc}

  1. Які ще ви знаєте формати файлів?

{*.dot, *.rtf, *.html }

 

Етап ІІІ. Актуалізація опорних знань

Що робить учитель

Що роблять учні

Вчитель пропонує учням пограти в гру «Плутанина»

Учні виконують запропоноване завдання

 

Форма навчання на даному етапі: групова.

Метод навчання на даному етапі: бесіда.

Зміст гри «Плутанина»

Учні діляться на дві команди.

Встановити правильний алгоритм виконання дій:

  • для створення документа;
  • для збереження документа;
  • для відкриття документа;
  • для використання довідки текстового документа.

Картки з командами: Формат, Файл, Вставити, Зберегти, Відкрити, Створити, Символ, Ctrl+O, Ctrl+S, Enter, Сервіс, Правопис, Довідка, Довідка MS Word, Правка, Знайти.

Етап ІV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку

Що робить учитель

Що роблять учні

Вчитель повідомляє тему уроку, мету та основні завдання

Слухають вчителя, занотовують тему уроку до зошита

 

 

 

 

 

Етап V. Сприймання та усвідомлення нового навчального матеріалу

Що робить учитель

Що роблять учні

Вчитель викладає теоретичний матеріал даної теми, посилаючись на підручник

Слухають вчителя, занотовують основні поняття

Ілюструє основні вміння, які повинні засвоїти учні на комп’ютері

Слідкують за діями вчителя

 

Форма навчання на даному етапі: колективна.

Метод навчання на даному етапі: пояснювально-ілюстративний.

Засоби навчання на даному етапі: комп’ютер, підручник, навчальна презентація.

План вивчення навчального матеріалу

  1. Основні об’єкти текстового документа .
  2. Уведення тексту.
  3. Редагування тексту.
  4. Виділення фрагментів тексту.
  5. Перевірка правопису.

Основний зміст навчального матеріалу

  1. Основні об’єкти текстового документа

Найменшою складовою тексту є символ, групи послідовно розміщених символів утворюють рядки, а з рядків формуються абзаци.

Символ – найменша одиниця тексту, яка позначає літеру, цифру, знак пунктуації, арифметичну операцію чи спеціальний знак.

Рядок – послідовність символів, розміщених на одному горизонтальному рівні.

Абзац – основна структурна одиниця тексту, що містить завершену думку; обмежується двома символами кінця абзацу.

Сторінкою текстового документа називають частину тексту, яка під час друку виводиться на окремому аркуші паперу.

  1. Уведення тексту

Текст у документ Word вводять з клавіатури. Кожному з основних символів тексту відповідає окрема клавіша на клавіатурі, позначена цим символом.

Перед уведенням тексту потрібно вибрати відповідну мову введення.

Щоб увести велику літеру потрібно натиснути й утримувати клавішу Shift. Відпустивши її, можна знову вводити малі літери. Якщо ж потрібно набрати багато великих літер, слід перед уведенням один раз натиснути й відпустити клавішу Caps Lock. Після ще одного натискання клавіші Caps Lock можна повернутися до звичайного режиму введення тексту. 

Під час уведення тексту програма сама стежить за тим, щоб після досягнення кінця рядка курсор автоматично переміщувався на наступний рядок. Так само, коли досягнуто кінця сторінки, програма автоматично створює нову та розташовує на ній курсор.

Щоб два слова завжди містилися  водному рядку, між ними слід уводити  незвичайний пробіл, а спеціальний символ Нерозривний пробіл, якому відповідає комбінація клавіш Ctrl+Shift+пробіл.

Основну структурну одиницю тексту – абзац – створює сам користувач натисканням клавіші Enter.  Якщо ж потрібно перейти на новий рядок в абзаці так, щоб у старому залишилося вільне місце, використовують комбінацію клавіш Shift+Enter.

Нову сторінку утворюють комбінацією клавіш Ctrl+Enter.

Недруковані символи – категорія символів, яка не відображається на папері, вони виконують функцію розмітки документа, тобто визначають розміщення його об’єктів. За замовчуванням недрукованих символів не видно й на екрані комп’ютера, їх можна відобразити за допомогою кнопки недп.bmp на панелі інструментів Стандартні.

  1. Редагування тексту

Під редагуванням текстового документа розуміють змінення вже введеного тексту: вставлення додаткових символів, видалення зайвих, виправлення помилок тощо.

  1. Виділення фрагментів тексту

У текстовому процесорі можна працювати не лише з окремими символами, рядками чи абзацами, а й з довільними фрагментами, тобто частинами тексту. Перш ніж виконувати якісь дії над фрагментом, його потрібно виділити. Текстовий фрагмент можна виділити або за допомогою навігаційних клавіш, утримуючи клавішу Shift, або за допомогою миші, утримуючи її ліву кнопку.

  1. Перевірка правопису

Текстовий процесор Word має функцію перевірки правопису, що дає змогу не лише виправляти помилки, а й показувати різні варіанти їх виправлення, а також надавати можливість автоматично виправляти всі однакові помилки, поповнювати робочий словник програми новими словами тощо.

Якщо режим приховування орфографічних помилок не активовано, слова з помилками підкреслюватимуться червоною хвилястою лінією. Для коректної перевірки помилок слід позначити текст як уведений певною мовою.

Висновки

  • Символ – найменша одиниця тексту, яка позначає літеру, цифру, знак пунктуації, арифметичну операцію чи спеціальний знак.
  • Рядок – послідовність символів, розміщених на одному горизонтальному рівні.
  • Абзац – основна структурна одиниця тексту, що містить завершену думку; обмежується двома символами кінця абзацу.
  • Сторінка текстового документа – частину тексту, яка під час друку виводиться на окремому аркуші паперу.
  • Нові абзаци створюються за допомогою клавіші Enter, розриви рядка без утворення абзацу – з використанням Shift+Enter, а нові сторінки – клавіш Ctrl+Enter.
  • Редагування текстового документа полягає у зміненні вже введеного тексту: вставлянні додаткових символів, видаленні зайвих, виправлянні помилок тощо.
  • Текстовий фрагмент можна виділити або за допомогою навігаційних клавіш, утримуючи клавішу Shift, або за допомогою миші, утримуючи її ліву кнопку.
  • Якщо режим приховування орфографічних помилок не активовано, слова з помилками підкреслюватимуться червоною хвилястою лінією. Для коректної перевірки помилок слід позначити текст як уведений певною мовою.

 

Етап VІ. Робота учнів над вправами по застосуванню знань

 

Що робить вчитель

Що роблять учні

Пропонує виконати практичні завдання

Учні виконують завдання

 

Форма навчання на даному етапі: індивідуальна.

Метод навчання на даному етапі: практична робота.

Засоби навчання на даному етапі: комп’ютер, підручник.

Зміст практичних завдань

  1. Робота з підручником.
  2. Додаткові завдання:
  1. Встановити правильний порядок дій по перенесенню фрагмента тексту:
  • Установити курсор там, де повинен з’явитися фрагмент тексту, що переноситься.
  • Виділити фрагмент тексту, що буде переноситися.
  • Зайти в меню Правка/Вставити.
  • Зайти в меню Правка/Вирізати.

Етап VІІ. Релаксація

 

Що робить вчитель

Що роблять учні

Пропонує виконати учням вправи для очей

Виконують вправи

 

Комплекс вправ для очей

Вправи виконуються сидячи в зручній позі, хребет прямий, очі відкриті, погляд – прямо, відвернувшись від комп’ютера.

  1. Швидко кліпати очима протягом 15 с.
  2. Заплющити очі. Не розплющувати очей, начебто подивитися ліворуч на рахунок «раз-чотири», повернутися у вихідне положення. Так само подивитися праворуч на рахунок «п’ять-вісім» і повернутися у вихідне положення. Повторити 5 разів.
  3. Спокійно посидіти із заплющеними очима, розслабившись протягом 5 с.

 

Етап VІІI. Підсумки уроку

 

Що робить вчитель

Що роблять учні

Пропонує відповісти учням на запитання

Відповідають на запитання

 

Форма навчання на даному етапі: колективна.

Метод навчання на даному етапі: бесіда.

Зміст запитань до класу

  1. Назвіть основні об’єкти текстового документа.

{Символ, рядок, абзац, сторінка}

  1. Що робити, коли під час уведення тексту випадково видалено потрібне слово?

{Натиснути на панелі інструментів стрілку Назад}

  1. Як виділити несуміжні фрагменти тексту?

{Утримуючи клавішу Ctrl обрати необхідні фрагменти тексту за допомогою миші }

  1. Чому засіб перевірки правопису може підкреслювати як помилкове слово, де насправді немає помилки? Що робити в такому разі?

{Це відбувається у випадках, коли даного слова немає в словнику Word, потрібно додати це слово до словника у діалоговому вікні Правопис}

Етап IX . Домашнє завдання

 

Що робить вчитель

Що роблять учні

Повідомляє домашнє завдання

Занотовують домашнє завдання, задають питання, якщо щось не зрозуміло

 

Зміст домашнього завдання

  1. Завдання за підручником.
  2. Заповнити таблицю:

Клавіша

Дія

 

Переводить курсор на новий рядок

 

Вилучає символ ліворуч від курсору

 

Вилучає символ праворуч від курсору

 

Переключає режими малих/великих літер

  1. Підготувати повідомлення за темою «Режими перегляду документа Word».

 

docx
До підручника
Інформатика 9 клас (Бондаренко О.О., Ластовецький В.В., Пилипчук О.П., Шестопалов Є.А.)
Додано
5 липня 2018
Переглядів
1535
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку