«Я – громадянин України – європейської країни».
Мета: Сприяти усвідомленню учнями місця України серед інших країн, особливо Європи, допомогти зрозуміти важливість Європейського об'єднання, приналежність України до європейської сім’ї народів, акцентувати увагу на необхідності розширення знань про Україну як можливого члена Євросоюзу, розширювати знання учнів про Європейський Союз, країни, які в нього входять, сприяти формуванню нового європейського світогляду молоді, розвивати навички творчого мислення учнів шляхом їхнього включення у полеміку, формувати моральні пріоритети, які визначають людину найвищою цінністю.
Обладнання: карта Європи, комп’ютер, презентація.
Ті держави здатні стати великими, у яких великі малі люди.
О. Довженко
Класний керівник
Нам постійно твердять про те, що Україна вже є європейською державою, але чи це дійсно так? Україна зможе по праву вважатися такою, коли в кожного її громадянина будуть європейська свідомість, європейське мислення, європейське бачення. Коли кожен зможе з гордістю сказати: «Я – громадянин України! Я – громадянин Європи!» Що особисто я можу зробити, щоб моя рідна країна стала ближчою до Європи? Саме своїми власними руками, а не через підписування численних декларацій. Саме своїм власним розумом, а не через сліпе слідування чужим гаслам. Саме своїм власним духом, а не через постійне повторювання заїжджених ідей. Я можу! Я можу мислити по-європейськи, робити по-європейськи, бачити по-європейськи та показувати це всьому світові, в якому місці я б не перебував.
Коли кожен українець повірить в те, що він дійсно європеєць та почне активно доводити це в першу чергу самому собі, тоді всі інші також повірять в це! Головне – не бути пасивним, а бути свідомим громадянином. Все залежить від нас, все залежить від мене!
«Для того, щоб почати велику подорож – потрібно зробити перший крок», сказав Лао-Цзи. Він не знав, що через багато років, ця фраза стане філософією Євроінтеграційної політики України, де кожен повинен усвідомити свою Європейську приналежність, тим самим зробивши такий важкий перший крок. Так, я можу вийти на вулицю й волати на весь голос: «Майбутнє України - з Європою! Майбутнє України - з Європою! »… Але це будуть просто слова, що викликатимуть посмішки і нерозуміння у навколишніх. Недостатньо кричати, недостатньо писати – треба діяти!
Тема нашого сьогоднішнього уроку «Я – громадянин України – європейської країни». На перший погляд – нічого нового для нас. Адже наша Батьківщина розташована в основному на південному заході Східноєвропейської рівнини, у Центральній та Південно-Східній Європі, тобто за своїм географічним розташуванням Україна – звичайно ж держава європейська. Навіть географічний центр Європи знаходиться поблизу с. Ділове Рахівського району Закарпатської області.
Україна - єдина країна Європи, яка має стільки близьких сусідів.
Отже майбутнє України тісно пов’язане з майбутнім Європейського Союзу.
Що таке Європа? Де вона знаходиться? І що ж це за Європейський союз, куди прагнуть вступити багато країн, серед яких є наша Україна?
У Давній Греції жила молода дівчина на ім’я Європа. Вона була дочкою фінікійського царя Агенора і чарувала всіх своєю красою. Бог Зевс викрав її, перетворившись на бика та відвіз на острів Крит, де Європа народила сина – Міноса, котрий потім побудував лабіринт з мінотавром.
Європа – це і назва одного зі супутників планети Юпітер. Він був відкритий Г. Галілеєм у 1610 році.
Також Європа – це частина світу розташована на заході Євразійського материка. Вона має площу 10,5 млн. кв. км, 730 млн. населення. На такій маленькій території існують 48 держав, економіка й культура яких тісно переплелася між собою. Європа – це один із головних центрів сучасної науки, техніки та технології. На долю європейців припадає більше половини світового національного доходу та більша половина промислового виробництва. Європа – найцінніша скарбниця досягнень та пам’ятників культури. Європа – це багаторічна історія, досвід, політичні, духовні традиції європейських народів.
Європейський Союз був створений у 1992 році. До нього входять 28 країн: Австрія, Бельгія, Великобританія, Греція, Данія, Ірландія, Іспанія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Фінляндія, Франція, Швеція, Угорщина, Польща, Словаччина, Словенія, Чехія, Кіпр, Мальта, Латвія, Литва, Естонія, Болгарія, Румунія, Хорватія.
Україна – одна з найбільших держав Європи. Довжина кордону становить 7700 км. Україна - єдина країна Європи, яка має стільки близьких сусідів. Наша Батьківщина межує з сімома країнами.
Південну частину омивають води… Чорного і Азовського морів, де проходять водні кордони з азіатськими країнами.
Отже, майбутнє України тісно пов’язане з майбутнім Європейського Союзу.
Ще Леонід Кравчук Президент України підписав Угоду про партнерство та співробітництво з ЄС. І це була перша угода між ЄС та країнами колишнього Радянського Союзу.
Європейський Союз був створений у 1992 році. До нього входять 28 країн. Україна упевнено стоїть на шляху євроінтеграції.
Та кожен справжній європеєць любить та знає історію своєї країни. Святою для кожного є земля, де він народилася і зробив свій перший крок. І чим дорослішою стає людина, тим глибшає її любов до батьківщини...
Тому недивно, що наші предки залишили для нас велику спадщину у вигляді віршів, картин, вишиванок, пісень, музики, пам'яток архітектури тощо.
Пригадаймо видатних українських поетів і письменників (Т. Шевченко, Л. Українка, І. Франко, М. Коцюбинський, О. Олесь, Д. Павличко, П. Грабовський).
А зараз перевіримо ваші знання про нашу країну.
Бліц-турнір «Моя Україна»
А тепер пропоную гру «Вірю – не вірю»
Діалог учителя з учнями:
(Серед низки учнівських відповідей необхідно зосередити увагу на таких:
Європейський Союз (ЄС) - European Union (EU) - це об’єднання країн Європи, які через створення спільного ринку, економічного та валютного союзу, а також шляхом реалізації спільної політики й діяльності мають на меті забезпечити безперервне економічне зростання, соціальний розвиток і згуртованість держав-членів.
У наявний момент в межах Європейського Союзу об’єдналося скільки держав-членів? (28) з населенням близько 507 млн. Столицею Європейського Союзу є Брюссель.
Європейський Союз треба сприймати як єдиний організм у поєднанні усіх його інтеграційних складових - економічних, соціальних, політичних, правових. Національні держави, що входять до його складу, разом з тим, залишаються незалежними та суверенними.
Спершу Європейський Союз був заснований шістьма країнами (Франція, Італія, Німеччина, Бельгія, Нідерланди, Люксембург), але після цього відбулось сім етапів послідовного розширення ЄС, що наразі нараховує 28 членів.
Хронологія вступу країн до ЄС
1957 рік: Бельгія, Німеччина, Італія, Люксембург, Нідерланди, Франція;
1973 рік: Великобританія, Данія, Ірландія;
1981 рік: Греція;
1986 рік: Португалія, Іспанія;
1995 рік: Австрія, Фінляндія, Швеція;
2004 рік: Латвія, Литва, Естонія, Мальта, Польща, Словаччина, Словенія, Чехія, Угорщина, Кіпр;
2007 рік: Болгарія, Румунія;
2013 рік: Хорватія.
На даний момент три країни мають статус кандидатів на вступ до ЄС: Македонія, Туреччина, Чорногорія.
Географічне лото
(Діти отримують 2 набори карток - один з назвами країн, інший - з столицями. Їм необхідно розкласти картки у відповідності один з одним - країна та її столиця. Для полегшення завдання діти можуть отримати карту Європи.)
Країни:
ЄС відкрив кордони для України: Рада Європи схвалила рішення про внесення України до переліку країн, громадянам яких скасовуються візові вимоги. Документ було підписано 17 травня 2017 року.
Уже починаючи з літа 11 червня 2017 року без візи можна відвідати практично будь-яку країну ЄС. Виняток - Великобританія та Ірландія, які є членом Євросоюзу, але не входять до складу Шенгенської зони.
Але без «штампу» в паспорті можна буде відвідати інші країни, які не є членами ЄС, але входять до Шенгенської зони:
Тим, хто захоче потрапити в Європу без візи, потрібно пам'ятати про обмеження, які накладають європейці на спрощену систему перетину кордону ЄС для українців.
Щоб потрапити до ЄС без візи, нам може вистачити лише біометричного паспорта. Але на практиці на кордоні у нас мають право попросити документи, які підтверджують нашу платоспроможність та належні умови перебування. Також можуть запитати про мету поїздки.
Скільки грошей треба мати, щоб пустили без візи? У різних країнах Європейського союзу діють різні вимоги. Наприклад, щоб потрапити до Франції, може знадобитися 65 євро на добу, а ось у Німеччині може вистачити 45 євро.
СИМВОЛИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ
Історія створення прапору починається у 1955 році.
Коло з 12 золотих зірок на блакитному тлі. Число зірок не має нічого спільного з кількістю країн-членів організації. У різних традиціях «12» є символічним числом, що означає абсолютну досконалість. Це також і кількість місяців у році, і кількість цифр на циферблаті годинника, тоді як коло є ще й символом єдності.
Прапор представляє ідеал об’єднання народів Європи. На ньому сяє дванадцять зірок, як символ довершеності, повноти та єдності. Прапор залишається незмінним протягом років, незважаючи на розширення ЄС.
Гімн. У широкому значенні - це гімн не лише ЄС, але й усієї Європи. Музика гімну взята з Дев’ятої симфонії, яку Людвіг ван Бетховен написав у 1823 році. У фінальній частині своєї симфонії Бетховен поклав на музику слова «Оди радості», написаної у 1785 році Фрідріхом фон Шиллером. У цьому вірші знайшла відгук ідея братання народів, яку поділяв і Бетховен.
ГРА «Що? Де? Коли?»
А щоб перевірити наскільки ви обізнані про європейські держави, більше дізналися нового, пропоную провести ГРУ «Що? Де? Коли?»
Відповідь: Почав їздити на роботу на велосипеді.
Увів плату за користуванням авто.
Відповідь: Леонід Кравчук.
Леонід Кучма.
Відповідь: Візантія.
Греція.
Відповідь: М. Шенген.
М. Берлін.
Відповідь: Люксембург.
Бельгія.
Німеччина.
Відповідь: Україною. (Угода про партнерство та співробітництво між Україною та ЄС підписана 16 червня 1994 та вступила у дію 1 березня 1998 року.)
Польщею.
Словакією.
Відповідь: Швейцарія.
Німеччина.
Англія.
Відповідь: Данія.
Австрія.
Португалія.
Відповідь: «Хлопчик, що пісяє»
«Маленька танцівниця»
«Гарцюючий кінь»
Відповідь: Швеция. (Стокгольм.)
Австрія (Вена)
Фінляндія (Хельсинки)
Відповідь: Амстердам. (Амстердам називають «велосипедною столицею» за неймовірну кількість велосипедів. На 750 тисяч жителів налічується більше 600 тисяч велосипедів.)
Дублін
Відповідь: Італія (чобіт).
Греція;
Португалія
Відповідь: Румунія. (Персонаж Брема Стокера, Дракула, жив на сході
Європи. Проте сама книга про нього писалася автором на батьківщині, в сучасній Ірландії.)
Відповідь: Мальта.
Великобританія,
Данія
Відповідь: Брюссель.
Париж,
Лондон
Відповідь: Нобелівська Премія Миру (За свою діяльність направлену на підтримку миру, демократії та захист прав людини більше шести десятиліть.)
«Оскар».
Букеровська премія
Відповідь: Ангела Меркель (За послідовну позицію стосовно російської агресії в Україні.)
Білл Клінтон
Юлія Тимошенко
Володимир Кличко
Відповідь: 3 місце. (Населення набільших країн світу: Китай - 1300 млн., Індія - 934 млн, США - 262 млн, Індонезія - 198 млн, Бразилія - 162 млн, Росія - 147 млн, Пакистан - 140 млн, Японія - 125 млн, Бангладеш - 120 млн, Нігерія - 114 млн).
1
2
Відповідь: Анна Ярославна. (Дружина короля Генріха І.)
Єлизавета Анастасія
Ярославна Ярославна
Відповідь: таких країн немає - жодну з країн-членів не виключали з Євросоюзу.
Норвегія
Кіпр
Відповідь: Відень.
Мінськ
Кишенів
Відповідь: Рим, у якому розташований Ватикан.
Португалія,
Іспанія
Питання гри, які не містять варіантів відповідей.
Відповідь: 12 зірок. (Автори концепції прапора ЄС вважали, що 12 зірок, як 12 знаків зодіаку, представляють єдність та повноту народів Європи, а також їх гармонійне співіснування та солідарність.)
Відповідь: англійська, французька, німецька.
Відповідь: Польща, Україна.
Відповідь: Париж.
Відповідь: Прага.
Відповідь: 9 симфонія (Назва гімну «Ода до радості»; Фрідріх Шиллєр у 1785 році написав слова оди.)
Відповідь: 500 евро.
Відповідь: роумінг.
Відповідь: Афіни.
Берлін
Вільнюс
Відповідь: Данія.
Болгарія,
Хорватія
Відповідь: Лувр, Париж.
Брюссель
Люксембург
Відповідь: мости.
Потяги,
Монети
Вправа «Страви європейських країн».
УКРАЇНА |
БОРЩ |
УГОРЩИНА |
ГУЛЯШ |
ПОЛЬЩА |
БІГОС |
ІТАЛІЯ |
ПІЦА |
ЧЕХІЯ |
КНЕДЛИКИ |
ІСПАНІЯ |
ПАЕЛЬЯ |
ФРАНЦІЯ |
КРУАСАН |
БЕЛЬГІЯ |
КАРТОПЛЯ ФРІ |
НІМЕЧЧИНА |
ШНІЦЕЛЬ |
АНГЛІЯ |
ЧАИ З МОЛОКОМ |
НІДЕРЛАНДИ |
СИР |
ЛИТВА |
ЦЕПЕЛІНИ |
КІПР |
ГОЛУБЦІ У ВИНОГРАДНОМУ ЛИСТІ |
Бігос —тушкована капуста зі свининою, шинкою, корейкою, шпиком, ковбасою.
Кнедлики — невеликі кульки з тіста, картоплі чи сиру. Без кнедликів немає чеської кухні. Бо саме кнедлики, вважають чехи, є ідеальним доповненням до різних страв. Адже самі по собі кнедлики не вживаються.
Паелью готують з рису, додаючи різні інгредієнти. Паелья може бути м'ясна чи рибна.
Шні́цель — м'ясна страва з телятини, баранини чи свинини. Найчастіше його виготовляють на паличках.
Цепеліни - Зроблені з тертої картоплі і зазвичай наповнені м'ясом. Іноді як начинку використовують домашній сир або гриби.
А ми в цей час спробуємо вгадати країну за її кулінарними вподобаннями.
«КУХНІ та ЇЖА КРАЇН ЄС» (вам - характеристику кухні, нам - назву країни)
1. ЦЯ кухня налічує більше ста видів макаронних виробів - пасти. До кожного виду пасти треба подавати особливий соус, причому він неодмінно повинен бути свіжим. В ресторанах при кожній зміні блюд подають новий вид хліба, що гармонує з цими стравами. Ще одна візитна картка ЦІЄЇ кухні - піца, яку в поважаючому себе ресторані готують тільки на живому вогні.
Відповідь: Італія.
2. Одною з найбільш знаменитих рибних страв вважається суп буйабес.
Традиційним блюдом вважається біфштекс зі смаженою у фритюрі картоплею. Країна - законодавиця кулінарної, і не тільки, моди, і жодна національна кухня не перевершила її в оригінальності та вишуканості. Натуральні вина, в основному сухі і напівсухі - часто використовуються для приготування різних страв. Жителі вважаються винахідниками соусів. У готуванні і придумуванні нових рецептів соусів, рівних їм немає в усьому світі. Англійці жартують з цього приводу: «Якщо в Англії є три сорти соусів і триста шістдесят видів релігії, то у … цій країні.., три види релігії і триста шістдесят рецептів соусів».
Відповідь: Франція.
«Ці неповторні твори» (вам - підказки, нам - твір, автора і країну)
Відповідь: «Кіт у Чоботях», Шарль Перро, Франція.
Відповідь: «Пригоди Чіполіно», Джанні Родарі, Італія.
Відповідь: «Чудова подорож Нільса з дикими гусьми», Сельма Лагерльоф, Швеція.
Літературна подорож “Європейські казки”.
Якщо ми хочемо “познайомитися” з новою країною? Що тоді? Що може допомогти нам дізнатися про неї якомога більше цікавого, нового? Що говорить про країну та її народ більше ніж підручник з географії або історії?
Авжеж, казки цієї країни!
Як багато ми знаємо про Європу та ті країни, що входять до неї?
Помандруймо сьогодні до деяких з них, щоб трохи ближче пізнати багатобарвне обличчя європейської культури. І мандрувати ми будемо саме казками та з їхніми героями.
Франція
Країна романтики та кохання, краси та почуттів. Столиця цієї країни – Париж. Скажіть, а якого відомого французького казкаря ви знаєте?
Так, це Шарль Перо. Які його казки ви знаєте? А чи добре ви їх знаєте? Ось зараз і перевіримо.
Я буду читати опис героя, а ви маєте його вгадати.
Наступна країна – Англія (Великобританія).
Вона відома своїми легендами про королів, лицарів, героїв та грабіжників. Подивимося, чи знаєте ви їхні імена.
Наш новий пункт призначення – це Німеччина.
Дуже довгий час вона складалася з маленьких князівств, кожне з котрих мало свою культуру та літературну спадщину. Але два брати Якоб та Вільгельм ..... (Грімм) вирішили зібрати всі казки. Чи впізнаєте ви їх головних героїв?
Нашою останньою зупинкою буде – Данія.
Тут народився і творив відомий письменник і казкар – ..... (Ганс Христіан Андерсен). Усім дітям відомі його казки, а вам?
Підбиття підсумків гри.
Учитель. Усього на території Європи розташовано 45 незалежних країн, економіка і культура яких тісно пов’язані. Україна, маючи великий природний, економічний, культурний, інтелектуальний потенціал, спроможна посісти належне місце серед народів Європи і світу в цілому.
Кожен повинен пам’ятати, що настав час, коли все залежить від спільної взаємодії та співпраці громадян держави Україна - дорослих і молоді.
Майбутнє залежить від кожного з нас!