Я спостерігаю за рослинами восени

Про матеріал
Конспект уроку з інтегрованого курсу "Я досліджую світ" в 2 класі на тему: " Я спостерігаю за рослинами восени".
Перегляд файлу

Конспект уроку з інтегрованого курсу: «Я досліджую світ» в 2 класі

Тема. Я спостерігаю за рослинами восени.

Мета: ознайомити  учнів  з  осінніми  змінами  в житті  рослин, причиною цих змін,вчити спостерігати  за  рослинами  восени;  розвивати  спостережливість, увагу, мовлення, мислення; вчити бачити красу природи восени. Виховувати любов та бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Вид уроку: інтегрований урок – подорож.

Обладнання: ТЗН, підручник, кубик Блума, відеоролики, лего, ілюстрації за темою, яблука, листочки, «коробок-посилка», клей, ножиці, презентація, картинки з різними видами рослин ( дерева, кущі, трави) (Додаток 1), картки  « Види рослин» та картки з плодами різних видів рослин.

 

Хід уроку

 

  1. Організація класу

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він казковий і цікавий,

Доброго ранку, доброго дня,

Ми вам бажаєм здоров’я й добра!

 

За парти тихо сіли, випрямили спини.

Ноги разом стоять, руки спокійно лежать.

 

1.1 Вправа «Сигналізація»

Діти сигналізують світлофорами : « так» – зелений колір, « ні» – червоний

Ви активні? (Так)

Хочете читати? (Так)

Готові відповідати? (Так)

 

1.2 Реклама уроку ( яким має бути урок)

- А щоб наш урок був гарним, цікавим, змістовним, продуктивним, якими ви бажаєте бути на уроці?

( Гра «Мікрофон» ,ті учні , до яких потрапив «мікрофон» , розповідають)

- Учні ( активними, уважними, розумними….).

 

1.3 Створення психологічного настрою. Вправа «Закінчи речення:

Очі дивляться та все /бачать/.

Вуха слухають та все /чують/.

Голова /думає/.

 

Який у вас настрій перед початком уроку?/Учні сигналізують картками./

Я бажаю вам, щоб такий настрій був у всіх до кінця уроку.

 

  1. Незвичайний сюрприз.

 

 Я хочу зараз повідомити для вас гарну новину. На пошті я отримала ось цю красиву коробочку. На ній написано: «Учням 2 класу Нападівської філії Борсуківського ЗЗСО I-III ст..». А зворотної адреси немає.

 Хто  це міг би нам надіслати?

 Коли я її відкрила, то побачила там листочки різного кольору. Порахувала. Їх кількість відповідає кількості учнів у нашому класі. Зараз ви їх отримаєте.

 Подивіться на листочки, поміркуйте і скажіть, хто це міг надіслати вам? (Осінь).

- А як ви здогадалися? (Відповіді дітей).

- А чому саме це допомогло вам дізнатися, що це подарунок від осені? (Колір).

- Але це ще не все. Тут ще щось є у торбинці. На ній написано: «Відкрити у кінці уроку». Порушувати прохання ми не можемо.

- Спробуйте перевернути ваші листочки на інший бік. Що ви там помітили? Це запитання від осені. (Діти по черзі читають і дають відповіді).

- Для того, щоб продовжити нашу роботу далі, ви повинні відгадати загадку.

 

У садах, лісах блукає,
В жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль –
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)

 

ІІI. Актуалізація опорних знань

  1. Вправа «Кубик Блума»

 - Зараз трошки пограємося і таким чином пригадаємо матеріал з попереднього уроку. Перед вами кубик, не простий, а чарівний, на гранях якого написані запитання, на які вам потрібно дати відповідь.

1. Що таке осінь?

2. Назви осінні місяці.

3. Поділись, за що ти любиш осінь?

4. Чому осінню стає холодніше?

5. Поясни, як змінюється восени тривалість дня і ночі?

6. Чи правда, що восени сонце в полудень піднімається високо над горизонтом?

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності

  1. Асоціативний кущ до слова ОСІНЬ.

 - Візьміть листочки, які лежать у вас на партах, і на пишіть на них те, що найбільше асоціюється зі словом ОСІНЬ.

 

V. Оголошення теми і мети уроку.

 - Я помітила, що багато у кого осінь асоціюється зі змінами в рослинному світі, а саме: жовтіє та опадає листя, дерева стають голі, відцвітають барвисті квіти. Тому ми сьогодні присвятимо урок вивченню осіннього рослинного світу, поговоримо про те, що змінюється в житті рослин восени.

 

Сіли рівненько, підняли оченята,

Прочитайте тему уроку, малята.

«Я спостерігаю за рослинами восени».

Сьогодні на уроці ми будемо досліджувати, які зміни в житті рослин відбуваються восени і чому це відбувається.

Вправа «Очікування».

  • Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
  • Яким, на вашу думку, має бути урок?
  • А якими на уроці мають бути діти?
  • Отже, сподіваюся, ми разом проведемо цікавий, корисний урок, на якому кожен із вас дізнається багато нового.

 

 - А я очікую, що ви будете дружно, наполегливо здобувати нові знання, підтримувати один одного, радіти своїм успіхам та успіхам своїх однокласників.

 

VI. Первинне сприйняття нового матеріалу учнями.

1)Далеко – далеко у темному лісі жила осінь – чарівниця зі своїми синами: Вереснем, Жовтнем, Листопадом.

 

Вересень                                                                                

В школах дзвоник продзвенів,                                         

Школярів дім знань зустрів.                                                       

В лісі виросли грибочки,                                                           

У опеньках всі пеньочки.

 

Назва дев’ятого місяця року пов’язана з вересом — вічнозеленою рослиною, широко розповсюдженою на Поліссі. Пахучі суцвіття вересу розпускаються в серпні й цвітуть аж до кінця жовтня.

 

Жовтень                                                             

Чарівник прийшов у ліс,                                               

Фарби, пензлика приніс.                                                          

У діброві та садочку                                                       

Стали жовтими листочки.

 

Десятий місяць року багатий не лише на добрий врожай, він має також і багато назв: «жовтень», тому що листя на деревах пожовтіло, «грязнем» його називали, адже дощі розмили дороги, а за велику кількість сірих днів місяць отримав назву «хмурень».

 

Листопад                                                                              

Вправо, вліво, вниз, назад —                                      

Всюди справжній листопад.                                         

Трішки ще — і вже зима,                                                     

От і осені нема.

 

Листопад – місяць опалого листя, тому ще він мав зворотну назву – падолист. Останній місяць осені, який дуже часто підпадає під володіння зими, також іменували «напівзимником».

 

2)Прикмети осені:

Багато жолудів на дубі - буде холодна зима.                                     

Пізній листопад - на сувору тривалу зиму.                                   

Вологе літо й тепла осінь - на довгу зиму.

 

Грак відлетів - скоро сніг піде.                                              

Осінь іде - дощі за собою веде.                                          

Плаче жовтень холодними сльозами.

 

3)Перегляд відео-вірша «Осінь» О. Роговенко

 

Знову я дивлюсь в віконце:

Он за ліс заходить сонце.

В лісі ходить хитрий лис…

 «Мамо, що це, подивись?

Вчора ліс ще був зеленим

А сьогодні… онде клени

Червоніють, мов вітрила,

І берізка пожовтіла».

«Як красиво, — каже мама,

– Це віконце — наче рама,

 А від сонця подарунок

— Панни Осені малюнок».

 

4)Аналіз вірша :

-Який настрій відображається у вірші?

-Які дерева зустрічаються у вірші?

-Які кольори використав поет для опису осінніх дерев?

 

5)-Восени в житті рослин відбувається дуже багато змін.

Переглянемо відеоролик «Чому жовтіє листя на деревах?»

 

6)ЗАПИТАННЯ

Як називається особлива речовина, яка є у  клітинах зеленого  листя?

( Хлорофіл)

У що перетворює хлорофіл сонячну енергію? ( у поживні речовини)

Чого не вистачає листочкам у прохолодну пору року? (сонячного тепла і світла)

Якого кольору стають листочки , коли їм не вистачає сонячного тепла і світла? (жовтого, червоного, багряного)

 

7)Тестування.

Тестове завдання :

1. Осінь складається з :

а) трьох місяців;

б) чотирьох місяців;

в) двох місяців.

2. Перший місяць осені:

а) вересень;

б) жовтень;

в) листопад.

3. Як називається елемент, який забезпечує забарвлення листочків:

а) монофіт

б) хлорофіл

в) колорит

4. Які зміни відбулись у житті рослин восени:

а) опала кора;

б) змінює своє забарвлення та опадає листя;

в) буйно цвітуть

5. Плоди, яких рослин дозрівають восени:

а) калина, каштан, горобина

б) малина, абрикоси

в) черешня, вишня

 

8)Взаємоперевірка.

Перевірка роботи сусіда по парті

 

VII. Дослідницька діяльність (в групах)

1 ГРУПА- досліджує чим відрізняються дерева, кущі та трави

Висновок дітей (Додаток 1)

2 ГРУПА – досліджує, що є спільним у дерев, кущів та трав’янистих     

рослин (Додаток1)

Висновок дітей

3 ГРУПА – досліджує, які плоди у дерев, кущів та трав'янистих рослин

                     Висновок дітей (Додаток 2)

 

VIII. Узагальнення вивченого матеріалу.

  1. Робота з підручником. с.56.
  2. Робота в зошиті з друкованою основою. с. 44, завд. 1.

 

  1. Робота з цеглинками LEGO.

Впізнай дерево за листочком.
Піднеси цеглинку відповідного кольору.

 

IX. Хвилинка здоров'я.

Зрозуміло , всім відомо,

Що приємно будь здоровим,

Тільки треба усім знати,

Як здоровими нам стати!

 

А для здоровя корисно фізкульхвилинку зробити (танок під музику).

  1. Руханка-танок «Осінні човники»

 

  1. Гра « Корисно – шкідливо» (« Спіймай корисне» ).

а)  Перебування на свіжому повітрі.

б) Звичка брати все в рот і куштувати на смак.

в) Тривале сидіння біля телевізора , компютера.

г) Миття рук перед уживанням їжі.

д) Загартування.

е) Систематичне харчування.

є) Вживання овочів і фруктів.

ж) Дворазове чищення зубів.

Не забувайте:      Кожен день по розпорядку

                             Маємо робить зарядку.

                             Для здоровя вона плюс.

                             Намотай собі на вус.

  1. Гра «Плутанка» (картки на партах , самостійна робота).

Зєднай рисками початок та продовження речень.

        Сонце, повітря і вода -

                     запорука здоровя.

        Чистота -

                     наше багатство.

         Здоровя -

                     здоровий дух.

         У здоровому тілі -

                     наші найкращі друзі.

 

Учитель (підсумок)          

 -     Найбільше наше  багатство – це здоровя. Робіть кожного дня зарядку, вмивайтесь, стежте за чистотою свого тіла, займайтесь спортом., правильно харчуйтесь, більше бувайте на свіжому повітрі. Бережіть і зміцнюйте своє здоров’я!

 

  1. Виконання завдань від братів-місяців:

 

а) Завдання від Вересня (українська мова).

Друже, часу ти не гай,

Із вереснем рідну мову ти вивчай.

Завдання 1:

Погляньте на ці каштанові листочки! На кожному з них заховалося окреме слово. Але деякі літери з цих слів загубилися. Спробуйте вгадати, які саме.

Можете також попрацювати командами. Починайте читати слова від лівого листочка, рухаючись до правого.

https://ua.edufuture.biz/images/m-ua-case-listyana-ugadayka/12.jpg

Ось які слова вийшли у нас:

https://ua.edufuture.biz/images/m-ua-case-listyana-ugadayka/13.jpg

Завдання 2:

Закінчіть фразу та утворіть нове слово, що відповідає на запитання «який?»:

У дуба листочок (який?) - дубовий

У клена листочок - ….

У берези листочок - ....

У горобини листочок - ....

У осики листочок - ...

У тополі листочок - ...

У бузку листочок - …

У калини листочок - …

 

б) Завдання від Жовтня (математика).

І сувора, й солов’їна 

Математика-країна, 

Праця тут іде завзята. 

Вмій лиш спритно рахувати.

 

Математична листяна «відгадайка»

Завдання1:

Роздивіться уважно ці листочки – кожен з них відповідає певному

числу:

https://ua.edufuture.biz/wp-content/uploads/2019/04/11-93.jpg

А тепер подумайте, які листочки потрібно поставити у вазу так, щоб сума чисел – «сума листочків» дорівнювала 10. Які мають бути «листочки – доданки»?

https://ua.edufuture.biz/wp-content/uploads/2019/04/12-53.jpg

Можете попрацювати командами. Яка з них запропонує більше варіантів правильних листяних букетів, які в сумі дають число 10, та і стане переможцем. Уперед!

 

в) Завдання від Листопада (трудове навчання).

Рідну мову ми вивчали,

Ще й листочки рахували.

А тепер візьмись за діло.

Склади осінній букет вміло.

 

Як ви думаєте, чи можна зробити листочки своїми руками? Розкажіть, хто з вас вже сам робив листочки вдома? А з яких матеріалів?

А погляньте на ці чудові листочки! За допомогою техніки орігамі їх можна виготовити з паперу.

https://ua.edufuture.biz/wp-content/uploads/2019/04/15-51.jpg

Для цієї роботи нам потрібні:

• двосторонній кольоровий папір (зелений, жовтий або різнобарвний);

• ножиці;

• клейовий олівець.

Спочатку спробуємо зробити листочки берези. Для цього ми беремо аркуш і згинаємо його навпіл. Далі прокреслюємо і відрізаємо згин по діагоналі. Потім розвертаємо аркуш і складаємо його «гармошкою». Далі треба цю «гармошку» звернути навпіл.

Щоб не заплутатися, дивіться уважно на малюнок.

https://ua.edufuture.biz/wp-content/uploads/2019/04/16-49.jpg

Тепер нам потрібно зробити стеблинку листочка. Для цього ми беремо залишки паперу, нарізаємо неширокі смужки і скручуємо їх у мотузочку-спіральку. Далі закріплюємо петелькою, так як показано на малюнку.https://ua.edufuture.biz/wp-content/uploads/2019/04/17-51.jpg

Фіксуємо згин на стеблині, склеюємо дві половинки нашого листочка, і все. Лишилося розправити листочок так, щоб проміжок в центрі був не помітний.

 

 

Готово!https://ua.edufuture.biz/wp-content/uploads/2019/04/18-45.jpg

 

А тепер давайте зробимо кленовий листочок. Для нього візьмемо аркуш іншого кольору, наприклад, червоного, жовтого або помаранчевого. Робимо так само, як ми робили листочок берези, тільки спочатку на аркуші робимо малюнок, який нагадує ялинку.

 

Акуратно вирізаємо "ялинку", розгортаємо і далі робимо так само, як і березовий листочок.

 

https://ua.edufuture.biz/wp-content/uploads/2019/04/20-53.jpg

Ось такі листочки у нас вийшли.

А якщо ви бажаєте зробити такий гарний букет, то треба ще трішки

попрацювати.

https://ua.edufuture.biz/wp-content/uploads/2019/04/21-61.jpg

Беремо сухі гілочки і під невеличким кутом закріплюємо на них, за допомогою клею, наші листочки. Щоб букет краще виглядав, потрібно кріпити по 2-3 листочки на кожну гілочку. Ставимо в вазу та любуємося своєю роботою.

 

X. Підсумок уроку. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

 - Що надає листю зеленого кольору?

- Чому восени утворюється менше хлорофілу?

- Як називається явище, коли опадає листя?

- Чому дерева скидають листя?

- Які плоди корисні для здоров’я людини?

- Чому вони корисні?

XI. Самооцінювання

Рефлексійна вправа «Яблунька».

Мабуть, настав час відкрити торбинку, яку передала нам осінь. Як ви думаєте, що тут може бути? (Діти висловлюють свої думки). Вчитель відкриває торбинку і роздає дітям яблука.

Тож давайте ці знання візьмемо собі. Встаньте. Зробіть руки ось так (руки перед собою) і швиденько заберемо собі нові знання. Стисніть долоньки.

Покладіть на голівку долоньку, погладьте себе і скажіть золоті слова:

«Я сьогодні – молодець!».

 

XII. Домашнє завдання (диференційоване за листочками).

1. Поспостерігайте за розвитком листочків зі зрізаних гілочок. Свої спостереження записуйте до блокноту.

2. Придумайте по декілька речень зі словом «листочок», «лист», «листя» та запишіть їх у зошит.

3. Зробіть вдома листочки з паперу різного кольору. Принесіть свої роботи в школу та колективно оформіть букети.

 

1

 

doc
Додано
30 листопада 2020
Переглядів
3196
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку