Конспект - уроку з інтегрованого курсу “Я досліджую світ”
Тема: Як це влаштовано? Пригода 2 “Життя в долонях.
Мета:
-
поглиблювати знання дітей про гусей, виховувати в учнів відповідальність;
-
удосконалювати вміння працювати з текстом (виразно читати, переказувати прочитане, аналізувати текст);
-
прищеплювати любов до книги; розвивати вміння знаходити в словах помилки, редагувати тексти;
-
активізувати пізнавальну діяльність дітей;
-
збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
-
розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
-
виховувати допитливість, бажання вивчати природу.
Обладнання:
-
підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2)
-
робочий зошит
-
кольорові олівці
-
роздатковий матеріал (картки)
Хід уроку
І. Організація класу
1. Емоційне налаштування
Вправа “Колір мого настрою”
Перш ніж ми почнемо урок, я хочу з’ясувати, який настрій у кожного з вас. Адже саме гарний настрій є запорукою плідної та успішної праці. Він допоможе подолати будь-які перешкоди на шляху.
А тепер прочитайте, що символізує обраний колір.
-
Зелений — спокій, любов до природи, ясність думок.
-
Червоний — пристрасть, енергія, любов до всього, що нас оточує.
-
Білий — потяг до порядку, чистоти, позбавлення від зайвого.
-
Помаранчевий — слава, велич і гідність.
-
Жовтий — тепло, радощі та повага.
-
Блакитний колір — благородство, відданість, розважливість.
-
Синій — символ довіри та безмежності.
Чи те саме означають ці кольори для вас? Чи вірите ви у те, що кольори, які ми обираємо, дійсно щось розповідають про нас чи наш настрій?
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Вправа “Пригадай”
Прочитайте ланцюжок слів і пригадайте, з ким і куди ми вирушили в мандрівку.
-
Які ключові слова допомогли вам найкраще?
2. Вправа “Істинні, хибні”
Пригадайте пригоди Роз. Прочитайте твердження і визначте, які з них істинні, а які — хибні.
-
Роз — робот, що опинився на безлюдному острові.
-
Роз вийшла у великий світ.
-
Роз вирішила обстежити острів.
-
Роз погубила гусенят.
Перетворіть хибні твердження на істинні. Чи були твердження, які викликали у вас сумнів? Чому?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
-
Повідомлення теми уроку
-
Спробуйте передбачити подальші пригоди Роз. З ким або з чим вони будуть пов’язані? Що стало вам підказкою?
-
Для того, щоб перевірити свої передбачення, нам потрібно прочитати наступний уривок твору Пітера Брауна “Дикий робот”.
2. Опрацювання уривка “Життя в долонях”
Читання з передбаченням (підр., с. 64)
Прочитайте уривок до слів: …поступово Роз стала… .
-
Як ви гадаєте, чому лісові тварини спостерігали за Роз зі схованок?
-
Спробуйте передбачити, як розвиватимуться події далі.
Прочитайте уривок до слів: …спустившись, Роз побачила… .
-
Чи справдились ваші передбачення?
-
Як ви гадаєте, що могла побачити Роз?
-
Спробуйте передбачити, що буде далі.
Прочитайте уривок до кінця.
-
Чи справдились ваші передбачення?
-
Що почула Роз?
-
Що зробила Роз?
-
Про який закон природи знала Роз? Чи дотрималась вона його? Як ви гадаєте, чому?
Вправа “Дай відповідь”
-
Що нового ви дізналися про робота з уривка?
-
Які емоції / почуття ви переживали під час читання? Як ви думаєте, чому саме такі емоції у вас виникли?
-
Як ви гадаєте, що станеться з Роз та гусенятком далі?
-
Чи можна сказати, що Роз вчинила відповідально? Поясніть свої міркування.
3. Руханка “Танець робота”
Ви бачили, як танцюють роботи? Спробуйте повторити їхні рухи, а потім ще й вигадати власні.
4. Вправа “Пофантазуй”
Як могли б розвиватися події далі? Вигадайте і запишіть продовження пригоди. Намалюйте ілюстрацію (зош.).
-
За бажання презентуйте свою історію.
-
Чия історія була цікавішою? Чому?
5. Слухання фрагменту “Зустріч Роз і гусенятка”
Чи цікаво вам дізнатися, що відбулося далі із Роз? Тоді послухайте ще один фрагмент твору Пітера Брауна.
Дайте відповіді на запитання.
-
До кого зверталася Роз за допомогою?
-
Що пояснив Роз качур?
-
Яке рішення ухвалила Роз?
ІV. Закріплення вивченого
1. Читання з позначками
Прочитайте уривок статті про диких гусей. Біля кожного абзацу поставте відповідний знак: (картка)
➕ — це я вже знаю;
➖ — інформація нова для мене;
❗ — це цікаво і несподівано;
❓ — я хочу дізнатися про це більше.
-
Чи була у тексті інформація, яку ви вже знали?
-
Які факти були для вас новими?
-
Про що ви захотіли дізнатися більше? Чому?
-
Доповніть прочитане іншою інформацією про диких гусей. Якими джерелами інформації ви скористаєтесь? Розкажіть.
V.Підсумок
Домашнє завдання
У вільний час поспостерігайте за пташками в довкіллі. Опишіть за планом ту, яка справила на вас найбільше враження.
-
Де ви помітили цю пташку?
-
Який її зовнішній вигляд: розмір, забарвлення, пір’я?
-
Як вона ходить, літає, співає?
-
Чому ви саме ця пташка справила на вас найбільше враження?
VI.
Рефлексія
-
З яким настроєм ви закінчуєте урок?
-
Які нові таємниці ви відкрили для себе?
-
Про що цей урок змусив вас замислитися?