Конспект уроку з позакласного читання
в 4-В класі
Як давно в Україні з’явився жовто-блакитний прапор?
Вчитель : Райтаровська В.І.
Тема: Як давно на Україні з’явився жовто– блакитний прапор?
Мета: вдосконалювати навички читання, вміння учнів розрізняти жанрові
ознаки творів, доводити свою думку; розвивати образне мислення, пам'ять,
вміння порівнювати; автоматизовувати правильну вимову, працювати над
умінням регулювати силу голосу; продовжувати роботу над злитністю,
емоційно – забарвленим мовленням; виховувати шанобливе ставлення до
Держаних символів України
Ключові компетентності:
Навчально-методичне забезпечення уроку : твори , презентація, музичні композиції, відео.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
-Доброго дня, діти. Погляньте мені в очі, посміхніться. У цих промінчиках добра, що засяяли на ваших очах, ми розпочнемо наш урок.
Гра «Мікрофон»
II. Мовленнєва розминка
І.Робота над скоромовкою. Гра «Дощик» (тихо, голосніше, (злива) голосно, тихо) Слайд 2.
Землі цій, Боже, щастя дай,
Бо це мій любий , рідний край.
2. Робота над чистомовкою. Слайд 3
Ай- ай-ай- де б ти не був, але знай, (тихо)
Ай- ай-ай- що наймеліший - твій рідний край, (голосно)
На-на-на- твоя хата та родина, (тихо)
На-на-на- і наша рідна Україна. (голосно)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми ще раз помандруємо у цікавий світ історії України. І допоможе нам здійснити цю подорож казка, яку нам підготували учні нашого класу .
(інсценізація казки «Тризуб, Прапор, Гімн») Слайд 4
Давно-давно жила колись жінка. І було у неї три сини. Росли сини чесними, сміливими, дуже любили свою матусю, готові були віддати за неї своє життя.
Попідростали і вирішили піти у світ.
От перший син і каже:
—Мамо, піду-но я межи люди, подивлюся на світ.
—Що ж, синку, — відповідає мати, — йди, та пам’ятай рідну домівку, а на згадку візьми з собою золоту корону з трьома промінцями, хай у далекому краї зігріває вона тебе.
Минув час, і завдяки своєму розуму став старший син великим князем. Бо трьохпроменева корона, яка зігрівала людей і вела вперед, показувала шлях до кращого життя. Дали першому синові ім’я Тризуб, а знак, що дала йому мати, назвали Гербом.
— Пустіть мене, мамо, світ подивитися, — проситься другий син.
Дала йому мати в дорогу жовто-блакитний одяг. Своїми звитяжними ділами син прославляв матір. Одержав середній син імення Прапор.
А там, де був наймолодший син, завжди лунала дзвінкоголоса пісня. Адже мама своєму наймолодшому синові подарувала соловейків голос. І одержав син за свій величний спів ймення Гімн.
З того часу йдуть завжди разом – Тризуб, Прапор і Гімн, прославляючи рідну матір.
А хто ж ця матір?
-Україна. Слайд 5
- Кожен урок – це частина великого шляху до знань. Щоразу ви берете щось
для розумового розвитку і душі. От сьогодні так багато знаючи про державні
символи, ви дізнаєтесь щось нове про них. І доможуть на наші учні.
Вправа «Крісло автора» (1 учень - про герб, 2 учень - про прапор).
Виступ підготовлених учнів.
Український прапор. Синь українського неба і золото неозорих пшеничних
ланів переніс наш народ на свій прапор. Кольори ці мають ще інше значення
— «мир, багатство», бо наш народ мирний і трудолюбивий. Працею в поті
чола здобував він славу рідній землі. Коли ж злі вороги порушували спокій
народу-трударя, він ставав воїном. А синьо-жовтий прапор кликав до бою,
перемоги.
- Герб - це пізнавальний знак-картинка. У давні часи герби вибивали на
рицарських щитах. По них легше було впізнати воїна, закутого з ніг до голови
у металеві лати. Зараз герби зображають на прапорах, грошах, печатках.
Герби бувають різні: на них зображують рослини, звірів, птахів. Цей знак
свідчить про те, чим славна держава, що символізує її міцність.
- Український народ має герб-тризуб. Це дуже старовинний знак. Багато
століть назад запровадив його в Україні київський князь Володимир
Мономах. Уважне око легко розпізнає у гербі слово воля, бо саме волю
виборювали наші предки для свого народу.
На сьогоднішньому уроці ми дізнаємося, як описано наші символи в науково-
пізнавальній статті з дитячої енциклопедії «Світ моєї України». Слайд 6.
Проскануйте Qr-код та уважно прослухайте і дайте відповідь на запитання (Первинне ознайомлення з текстом)
1в. Яка тема тексту?
2 в. Яка головна думка тексту?
(відповіді учнів)
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Словникова робота. Слайд 7.
- Прочитайте колонки, виберіть малозрозумілі слова.
Стяг Україна
Символічні. Верховна Рада
Хрест Київська Русь
Символ. Прапор
Животворний Державний
Губернія. рівновеликий
Знамено. символізує уособлює
(Символ - знак, прикмета, умовне позначення предмета, явища.
Губернія - основна адміністративна одиниця колишньої Росії.
Животворний - той, який дає силу, енергію для життя, оживляє організм ).
Читання тексту учнями за абзацами.
І, II абзаци. Гра «Рибки»(Читання абзаців учнями мовчки.)
— Яке слово було першим? Яке — останнім?
— Яке речення, що зустрічали в тексті, можна скласти з поданих слів?
Стяг
Отримати
Ворога
Захопити
Означало
Перемогу
(Захопити стяг ворога — означало отримати перемогу.)
Офтальмологічна пауза. Слайд 8.
III, IV абзаци. Читання «ланцюжком» (Читання вголос один за одним)
Вибіркове читання
християнства?
— Де пізніше зустрічаються ці кольори?
V абзац. Читання у спосіб «Незнайко» (Вчитель читає текст змінюючи слова
на неправильні. Діти повинні на слух сприйняти цю помилку та виправити)
— Приготуйтесь виправляти хором.
Прапорах (гербах)
Синє (блакитне)
З хмарами (небом)
Означає (уособлює)
Гроші (багатство)
Доброту (милосердя)
— Що символізувала крім кольору неба блакитна фарба у гербах?
— А жовта, крім сонця?
VI абзац. Читання у спосіб «Бджілки» (напівголосне читання)
— Коли і де жовто-блакитний прапор став Державним символом?
VII абзац. Інтерактивна вправа. Гра «Хвости».
З’єднайте частини речень.
• «Жовто-блакитне знамено — це...»
• «З давніх-давен стяг...»
• «Учені вважають, що...»
• « Пізніше ці кольори...»
• « Вважається, що у гербах...»
• «28 січня 1992 року...»
Фізкультхвилинка. Ми- українці.Слайд 9.
Розповідь учителя.
— Сьогодні Державний прапор постійно майорить на будинках Верховної Ради України, Кабінету міністрів України, місцевих рад народних депутатів; у святкові дні — на будинках міністерств і відомств, інших державних і громадських організацій, установ та закладів.
Синьо-жовтий Державний прапор України піднімається при відкритті міжнародних конференцій, під час офіційних церемоній, при врученні міжнародних спортивних призів. Він — символ міцності й незалежності держави України.
Гра «Блискавка»
Виставляю на дошці 2 смужки: синю та жовту. Показую ще раз картинки-
блискавки. Учні читають їх і вирішують, якого кольору вони стосуються. Синя (чесність, вірність, бездоганність, небо, повітря)
Жовта ( могутність, сила, багатство, постійність, шляхетність, віра, справедливість милосердя, сонце.)
Робота в групах .
(Конструювання з ЛЕГО-конструктора Державного Прапора та Державного Герба України.)
Тестування. Слайд 10.
1. Цей твір за жанром є:
а) оповіданням;
б) казкою;
в) статтею.
2. Жовто-блакитне знамено — це:
а) національний символ держави;
б) емблема держави;
в) народний символ держави
3. Захопити стяг ворога означало отримати:
а) поразку;
б) перемогу;
в) перевагу.
4. Прапори виготовляють, як правило, відповідно до кольорів:
а) квітів-символів;
б) національного одягу;
в) герба.
5. Державний Прапор України має такі кольори:
а) синій та білий;
б) синій та жовтий;
в) жовтий та сірий.
6. Верховна Рада ухвалила постанову про Державний Прапор України:
а) 28 січня 1992 року;
б) 24 серпня 1991 року;
в) 28 червня 1991 року.
Відповіді: 1в; 2а; 3б; 4в; 5б; 6а.
( взаємоперевірка) слайд 11.
Робота в парах. Фідбек зворотного зв’язку.
( Поставити один одному питання до змісту прочитаного твору)
VІІ.Рефлексія.
Гра «Закінчи речення»
- На уроці я вчився...
- Я дізнався...
- Найбільше мені сподобалося...
- Я зрозумів...
- Урок закінчую з... настроєм.
Розмову про Україну та про її символи можна вести без кінця-краю, бо така багата і щедра наша земля, така славна її історія. Хочу, щоб кожен із вас запам’ятав те, про що ми говорили сьогодні. Любіть свою країну, вивчайте, знайте і поважайте її символи, не давайте нікому скривдити її. Отож, будьте патріотами, шануйте святині своєї держави, пам’ятайте, що за право мати власні символи — герб, прапор, гімн — наш народ заплатив ціною людських життів, відданих «за Україну, за її волю, за честь і славу, за народ».