Як народжувалась історична наука

Про матеріал
З давніх-давен люди прагнули описати історію, переповісти й передати нащадкам важливі події, життя видатних людей, досвід своїх предків і сучасників. Із плином часу обсяг історичних знань дедалі збільшувався. Розширювалося коло історичних джерел, за допомогою яких дослідники відтворювали минуле. А, оскільки людство постійно розвивалося, то й історична наука також невпинно розвивалася. У розвитку історичної науки вчені виокремлюють два етапи: донауковий і науковий.
Перегляд файлу

Урок № _____       

 Клас: 5   

Вступ до історії України та громад. освіти 

Дата проведення: _________________

Тема. Як народжувалась історична наука

Мета. Розкрити значення основних понять теми, визначати періоди розвитку історичної науки, пояснювати та аналізувтиістор. джерела, визначати головну думку автора тексту, визначати дату, століття, тлумачити позначення на істор. карті;

Розвивати вміння працювати з текстовими та візуальними джерелами, уміти складати тези текстових джерел, аргументувати власну думку, переказувати основні події;

Виховувати пізнавальний інтерес до історії, розширювати світогляд, громадянську компетентність.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, презентація, роздаткові картки.

Підручник:Вступ до історії України та громадянської освіти для 5 класу закладів загальної середньої освіти / І. Я. Щупак, О. В. Бурлака, І. О. Піскарьова, А. С. Посунько. — Київ : УОВЦ «Оріон», 2022. — 256 с.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

(Бесіда, робота за індив. картками, робота біля дошки)

  •      Що таке історія?
  •      Які історичні дисципліни допомагають вивчати події, речі нашого побуту?
  •      Як давно з'явилася людина на території України?
  •      Які прізвища учених-істориків можете пригадати з інших уроків? Прочитаних книжок / мультфільмів?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Етапи розвитку істор. науки.
  2. Перші історичні описи укр. земель.
  3. Древній історик з археолог. пам'ятки (СіріскПонтійський) – визначити за джерелом на с. 88 – текст – гол. думка. Яке ставлення до історика – повага, шанування за гідний опис історії своєї держави.
  4. Хто такі літописці та яка ї роль в історичних описах укр. земель.

1.З давніх-давен люди прагнули описати історію, переповісти й передати нащадкам важливі події, життя видатних людей, досвід своїх предків і сучасників. Із плином часу обсягісторичнихзнаньдедалізбільшувався. Розширювалося коло історичнихджерел, за допомогою яких дослідникивідтворювалиминуле. А, оскількилюдствопостійнорозвивалося, то й історична наука такожневпиннорозвивалася.

Практична робота. Започаткуйте мініпроєкт «Лінія часу «Дослідники і дослідниці історії»».

Працюйте над проектом протягомцього і наступнихуроків. Позначте на ній час діяльностідослідників/дослідницьісторії, про яких згадуватиметься в матеріалахуроків. Зробітьсвій проєкт якомогазмістовнішим за допомогоюмалюнків, портретівучених, інших елементівоформлення.

Поміркуймо!
Уважнорозгляньте схему «Періодизація розвитку історичної науки». Визначте, що спільного, а що — відмінногоміжісторичнимидослідженнямидонаукового і науковогоперіодів розвитку історії як науки. Результати роботи фіксуйте в накресленій у зошитісхемі.
Донауковийперіодісторичнихдослідженьохоплюєзначнобільшийчасовийпроміжок в порівнянні з науковимперіодом.

Для донауковогоперіодухарактернийлітературнийописминулого, тоді як для науковогоперіодувизначальним є історичнедослідженняфахівців-істориків. Для донауковогоперіодувластивоописуватитічи інші окреміподії, життєписивидатних людей, причому описи здебільшогомалиповчальнезначення. Науковийперіодпередбачаєвивченняісторії, як цілісногопроцесу, окрім того, науковийперіодпередбачає застосування для допоміжнихісторичнихдисциплін та роботу спеціальнихнауковихустанов з державнимфінансуванням.
Спільним для донаукового і науковогоперіодіввивченняісторії є фіксаціяминулого як в описахподій, так історичних портретах діячів.

   2.

Робота з текстовим джерелом про Геродота

Прочитайте текст. (Можнаскористатисяпідручником. Стор. 86.)

Попрацюйте парами і придумайте запитання до нього. Достеменно не відомо, коли саме було започатковано розвиток історичної науки. Сучасніісторикипереконані, що великий внесок у започаткуваннянауковихісторичнихдослідженьзробилистародавні греки й римляни.«Батькомісторії» вважають грека Геродота, який жив у V ст. до н. е. Створюючи свою історичнупрацю, Геродот багатоподорожував, описувавподії на основівласнихспостережень,свідченьбагатьох людей. Достовірність його праці «Історії» підтверджуютьданіархеології та мовознавчідослідження тих регіонів, про які писав «батькоісторії». Чому Геродот взявся за написанняісторії? На початкусвоєї «Історії» вінзазначив: «Я зібравізаписаввідомості про минуліподії, бажаючи, щоб не опинились у забутті діяння народів».

Перегляньте відео «Чому Геродот став батьком історії» (адаптація українською каналу Ted-Ed, тривалість 5 хв 06 с)Визначте, чим історичні праці Геродота відрізнялися від попередніх описів історії. Які методи дослідження історії застосовував Геродот?https://cutt.ly/c. O4ff. FS

Геродот вважається першим відомим дослідником українських земель. У четвертій книзі своїх «Історій» він помістив географічний та етнографічний описи території сучасної України, яку тоді населяли скіфи. Саме завдяки праці Геродота ми багато знаємо про побут і звичаї скіфів, а також жителів грецьких міст-держав у Північному Причорномор’ї. Він також розповів про похід перського царя Дарія І на скіфів.

Робота з істор. джереломна с. 86-87 - З книги Геродота «Історії»

- Після здобуття Вавилона Дарій вирушив у похід на скіфів……Скіфи… вирішили не давати одразу відкритого бою,…поступово відступаючи і відбиваючи ворогів [персів], засипати криниці і джерела, що траплятимуться на їхньому шляху, а також підпалити всю траву…Коли нарешті Дарій опинився у великій скруті, скіфські царі довідалися про це і послали вісника з дарами до Дарія: птаха, мишу, жабу і п’ять стріл… зробив висновок про те, що дари означали таке: «Якщо перси, ви не станете птахами і не полетите високо в небо, або мишами і сховаєтеся в землю, або жабами і не пострибаєте в болота, то ви не повернетеся до себе, вас загублять оці стріли».[Невдовзі Дарій зі своїм військом відступив.]

  •      З’ясуйте, коли відбувся похід Дарія І на скіфів.
  •      Визначте, як скіфамвдалосязмуситиворожевійськовідступити.
  •      Поміркуйте, у чомуцінність праці Геродота для вивченняминулого?

 

Завдання для учнів в інклюзивному класі:

За карткою: розгляньте карту.

1. Визначте «головних героїв» розповіді Геродота з історії Скіфії.

2. Які знання з давнього минулого України дає нам карта?

3. Напишіть пояснення умовних позначень до карти.

4. Визначте століття за роками, яка половина століття  (різні роки).

 

3.Древній історик з археолог. пам'ятки (СіріскПонтійський) – визначити за джерелом на с. 88 – текст – гол. думка. Яке ставлення до історика – повага, шанування за гідний опис історії своєї держави.

Під час розкопок у давньомумісті Херсонес, руїниякогорозташованінеподалік Севастополя в Криму, було знайдено три фрагментиплити з білогомармуру. Верхня плита прикрашена зображенням лаврового вінка. На плитах вченідослідилинаписдавньогрецькоюмовою. У ньомуйшлося про давньогоісторика, що жив у Херсонесі в другійполовині ІІІ ст. до н. е. Фрагмент мармуровоїплитизнаписом про древньогоісторика.

Пратичне задання на с. 88 підручника. Опрацюйте переклад напису на мармуровійплиті та дайте відповіді на запитання:

1. Як звали історика, якомуприсвяченонапис на давнійзнахідці?

2. Про якеставлення до давньогоісторикасвідчить документ?

3. Чому герой напису заслужив на повагу і нагороду від своїхсучасників?

4. Якідослідження, на вашу думку, мализдійснитивчені, щоб з’ясуватизмістнапису на пам’ятці і час життя давньогоісторика? Якідопоміжніісторичнідисципліни стали в пригодівченим?

5. Позначте час життя згаданого в написіісторика на лінії часу «Дослідники і дослідниціісторії».«Гераклід, синПарменонта, запропонував: оскількиСірісксинГеракліда, появуДівипрацьовито описав, прочитав, і про відношення до царівБоспорарозповів, і колишнідружнівідносини з містамидослідиввідповідногідності народу, — то для того, щоб вінотримавналежневшанування, нехай ухвалить рада і народ похвалити його за це, і увінчати його золотим вінком у Діонісії, на 21 день».

Діємо: практичнізавдання
Опрацюйте переклад напису на мармуровійплиті та дайте відповіді на запитання:
1. Як звали історика, якомуприсвяченонапис на давнійзнахідці?
Історикмавім'яСіріск.
2. Про яке ставлення до давньогоісторикасвідчить документ?
Документ говорить про шанобливеставлення до історика.
3. Чому герой напису заслужив на повагу і нагороду від своїхсучасників?
Історикгідно описав історіюсвого народу.
4. Якідослідження, на вашу думку, мализдійснитивчені, щоб з’ясуватизмістнапису на пам’ятці і час життя давньогоісторика? Якідопоміжніісторичнідисципліни стали в пригодівченим?
Вченімали визначити мовунапису і розшифрувати його. Цимзаймаєтьсядопоміжнаісторичнадисциплінапалеографія.
5. Позначте час життя згаданого в написіісторика на лінії часу «Дослідники і дослідниціісторії».
Сіріск Понтійський — історик з Херсонеса Таврійського, що жив у III ст. до н. е. Вінвважається першим істориком, що жив на теренах України.

 

4.Збиранню згадок про давні часи та збереженню історичної пам’яті велику увагу приділяли за княжої доби — часів Русі-України і Королівства Руського (ІХ–XIV ст.). Історичні твори того часу називаються літописами. Літописці ретельно збирали й досліджували всі доступні джерела: твори своїх попередників-літописців, зарубіжні хроніки, Святе Письмо, житія святих, усні перекази та легенди, власні спостереження. Саме тому літописи є дужеціннимджерелом для вивченняісторії тих часів. Цінним є те,щоавторилітописівуміщували в текстиісторичнідокументи, що не дійшли до нашого часу.

Прочитайте текст.

Чомулітописи є ціннимджерелом для вивченняісторії?

Якіджерелавикористовувалилітописці?

Літописи(від слів «у літо») — оповіді, у більшості з яких подіївикладено в хронологічнійпослідовності за роками.

Найдавнішимлітописнимтвором, що зберігся до нашого часу, є «Повістьминулихліт». Роботу над текстом літопису в 1113 р. завершив легендарний монах Києво-Печерськогомонастиря Нестор. Над дослідженнямісторіїрідноїземлі Нестор працювавмайжедвадцятьроків. Протягомцього часу автор здійснивретельнупошукову роботу. У літописізнаходимооповіді про діяння князів, життя різнихверств суспільства, історіювстановленнявідносинРусі-України з іншимикраїнами і захисту держави від різноманітнихворогів. Наприкінціоповіді автор особливуувагузвертає на негативнийвплив на державу князівськихчвар і міжусобиць. Знаходимотакожвідомості про події в сусідніх з Руссю державах, зокрема, з Візантією.

Нестор літописецьбувнадзвичайноосвіченоюлюдиною. Чипогоджуєтесяви з переконанням Нестора щодозначеннякнижок у життілюдини?Книгивчать нас…., бо від книжнихслівнабираємосямудрості…

1. З’ясуйте, коли відбувсяпохідДарія І на скіфів.
ПохідДарія на скіфіввідбувся 514 чи 513 pp. до н. е. Яке це століття? Яка половина?
2. Визначте, як скіфамвдалосязмуситиворожевійськовідступити.
Скіфивирішили не даватиодразувідкритого бою, поступововідступаючи і відбиваючиперсів, засипаликриниці і джерелаїхньому шляху, а такожпідпалили всю траву.
3. Поміркуйте, у чомуцінність праці Геродота для вивченняминулого.
Геродот доволі детально описав подію, вказавши її назву, ворогуючісторони, військову тактику, що привела до перемоги скіфів над персами.
1. Розгляньте карту й визначте «головнихгероїв» розповіді Геродота з історіїСкіфії.
Головними героями війни булицарськіскіфи та скіфи-кочівники.
2. Які знання з давньогоминулого України дає нам карта?
Карта показуєтериторіїрозселенняскіфів, назвискіфських племен, межі Великої Скіфії, похід і відступперсів, назвисусідніхзіскіфаминародів.
3. Складіть легенду до запропонованоїкарти.
Потрібно занести до легендикарти: територіїрозселенняскіфів (зелений і жовтийколір), назвискіфів (написичервонимкольором), похід і відступперсів (суцільні і пунктирністрілочки), назвисусідніхзіскіфаминародів (написичорнимкольором).
Нестор літописецьбувнадзвичайноосвіченоюлюдиною. Чипогоджуєтесяви з переконанням Нестора щодозначеннякнижок у житті людини?
Так.

Діємо: практичнізавдання
1. Прочитайте уривок із «Повістіминулихліт» і визначте, яку історичнуінформаціюрозповідає автор:
1. Про яку подіюйдеться в тексті?
В текстійдемова про заснуванняКиєва: зробили вони городок [і] на честь брата їх найстаршого назвали його Києвом.
2. Що можнадізнатися про народи, що населяли нинішнюКиївщину?
Київщину населяли поляни: коли ж поляни жили осібно і володіли родами своїми, — бо й до сих
братівіснувалиполяни і жили кожен із родом своїмсвоїхмісцях.
3. Про якізаняттядавніхжителівукраїнських земель повідомляється?
Ловили вони звірину - булимисливцями
4. Поясніть, за допомогою яких історичнихджерелможнапідтвердитидостовірністьопису Нестора.
Достовірністьопису Нестора можнапідтвердити за допомогою інших писемнихісторичнихджерел та історичнихфактів:
- появаКиєва;
- князювання і смерть Олега;
- війна з древлянами, загибельІгоря і помстакнягині Ольги, яка за допомогоюптахів спалила головне місто древлян;
- прийняття Ольгою християнства;
- хрещенняКиївськоїРусі князем Володимиром;
- правління Ярослава Мудрого;
- змінаруськихкнязів аж до Володимира Мономаха.

ІУ. Рефлексія.

Запитання і завдання на с. 90 заснування Києва.

I. Знаю й систематизуюновуінформацію
Якіетапи розвитку історичної науки виокремлюють?
Донауковий і науковийперіоди.
Кого вважають першими істориками на українських землях?
Першими істориками на українських землях вважаютьмонахів-літописців.
У чомуполягаєзначеннянеупередженихісторичнихдосліджень?
Неупередженіісторичнідослідження є важливими тому, що вони додаютьновунаукову думку, теорію, гіпотезу до уже існуючихісторичнихдосліджень.
Якіособливостілітописів як історичнихтворів?
Авторилітописівзбирали та досліджуваливсінаявніджерела: праці попередників-літописців та зарубіжниххроністів, Святе Письмо, розповіді про житіясвятих, усніперекази та легенди, долучаливласніспостереження. Тожлітописи є надзвичайноціннимиджерелами для дослідженняісторіїминулихчасів. Літописціуміщували в тексти свої робітісторичнідокументи, що не дійшли до нашого часу. Літописиможуть бути певноюміроюнеоб'єктивними через можливузалежність їх автора від влади.

У. Оцінювання. Повідомлення дом. завд.

Вивч. § 15, вик. завд. ІІ на с. 90. Вивч.тези. За бажанням: виконати малюнок про історичного діяча або подію, яку важаєте важливою з вивченої теми.

II. Обговоріть у групі. – на дом. завд.

Розгляньте ілюстрацію і поясніть, у чому полягає цінність Літопису Самійла Величка як історичного джерела.
Літопис Самійла Величка ХVІІІ століття поєднує в собі кілька видів історичних джерел - це, насамперед, писемне джерело, в також речове (власне сама книга), і зображувальне (ілюстрації в книзі) джерела.

docx
Додано
14 січня
Переглядів
424
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку