Як пізнати весну. Весняні місяці

Про матеріал
Учити учнів характеризувати ознаки неживої та живої природи навесні; повторити назви весняних місяців; розвивати уяву, зв'язне мовлення, пізнавальний інтерес; виховувати любов до природи.
Перегляд файлу

 

 

Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ

2 клас

 

 

Тема уроку:

Як упізнати весну. Весняні місяці.

 

                         Підготувала :

вчитель початкових класів

                                       Грибан Н. М.

 

 

Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ

Урок 107. Як упізнати весну. Весняні місяці.

Цілі уроку:

 формування предметних компетентностей: учити учнів характеризувати ознаки неживої та живої природи навесні; повторити назви весняних місяців; розвивати уяву, зв'язне мовлення, пізнавальний інтерес; виховувати любов до природи;

 формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Очікуванні результати:

         Учні знатимуть:

-Назви весняних місяців;

-Основні ознаки весни.

Учні вмітимуть:

-розпізнавати зміни у живій і неживій природі;

-висловлювати свої думки, аналізувати;

-працювати в групах;

-закріпити значення навколишнього середовища для життя і здоров’я людини.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.

Хід уроку

І Вступна частина

1. Ранкова зустріч

Хід ранкової зустрічі

  1. Привітання вчителя.

 

 Грає музична мелодія, яка повідомляє дітям, що вже час збиратися у коло.

Колом сонечко  іде,

За собою день веде.

Станьмо разом , станьмо в колі –

Станем сонечком у школі!

Прийшов час ранкової зустрічі, займіть свої місця у колі друзів.

(Діти стають у коло, спочатку дівчатка, а потім між ними хлопчики)

Всі разом: Спасибі ЗСУ за новий ранок.

Ми скажем : «Добрий день світанок.

Добрий день ,мамо і добрий день , тато.

Ми раді всіх людей вітати.»

Вітання у колі друзів

В цьому класі друзі всі ( плескаємо в долоні)

Я і ти, і ми, і ви.

Добрий день тому, хто зліва,

Добрий день тому, хто справа.

Ми - одна сім'я.

     В цьому класі друзі всі( клацання пальцями)

Я і ти, і ми, і ви.

Обійми, той , хто зліва

Обійми, той , хто справа.

Ми - одна сім'я.

       В цьому класі друзі всі( плескання по грудях), ( плескання по колінах)

Я і ти, і ми, і ви.

Усміхнись тому, хто зліва

Усміхнись тому,хто справа.

Ми - одна сім'я.

Ігровий тренінг «Я обираю настрій …»

- А тепер, я пропоную прислухатись до власних почуттів і обрати той малюнок, який відповідає вашому настрою і який ви хотіли б зберегти на цілий день (чіпляють прищепки до смайликів).

2.  Обмін інформацією. Тема дня «Чи завжди варто здійснювати всі бажання?»

— Здійснення наших бажань — запорука успіху. Але бажання й наміри людина має аналізувати з урахуванням можливостей. Для самовдосконалення велике значення має сила волі. Її потрібно виховувати в собі постійно: не пасуй, коли не розв'язується задача. Не вдається відразу — відпочинь і знову берися. Не зумів розібратися сьогодні — з'ясуй завтра. Не знаєш — запитуй, не вмієш — вчися. Роби не тільки те, що хочеться, а перш за все те, що ПОТРІБНО.

«ХОЧУ» — це бажання. Але у людей є певні обов'язки, виконання яких допомагає іншим задовольняти свої бажання, потреби. Трапляється так, що деякі наші бажання важко здійснити, бо вони суперечать бажанням інших людей або спільним бажанням групи ( сім'ї, класу тощо). Наприклад, що робити, коли хочеться бавитися у дворі, а мама просить допомогти прибрати у квартирі, піти до крамниці тощо?

    Для того щоб мати змогу краще здійснювати свої бажання і задовольняти потреби, слід добре вчитися, багато читати, набувати різних навичок, зміцнювати своє здоров'я та фізичну силу.

  Вправа «Фея»

— Уявіть, що нас чує фея, з допомогою якої ми можемо здійснити свої бажання. Як ви вважаєте, якими могли бути ці бажання?

3. Групове заняття.
Є те, що необхідно нам для життя — це потреби. А є те, чого ми хочемо, але воно не завжди необхідне — це наші бажання. Роздивіться малюнки. Поміркуйте і вкажіть, де бажання, а де — потреби. Обґрунтуйте свій вибір.

https://svitdovkola.org/images/2/lessons/wish-need.jpg

Вправа на самовдосконалення

  •          Заплющіть оченята повторюйте за мною:

Я – учень.
Я - хочу знати.
Я – думаю.
Я – вмію.
Я – знаю.
Я - особистість творча.
Я – зірка.

Кожен із вас повинен пам’ятати ці слова.

 

Американський винахідник Генрі Форд сказав:

      Зібратися разом - це початок,
Триматися разом - це прогрес,
Працювати разом - це успіх!

Ми зібралися, тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю успіху!

4. Щоденні новини. Прогноз погоди

Учитель. Розпочався день цікаво,

 світить сонечко ласкаве.

.Який же день чекає нас?

 Синоптикам надати слово час.   Сьогодні черговий синоптик Черниш Матвій.

Сьогодні п’ятниця, 21 лютого. Температура повітря …, стан неба – похмуро, пролітає сніг та повіває легенький вітерець.

 

З-за хмар частіше виглядає сонце;

Збільшились бруньки на деревах;

 Весело зацінькали синиці, сповіщаючи, про швидке закінчення зими..

Всім присутнім  на нашому уроці бажаю: нехай проблеми та незгоди не роблять вам в житті погоди.

Спасибі за увагу

 

Технологія «Крісло автора»

Цікаву інформацію про цей день розповість Хоронжевська Валерія.

21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови, Всесвітній день екскурсовода.  Віряни вшановують пам’ять преподобного Тимофія.

  • В цей день не можна злитися, лаятися.
  • Краще утриматися від будь-яких розваг чи веселощів.
  • Не можна виконувати вдома важку фізичну роботу.

Народні прикмети говорять, що

  • Якщо вже прийшла рання весна, то осінь також буде ранньою.
  • Снігопад до швидкого потепління.
  • Сонячний день – скоро прийде справжня весна.

Вчитель: заповнюємо календар погоди.

 

2. Актуалізація опорних знань.  

  - Погляньте, які гарні ілюстрації природи. Подумайте, яка пора року зображена.

  - Чому ви вважаєте, що це - весна? Доведіть.

 

 Загадка  

У лісах струмки пустила,

Землю травами встелила.

Перші квіти принесла,

Чарівна моя …

 

Робота  в групах.

Відповіддю до загадки буде складена картинка із пазлів. Вкажіть, яка пора року на ній зображена?

 

3. Повідомлення теми та мети уроку.

  Розповідь вчителя про весну 

-Після суворої зими з її морозами, хуртовинами, іскристими снігами  до нас приходить весна. Про це ми стверджуємо, подивившись на календар 1 березня. Ось уявіть, що календар зник.

- Невже весна не прийде, чи ми не помітимо її прихід?

-Отже, сьогодні на уроці ми маємо з’ясувати, які явища у природі вказують на прихід весни та які назви мають весняні місяці.

ІІ. Основна частина.

  1. Вивчення нового матеріалу.
  •          Подивіться на картинку, з приходом весни все оживає.

       Робота за підручником (с.38-39)

 

  1.  Пробудження природи

Вправа "Асоціативний кущ" ( на дошці)

- Діти, коли ми говоримо про весну, з чим ви її асоціюєте? Що перше вам спадає на думку?

 тепло                     птахи        спів                       сонечко                               квіти

                                          весна

зелень                           комахи                    струмочки     

  - Виконайте 2 завдання на сторінці 19 у робочому зошиті.

   Пошукова робота.

Загадки про весняні місяці   (виступ заздалегідь підготовлених учнів).

Повіває теплий вітер,

Сонце яскравіше світить,

Тане сніг, біжать струмочки,-

Хто назве цей місяць точно? (Березень)

Робота з підручником (с.40-41)

- Назвіть весняні місяці. Давайте дослідимо, як утворилися їхні назви.   Перегляд відео «Весняні місяці» ( березень).

Зачитаємо у підручнику про березень с.41

  • Тане сніг
  • Льодохід
  • Повернення птахів
  • Приліт білих лелек

     Руханка «Весняні місяці»  (відео).

Листочки гілочки вкривають,

Щасливо пташечки співають.

І зайчик сонячний сміється,

Бо теплий дощик з неба ллється. (Квітень)

Перегляд відео «Весняні місяці» ( квітень).

               Квітень
– Я квітую, – каже квітень,     – Я квітую! – квітень каже,      
–Квітом луків і гаїв.                –Весно-сестро, пам’ятай,  
Листя зграйками на вітах         Що довік бажання наше –
Жде-чекає солов’їв.                   Прикрашати рідний край.

  Зачитаємо у підручнику про квітень с.42

А в цім місяці підряд

Маємо багато свят.

Зеленіють буйно трави –

То іде веселий … (Травень)

 

Перегляд відео «Весняні місяці» ( травень).

Травень.
А чим же місяць травень     Святковими піснями
Поміж братами славен?       І громом над полями.
Іде і весело співа,                 Не з лійки-поливалки,
Дощами землю полива,       А з грозової хмарки.

Зачитаємо про травень с.42

- Поміж усіх названих ознак весни виберемо найголовніші.

    Висновок. Навесні природа пробуджується від зимового сну. Підвищення температури повітря, проталини, грім. Весняні турботи.

Виконайте 1 завдання на сторінці 19 у робочому зошиті.

Робота в  групах «Утворіть прикмети».

І група — Березень.

• У березні сім погод надворі: сіє, віє, крутить, мутить, припікає й поливає.

• У березні день з ніччю зустрічається.

ІІ група — Квітень.

• У квітні ластівка день починає, а соловей кінчає.

• Хто у квітні не сіє, той у серпні не жне.

ІІІ група — Травень.

• Як у травні дощ надворі, то восени хліб у коморі.

• У травні дуб одягається, худоба наїдається.

- Поясніть, чому в народі так кажуть.

Робота з весняним календарем та завданнями у підручнику на сторінці 41.

Гра "Так чи не так" із цеглинками лего.

Учитель зачитує твердження, учні сигналізують відповіді: зелена сигнальна картка - "Так"(А); червона сигнальна картка - "Ні"(Б).

  • Зараз іще зима? ( Так) Вже розпочинається весна? (Ні.)
  • Навесні ранки холодніші, ніж улітку? (Так.)
  • Дні стають довшими, а ночі коротшими.(Так)
  • Дні на початку весни дуже спекотні? (Ні.)
  • Небо ясне, блакитне? (Так.) Часто дощить? (Ні.)
  • Перелітні пташки починають збиратися до вирію? (Ні.)
  • Починає танути сніг? (Так.)

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації.

Вправа "Продовж речення"

  • Піднялося вище … (сонечко)
  • Почав танути …  (сніг)
  • На горбках з'явилися перші …  (проталини)
  • Весело задзвеніли … (струмочки)
  • На лісових галявинах з'явилися …  (перші весняні квіти)
  • Прокидаються від зимового сну …  (комахи, їжаки, ведмеді)
  • Прилітають з теплих країв … (птахи)
  • Яка чудова пора! Це … (весна)

ІІІ. Заключна частина. Рефлексія. ( Діти зачитують сенкани)

Сенкан

1.Весна.

2.Тепла, квітуча.

3.Просинається, дзюрчить, зеленіє.

4.Березень - перший місяць весни.

5.Пора року.

  •          Що робили на уроці?
  •          Що сподобалося?

Діти виконують пісню «Весняночка - весна».

ІІІ Заключна частина

Вправа «Якщо ви…» Плесніть у долоні, ...

… якщо ви дізнались із уроку щось нове.

… якщо вам було сумно.

… якщо ви запам’ятали назви весняних місяців.

… якщо ви не працювали на уроці.

… якщо ви дізнались щось нове про весну.

… якщо вам сподобалось на уроці.

 

 

 

Додатки:

 

C:\Users\admin\Downloads\Без названия.png

C:\Users\admin\Downloads\Без названия (1).png

 

 

 

C:\Users\admin\Downloads\Без названия (2).png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У березні сім погод надворі: сіє, віє, крутить, мутить,

 

 

 

зустрічається.

 

У березні день з ніччю

 

 

 

 

припікає й поливає.

 

У квітні ластівка день починає,

 

 

той у серпні не жне.

 

Хто у квітні не сіє,

 

 

 

 

а соловей кінчає.

 

Як у травні дощ надворі, то

 

 

худоба наїдається.

 

У травні дуб одягається,

 

 

восени хліб у коморі.

 

C:\Users\admin\Downloads\Без названия (7).jpg

 

 

C:\Users\admin\Downloads\16.jpg

C:\Users\admin\Downloads\18.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БЕРЕЗЕНЬ

КВІТЕНЬ
ТРАВЕНЬ

 

У березні сім погод надворі:

сіє, віє, крутить, мутить,

припікає й поливає.

 

 

У березні день

з ніччю зустрічається.

 

 

 

У квітні ластівка день починає,

а соловей кінчає.

 

 

Хто у квітні не сіє,

той у серпні не жне.

 

 

Як у травні дощ надворі,

то восени хліб у коморі.

 

 

У травні дуб одягається,

худоба наїдається.

 

 

docx
Додано
6 квітня 2025
Переглядів
337
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку