Як скласти письмову частину англійського ЗНО-2019 на найвищий бал
З усіх частин ЗНО з англійської письмова частина вважається найскладнішою. Давайте розберемося, чому.
Потрібно написати листа другові. Здавалося б, що може бути легшим? Однак дуже часто в подібній формі можуть бути втілені есе або огляд (review), або звіт про що-небудь. Тому потрібно уважно читати завдання.
Що ж до об’єму, то від студентів, які складають на рівень В1 (стандарт), вимагається не менше 100 слів, а від студентів спеціалізованих англійських шкіл (рівень В2) – від 150. Загальна кількість балів – 14.
Необхідно уважно ознайомитися з критеріями оцінювання письмового завдання. Саме тут міститься ключ до успіху. Не полінуйтеся, прочитайте їх вдумливо.
Лист оцінюється за такими критеріями:
Якщо учасник ЗНО отримує 0 балів за критерій а. Змістове наповнення, то вся робота оцінюється в 0 балів. Те ж саме стається, якщо абітурієнт отримує 0 балів за критерій с. Використання лексики або за критерій d. Використання граматики. Якщо учасник не взявся до виконання завдання, то вся робота також оцінюється в 0 балів.
Тепер розберемо критерії на прикладі:
Task:
You have just returned from Britain where you attended lessons at Summerhill Language
School. The school arranged for you to stay with a local couple you hadn’t met before your visit. Write a letter to your host family. First thank them for having hosted you and describe:
– what family traditions you liked and why
– what local food you enjoyed and why
– what events or activities impressed you most
Write a letter of at least 100 words. Do not write your own name, any dates, addresses or other personal information. Start your letter in an appropriate way.
Що буде розглядатися у якості критерію а1–3? Звісно ж, перелік із трьох пунктів. Але… ще є завдання вище: First thank them for having hosted you. Якщо забути про це, можна отримати нижчий бал. У самих пунктах також є підступ, адже потрібно не просто перерахувати, що сподобалося, а ще й пояснити, чому. Тобто, ви пишете: I liked our evening family meals a lot. They gave me deep feeling of home and love. Якщо залишити лише перше речення, то це буде відповідь на першу частину питання, але не на другу. Відповідно, буде лише 1 бал.
Тепер щодо структури. Оскільки це лист, то й формат повинен бути, як у листі. Ми пишемо сім’ї, що приймає, отже, “Dear Mr and Mrs Smith”, ніяких “привіт”. І прощання – трохи формальніше, ніж із другом. Наприклад, “Best regards”.
Окрім того, повинні бути зачин та заключний вираз.
Наприклад, зачин може бути таким:
Thank you for hosting me these past several weeks. It’s been wonderful time and I am extremely happy to get to know you. (час також потрібно враховувати: оскільки в завданні “літня школа ”, то і про місяці не можна казати, кілька тижнів логічніші).
А заключний вираз таким:
Once again I am grateful for the time we’ve spent together. I will never forget it and hope that one day I will be able to host you in my country.
Між цими виразами ви пишете, власне, відповіді на пункти із завдання. Не забувайте, що кожен пункт (а1, а2, а3) починається з нового абзацу, як і вступна, і заключна частина листа.
На що потрібно звернути увагу в зачині та закінченні? Вони повинні логічно вписуватися в загальний сенс твору. А також складатися з більш ніж одного речення.
Наприкінці листа, після прощання, ім’я краще поставити не власне, але й не англійське, адже, за змістом завдання, ви не з англомовної країни.
Щодо лексики та граматики, на ЗНО діє правило: чим простіше, тим краще. Тобто, краще писати простішими словами та виразами, якщо ви можете написати їх без помилок, аніж написати дещо гарне та складне, але з помилками. Тут діє принцип: правильність важливіша за різноманітність.
За помилки у яких темах граматики можуть серйозно покарати:
Несерйозними вважаються помилки:
Отже, відповіддю на питання “Що потрібно повторити перед письмовою частиною ЗНО?” будуть пункти з двох переліків вище.
Тепер ще кілька слів про зв’язувальні вирази та конструкції (linking phrases and linkers). Важливо пам’ятати, що абзац потрібно починати з таких “лінкерів”, щоби зробити розповідь логічнішою та зв’язнішою. Якими можуть бути лінкери?
Зверніть увагу: якщо ви впевнені, що можете правильно виправити свої помилки з граматики та структури, то залиште собі час і виправте. Якщо не впевнені, то перевірте лише описки (пропущені літери, I з маленької літери, чиєсь ім’я або географічна назва). Але обов’язково переконайтеся, що ви відповіли на всі пункти завдання, а також що сенс написаного вами відповідає завданню.
Наприкінці хотілося б додати, що на пробному ЗНО письмова частина не перевіряється та не оцінюється. Тому суворо притримуйтеся рекомендацій і тренуйтеся писати листи, не забуваючи про критерії оцінювання. Якщо письмова частина іспиту – не ваша сильна сторона, то, можливо, заздалегідь заготовлені вирази для початку листа та його завершення можуть трохи полегшити підготовку.