Конспект відкритого уроку для 4 класу
Тема: Як захиститися від вірусів?
Предмет: Я досліджую світ (Основи здоров'я)
Тривалість: 40 хвилин
Тип уроку: урок-дослідження з ігровими елементами
Мета уроку:
-
Сформувати уявлення про вірусі та способи їх поширення
-
Навчити практичним способам захисту від вірусних захворювань
-
Розвивати навички особистої гігієни та відповідального ставлення до здоров'я
-
Виховувати турботу про власне здоров'я та здоров'я оточуючих
Обладнання:
-
Плакати/презентація про вірусі
-
Мило, рушник, серветки
-
Картки з ситуаціями
-
Блискітки або борошно (для демонстрації поширення мікробів)
-
Ілюстрації мікроорганізмів
-
Маркери, папір для малювання
-
Призи-наліпки "Захисник здоров'я"
Хід уроку
І. Організаційний момент (2 хв)
Слова вчителя:
-
Доброго дня, дорогі діти! Сьогодні ми поговоримо про дуже важливу тему – про наше здоров'я! Скажіть, хто з вас любить хворіти? (Діти: ніхто!) Правильно! А хто знає, чому ми інколи хворіємо?
Ігровий момент: Сьогодні ми станемо справжніми "детективами здоров'я" і розкриємо таємницю: як захистити себе від невидимих ворогів – вірусів! За активну участь ви отримуватимете спеціальні наліпки "Захисник здоров'я".
ІІ. Актуалізація опорних знань (5 хв)
Слова вчителя: Давайте пригадаємо, що ми вже знаємо про здоров'я та хвороби.
Цікава бесіда:
-
Хто з вас хворів цієї зими? Що у вас боліло?
-
Чому, на вашу думку, люди хворіють восени та взимку частіше?
-
Що робили батьки, коли ви захворіли?
Ігрова вправа "Асоціації": Коли я кажу слово "хвороба", що ви уявляєте? (Діти називають: температура, кашель, нежить, ліжко, ліки...)
Слова вчителя (проблемне питання): А хто знає, ЩО саме викликає хвороби? Що таке потрапляє в наш організм і робить нас хворими? (Вислуховування версій: мікроби, віруси, бактерії...)
Цікавий факт: Знаєте, існують такі маленькі-маленькі створіння, які не можна побачити очима. Вони такі крихітні, що потрібен спеціальний прилад – мікроскоп! І називаються вони... ВІРУСИ!
ІІІ. Вивчення нового матеріалу (15 хв)
1. Що таке віруси? (5 хв)
Слова вчителя: Давайте познайомимося з цими невидимими ворогами!
Цікава розповідь з показом ілюстрацій: Віруси – це дуже-дуже маленькі мікроорганізми. Вони такі крихітні, що мільйон вірусів можна помістити на кінчику голки! Уявляєте?
Ігровий момент "Покажи вірус": Давайте спробуємо показати руками, який маленький вірус! (Діти показують пальцями дуже малий розмір) Ще менше! Ще менше! От бачите – неможливо показати, бо їх не видно!
Слова вчителя (важливо): Віруси викликають різні хвороби:
-
Грип
-
Застуду
-
Ангіну
-
Кашель і нежить
Але найголовніше – від них МОЖНА захиститися! І сьогодні ми дізнаємося як!
Цікавий експеримент "Як поширюються віруси":
Слова вчителя: Зараз я покажу вам фокус! (Насипати трохи блискіток або борошна собі на долоню)
Уявімо, що ці блискітки – це віруси. Зараз я потру руки... (Потерти) А тепер потисну руку одному учню... (Потиснути руку – блискітки переходять) Дивіться! Віруси "перескочили"!
А тепер той учень потисне руку сусіду... (Показати ланцюжок передачі)
Бачите, як швидко поширюються віруси? От чому так важливо знати, як від них захищатися!
2. Як віруси потрапляють в організм? (5 хв)
Слова вчителя: Віруси – хитрі! Вони знають багато способів, як потрапити до нас. Давайте розкриємо їхні секрети!
Ігрова демонстрація "Шляхи вірусів":
Спосіб 1: Через повітря
-
Коли хвора людина чхає або кашляє без серветки, віруси розлітаються в повітрі
-
Ми вдихаємо це повітря і віруси потрапляють до нас
Цікавий факт: При чханні краплинки з вірусами можуть пролетіти до 5 метрів! Це довжина нашого класу!
Ігрова вправа: Давайте покажемо, як далеко летять краплинки! (Діти показують руками відстань)
Спосіб 2: Через брудні руки
-
Торкаємося дверних ручок, поручнів, іграшок
-
Потім цими руками торкаємося обличчя, беремо їжу
-
Віруси потрапляють в рот, ніс або очі
Слова вчителя: Наші руки – справжні мандрівники! Подумайте, скільки речей ви торкаєтеся за день? (Діти називають: парта, двері, іграшки, телефон...)
Спосіб 3: Через загальні речі
-
Чужа ложка, склянка
-
Іграшки, телефони
-
Рушники
Ігрова ситуація "Правильно чи ні?": Я називаю ситуацію, а ви плесніть, якщо це правильно, і тупніть ногою, якщо неправильно:
-
Міша попив воду з склянки друга (тупаємо – ні!)
-
Оля витерла руки своїм рушником (плескаємо – так!)
-
Діти обмінялися жуйкою (тупаємо – ні!)
3. Як захиститися від вірусів? (5 хв)
Слова вчителя: А тепер найголовніше – наша зброя проти вірусів! Запам'ятайте ці "золоті правила здоров'я"!
ПРАВИЛО 1: Миємо руки правильно!
Цікава демонстрація: Зараз я покажу, як треба мити руки, щоб віруси втекли!
(Вчитель показує біля умивальника або з пляшкою води)
Ігрова пісенька "Як мити руки": (Співаємо і показуємо рухами)
Руки мокрі – раз, два, три!
Мило взяли – дивись-но ти!
Піна, піна, пінимося,
Брудом з вірусом помиймося!
Долоні, пальці і між них,
Великий пальчик – оп! – і тих!
Двадцять разів порахуй,
Водою чистою змивай!
Слова вчителя (важливо!): Мити руки треба:
-
Перед їжею (завжди!)
-
Після вулиці
-
Після туалету
-
Після гри з тваринами
-
Коли руки брудні
ПРАВИЛО 2: Прикривай рот і ніс!
Ігрова вправа "Вчимося правильно чхати":
Слова вчителя: Коли ви відчуваєте, що зараз чхнете:
-
Візьміть серветку (показати)
-
Прикрийте нею рот і ніс (показати)
-
Чхніть у серветку (показати)
-
Викиньте серветку в смітник (показати)
-
Помийте руки!
А якщо немає серветки? Чхайте в лікоть! (Показати, як)
Практична вправа: Давайте всі разом потренуємося! Уявляємо, що чхаємо... В лікоть! Чудово! Ще раз!
ПРАВИЛО 3: Не торкайся обличчя брудними руками!
Слова вчителя: Віруси дуже люблять потрапляти через наші очі, ніс та рот. Тому не чухайте очі, не чіпайте ніс брудними руками!
Ігрова вправа "Спіймай себе": Сьогодні спробуйте впіймати себе: коли ви торкаєтеся обличчя? Порахуйте! Побачите, що це відбувається дуже часто!
ПРАВИЛО 4: Тримайся на відстані від хворих!
Слова вчителя: Якщо хтось кашляє або чхає – краще відійти на крок. Це не образа, а турбота про здоров'я!
Цікавий факт: Лікарі кажуть: безпечна відстань – 1-2 метри. Це приблизно два кроки.
ПРАВИЛО 5: Зміцнюй імунітет!
Слова вчителя: У нашому організмі є справжня армія – ІМУНІТЕТ! Це захисники, які борються з вірусами. Як їм допомогти?
Ігровий момент "Друзі імунітету": (Діти рухаються відповідно до слів)
-
Спорт і фізкультура – показали, як робимо зарядку!
-
Свіже повітря – глибоко вдихнули!
-
Здорова їжа – показали, як жуємо морквину!
-
Достатньо сну – покладіть голову на руки, ніби спимо!
-
Гарний настрій – посміхніться один одному!
IV. Фізкультхвилинка (2 хв)
Ігрова розминка "Прожени віруси!"
Слова вчителя (енергійно): А тепер розженемо всі віруси активними рухами!
Вправи:
-
"Миємо руки" – імітуємо миття рук з милом (20 рухів)
-
"Чхаємо правильно" – прикриваємо лікоть і нахиляємося (5 разів)
-
"Біжимо від вірусів" – біжимо на місці (30 секунд)
-
"Витираємо все навколо" – робимо кругові рухи руками
-
"Стрибки здоров'я" – високо підстрибуємо (10 разів)
Слова вчителя: Молодці! Віруси злякалися такої активності і втекли!
V. Практична робота – ігрова майстерня (12 хв)
Слова вчителя: А тепер закріпимо наші знання через творчість! У вас буде декілька цікавих завдань на вибір.
Варіант 1: Плакат "Стоп, вірус!"
Інструкція:
-
Візьміть великий аркуш паперу
-
Намалюйте або напишіть головні правила захисту
-
Зробіть яскраві малюнки
-
Можна працювати в парах або групах
-
Придумайте гасло проти вірусів!
Ігрове завдання: Чий плакат буде найяскравішим та найзрозумілішим – повісимо в коридорі школи!
Приклади гасел:
-
"Чисті руки – здорове тіло!"
-
"Мило – кращий друг!"
-
"Віруси, геть!"
Варіант 2: Коміс "Пригоди Суперчистюлі"
Інструкція:
-
Створіть героя – Суперчистюлю (намалюйте)
-
Придумайте історію, як він/вона бореться з вірусами
-
Намалюйте 4-6 кадрів
-
Додайте підписи
Слова вчителя: Ваш герой може мати суперсили: мильні бульбашки, щит із серветок, плащ-рушник!
Варіант 3: Пам'ятка "Мої правила здоров'я"
Інструкція:
-
Візьміть картку
-
Напишіть 5 головних правил захисту від вірусів
-
Прикрасьте малюнками
-
Можна додати розклад миття рук
Слова вчителя: Цю пам'ятку можна повісити вдома біля умивальника або на холодильнику!
Варіант 4: Гра "Створи інструкцію"
Ігрове завдання в групах:
-
Об'єднайтеся в групи по 4 особи
-
Отримайте картку з ситуацією
-
Створіть покрокову інструкцію, що робити
Приклади ситуацій:
-
Твій друг чхає в класі. Що робити?
-
Ти прийшов з вулиці додому. Твої дії?
-
У тебе немає серветки, а треба чхнути. Як вчинити?
-
Твій молодший брат не хоче мити руки. Як його переконати?
Слова вчителя: Кожна група презентує свою інструкцію, а ми оберемо найкращу!
VI. Закріплення матеріалу – ігрові активності (3 хв)
Ігрова вікторина "Так чи Ні?"
Слова вчителя: Зараз я перевірю ваші знання! Якщо згодні – стрибаєте, якщо ні – присідаєте!
-
Мити руки треба тільки перед сніданком? (НІ – перед кожною їжею!)
-
Можна користуватися чужою ложкою? (НІ)
-
Чхати треба в серветку або лікоть? (ТАК)
-
Віруси можна побачити без мікроскопа? (НІ)
-
Спорт зміцнює імунітет? (ТАК)
-
Торкатися обличчя брудними руками корисно? (НІ)
-
Треба відійти від людини, яка кашляє? (ТАК)
-
Мити руки треба 2-3 секунди? (НІ – 20-30 секунд!)
Додаткова цікава гра "Вірус і захисники":
Правила:
-
Один учень – "вірус" (стоїть в центрі)
-
Інші – "захисники здоров'я"
-
"Вірус" намагається доторкнутися до "захисників"
-
"Захисники" показують правило (миття рук, серветка тощо) – і "вірус" застигає!
Слова вчителя: Бачите, коли ми знаємо правила – віруси нас не можуть перемогти!
VII. Підсумок уроку (1 хв)
Рефлексивна вправа "Щит здоров'я":
Слова вчителя: На дошці у нас велике серце – символ здоров'я. Кожен з вас напише на стікері одне правило, яке запам'ятав, і приклеїть на наше серце. Так ми створимо "Щит здоров'я" нашого класу!
Питання для обговорення:
-
Яке правило захисту вам найлегше виконувати?
-
Що нового ви дізналися про віруси?
-
Що ви сьогодні розкажете батькам?
-
Хто пообіцяє частіше мити руки?
Слова вчителя (підбадьорливо): Сьогодні ви всі стали справжніми "детективами здоров'я"! Ви знаєте, як захистити себе та близьких від вірусів. Пам'ятайте: ваше здоров'я – у ваших руках! Особливо якщо ці руки чисті!
Цікавий момент: А зараз кожен отримує почесне звання "Захисник здоров'я" та спеціальний диплом! (Роздати невеликі дипломи або наліпки)
Оцінювання: Всі отримують наліпки "Захисник здоров'я". Найактивніші – подвійні наліпки та можливість повісити свій плакат у коридорі школи.
VIII. Домашнє завдання – цікаве та практичне
Слова вчителя: Домашнє завдання буде не звичайне, а дуже цікаве та корисне!
Варіант 1 – "Тиждень чистих рук" (обов'язкове):
-
Протягом тижня ведіть щоденник миття рук
-
Щодня відзначайте, скільки разів помили руки
-
Батьки поставлять підпис
-
В п'ятницю підрахуємо, хто переможець!
Таблиця для щоденника:
День | Скільки разів мив руки | Підпис батьків
Понеділок | _____ | ______
Вівторок | _____ | ______
...
Варіант 2 – "Навчи молодшого" (за бажанням):
-
Навчіть молодшого брата/сестру або друга правильно мити руки
-
Розкажіть йому 3 головних правила захисту від вірусів
-
Попросіть батьків сфотографувати цей процес
-
Принесіть фото в клас
Варіант 3 – "Створи відео" (для дуже творчих):
-
Зніміть коротке відео (30-60 секунд), де показуєте, як правильно мити руки
-
Або створіть відео-інструкцію "Як захиститися від вірусів"
-
Можна долучити батьків або друзів
-
Найкраще відео покажемо всій школі!
Варіант 4 – "Експеримент з мильними бульбашками":
-
Зробіть мильний розчин вдома
-
Подуйте мильні бульбашки
-
Подумайте: чому мило так добре бореться з вірусами?
-
Напишіть свої думки (3-5 речень)
Додаткове завдання для допитливих: Розпитайте батьків або знайдіть в інтернеті:
-
Які віруси найчастіше атакують взимку?
-
Чому взимку хворіють частіше, ніж влітку?
-
Що таке щеплення і як воно захищає від вірусів?
Слова вчителя (з ентузіазмом): Пам'ятайте: кожен з вас може стати прикладом для інших! Показуйте друзям і родині, як важливо дбати про здоров'я. Будьте здорові!
Очікувані результати:
Знання:
-
Учні знають, що таке віруси та як вони поширюються
-
Розуміють основні шляхи зараження
-
Знають 5 головних правил захисту від вірусів
-
Можуть пояснити, чому важлива особиста гігієна
Уміння:
-
Вміють правильно мити руки (20-30 секунд з милом)
-
Знають, як правильно чхати та кашляти
-
Можуть розповісти іншим про способи захисту
-
Вміють оцінити ризикові ситуації (контакт з хворим, брудні руки тощо)
Ставлення:
-
Усвідомлюють відповідальність за власне здоров'я
-
Розуміють важливість турботи про здоров'я оточуючих
-
Сформована звичка дотримуватися правил гігієни
Практичні навички:
-
Автоматичне миття рук у потрібних ситуаціях
-
Використання серветок при чханні/кашлі
-
Уникнення контакту брудних рук з обличчям
Примітки для вчителя:
Що робить урок цікавим:
-
Експерименти з блискітками/борошном (наочна демонстрація поширення)
-
Ігрові ситуації та рольові ігри
-
Творчі завдання (плакати, комікси, відео)
-
Практичні вправи (навчання миття рук)
-
Використання віршів та пісеньок
-
Система заохочення наліпками
Що робить урок ігровим:
-
Рольова гра "Детективи здоров'я"
-
Рухливі ігри ("Вірус і захисники")
-
Вікторини з рухами (стрибки/присідання)
-
Командні змагання (найкращий плакат)
-
Ігрові ситуації для розв'язання
-
Елементи театралізації
Безпека на уроці:
-
При експерименті з блискітками/борошном мати вологі серветки для очищення
-
Стежити, щоб діти не розкидали блискітки по класу
-
При демонстрації миття рук забезпечити доступ до умивальника або води
-
Якщо діти виконують рухливі вправи – звільнити достатньо простору
Диференціація:
-
Для сильніших: додаткові завдання (відео, дослідження, презентації)
-
Для слабших: робота в парах, спрощені завдання, більше наочності
-
Для всіх: вибір форми роботи (плакат, коміс, пам'ятка, інструкція)
Додаткові поради:
-
Підтримуйте атмосферу важливості теми, але без залякування
-
Наголошуйте на позитиві: "Ми сильні, ми захищені, якщо знаємо правила"
-
Використовуйте особистий приклад: покажіть, що ви самі дотримуєтеся правил
-
Залучайте до демонстрацій різних дітей
-
Хваліть за кожну правильну дію
Зв'язок з життям:
-
Обов'язково зробіть акцент на практичному застосуванні знань
-
Заохочуйте дітей ділитися досвідом ("А як ви вдома миєте руки?")
-
Підкреслюйте, що вони можуть навчити інших (братів, сестер, бабусь)
-
Наголошуйте на важливості щоденного виконання правил
Робота з батьками:
-
Можна відправити батькам фото правил захисту через месенджер
-
Попросити батьків підтримувати дітей у виконанні правил вдома
-
Залучити батьків до домашніх завдань (спільне виготовлення пам'яток, зйомка відео)
Продовження теми:
-
Наступні уроки можна присвятити: здоровому харчуванню, спорту, режиму дня
-
Періодично нагадувати про правила (особливо в сезон застуд)
-
Організувати "День здоров'я" в класі або школі
-
Створити "Патруль чистоти", який нагадуватиме про миття рук
Бажаємо успішного уроку! Нехай ваші учні ростуть здоровими та свідомими!