Тема. Як змінилась природа восени.
Мета: звернути увагу учнів на неповторність краси природи весняного лісу, на розмаїття барв, звуків, красу форм, багатство пахощів; закріпити правила поведінки у лісі, розвивати потребу в спілкуванні з природою; виховувати любов до природи рідного краю.
ХІД ЕКСКУРСІЇ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми здійснимо подорож у природу, і ви дізнаєтеся про правила поведінки у лісі.
III. Проведення екскурсії
1. Бесіда
— Пригадайте: якими є правила поведінки серед природи?
— Давайте послухаємо звуки весняного лісу.
— Хто що почув?
— Кому належать ці звуки?
— Згадайте, яким був ліс узимку?
— Що змінилося?
— А які нові кольори з’явилися у лісі навесні? Назвіть їх.
— Як відрізняється колір листя у різних дерев?
— Коли починають цвісти черемха, шипшина, калина, бузок?
— У яких лісах росте ряст?
— Коли цвітуть тюльпани і нарциси?
— Що ви знаєте про медунку? Прочитайте про неї у довідковому бюро на с. 141.
— Що можна сказати про пахощі лісу?
— Подивіться, діти, яка краса навкруги! Що ми можемо зробити, щоб зберегти цю красу?
— У кожного з нас, діти, три матері. Перша — це ненька, яка нас народила, друга— Батьківщина, наш рідний край і третя — мати-природа. А чи знаєте ви, що і в стосунках з природою існують свої правила? Назвіть їх.
— Чому їх треба знати і дотримуватися?
2. Розв’язування проблемних ситуацій
— Як ви вчините, якщо знайдете пташине гніздо?
— Коли знайдете барвисту квіточку?
— Як треба поводитися в природі, щоб не заподіяти їй шкоди?
3. Дидактична гра «Хто тут живе? Що росте?»
Учитель накриває хустинкою травичку. Потім піднімає її. Діти уважно роздивляються і називають рослини, комах, які там є.
4. Дидактична гра «Таємниці природи»
Завдання: розбігтися лісом, знайти свою «таємницю природи», розповісти про неї.
5. Спостереження за красою навколишньої природи (розвиток мовлення)
— Чому вербу називають плакучою? Горобину — кучерявою? Тополю — стрункою? Дуб — могутнім?
— Чим відрізняються гілки цих дерев?
— На що схожа хмаринка?
— Доберіть слова, якими можна описати вітер, сонце, плоди дерев, . тощо.
6. Конкурс на кращого знавця природи рідного краю
— Назвіть якнайбільше рослин, тварин рідного краю.
— Відшукайте за поданими картинками потрібну рослину, яка росте в даному місці. (Робота у групах)
7. Вивчення правил поведінки в лісі
• У лісі не можна галасувати, тому що це — дім, у якому живуть лісові мешканці.
• Не ламайте гілки дерев, кущів, не оббивайте з них листя, цвіт.
• Не рвіть квіти на лузі, в полі, в лісі.
• Не обривайте павутиння на деревах, не вбивайте павуків.
• Не ловіть метеликів, бабок, інших комах.
• Не чіпайте мурашники.
• Не бийте жаб, не вбивайте змій.
• Не намагайтеся ловити диких тварин та їх дитинчат.
• У лісі не можна розводити багаття.
• У лісі не можна кидати сміття.
IV. Підсумок екскурсії
— Що цікавого спостерігали під час екскурсії?
— Як називаються птахи, яких ви бачили на екскурсії?
— Якого кольору хутро у білочки?
— Поясніть: чому не можна галасувати в лісі?
— Розкажіть удома про екскурсію.
Діти в класі висловлюють свої враження від почутого і побаченого за допомогою малюнків.