Тема: Які властивості має вода?
Мета: дати учням уявлення про властивості води (прозора, рідка, без кольору, без запаху, набирає форму посудини, текуча), про зміни станів води (твердий, рідкий, газоподібний); розвивати активнее пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води; сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодшого школяра; виховувати вміння працювати в групах і в парах, закріплювати бажання збереження природи навколишнього світу.
Очікувані результати:
Учень / учениця:
Обладнання: презентація, відеофрагменти, хмаринки, сонечко, коробочка, LEGO, стаканчики, мішалочки, апельсин, вода, лід, молоко, глобус, контейнери.
Тип уроку: практична робота,сприймання й засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
1. Психоемоційне налаштування на урок.
(Діти читають напам’ять вірш і посміхаються один одному)
Я всміхаюсь сонечку:
— Здрастуй, золоте! —
Я всміхаюсь квітоньці —
Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику:
— Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся —
Зичу їм добра!
2. Вправа «Теплі долоньки»
Розташувати долоні перед собою та скласти долоньку до долоньки. Потираючи їх: спочатку повільно, потім все швидше та швидше, поки не почуємо тепло в них. Тоді долоньки розводимо в сторони та плеснути. Діти стараються плеснути в долоньки разом з вчителем.
3. Вправа «Мій настрій та очікування»:
(На парті у кожного лежить хмаринка, сонечко, сонечко сховане за хмаринкою)
— Знайдіть на парті малюнки, підніміть той малюнок, який відповідає вашому настрою на початку уроку.
— Чудово! А тепер підніміть той малюнок, який би ви хотіли, щоб був настрій протягом уроку.
4. Вправа «Синоптик» з використанням LEGO
— З якими малюнками ми порівняли свій настрій? ( З хмаринкою, сонечком, з погодою)
— Отже, ми зараз проведемо спостереження, визначимо, яка сьогодні погода, день, місяць, .
— А для цього ми використаємо цеглинки LEGO і побудуємо вежу.
(В дітей на парті шість цеглинок)
— Вам потрібно вибрати цеглинку, яка містить правильну відповіді і поставити перед собою, кожну наступну цеглинку будемо ставити зверху.
(Слайд 2-14)
— Якого кольору цеглинка у вас на вершині? (Голубого або синього)
— З чим у вас асоціюється голубий колір?
ІІ.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та завдань уроку.
Створення проблемної ситуації.
(На столі вчителя лежать коробка, діти не відкриваючи її, мають вгадати, що там. У коробці лід і вода)
— В мене в руках коробка, вона не пуста, щоб дізнатися про що ми будемо говорити на уроці, вам потрібно відгадати, що в ній.
(Якщо дітям важко відгадати вчитель може використати анаграму)
— Скористуємося підказкою, щоб перевірити чи правильні у вас були варіанти відповіді.
Складіть з букв слово. (Слайд 16)
( Відкриваю коробку і переливаю в прозору посудину. Можливий такий варіант, що лід не розтопиться, тому:
— Отже, в коробці вода. ( Слайд 17 – на дошці слово «Вода»)
— В якому стані вода в посудині?
— В яких ще станах може бути вода?
— До якої природи належить вода?
— На партах у вас є картка, прочитайте завдання. ( Слайд 18)
— Вам потрібно правильно поєднати склади і прочитати слово.
Надпис на інтерактивній дошці
( Слайд 20)
IІІ. Мотивація навчальної діяльності.
—Коли ви чуєте слово вода, що ви уявляєте?
( На дошці написане слово «ВОДА», діти називають асоціації і на дошці вони з’являються) ( Слайд 21)
(Слайд 22)
— Подивіться на сторінку підручника, яка на дошці в електронному вигляді.
— Пригадайте, де вода зустрічається у природі.
— Розгляньте глобус, якого кольору найбільше?
— Що позначено на глобусі голубим кольором? (Моря і океани)
IV. Фізкультпауза. Релаксація.
— А давайте послухаємо як же звучить вода.
— Закрийте очі і уважно слухаємо. (Слайд 23)
https://www.youtube.com/watch?v=KUgrBTNbSe4&t=505s
— Що ви уявляли?
— Які ви ще чули звуки води?
IV. Опрацювання нового матеріалу
1. Проведення дослідів. Робота в парах.
— Ой, а що ж трапилося з нашим льодом?
— Що сталося з льодом?
— Чому він розтопився?
— Якщо температура повітря вища 0 С, то лід топиться, тобто вода з твердого стану переходить в рідкий.
— Я вам пропоную провести досліди і визначити, які ж властивості має вода.
— Перед вами контейнери.
(Слайд 24) ( На дошці пише «Властивості води», після кожного досліду появляється слово (властивість води))
Дослід №1
—Візьміть апельсин, чи має він запах?
—Візьміть склянку з водою, чи є у води запах?
—Вода БЕЗ ЗАПАХУ.
Діти разом з вчителем повторюють властивість води
—З’ясуємо, чи є у води смак.
Дослід №2
—Візьміть апельсин, спробуйте його. Який в апельсина смак? Солодкий, кислий?
—А у води є смак?
—Вода БЕЗ СМАКУ.
Діти разом з вчителем повторюють властивість води
Дослід № 3
Приготуйте дві склянки, одну – з водою, іншу – з молоком (соком, чаєм).
— Який колір молока? А який у води?
— НЕ МАЄ КОЛЬОРУ.
Дослід № 4
—Візьміть паличку і опустіть у склянку з водою. Чи бачите ви паличку у склянці?
—Властивість води ПРОЗОРА.
Діти разом з вчителем повторюють властивість води
Дослід № 5
—Візьміть склянку, наліть у пробірки, у колбу.
—Яка форма у води?
—Вода стала такої форми, як посудина в яку вона налита.
—Вода НАБИРАЄ ФОРМУ ПОСУДИНИ.
Діти разом з вчителем повторюють властивість води
Дослід № 6
— Вилийте воду у посудину, що сталося з водою!
— Вода ТЕКУЧА
(Слайд 24)
— Отже, які властивості води?
IV.Хвилинка відпочинку «Дощик накрапає»
(Слайд 25)
https://www.youtube.com/watch?v=6NdeZd1VIbQ
VІ.Узагальнення й систематизація отриманих знань.
( Слайд 26)
— Які стани води зображено?
( Слайд 27)
( Вчитель кидає дітям кубик, дитина ловить і відповідає на питання)
Опиши: Які властивості має вода?
Оціни: Чим корисна вода? А чим шкідлива?
Порівняй: На що схожа вода? З чим можна порівняти воду?
Назви асоціацію: Коли ви чуєте слово «вода», що ви уявляєте?
Зроби аналіз: Проаналізуй, яка вода в океанах і в морях? А річках та озерах? Яку воду ми вживаємо? Проаналізуй, якої води найбільше: солоної чи прісної?
Застосуй: Де використовується вода?
3. Перегляд відеофільму.
(Слайд 28)
— Що було б, якби зникла вода? Чим корисна вода для всіх живих організмів
VІІ.Самооцінювання.
— Чи справдилися ваші очікування від уроку, підніміть малюнок, який відповідає вашому настрою зараз.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Тож давайте знання, які отримали, візьмемо собі. Встаньте. Зробіть руки ось так (руки перед собою) і швиденько заберемо собі нові знання. Стисніть долоньки.
— Покладіть на голівку долоньку, погладьте себе і скажіть золоті слова:
«Я сьогодні – молодець!».