«Яку будову має Земля» (Будова і склад Землі. Створення моделі внутрішньої будови Землі.)

Про матеріал
5 клас. Пізнаємо природу. Розділ ІІІ. Пізнаємо природу Землі. Тема 1. Як виникла наша планета Презентація до уроку на тему «Яку будову має Земля» (Будова і склад Землі. Створення моделі внутрішньої будови Землі.) Пізнаємо природу. Підручник інтегрованого курсу для 5 класу закладів загальної середньої освіти / Дарія Біда, Тетяна Гільберг, Ярина Колісник. – Київ: «Генеза», 2022. Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (наказ Міністерства освіти і науки України від 08.02.2022 № 140). Відповідно до модельної навчальної програми «Пізнаємо природу». 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (авторки: Біда Д.Д., Гільберг Т.Г., Колісник Я.І.).
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Внутрішня будова ЗемліПідготувала Жанна Васильєва

Номер слайду 2

З давніх-давен люди цікавилися, з чого складається внутрішня частина Землі. У стародавні часи вони пов’язували різні явища, що відбуваються в надрах, – виверження вулканів, землетруси – з дією надприродних сил. Давні греки «оселили» в земних глибинах бога вогню Гефеста, а давні римляни – Вулкана. Вулкан Етна

Номер слайду 3

Першу спробу заглянути до земних надр здійснив житель чеського міста Яхимова Георг Бауер у першій половині XVІ ст. Місцевий лікар Бауер лікував гірників і цікавився гірничою справою. Яхимов на той час був великим гірничорудним і металургійним центром Європи. Бауер старанно збирав і систематизував відомості про корисні копалини, про виробництво з них необхідних людині виробів. Він написав наукову працю «Про гірничу справу й металургію», де переконливо доводив, що при опусканні в глибокі шахти спостерігається підвищення температури. «У глибинах панує вогонь, – писав Бауер. – Він виникає від горіння асфальту, сірки й вугілля». Книга допитливого дослідника спиралася на факти. Аж до XVІІІ ст. вона залишалася фундаментальною працею з гірничої справи, а сам Георг Бауер увійшов в історію науки. Георг Бауер(1494-1555) німецький вчений, філософ, геолог,хімік, металург, гірник, лікар автор першої європейськоїгірничо-металургійної енциклопедії

Номер слайду 4

Методи дослідження будови ЗемліМетод буріння свердловин. Найчастіше застосовують для видобутку з надр води, нафти, природного газу, а також для пошуку корисних копалин. В Україні найглибша свердловина для видобутку природного газу розташована в Шишацькому районі Полтавської області. Її глибина становить 6750 м. Кольська надглибока свердловина. Закладена в 1962 р.

Номер слайду 5

Найглибші свердловини світу. Швеція – 6800 м. Австрія – 8553 м. Німеччина – 9101 м. США – 9159 м. США – 9583 м. Росія – 12262 м. Катар – 12289 м. Росія – 12345 м

Номер слайду 6

Методи дослідження будови ЗемліСейсмічний метод. Це геофізичний метод. Чутливі прилади фіксують швидкість розповсюдження коливань всередині землі: “вибух – коливання – швидкість поширення хвиль у породах”. Сейсмограф – прилад, призначений для записування коливань земної кори. Слово “сейсмограф” грецького походження: “seismos” – коливання, і “grapho” – писати. Стародавній китайський сейсмограф: під час землетрусу (внаслідок порушення рівноваги) в рот однієї з жаб падає бронзова кулька.

Номер слайду 7

Літосфера (з грецької: «кам’яна оболонка», становить 1 % від об’єму Землі) – тверда оболонка Землі, що охоплює земну кору і верхню частину мантії; потужність 50 – 200 км. З грецької: «lithos» - камінь, «sphaira» - шар. Геологія – наука, що вивчає склад, будову та історію розвитку Землі. Геолог - це експерт з вивчення складу земних надр і гірських порід. До основних завдань геологів відносять: проведення розвідувальних робіт, пошук корисних копалин, здійснення досліджень, складання карт і т.д.

Номер слайду 8

Внутрішня будова Землі

Номер слайду 9

Вчені виявили, що на глибині 2900–3000 км відбувається різкий стрибок швидкості поширення хвиль, і визначили, що там знаходиться ядро Землі. Воно займає 16% об’єму та 1/5 маси. Ядро відчуває величезний тиск (1,4–3,6 млн. земних атмосфер) та має температуру від 4000 0 С до 6000 0 С (як на поверхні Сонця). На глибині 2900–6371 км знаходиться зовнішнє ядро, яке перебуває у розплавленому рідкому стані. Можливо, пересування його речовини викликає магнітне поле Землі. Ще глибше, до самого центру планети простягається внутрішнє ядро. Його речовина дуже гаряча і тверда. Про склад ядра відомо мало. Вважають, що воно складається з різних металів, зокрема сполук заліза з домішками кремнію або нікелю. Внутрішня будова Землі

Номер слайду 10

Внутрішня будова ЗемліМантія – (грецькою мовою означає «покривало», «плащ») найбільша за об’ємом (83%) та масою (2/3) частина нашої планети, її потужність 2900 км. На її поверхні температура становить близько 1000 0 С, а тиск у 60 тис. разів більший, ніж на поверхні Землі. У нижніх шарах мантії температура зростає до 2500 0 С, а тиск – до 1,3 млн. атмосфер. Тривалий час вважали, що вся мантія перебуває у твердому стані. Проте, у 20-х рр. ХХ ст. було виявлено, що на глибині 150–200 км від поверхні Землі значно уповільнюються коливання під час землетрусів. Тобто там знаходиться речовина у пластичному, напіврідкому стані. Цю оболонку назвали астеносфера (з грецько «астенес» – слабий, м’який).

Номер слайду 11

Внутрішня будова ЗемліЗемна кора – невелика верхня тверда частина планети. Вона складає лише 1% об’єму Землі. Під материками земна кора має товщину 35–45 км, під океанами – значно тонша – 5–10 км. Земна кора складається з мінералів та гірських порід. З неї людина видобуває корисні копалини, які використовує у своїй діяльності. З глибиною температура підвищується (на 3 0 С на кожні 100 м). Наприклад, на глибині 1000 м шахтарі працюють в умовах спеки, при температурі + 30 0 С. Тепло земній корі передається від мантії. З науковою метою геологи бурять надглибокі свердловини, з вузьких отворів свердловин дістають зразки речовини і ретельно їх досліджують.

Номер слайду 12

Будова ЗемліПотужність, об’єм. Температура. Склад і стан речовини. Земна кора1 % об’єму;Потужність: 5–10 км під океанами; 35–40 км під рівнинами; 70 км під горами. На кожні 33 м вглиб підвищується на 10 СВерхній твердий шар землі, що складається з гірських порід і мінералів. Мантія Потужність 2900 км;83 % об’єму;На глибині 50–200 км – астеносфера До 2500 0 СТверда і розпечена (через тиск частково розплавлена, м’яка і пластична) Ядро 1/5 частини Землі – 16 % об’єму; Радіус 3500 км4000 0 С – 5000 0 СРечовина подібна до металу (залізо + кремній або нікель)Зовнішнє ядро у розплавлено-рідкому стані, внутрішнє – у твердому

Номер слайду 13

Мінімально відома товщина земної кори біля острова Пасхи(5 км), а максимальна – в Гімалаях (до 90 км). Острів Пасхи. Гімалаї

Номер слайду 14

Математична хвилинка1) 11000 м : 33 м = 333 0 С2) 333 0 С + 10 0 С = 343 0 СВідповідь: температура гірських порід становить + 343 0 С.1) 330 м : 33 м = 10 0 С2) 10 0 С + 12 0 С = 22 0 СВідповідь: температура повітря в шахті становить + 22 0 С.1) 132 м : 33 м = 4 0 С2) 8 0 С – 4 0 С = 4 0 СВідповідь: температура на поверхні землі становить + 4 0 С. Яка температура гірських порід на глибині 11000 м, якщо на поверхні +10 0 С?Обчисліть температуру повітря в шахті, що має глибину 330 м, якщо на поверхні вона становить +120 С. У шахті, на глибині 132 м температура становить + 8 0 С. Яка в цей час температура на поверхні землі?321

Номер слайду 15

Взаємозв’язки оболонок ЗемліНаведи власні приклади взаємодії оболонок Землі. Планета Земля унікальна. На її поверхні розташовані йвзаємодіють чотири оболонки: Тверда (літосфера); Водна (гідросфера); Повітряна (атмосфера); Оболонка, в якій існує життя (біосфера). Усі чотири сфери можуть перебувати в одному місці і взаємодіяти між собою.

Номер слайду 16

Паперова модель внутрішньої будови Землі1 Підготуй робоче місце!Тобі знадобиться: циркуль (або трафарет з кругами різних діаметрів), 5 аркушів кольорового картону, ножиці, клей. 2 Використовуючи циркуль (або трафарет) намалюй п'ять кіл (по одному для кожного шару), на картоні різного кольору: Внутрішнє ядро: діаметр 5 см – білий колір; Зовнішнє ядро: діаметр 10 см – жовтий колір; Нижня мантія: діаметр 17,5 см – червоний колір; Верхня мантія: діаметр 20 см – коричневий колір; Земна кора: діаметр 21,5 см – синій (зелений)колір.3 Візьми ножиці та акуратно виріж кожен намальований круг. Намагайся різати точно по контуру, щоб кожен шар був круглим. Дотримуйся правил безпеки під час роботи з ножицями!

Номер слайду 17

Паперова модель внутрішньої будови Землі4 Склади кола одне на одне від найбільшого до найменшого, щоб чітко бачити кожен шар земної кулі: Першою розташуй синю (зелену) земну кору, поверх неї помісти коричневу мантію, потім червону мантію, а далі – жовте зовнішнє і біле внутрішнє ядро. Використовуйте клей, щоб зафіксувати кожен шар.5 Приклей модель Землі з п’яти шарів на великий аркуш картону. Зроби п’ять міток і приклей їх поруч з відповідним шаром: земна кора, мантія, зовнішнє ядро, внутрішнє ядро. Укажи кілька цікавих фактів про кожен шар. Додай інформацію про склад, середні температури та інші особливості внутрішніх шарів Землі.

Номер слайду 18

 Модель внутрішньої будови Землі з пластиліну1 Підготуй робоче місце!Тобі знадобиться: пластилін, зубочистки, папір, ножиці, клей. 2 За допомогою малюнків виготов модель внутрішньої будови Землі з пластиліну різного кольору. Дотримуйся правил безпеки під час роботи з ножицями!

Номер слайду 19

Модель руху магми. Тобі до снаги!Використовуючи даний рисунок, створи модель руху магми. Подумай, які матеріали для цього тобі знадобляться.

Номер слайду 20

Домашнє завдання. Опрацювати § 20. стор. 71-74 Використовуючи різноманітні джерела знань: З’ясуй, які корисні копалини є у надрах землі вашого Творче завдання: Придумай по темі уроку запитання для однокласників та однокласниць, які б розпочиналися зі слів: Як ти розумієш…, Порівняй…, Чому важливо…

pptx
Додано
3 листопада 2022
Переглядів
1943
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку