ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
З ПРЕДМЕТІВ «Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ» ТА «УКРАЇНСЬКА МОВА»
(для учнів 2-А класу)
Лілія МАТВЄЄВА,
керівник гуртка «Чарівні прикраси»
|
Тема: |
З турботою про Землю. Природа навесні. |
|
Мета: |
Забезпечення інтеграції змісту початкової та позашкільної освіти. Набуття вихованцями ключових компетентностей засобами виготовлення іграшок з паперу, а саме: навчальна: закріплення знань вихованців з екологічних уявлень та питань, стимулювання інтересу до пізнання природи; навчання виготовлення рухомої іграшки з картону за технологічною картою, удосконалення вмінь та навичок роботи з папером, картоном та раціонального використання матеріалів; розвиваюча: розвиток вміння спостереження, формування у дітей творчої пам’яті; розвиток творчого мислення; удосконалення процесу розвитку конструкторських здібностей; виховна: виховання любові та дбайливого ставлення до природи; охайності при виконанні робіт, виховання поваги до результатів праці. |
|
Методи: |
пояснювально-ілюстративні, репродуктивні, проблемно-пошукові, ігрові. |
|
Тип заняття: |
|
|
|
засвоєння нових знань, умінь та навичок. |
|
Форма заняття: |
|
|
|
фронтальна, групова |
|
Матеріально-технічне забезпечення: |
|
|
|
мультимедійне обладнання, ПК, білий картон, копіювальний папір, простий олівець або ручка зі списаним стержнем, дріт, ножиці, кольорові олівці та фломастери, скріпки, шило та канцелярський ніж. |
|
Дидактичне забезпечення: |
|
|
|
Відео «Пробудження весни». Фото синички та крокусів (Додаток 1). Приклад готової рухомої іграшки (Додаток 2). Загадки про весну. Роздатковий матеріал для роботи (шаблони іграшки та рухомих деталей (Додаток 3,4). Технологічна карта з виготовлення рухомої іграшки (Додаток 5). |
|
Очікуваний результат: |
|
|
|
закріпити знання дітей з вивчення теми ЯДС «З турботою про Землю»; удосконалити знання та вміння при виготовленні рухомих іграшок, а саме: виготовити рухому іграшку, дотримуючись чіткої технологічної послідовності. |
|
Навчальна програма: |
|
|
|
програма гуртка «Чарівні прикраси», погоджено Науково-методичним центром управління освіти і науки Броварської міської ради (протокол №2 від 18.09.2019) |
|
Використані джерела: |
|
|
|
1) «Загадки про весну» [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://pustunchik.ua/ua/checkyourself/zagadki/zagadki-o-vesne 2) Весняне пробудження природи. Розповідь про три весняні місяці [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=M7-7gVef5Sw 3) Всесвітній День охорони довкілля – [Електронний ресурс] / Марія Поливач, директор музею історії НУБіП України – Режим доступу: https://nubip.edu.ua/node/93497 |
|
І. Вступ (Привітання до дітей, перевірка присутніх та відсутніх. Оголошення теми й мети заняття) |
|
|
Перебіг заняття ІІ. Актуалізація опорних знань вихованців |
|
|
Керівник гуртка: |
На уроці з «Я досліджую світ», ви дізнались що 22 квітня всі свідомі громадяни відзначають Всесвітній День Землі.
Є ще один день, який нагадує людству про дбайливе ставлення до планети Земля, його відзначається щорічно 5 червня, – це Всесвітній день навколишнього середовища (World Environment Day).
|
|
ІІ. Основна частина Розповідь керівника гуртка |
|
|
Керівник гуртка: |
Послухайте загадку та відгадайте про яку пору року йде мова:
Три брати ідуть по світу –
(відповіді дітей) Так, мова йде про весну. Зараз ми переглянемо відео «Весняне пробудження природи». - Як відновлюється природа навесні після тривалого зимового відпочинку? (відповіді дітей) - Як ми можемо допомогти зберегти цю красу? (відповіді дітей) - Що б відбулося, якби природу не охороняли? (відповіді дітей) Все в нашому світі взаємопов’язано. Ми всі живемо на одній планеті і, забруднюючи її, шкодимо у першу чергу самим собі та своїм нащадкам. Кожен для себе повинен знайти шляхи для покращення навколишнього середовища. Разом ми здатні зробити довкілля кращим, і надалі не забувати про його охорону та збереження природних скарбів. Важко визначити, коли саме почалося вивчення екології. Окремі дисципліни біології та наук про Землю відносяться до стародавніх цивілізацій. Цим займалися греки, єгиптяни і римляни. Екосистема може бути невеликою, як калюжа на вашому задньому дворі, при цьому лише кілька організмів взаємодіють один з одним. Або вона може бути великою як ліс, з величезною кількістю взаємодіючих організмів. Екологи – вчені, які вивчають взаємодії в екосистемах, відкривають багато нового. |
|
ІV. Практична частина Виготовлення рухомої іграшки «Весна» |
|
|
Керівник гуртка: |
- На сьогоднішньому занятті ми продовжимо тему збереження нашого довкілля та виготовимо рухому іграшку «Весна», створимо власноруч свою екосистему. - Діти, давайте пригадаємо правила техніки безпеки при роботі з копіювальним папером, ножицями, дротом : - при роботі з ножицями уважно слідкуємо за лінією розрізу; - передавати ножиці лише в закритому вигляді, кільцями вперед; - проколюючи отвори в папері шилом, під нього підкладають товстий картон, дощечку з дерева; - шило зберігати у спеціальному футлярі; - копіювальний папір прикладаємо блискучою поверхнею до картону. Пропоную переглянути технологічну карту з виготовлення рухомої іграшки. (Додаток 1) Демонстрація та аналіз зразку. - Роздивіться уважно іграшку. - Продумайте , які частини будуть рухатись у вашій іграшці? - Які труднощі можуть виникнути при з’єднанні деталей ? Переходимо до роботи: - Скріплюємо аркуш картону, копіювальний папір та малюнок канцелярськими скріпками , щоб складені аркущі під час роботи не рухались . - За допомогою копіювального паперу наводимо лінії деталей іграшки, які залишаються нерухомими. Знімаємо скріпки. Роз’єднуємо аркуші. - На аркуші картону розфарбовуємо деталі іграшки кольоровими олівцями та фломастерами. Фізкультхвилинка Продовжуємо працювати. - Підготуємо важілі рухомих частини (див. інструкційну карту) . - Робимо розріз на основі, щоб вставити важіль рухомої частини іграшки. - Шилом проколюємо разом складені важелі . - В отвір вставляємо підготовлений дріт . - Закручуємо дріт з обох сторін у вигляді спіралі. . - Створивши канцелярським ножем отвір у основі, виводимо край важеля на лицьову сторону малюнка. Іграшка готова. Демонстрація робіт |
|
V. Підсумок уроку. Рефлексія. |
|
|
Керівник гуртка: |
- Ви сьогодні дуже гарно попрацювали: на аркуші картону створили маленьку копію екосистеми, де в гармонії існують рослини та пташки. - Сподіваюсь, отримані знання допоможуть вам зберегти красу рідного краю. |
Додаток 1

Додаток 2
Додаток 3
Основна частина іграшки
Додаток 4
Рухомі частини іграшки
Додаток 5
Інструкційна картка
«Технологічна послідовність створення
рухомої іграшки з паперу « Весна»
|
№ з/п |
Послідовність дій, інструктаж |
Фото |
|
|
Вибрати малюнок. Подумати, які частини малюнка ми хочемо зробити рухомими.
|
|
|
|
Підготувати аркуш картону, копіювальний папір, малюнок. Скріплюємо аркуш картону, копіювальний папір та малюнок канцелярськими скріпками, щоб складені аркуші під час роботи не рухалися. (Копіювальний папір прикладаємо блискучою поверхнею до картону). Цю роботу виконують якнайстаранніше, щоб мати на папері точну копію малюнка. |
|
|
|
За допомогою копіювального паперу наводимо лінії деталей іграшки, які залишаються нерухомими. Знімаємо скріпки. Роз’єднуємо аркуші.
|
|
|
|
На інший аркуш картону перебиваємо за допомогою копіювального паперу рухомі частини іграшки і домальовуємо важіль. Розмір картону повинен бути не більшим за розмір деталей (економне використання паперу). Вирізаємо ножицями всі деталі (залишаючи основу малюнка цілою). Розробка рухомої іграшки готова. |
|
|
|
Бажано мати перед собою малюнок або фотографію синички, щоб вірно розфарбувати пташку. |
|
|
|
На аркуші картону розфарбовуємо деталі іграшки кольоровими олівцями та фломастерами. Обов’язково наводимо всі контурні лінії чорним тонким маркером (для надання малюнку виразності).
|
|
|
|
Підготуємо важілі рухомих частини іграшки (смужки з цупкого картону довжиною 15 см та шириною 1,5 см) та дріт довжиною 8 см для з’єднання деталей , який з однієї сторони завчасно скручуємо у вигляді спиралі. |
|
|
|
Робимо розріз на основі, щоб вставити важіль рухомої частини іграшки.
|
|
|
|
З’єднуємо зі зворотної сторони малюнка важіль рухомої частини іграшки з важелем-палицею м’яким дротом:
Закручуємо дріт з обох сторін у вигляді спіралі. |
|
|
|
Створивши канцелярським ножем отвір у основі, виводимо край важеля на лицьову сторону малюнка. Іграшка готова. |
|