Літературне читання / 4 клас/
Тема. За Всеволодом Нестайком «Чи роблять так друзі ?»
Мета: познайомити учнів з твором Всеволода Нестайка «Чи роблять так друзі?»; розвивати критичне мислення, вміння висловлювати свою думку; виробляти навички виразного читання; аналізувати прочитане; виховувати взаємодопомогу, доброзичливе ставлення до людей, уміння дружити і бути справжнім другом.
● формування предметних компетентностей:
продовжити ознайомлення учнів із творчістю сучасного українського письменника Всеволода Нестайка; розширити коло читання; вчити визначати головну думку твору; формувати навички правильного, виразного читання. Розвивати та поповнювати словниковий запас учнів; виховувати почуття дружби .
● формування ключових компетентностей:
уміння вчитися:
● учити учнів аналізувати інформацію, виділяти головне, застосовувати на практиці;
● формулювати, висловлювати, доводити свою думку;
соціальна :
● формувати навички співробітництва в групі, команді, уміння адаптуватись, виконувати різні функції в групі;
● підтримувати гармонійні стосунки з оточуючими;
● розв’язувати проблеми, що виникають у різних життєвих ситуаціях;
комунікативна:
● намагатися створити у класі дружнє середовище – простір, де цінують дружбу і друзів;
● сприяти усвідомленню в дітей цінності дружніх стосунків та їх важливості в житті.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: мультимедійний комплект , картки для ігрових завдань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момен
1. Вправа «Коло друзів». СЛАЙД 2
У цьому класі – друзі всі: ( три хлопки)
І ти, і ми, і ви.
Руку дай тому, хто зліва,
Руку дай тому, хто справа.
Посміхнись тому, хто зліва,
Посміхнись тому, хто справа.
Ми – одна сім'я! (розвести руки в сторони, показати на всіх)
II. Перевірка домашнього завдання
Читання в особах; ланцюжок відтворення подій у тексті О.Радушинської «Майже боксерський двобій». Самооцінка.
IIІ. Мотивація навчальної діяльності
Робота над загадкою.
Самотнє дерево і вітерець зламає,
А разом з ним у тебе сила є.
Без нього не прожити – кожен знає.
Без нього сіре все життя твоє. (Друг)
Гра «Добери потрібні слова».
ЖУ-ЖУ-ЖУ – я з Оленкою … дружу,
ЖА-ЖА-ЖА – друг купив мені … коржа,
ІЖ-ІЖ-ІЖ – пиріжок на всіх … розріж,
ЖИ-ЖИ-ЖИ – маєш друга - … бережи.
● Назви (друга).
● Чому (опиши товариша).
● Поясни (ти справді думаєш, що... ти впевнений, що...).
● Поділись (поділись, що ти відчуваєш,коли..., чому ти вибрав...).
● Придумай (що буде, якщо..., придумай, як...).
● Запропонуй (запропонуй, де..., запропонуй, як..., що, якщо...).
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
V. Вивчення нового матеріалу
- Прочитайте загаловок оповідання.
- Як ви гадаєте, про що може йтися в цьому творі?
- Заповніть таблицю передбачення. СЛАЙД 6
- Прочитайте правильно слова і словосполучення.
Під’юджувати, огризнувся, в’язи, базікало, рвучко, затамувавши подих, скоба, кволість
- Значення яких слів ви не можете зрозуміти? СЛАЙД 8
Під’юджувати – підбивати, наштовхувати на якийсь вчинок.
Огризнувся – грубо відповів.
В’язи – шия.
Базікало – особа, що полюбляє багато говорити.
Рвучко – стрімголов, швидко.
Скоба - кріпильна деталь у вигляді П-подібної металевої смуги.
Кволість – слабкість.
VI. Гімнастика для очей СЛАЙД 9
VII. Робота над твором
Читання тексту учителем.
- Чи справдилися ваші передбачення? Чому ви так вважаєте?
- А зараз об’єднайтеся в пари.
- Проведемо вправу зі «Щоденні 5» - читання з другом.
- Читайте по черзі текст і ставте одне одному запитання.
Орієнтовні запитання
Прості. – Хто дійові особи оповідання? Де відбувався описаний випадок?
Уточнюючі. – Чи правильно я вас зрозумів, що… ?, “Тобто ти кажеш, що …?”
Практичні. –« Як би ви були на місці героя оповідання?», «Як вчинили б ви…?»
Інтерпретаційні. – «Чому?»
Оціночні. – «Як ви ставитеся до вчинку головного героя?»
Творчі. – Що б ти зробив, якби … ?», « Що повинні були б зробити справжні друзі?» -« переконливо відмовляти друга від небезпечного вчинку».
VIІ. Фізкультхвилинка СЛАЙД 13
VIІІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вправа «Бінго». СЛАЙД 14
- Складіть аркуш паперу вертикально і способом відривання зробіть фігурку людини. «Бінго» - це силует дівчинки. Запишіть на різних частинках фігурки риси, що належать головному герою – Мишкові.
(Відважність, сміливість, поспішливість, безглуздість, упертість, хвастливість).
1. Схопився 2
2. Підтягнувся 3
3. Глянув 5
4. Попрямував 1
5. Присів 6
6. Повис 4
Ваша відповідь: — — — — — (4, 1, 2, 6, 3, 5)
СЛАЙД 16
Михайло Петрович «Може, не треба?»
Женя «Безглуздо ризикувати —
це дурощі, а не хоробрість!»
Толя «Мишко, я тепер вірю»
СЛАЙД 17
- Самостійно уважно прочитайте частинки прислів’їв і усно їх складіть. Визнач прислів’я, яке найточніше виражає головну думку твору Всеволода Нестайка “Чи роблять так друзі?” (1хв).
- Обміняйтесь своїми міркуваннями з товаришем, що сидить поруч за партою (1хв).
- Об’єднайтеся в групи по 4 особи і порівняйте свої результати попередньої роботи у створених групах (1-й – 2-ому, 3-й – 4-ому) (2хв).
- У випадку, коли ви дійдете спільної згоди, запишіть складені прислів’я в зошити.
Представлення результатів у загальному колі. (2 хв) .
Прислів’я:
Чоловік без друга, що їжа без солі.
Хто хвалиться, той кається.
IX. Підсумок уроку. Домашнє завдання
● Цей урок допоміг мені усвідомити…
● Я сьогодні збагнув(-ла) одну життєву істину…
● Ознайомлення із твором дало мені…
● Найцікавішим на уроці для мене було…
● З уроку я взяв(-ла) для себе…
2. Домашнє завдання.
- Послухайте оповідання Аніти Майданюк «Жадана ручка» за QR - кодом , навчіться переказувати. Намалюйте малюнок до твору у вигляді літературного пазла.