Задачі місцевого змісту на уроках математики в 6 класі

Про матеріал

У 6 класі доцільно надавати пріоритет вихованню в учнів любові до України, її природи, рідного дому, школи, рідної мови, шляхом розв'язування задач, в яких мова йде про їх рідний край. Це задачі, що містять історичні дані, відомості про тваринний та рослинний світ регіону, в якому проживають школярі.

Саме для того, щоб збільшити потенціал патріотичного виховання предмета математики і створена ця підбірка задач.

Покликана вона виховувати почуття гордості, що ми – українці. У ній враховано особливості середнього шкільного віку і завдання побудовані так, щоб зацікавити ними учнів.

Використаний матеріал про рідне місто, що дає додатковий стимул дітям.

Перегляд файлу

№1. ( 6 клас)

Тема   «Знаходження дробу від числа»

Одним  з офіційних символів міста Жмеринки Вінницької області є прапор Жмеринки, затверджений 8 серпня 2000 року. Автори проекту прапора  А. Гречило і У.Гречило.

  • Крилатий кінь (пегас) уособлює Жмеринку, яка виникла завдяки побудові і розвитку залізниці, символізує розвиток молодого міста та рух вперед.Прапор-Жмеринка.png
  • Три спарених тонких смужки вказують залізничну станцію, з якої розходяться три основні напрями (на Київ, Львів та Одесу).
  • Дві зірки означають два села — Велику та Малу Жмеринку — між якими виникла колись станція, яка отримала від них назву і стала справжнім містом.
  • Синій і червоний кольори відповідають основним барвам герба та прапора Вінницької області.

Квадратне синє полотнище, з центру якого до верхніх кутів і до середини нижнього краю відходять червоні смуги , завширшки  сторони прапора, обрамовані з обох боків тонкими білими смужками , шириною  сторони прапора кожна , у центрі — білий крилатий кінь у бігу, повернений до древка, із жовтою гривою та хвостом, у нижніх кутах — по жовтій восьмипроменевій зірці з розмахом  променів рівним  сторони прапора.

( http://zhmerinka-adm.gov.ua/pages/simvolika )

 

Сторона  прапора 1500 мм.  Знайти а) довжини червоних смуг ; б) ширину білої смужки;  в) розмах променів зірки.

Відповідь:   225 мм,  37,5 мм, 300 мм

 

 

 

 

 

 

№2 ( 6 клас)

Тема  «Ділення раціональних чисел»                                      

Будівля Жмеринського залізничного вокзалу — високохудожнє творіння і справжня візитка Жмеринки — є пам'яткою архітектури місцевого значення. Він був спроектований архітектором В. Риковим  у вигляді корабля, що прямує до моря. Збудований у 1899 -1904 роках, Жмеринський вокзал і досі є однією з кращих споруд Укрзалізниці

( http://www.ukrain.travel/dr-uk/5167-zhmerynskyj-zaliznychnyj-vokzal.html )

Розв'язавши завдання, ви дізнаєтесь  прізвище архітектора-будівельника, який не тільки взявся втілювати в життя проект В. Рикова, а значно доповнив його, фактично переробивши на місці .

(Підказка до виконання завдання: спочатку виконати дії, знайти відповідну букву, розташувати букви у вказаному порядку)


  1. - 0,96 : (- 1,6 )
  2. 16,2 : 5
  3. - 48 : (- 400 )
  4. - 15,2 : 0,19
  5. 16,2 : ( - 0,54 )

6) - 11, 52 : (- 18 )

7)  0, 54 : ( - 18 )

8)  -12,6 : ( - 0,18 )

9) )  343 : (- 0,7 )                                               

10) - 10605 : 101


 

Відповідь

0,6

-105

-80

-490

3,24

0,12

-30

0,64

-0,03

70

Буква

ж

й

а

и

у

р

в

с

ь

к

 

Відповідь : Журавський

№3 ( 6 клас)

Тема  «Діаграми»

 

Населення є одним із головних індикаторів соціально-економічного та екологічного розвитку держави та її регіонів — основою формування трудового потенціалу. Найбільш активною частиною населення є трудові ресурси. Це - населення у працездатному віці (чоловіки 16-65 років та жінки 16-60 років), крім інвалідів І і ІІ груп, а також підлітків  та пенсіонерів, які працюють. Вони є основною продуктивною силою суспільства, одним з головних чинників його територіальної організації.

 

За  діаграмою  визначте  структуру населення м. Жмеринки за віковими групами.  Який відсоток складає працездатне населення міста? Результат округлити до десятих.

( http://zhmerinka-adm.gov.ua/media/files/a4iHn3DfTRA29ydHAkAErAZeY.pdf)

 

Відповідь : 6407 –молодший за працездатний, 21578 – працездатний     (61.2%),              7250 – старший за працездатний

 

 

 

 

 

 

№4 ( 6 клас)

Тема  «Відсотки»

Зелені насадження в місті покращують мікроклімат міської території, створюють гарні умови для відпочинку на відкритому повітрі, оберігають від надмірного перегрівання грунт, стіни будинків і тротуари. Велика роль зелених насаджень в очищенні повітря міст. Дерево середньої величини за 24 години відновлює стільки кисню, скільки необхідно для дихання трьох чоловік .

 Територія м.Жмеринки  – 1826 га . Чимало в місті і зелених насаджень загального користування, що складає 6 % його території. Скільки га землі займають зелені насадження в місті?  

(http://zhmerinka-adm.gov.ua/media/files/a4iHn3DfTRA29ydHAkAErAZeY.pdf,

http://ur.co.ua/112/587-1-rol-zelenyh-nasazhdeniiy-v-gorode.html )

28_big

 

Відповідь : 109,56 га

 

 

№5 ( 6 клас)

Тема   «Відсотки»

Проблема "зелених насаджень" - це одна з гострих екологічних проблем на сьогоднішній день. Вирубка лісів, знищення зелені в містах може спричинити за собою руйнівні наслідки. Це позначатиметься на людях, на тваринах, на природі - на майбутньому .

Територія м. Жмеринки  – 1826 га . Який відсоток усієї території міста складають парки, протяжність яких 56,9 га ? Результат округлити до десятих.

 

 

Відповідь : 3,1 %

 

 

 

 

 

№6 ( 6 клас)

Тема    «Відсотки»

Територія м. Жмеринки  – 1826 га .  Який відсоток усієї території міста складають сквери, загальна територія яких 12,9 га? Результат округлити до сотих.

Відповідь : 0,71%

 

 

 

 

 

 

№7 ( 6 клас)

Тема   «Відсотки»

Колії столичної магістралі на Поділлі проходять серед густих лісосмуг, дбайливо посаджених людськими руками. Ця смуга захищає залізничні колії і одночасно слугує своєрідним екобар’єром для природного середовища. Адже залізниця пролягає на відкритому просторі: і сніг, і вітер, і дощ, і пилові бурі - її вороги. І саме лісосмуги додатково зменшують опір руху поїздів від зустрічного і стороннього вітру. Як наслідок - заощаджується електроенергія, унеможливлюється обрив дротів зв’язку... Крім захисної функції, лісопосадки виконують й естетичну роль. До того ж, вид із вікна поїзда формує уявлення про країну, її імідж. Працівникам Жмеринської дистанції лісозахисних насаджень доручено оберігати колію від можливої стихії і доглядати за цими насадженнями.

( http://swrailway.gov.ua/rabslovo/?aid=3392 )

Територія м. Жмеринки  – 1826 га  . Який відсоток усієї території міста припадає на ліси, які займають 44 га? Результат округлити до цілих.

Відповідь :  2%

 

 

 

 

№8 ( 6 клас)

Тема  «Рівняння»

Жмеринка славиться відомими людьми. Одним з таких є Маслю́к Миха́йло Григо́рович  — механік, музикант, поет, автор оригінальних годинників і музичних інструментів, фотограф, майстер мікромініатюри, заслужений майстер народної творчості України, Почесний громадянин міста Жмеринки. Найменший у світі паровоз Маслюка був занесений у Книгу рекордів Гіннеса у 1968 р.st171

( Матеріал з Вікіпедії https://uk.wikipedia.org/wiki/  )

Скільки  ж мікрошедеврів він створив за своє життя ?

Відповідь дізнаєтесь, знайшовши корінь рівняння:

5(х-20)=3(х+300)

                                  

Відповідь : 500 мікрошедеврів

 

 

 

 

 

 

№9 ( 6 клас)

Тема «Розкладання чисел на прості множники»SkrypnykIV

Український математик Скрипник Ігор Володимирович народився 13 листопада 1940 року у місті Жмеринка.

Всього опублікував близько 170 наукових праць, серед яких 5 монографій.

Наукові досягнення І.В. Скрипника одержали високу державну і громадську оцінку. Його нагороджено орденами "Дружби народів" (1986 р.) і Ярослава Мудрого V ступеня (2003 р.), удостоєно Державної премії України в галузі науки і техніки (1989 р.), премії ім. М. Остроградського (1972 р.), М.М. Крилова (1992 р.) і М.М. Боголюбова (2000 р.), присвоєно звання "Заслужений діяч науки і техніки України" (1998 р.).

( Матеріал з Вікіпедії   https://uk.wikipedia.org/wiki/ )

Розкладіть на прості множники число, що відповідає   даті  присвоєння   нашому  земляку –математику звання

"Заслужений діяч науки і техніки України".

Відповідь :  1998=2 · 3 · 3 ·111

 

 

 

 

 

 

 

 

№10 ( 6 клас)

Тема   «Ймовірність випадкової події»Bazylev_n

Анато́лій Дми́трович Базиле́вич— український художник, який народився в м. Жмеринка.   Заслужений діяч мистецтв УРСР . Народний художник України .

Автор ілюстрацій до творів Тараса Шевченка: «Причинна», «Катерина», «Перебендя», «Відьма», «Єретик», «Гайдамаки», станкового твору «Зустріч з сестрою», малюнків для поштових листівок з українськими народними піснями на слова Тараса Шевченка «Садок вишневий коло хати», «Од села до села», «У гаю, гаю», «Ой гоп, гопака», «Перебендя старий, сліпий», «Якби мені черевички» . Базилевич_А

( Матеріал з Вікіпедії  https://uk.wikipedia.org/wiki/ )

                            Кожну букву  назви  ілюстрації  «Катерина» написали на окремих картках. Яка ймовірність того, що перемішавши картки,  ви одразу візьмете а) букву К? б) букву О? в) букву А? г)  голосну букву? д)приголосну?

Відповідь: а);  б) 0;  в)  ;  г)   ;  д)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№11 ( 6 клас)

Тема  «Діаграми»

Жмеринка — велика вузлова станція Правобережжя України, заснована в 1865 році між селами Велика і Мала Жмеринка на місці вирубаного дубового пралісу. Завдяки будівництву залізниці Київ—Балта (1865–1870 рр.) обабіч колії виросло невелике селище залізничників, що розпочиналося з кількох будинків, які спорудив зі своїми синами один із засновників локомотивного депо в 1891 р. машиніст Бєлінський. Це була перша вулиця майбутнього міста, яка носить тепер ім'я І.Франка.

( Матеріал з Вікіпедії  https://uk.wikipedia.org/wiki/ )

Побудуйте лінійну діаграму за даними відстані від Жмеринки до різних залізничних станцій

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№12 ( 6 клас)

Тема «Множення раціональних чисел»

Володи́мир Анато́лійович , народився 28 вересня 1948р. в м. Жмеринка. Український вчений у галузі математичної та прикладної лінгвістики і лексикографії, теорії інтелектуальних мовно-інформаційних систем, фундатор вітчизняної наукової школи лінгвістичної технології. Ініціював розроблення першого повномасштабного українського електронного словника — Інтегрованої лексикографічної системи «Словники України».

( Матеріал з Вікіпедії  https://uk.wikipedia.org/wiki/ )

Прізвище нашого земляка зашифровано . Розшифруйте його, знайшовши відповідники.Shyrokov

 

  1. 25,4 · (- 32, 5)                           И 1255,28
  2. - 56,8 · ( -22,1)                         В  -555,96
  3. - 5,6 · 23,5                               К  1252,8
  4. 6,2 ·(- 28)                                О -1124,48
  5. -52,2 · (- 24)                           Ш  -825,5
  6.  (- 44,8) · 25,1                        О -173,6
  7. 45,2 ·(-12,3)                          Р  -131,6

Відповідь : Широков

 

 

Тема «Рівняння» ( 6 клас)

Саме у Жмеринці Антон Федорович Турчанович, винахідник польової кухні, будучи заступником командира 12-го піхотного полку по господарській частині, зробив розрахунки і креслення польової кухні на колісному ходу. Цю кухню називали по-різному: похідна кухня, польова кухня, а сам винахідник назвав її «універсальна переносна піч»

( Матеріал з Вікіпедії  https://uk.wikipedia.org/wiki/ )

 

                                                              

1902_html_4d348f

Рік, в якому це відбулося, дізнаєтесь , знайшовши суму коренів даних  рівнянь:

2(х-25)=х+20

-2(25-х)= -(х-10)

5х-8-х=3х+1000

2х+300=3х-500

Відповідь : 1898 р

)

 

№14 ( 6 клас)

Тема «Ділення раціональних чисел»

У 1913-1918 рр . у Жмеринській чоловічій  гімназії навчався майбутній знаменитий український прозаїк, який описав  Жмеринку початку XX століття в своїй трилогії " Дитинство " , " Наші тайни "     і " Вісімнадцятирічні " .

( Матеріал з Вікіпедії  https://uk.wikipedia.org/wiki/ )Смолич_Ю

 

 

Розшифруйте прізвище автора, знайшовши відповідники:

1) 5,88: (-2,8)                                                           Ч   -4,14

2) -22,8: (-0,38)                                                        Л  -20

3)-5,32: 0,14                                                            М   60

4)8,4:(-0,42)                                                             С  -2,1

5)-36,86:(-0,2)                                                          И  184,3

6)12,42:(-3)                                                              О -38

Відповідь : Смолич

 

 

    15   ( 6 клас)

     Утворивши з модулів отриманих відповідей число , отримаєте рік , в якому на площі Миру в м. Жмеринка  було споруджено пам'ятник Тарасові Шевченку. В оголошеному місцевою владою конкурсі переміг проект скульптора М.КрижанівськогоC:\Users\Пользователь\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\800px-Пам'ятник_Шевченку_в_Жмеренці.jpg

 

1) |-2|

2) |0|

3) |1|

4) |2 |

Відповідь:  2012

 

docx
Додано
10 лютого 2018
Переглядів
1416
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку