УРОК №3
Тема уроку: Задачі на збільшення чи зменшення числа на кілька одиниць. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 2.Порівняння виразу і числа. Визначення часу за годинником .
Мета уроку: учити складати і розв'язувати задачі на збільшення і зменшення числа на кілька одиниць. Закріплювати вміння порівнювати вираз і число. Розвивати обчислювальні навички. Виховувати бережливе ставлення до тварин, братів наших менших.
Обладнання : ілюстрації «Казкове місто», «Цифра 6», Жабка - царівна,мультимедійний проектор , слайди , перфокарти, сигнальні картки, лічильний матеріал( сині та червоні кружечки)
Тип уроку : Урок – казка, узагальнення і систематизація знань, умінь та навичок
Хід уроку
І . Організаційний момент.
Наш урок математичний.
І цікавий, і незвичний,
Гостей є у нас багато,
Спробуйте усіх впізнати,
Цікавинки і запитання,
Тож умощуйтесь зручніше
І працюйте веселіше.
Ледарів у нас немає,
Хто руки не підіймає?!
Вирушаємо у путь – Нас цікаві справи ждуть.
ІІ . Мотивація навчальної діяльності.

...Вийшли в поле три брати. Вистрілив старший брат із лука і впала стріла у двір боярина, а стріла середнього - у двір купця, а меншого Івана - у болото, де жила царівна …(Жабка).
Діти, Жабка-царівна підготувала нам такі завдання і просить допомоги... Тож давайте продемонструємо їй наші знання.
а) чітко називаючи числа, полічіть від 1 до 10;
б) а тепер в зворотному порядку полічіть;
в) назви сусідів чисел: 7, 5, 3;
г) повторення складу числа 8:
які два числа слід додати, щоб результат був 8?
(1+7, 7+1, 6+2, 2+6, 5+3, 3+5, 4+4).
Слайд № 2
Діти, а тепер погляньте на таблицю та скажіть правильно ви виконали завдання? Молодці. Ось ми і допомогли нашій царівні, але цього не достатньо.
Зараз на парту кожний отримає грибочок (перфокарти з прикладами), вам потрібно розв'язати всі приклади правильно, тільки тоді допомога Жабці не буде марною. Приступаємо.
3+2+1 4+2+2 10-1
6-2-1 7-2-2 10-0
9-2+1 5+2-1 7-7 (Діти виконавши приклади кладуть картки на край парти).
Діти,зараз ми з вами проведемо конкурс красунь . Напишемо рядочок цифри 6 ( таблиця числа 6). Цифра 6 немов замок :
Знизу – круг , вгорі – гачок .
![]()
![]()
![]()
А чи знаєте ви , що всередині замочка є незвичайна система для того , щоб він закрився ? Ось яка : гачечки розкриті , а коли ключ повертається , то гачечки стискаються і замочок закривається .
![]()
Отже , шість – три і три .
Давайте згадаємо, що шість складається з великого лівого півовалу та малого овалу, ширина цифри внизу і вгорі однакова. Починаємо записувати.
Діти, обміняйтеся зошитами, подивіться уважно на про писання цифри шість вашого сусіда, та підкресліть тільки ті, які про писані найкраще на вашу думку.
Ось, діти, наша гостя не може обчислити деякі приклади. Допоможемо їй?
Ви, діти, часу не гайте,
Жабку нашу виручайте.
Відповіді запишіть – Царівні нашій допоможіть
Слайд №4
а) Завдання 1
б) Завдання 2
За допомогою сигнальних карток ( так - синій, ні - зелений) Вчитель демонструє на слайді правильні відповіді, учні підіймають відповідну картку. Відповіді: 1, 9, 9,8,6.
Фізкультхвилинка
Буратіно потягнувся.
Раз нагнувся, два нагнувся
Руки в сторони розвів
Мабуть ключик загубив
Щоб той ключик відшукати.
На носочки треба встати,
І тихенько присідати.
І раз, і два...
Та й за парти крадькома.
Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розв’язувати задачі на збільшення та зменшення числа
на кілька одиниць . Закріплювати вміння порівнювати вираз і число. Виконувати вправи на закріплення таблиць додавання і віднімання числа 2. Ознайомимося з одиницями вимірювання часу .
1 . Гра « Чарівні фігурки»( робота з індивідуальним матеріалом )
- Покладіть на парту 4 квадратики . У нижньому ряду покладіть стільки ж кружечків .
- Що можна сказати про кількість кружечків і квадратиків ?
( Їх порівну )
- Заберіть один квадратик . Скільки стало квадратиків ? ( 3 ) Їх стало більше чи менше ? На скільки менше ? ( На один )
Висновок . Щоб зменшити число , необхідно відняти .
- Запишемо : 4-1=3.
- Покладіть на парту 5 трикутників . У нижньому ряду покладіть стільки ж квадратиків , а потім ще один . Скільки стало квадратиків ? ( 6 ) Їх стало більше чи менше ? На скільки більше ? ( На один )
- Коли поклали стільки ж квадратиків та ще один , тоді кажуть , що їх на один більше , ніж трикутників .
Висновок : Щоб збільшити число , необхідно додати .
Запишемо : 5 + 1 = 6 .
Фізкультхвилинка
Квіти
Раз – два – три , виросли квіточки !
До сонця потягнулися високо .
Стало їм приємно і тепло !
Вітерець пролітав ,
Гілочками похитав .
Вліво похитнулись –
Низько пригнулись .
Вітерець , тікай !
Квіточки не ламай !
Нехай вони ростуть ,
Дітям радість несуть !
2. Продовження роботи з чарівними фігурками
- Покладіть на парту 5 квадратиків , а кружечків – на 1 менше . Збільшіть кількість кружечків на 1 . Що можна сказати про кількість квадратиків і кружечків ? ( Їх порівну . )
- Покладіть на парту 3 квадратики , а трикутників – на 1 більше . Зменшіть кількість трикутників на 1 . Що можна сказати про кількість трикутників і квадратиків ? ( Їх порівну ).
3 . Ознайомлення з одиницями вимірювання часу . Слайд № 6
- Назвіть знайомі одиниці вимірювання довжини ; одиниці вимірювання маси .
- Хто знає , чим вимірюється час ?
Хвилина – невеликий час . Коли ми говоримо про яку – небудь легку роботу , говорять : « Хвилинна справа».
Для лікарів – це врятоване життя , для вчених – відкриття нового , та і пожежники, і сапери зовсім по – іншому ставляться до хвилин . Хвилини біжать одна за одною , а наздогнати їх або повернути не можна .
( Слід показати дітям , як скорочено записуються слова « година» , « хвилина» ,
« доба» , і записати в зошитах : 1 год = 60 хв , 1 доба = 24 год .
- Година і хвилина – одиниці вимірювання часу . Скільки хвилин триває урок ?

( Робота із макетом годинника . Визначення часу за годинником .)


V. Закріплення вивченого матеріалу Слайд №7
1 . Повторення « Умова» , « Запитання» , « Розв’язання» , « Відповідь» задачі.
Складання і розв’язування задач за коротким записом
Слайд № 8
- Назвіть складові частини задачі та їх ознаки .
Перша частина – умова . Вона містить відомі числа задачі , пов’язані між собою сюжетом . З умовою пов’язане питання задачі .
Друга частина – питання . Вона містить невідоме число задачі .
Після розв’язання задачі на запитання можна дати відповідь .
Слайд № 9,10

Було – 5 Було – 6
Виїхало – 2 Прилетіло – 2
Залишилося - ? Стало - ?
2. Робота з підручником (с.58) Завдання З
Коментоване розв’язування нерівностей
4+1 □ 5 3+3 □ 5
4+1 □ 6 3 – 3 □ 1
Завдання 4. Розв'язати приклади:
10 – 2 + 1 10 – 1 – 1 8 – 1 + 2
9 – 2 - 1 8 – 2 - 2 9 – 1 - 2
3 . Самостійна робота Слайд № 11
- Розв’яжіть ланцюжки прикладів .
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Перевірка робіт . Слайд № 12
4 . Робота з геометричним матеріалом
Слайд № 13
Складання на малюнку чотирикутників. ( На дошці геометричні фігури, квадрат, прямокутник, ромб)
- Знайдіть на малюнку 3 чотирикутники і 6 трикутників .


- Ось і дійшов до кінця наш урок, чого ми навчилися на уроці?
- Що означає збільшити число на 2 ?
- Що означає зменшити число на 2 ?
- Назвіть складові частини задачі .
- Чи сподобався вам наш урок?

- Давайте запитаємо нашу жабку - царівну, чи допомогли ми їй. Ой, погляньте вона ж перетворилася на справжню царівну. Це значить, що всі ми працювали дуже добре, вона нами задоволена. Давайте привітаємо її оплесками та запросимо в гості на наступні уроки .