Розробка уроку математики для 3 класу за підручником Богдановича " Задачі з буквеними даними ( знайомство).Складання виразів та знаходження їх значень.
Тема: Задачі з буквеними даними ( знайомство) . Складання виразів та знаходження їх значень.
Мета: Ознайомити учнів із задачами з буквеними даними. Формувати ключову компетентність - уміння вчитись через: вміння добирати й застосовувати потрібні знання і способи діяльності для розв'язування навчальної задачі; використовувати здобутий досвід у конкретній навчальній або життєвій ситуації; усвідомлювати, аналізувати, оцінювати результати своєї діяльності. Вдосконалювати, оцінювати результати своєї діяльності. Вдосконалювати обчислювальні навички. Розвивати логічне мислення, математичне мовлення. Виховувати уважність.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Я вам бажаю не просто слухати, а чути
Не просто дивитися, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
- На уроці ви повинні бути:
Уважними
Розумними
Організованими
Кмітливими
1. Перевірка Д/з
2. Каліграфічна хвилинка 6 починаємо писати трохи нижче правого кута клітинки, торкаючись верхньої сторони клітинки, ведемо вниз, заокруглюємо лінію торкаючись нижньої сторони клітинки ведемо вверх і закруглюємо зліва
ІІ. Актуалізація знань.
1. - Уважно розгляньте вирази і з'єднайте, якою властивістю краще скористатися щоб швидко розв'язати приклади.
(1 учень біля дошки ) 1б.
а+ b = b +а переставний закон додавання 10 + 5 = 5 + 10
( а+ b ) = с = а + (b + с) ( 4 + 3 ) + 7 = 4 + ( 3 + 7)
( а + b ) : с = а : с + b : с ( 6 + 4 ) : 2 = 6: 2 + 4 : 2
а ∙ b ∙ с = а ∙ ( b ∙ с) сполучний закон множення 4 ∙ 2 ∙ 5 = 4 ∙ ( 2 ∙ 5 )
2. Які числа задовольняють нерівності ( по 1б.)
а > 15 17, 14, 3, 19
а < 10 5, 18, 15, 8
10 < а < 15 5, 15, 11, 10, 12
- Подвійна нерівність, де а повинно бути одночасно більшим і меншим.
- Отже, замість букви може стояти будь - яке число, тому що а це абстрактне число.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
- Ви вже вмієте розв'язувати вирази з буквеними даними.
- Сьогодні на уроці ми ознайомимось із задачами з буквеними даним, навчимось розв'язувати їх, складаючи вирази.
- Оцінювати на уроці ви будете себе самі отримуючи за кожне виконане завдання від 1 до 3 балів.
ІУ. Робота над темою уроку.
1. Робота з підручником.
№ 217 (Обчисліть вираз к : 7, якщо к набуває таких значень: 28, 42,)
- Прочитайте по різному вираз к : 7 ( к поділити на 7, к зменшили у 7 разів
частка к і 7 )
Фронтально ( біля дошки 1 учень коментовано , всі пишуть в зошитах )
(Якщо к = 28, то к:7=28:7, 28:7=4)
к = 42 коментовано з місця.
- Підставте значення 35, 56, 49 обчисліть і запишіть на планшети тільки відповіді ( 5, 8, 7 )
Перевірка, поділ на групи.
- Хто зробив 3 приклади - 3б, 2б, 1б.
І в. № 218 ІІ в. (коментовано)
Прочитайте , запишіть к : 7, якщо к = 21, 70, 63
рівняння і розв'яжіть
Перевірка Ів. ( ІІ в не перевіряємо, т.як виконували коментовано )
І в. Складіть і розв'яжіть задачу ІІ в ( текст на дошці) 2б.
за короткою умовою 3б. 63 зменшити на невідоме число
І - а кг і дістали 21. Знайдіть невідоме
ІІ - ?, на к кг > число
а + к ( а+ к ) +а
Якщо а = 6, к = 3 - дівчата
а = 8, к = 2 - хлопці
Перевірка ІІ в І в.
63 - х = 21
х = 42
( 6+3)+6=15 - дівчата
(8+2)=8=18 - хлопці
- Чому ж одна умова, однаковий хід розв'язання, а відповіді у дівчат і хлопців різні? ( тому, що а це абстрактне число і замість нього може бути будь яке натуральне число.)
2. Робота над задачею.
Господиня зібрала а яблук, а груш - у 2 рази більше. Скільки фруктів зібрала господиня?
І в. 3б. ІІ в. 1б.
- Дібрати вираз, який є - Скільки яблук зібрала господиня?
розв'язанням задачі, записати - Скільки груш?
в зошит. -Чи можемо одразу сказати скільки
а + а ∙ 2 фруктів зібрали? ( ні, бо невідомо
а - а ∙ 2 скільки груш)
а+ а : 2 - Як дізнатися скільки зібрали груш?
а ∙ 2 +а а ∙ 2
- Якщо нам відома к-сть яблук і
груш, можемо дати відповідь на
запитання? а + а ∙ 2 (запис в зош.)
Перевірка І в.
Чому ви обрали № 1 і 4?
Фізхвилинка
3. "Бліц - турнір" ( по 1б.) ( на дошці вираз - розв'язання задач)
- Я вам буду зачитувати задачі, а ви шукаєте з цих виразів їхнє розв'язання.
- Який вид задачі? ( зведення до одиниці)
- Яка остання дія ? (додавання)
- Який вид задачі? (сума двох доданків)
- Який вид задачі? (сума двох доданків)
- Який вид задачі? (на різницеве порівняння.)
- Доведіть. (остання дія віднімання, і порівнюємо на скільки більше залишилося, ніж віддала)
( 15 : 5 ) ∙ 7
(15 - 7 ) + 15
( 15 + 5 ) + 15
( 15 - 7 ) - 7
4. Робота з підручником
№ 219. (1) Аналіз задачі
- Прочитайте задачу мовчки.
- Про що говориться в задачі?
- Скільки гарбузів зібрали з І грядки? А з другої?
- Що далі зробили з гарбузами?
- Що означає порівну?
- Про що запитується в задачі?
- Як дізнатись скільки гарбузів в одному ящику? (6 + а ) : 2
- Що нового в записі задачі ви помітили в підручнику? ( відповідь)
- Молодці, ви зробили відкриття, автор теж погоджується з вами. Прочитайте правило.
5. Читання правила.
- Якщо умова задачі містить буквене дане, відповідь записується у вигляді виразу.
6. Робота в групах. № 219 ( 2)
Завдання : прочитати задачу, розглянути її розв'язання, навчитися правильно прочитати вираз розв'язання задачі.
- Чим відрізняється І задача від ІІ?( К-стю дій)
- Що означає вираз к ∙ 3 ?
- Що знаходимо виразом к + к ∙ 3?
- Як дізнатися скільки гарбузів поклали в один ящик? ( к + к ∙ 3) :2
- Як запишимо відповідь?
- Прочитайте вираз по різному ( суму к і добутку к і 3 зменшили в 2 рази. до к додати добуток к і 3 і суму поділити на 2.)
- Закінчіть мою думку: " Якщо умова задачі містить буквене дане, то....( відповідь записуємо у вигляді виразу)
У. Робота з геометричним матеріалом.
1. ( формули записані на дошці) 1б.
Р = а ∙ 2 + b ∙ 2 Р = ( а + b ) ∙ 2
- Як ви думаєте периметр якої фігури можна знайти скориставшись даними формулами? ( прямокутника)
- Чому? Як ви дізналися? ( бо у прямокутника дві сторони із значенням а і дві із значенням b )
- Яка з цих формул раціональніша? ( друга)
- Чому, поясніть? ( бо там дві дії)
2. ( усно) 1б.
Відомо, що Р прямокутника = 16 см. Довжина 5 см . Обрахуйте ширину.
- 16 - ( 5 ∙ 2 ) = 6 6 : 2 = 3 - ширина
- Накресліть цей прямокутник.
УІ. Підсумок уроку. Оцінювання.
- Що нового ви дізнались на уроці?
- Що зацікавило вас ?
- Що було найважче?
- Які завдання сподобались?
12, 11, 10 |
9, 8, 7 |
6, 5, 4 |
3, 2, 1 |
УІІ. Домашнє завдання
І гр. - скласти коротку умову і розв'язати задачу з буквеними даними
ІІ гр. № 220, 223.