... Грудень 1845 року видався напрочуд сніжним і морозяним. Криві, вузенькі вулички старовинного Києва вкрили замети. Саме тієї пори вирушав у далеку дорогу – аж на Полтавщину – Тарас Шевченко.
У Полтаві він поквапився до Шведської могили, яку хотів змалювати. За малюванням і побачив поета поміщик Степан Самойлов, з котрим Шевченко здавна приятелював. Разом дісталися хутора В’юниця, де сім’я Самойлових радо привітала поета. А на ранок Шевченко відчув нежить. Місцевий фельдшер визначив – запалення легенів. На сімейній раді вирішили – негайно відправити хворого поета в Переяслав до лікаря Андрія Козачковського, котрий був добрим знайомим як Самойлових, так і самого Шевченка.
Тяжко було в дорозі, не легше і по прибутті. Зустріли хворого Шевченка в Переяславі добре. Йому відвели окрему кімнату, оточили увагою. Лікар робив усе можливе, аби швидше поставити свого земляка на ноги! Але…
Але 24 грудня стан його різко погіршав. Уночі настала криза. Хворий відчував повне виснаження – груди здавлювала задуха, серце калатало, мов дзвін. Збуджена уява малювала гнітючі картини, а в голові роїлися похмурі роздуми.
Прийшла невесела думка, що це, може, останні години його життя. Так не хотілося умирати, бо ж тільки почав по-справжньому жити. Але до всього треба бути готовому. Якщо, отже, смерть, бо треба сказати людям останнє слово. Нелюдськими зусиллями перемагаючи хворобу, якось підвівся і ослаблими руками запалив свічку. ?» Відтак дістав олівця й записника. На білому папері свіжою борозенкою лягли перші такі страшні для молодої людини слова ( а на той час Тарасові був всього 31 рік) :
Як умру, то поховайте
Мене на могилі…
Отакі події наштовхнули Шевченка до написання «Заповіту». Свій знаменитий вірш Тарас Шевченко написав 25 грудня 1845 р. в м. Переяславі під час важкої хвороби.
Майже всі дослідження історії створення «Заповіту» зазначають про те, що Шевченко реально відчув наближення смерті, бо запалення легень – тяжка недуга, яку тоді нечасто виліковували. Втрачаючи свідомість, у стані марення, він олівцем на аркуші паперу написав слова свого «Заповіту». Після - повне забуття, непритомність.
До речі, після «Заповіту» поет довго, майже півроку, нічого не писав: відбувалось накопичення творчої енергії.
У рукописі (тобто в оригіналі) ця поезія назви не має. «Заповітом» його охрестив народ. Цей твір звучить у і декламації, і з музичним супроводом. Уперше поклали його на музику відомі українські композитори Михайло Вербицький та Микола Лисенко. А за два роки з’явилася нова мелодія цього твору, яка стала народною. Її створив полтавський учитель музики Гордій Гладкий.
«Заповіт», перекладений нині 150 мовами світу. І зараз, мабуть, немає країни, де б не знали знаменитого Кобзаревого «Заповіту».
«Заповіт» Т. Шевченка англійською мовою (переклав Джон Вейр)
MY TESTAMENТ
When I am dead, bury me
In my beloved Ukraine,
My tomb upon a grave mound high
Amid the spreading plain,
So that the fields, the boundless steppes,
The Dnieper's plunging shore
My eyes could see, my ears could hear
The mighty river roar…
«Заповіт» Т.Шевченка російською мовою (переклав Олександр Твардовський)
ЗАВЕЩАНИЕ
Как умру, похороните
На Украйне милой,
Пусть курган в степи широкой
Будет мне могилой.
Положите так, чтоб видел
Я луга и кручи,
Чтобы слышал, как волнами
Днепр ревёт могучий…
Кінець грудня 2015
25 грудня - 120 років від дня народження Григорія Гурійовича Верьовки (1895-
1964), українського композитора, диригента
26 грудня - День подарунків
27 грудня - 420 років від дня народження гетьмана Б. Хмельницького (1595-1657)
Кінець грудня - 170 років з часу написання «Заповіту» Т. Шевченка
Новорічні побажання
Незабаром Новий рік
Переступить Ваш поріг.
То нехай він завітає
З тим, що серце забажає
І принесе усім багато
Радощів у Вашу хату,
А здоров’я цілий міх
Покладе за Ваш поріг.
Мавпа хвостиком крутнула,
Рік Новий до нас гукнула.
Тож бажаю цього року
Облетіти всю Європу,
Мавпу справжню вам зустріти
У Китаї чи на Криті,
Словом, розкоші й достатку,
Гарних вражень всім на згадку!
Дай Боже Вам любові і тепла,
Добра в сім'ї і затишку в оселі,
Щоб щастя світла музика текла
В різдвяні свята, щедрі і веселі!
Хай здійснює бажання рік Новий,
Хай школа наша процвітає,
З чудовим святом, радості і мрій
Ми щиро і сердечно Вас вітаєм!