ПЛАН-КОНСПЕКТ ВИХОВНОГО ЗАХОДУ ДО ДНЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ
«БРИНИТЬ, СПІВАЄ НАША МОВА»
(для учнів 4 класу)
Ірина ФРОЛОВА,
вчитель початкових класів
Тема: |
Бринить, співає наша мова |
Мета: |
Узгодження взаємодії вчителя початкових класів та керівника гуртка в забезпеченні якості освіти. Навчальна: Формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна, як держава. Розвиваюча: Розширити знання про красу і багатство української мови. Розвивати логічне і творче мислення, пізнавальні інтереси, пам’ять, уяву. Виховна: Виховувати любов до рідної мови, бажання розмовляти рідною мовою. |
Тип заняття: конкурс |
|
Матеріально-технічне забезпечення: |
|
|
мультимедійне обладнання, презентація до заняття, ноутбук, колонки, дидактичний матеріал. |
Дидактичне забезпечення: |
|
|
презентація до заняття; відеозаписи пісень про українську мову «Гімн українській мові», «Українська мова», картки завдань для роботи в групах. |
Використані джерела: |
|
|
1). Відеозаписи: «Гімн українській мові» [Електронний ресурс] – Режим доступу:https://www.youtube.com/watch?v=V_X_jnQekJ4 2). «Українська мова». [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=ZFcbJEVmk4g |
Перебіг заняття
«Інтерв'ю за 1 хвилину».
- Якими були перерви? (веселими, короткими…)
- Яким зараз настрій ? (гарний, сумний, надзвичайний …)
- А яка зараз повинна бути обстановка в класі, щоб ми змогли цікаво, змістовно провести наш захід? ( робоча)
- Отже, давайте створимо таку робочу атмосферу.
ІІІ. Актуалізація знань
- До чого закликає пісня? (берегти, шанувати, захищати, любити рідну мову)
ІІ. Повідомлення теми заходу
Із слова починається людина,
Із мови починається мій рід.
Моя ласкава, мамина, єдина –
Щебече соловейком на весь світ
Н.Рій
ІІІ. Основна частина
(на дошці аплікація вази з квітами різних кольорів)
(представлення команд)
Девіз нашого змагання:
«Хто мову шанує свою, хай той переможе в бою»
1 конкурс «Розминка»
Вчитель по черзі ставить запитання кожній команді. Оцінюються швидкість і точність відповіді. За кожну правильну відповідь 1 бал.
Запитання для 1 команди:
1. Скільки літер в українському алфавіті? (33)
2. Яка частина мови називає предмет? (Іменник)
3. Як називають слова, близькі за значенням? (синоніми)
4. Дібрати синонім до слова «стяг» (прапор)
5. Остання літера алфавіту (я).
6. За яким словником перевіряють написання слів? (орфографічним)
7. До якої частини мови належать слова «малювати», «бігати»? (дієслово)
8. Найбільша одиниця мови (текст).
Запитання для 2 команди:
1. Державна мова України (українська).
2.Головні члени речення (підмет, присудок).
3.Знак у кінці розповідного речення (крапка).
4.Частина тексту з нового рядка (абзац).
5. Скільки голосних звуків в українській мові? (6)
6. Яка частина мови називає ознаку предмета? (прикметник)
7. Як називають слова, протилежні за значенням? (антоніми)
8. Дібрати синонім до слова «фурделиця» (завірюха)
Запитання для 3 команди:
1. Який словник містить пояснення значення слова?(тлумачний).
2. Буква, яка не є звуком (ь)
3. Найменша одиниця мови (звук).
4. До якої частини мови належить слово «зошит» (іменник).
5. Перша буква у власній назві (велика).
6. Список літер встановленого порядку (алфавіт).
7. Розмова двох осіб (діалог).
8. Знак у кінці питального речення (питання)
2 конкурс «Розв’яжи кросворд»
(кожна команда отримує листок з кросвордом)
3 конкурс «Перекладач»
Кожна команда отримує картки зі словами російською мовою, які потрібно перекласти на українську.
Слова для перекладу:
1 команда: зонтик, гвоздь, кровать.
2 команда: сирень, краска, галстук.
3 команда: утюг, пруд, сапог,
ІV. Поетична хвилинка
- А зараз послухайте якими словами описують нашу мову поети.
Діти декламують вірші
1-й учень: Велична, щедра і прекрасна мова,
Прозора й чиста, як гірська вода, —
То України мова барвінкова,
— Така багата й вічно молода.
2-й учень: Вона, як ніжна пісня колискова,
Заходить в серце й душу з ранніх літ,
Ця мова, наче пташка світанкова,
Що гордо лине в свій стрімкий політ.
3-й учень: Мова — краса спілкування,
Мова — як сонце ясне,
Мова — то предків надбання,
Мова — багатство моє.
4-й учень: Мова — то чиста криниця,
Де б'є, мов сльоза, джерело,
Мова — це наша світлиця,
Вона як добірне зерно.
5-й учень: Мова — державна перлина,
Нею завжди дорожіть:
Без мови немає країни —
Мову, як матір, любіть!
6-й учень: Яка ж багата рідна мова!
Увесь чарівний світ у ній!
Вона барвиста і чудова,
І нищити її не смій!
7-й учень: Вона про все тобі розкаже,
Чарівних слів тебе навчить,
Усе розкриє і покаже,
Як правильно у світі жить.
8-й учень: В ній стільки слів, що й не збагнути!
І приказок, і порівнянь.
А мову знаючи, здобути
Ти зможеш просто безліч знань.
Вчитель:
4 конкурс «Редактор»
1 команда ВЕЦІЛЬО, ЛИПЗЕНК, ЧАУРК, ІРОВД.
Відповідь: ОЛІВЕЦЬ, ПЕНЗЛИК, РУЧКА, ВІДРО.
2 команда: ЛЕЙК , ЛИНСТІПЛА, БАФРА, ТЕІВР.
Відповідь: КЛЕЙ, ПЛАСТИЛІН, ФАРБА, ВІТЕР
3 команда: ЖАКИНК, НЬОІС, ІКОВН, КЗЮРАК
Відповідь : КНИЖКА, ЛЕНАП, ВІКНО, РЮКЗАК
5 конкурс «Диктор»
Вчитель: «Заговори, щоб я тебе побачив», - звертався до незнайомця давньогрецький філософ Сократ.
І дійсно мовлення людини може розказати про неї багато чого. Тому треба слідкувати за своєю мовою, розвивати мовлення, намагатися зробити його образним, яскравішим і головне правильним.
Представники кожної команди мають проказати скоромовки. Члени якої команди краще їх проговорять, та команда і переможе в цьому конкурсі.
Скоромовки:
Сів шпак на шпаківню,
Заспівав шпак пісню півню:
- Ти не вмієш так, як я,
Так, як ти, не вмію я.
Ти, малий, скажи малому,
Хай малий малому скаже,
Хай малий теля прив’яже.
От Кіндрат, так Кіндрат,
Зуб зламав об мармелад.
6. Конкурс «Показуха»
- Завдання: Представник від команди має показати слово, не вимовляючи жодного звуку. Вся команда відгадує слова. На демонстрацію всіх слів дається 3 хвилини.
1 команда: чайник, ліжко, телевізор,
2 команда: лікар, акваріум, танок
3 команда: вікно, човен, ялинка.
7. Конкурс «Поетичний»
Вчитель: - Творчість – це природна потреба людини. Відомі факти про те, що видатні музичні, художні й літературні таланти часом виявляються вже в ранньому дитинстві. Моцарт від чотирьох років грав на клавесині, у п'ять уже писав музику, у вісім - створив першу сонату й симфонію, в одинадцять - першу оперу. Шевченко малював з раннього дитинства. Першу поезію Леся Українка написала у дев'ять років, Максим Рильський - у сім. А ви вже в такому віці, що настав час творити.
Перлина, країна, дорожіть, любіть.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Гра «Незакінчені речення»
- Ось і закінчився наш конкурс. Хто переміг, розкаже нам журі, але на останок хочу, щоб ми разом доповнили незакінчені рядочки вірша.
Щоб розумним й мудрим стати, треба рідну мову…( знати).
А щоб вміти говорити, треба рідну мову …( вчити).
Знає кожен з нас чудово – не прожити нам без…( мови).
Рідна ж мова пелюсткова, мудра, світла, …( світанкова).
І дзвенить щодня і в свята, бо вона така…( багата).
Понад світом хай лунає, хай ніхто…(не забуває)!
(діти озвучують написані слова і прикріплюють квіточки)
2. Слово журі
3. Виконання учнями пісні «Українська мова»