Захист озонового шару

Про матеріал
Матеріал може бути використаний класним керівником під час виховної, позакласної та позаурочної роботи
Перегляд файлу

Мета: вивчити взаємозв’язок між людиною та природою; дослідити вплив людини на довкілля; привернути увагу учнів на одну з глобальних проблем людства; знайти шляхи подолання екологічної кризи на планеті і виявити, яку роль у цьому можуть відіграти учні – юні екологи.

Девіз: «Збережи небо: захисти себе – захисти озоновий шар». Цими словами переданo важливе значення озонового шару атмосфери.

 

Хід заходу

1-й учень

В безмежному космосі добре помітна
Домівка людини — Земля наша рідна!
Планета велична, багата на диво,
Усе на ній є, щоб нам жити щасливо.

Ведучий

Сотні тисяч років тому, коли кількість людей на Землі була об­меженою, їхній розумовий і технічний потенціал був дуже слабким, а могут­ність Природи незрівнянно більшою порівняно з людською, природнє середо­вище практично не відчувало на собі тиску людей, воно легко самоочищалося і самовідновлювалося. Але минали тисячоліття... Людське населення зросло. Людська діяльність перетворилася на могутню силу, здатну впливати на при­роду, і це призвело до виникнення глобальних екологічних кризових ситу­ацій.

Природні ресурси перевиснажуються, довкілля забруднюється. ХХІ ст. оголошено століттям екології. Тож настав час прислухатися до нашої планети. Англійський письменник Бернард Шоу писав: «Ми вже навчилися літати в по­вітрі, як птахи, ми вже навчилися плавати під водою, як риби, нам ще зали­шилося навчитися жити на Землі, як ЛЮДИ!».

2-й учень

Зростає людство з року в рік,
Марніє лиш природа-мати.
Адже від нашого свавілля
Планета змушена страждати.

3-й учень

Я — Земля! Я тримаю тебе в долонях, людино. Без мене ти не можеш існувати! По мені ступають твої ноги. З моїх джерел ти п’єш воду, ди­хаєш моїм повітрям. Я одягаю й обігріваю твої покоління. А що ти зробила зі мною, людино?

Поглянь на мене. Я в біді!
Мене зривають, палять, риють.
Мене зовсім не бережуть:
Пляшки, бляшанки, скрізь сміття —
Піду я скоро в забуття...
Почуйте голос рідний мій!
Я плачу дощиком рясним,
Я задихаюсь, не мовчу,
Я землетрусами кричу,
Я гніваюсь ударом грому,
Хочу бути чистою я і здоровою!

4-й учень

Озоном називається активний кисень. Це з'єднання з 3-х атомів кисню. Молекула озону О3 нестійка і при достатніх концентраціях у повітрі за нормальних умов мимовільно за кілька десятків хвилин перетворюється на O2 з виділенням тепла.

Озоновий шар знаходиться від 19 до 35 км над поверхнею Землі. Озон утворюється і біля поверхні Землі під час грози, при ударі блискавки, і в рентгенівському устаткуванні.

Ведучий

Озон з'єднується з іншими речовинами значно швидше, ніж кисень. Озон дуже швидко вбиває бактерії, з цієї причини його використовують для очищення води і повітря в приміщеннях.

Вперше озон був виявлений у 1785 році голландським фізиком Ван Марумом. У 1850 році була визначена висока активність озону як окислювача і здатність його приєднуватися до подвійних зв'язків у реакціях з багатьма органічними сполуками. Обидві ці властивості озону в подальшому знайшли широке практичне застосування.

Озон, будучи одним з найсильніших окислювачів, володіє сильними дезінфікуючими властивостями. Він здатний руйнувати віруси, бактерії, а також впливати на ті мікроорганізми, які стійкі до дії хлору.

Озон для очищення води застосовується вже більше ста років. Вперше для знезараження і дезодорації води озон був застосований у 1898 році в м. Сан Мор (Франція). Вже у 1907 році був побудований перший завод з озонування води у французькому місті Бон Вуаяж, який обробляв 22500 кубічних метрів води на добу з річки Вазюбі для потреб міста Ніцци. У 1911 р. була пущена в експлуатацію станція озонування питної води в Санкт-Петербурзі. У 1916 р. діяло вже 49 установок по озонуванню питної води. Широке ж поширення озон отримав тільки протягом останніх 30 років завдяки появі надійних, компактних і енергозберігаючих апаратів для його синтезу - озонаторів (генераторів озону).

Перегляд відео

Ведучий

А як антисептичний засіб, був використаний під час Першої світової війни. З 1935 р. стали використовувати введення озонокислородной суміші ректально для лікування різних захворювань кишечника (проктит, геморой, виразковий коліт, свищі, придушення патогенних мікроорганізмів). Вивчення дії озону дозволило використовувати його в хірургічній практиці при інфекційних ураженнях, лікуванні туберкульозу, пневмонії, гепатиту, герпетичної інфекції, анемії і пр. У Москві в 1992 р. під керівництвом заслуженого діяча науки РФ, л.м.н. Змизговой А.В. створено «Науково-практичний центр озонотерапії», де озон використовується для лікування багатьох захворювань. Сьогодні озон вважається популярними ефективним засобом знезараження води, повітря та очищення продуктів харчування.

В даний час 95% питної води в Європі і США проходить підготовку з використанням озону. Озонування застосовують також при очищенні стічних вод від фенолів, нафтопродуктів, ціанідів, сульфідів та ін домішок, небезпечних для навколишнього середовища.

Атмосферний озон відіграє важливу роль для всього живого на планеті. Утворюючи озоновий шар в стратосфері, він захищає рослини і тварин від жорсткого ультрафіолетового випромінювання. Тому проблема утворення озонових дір має особливе значення. Найбільша озонова діра діаметром понад 1000 км вперше була виявлена в 1985 році, на Південній півкулі, над Антарктидою.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
22 травня 2022
Переглядів
709
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку