Захист від кримінальних небезпек. Поняття і межі допустимої самооборони. Основи самозахисту.

Про матеріал

Конспект уроку на тему: "Захист від кримінальних небезпек. Поняття і межі допустимої самооборони. Основи самозахисту. " , призначений для вчителів, які викладають предмет «Основи здоров'я» в 8 класі загальноосвітніх навчальних закладів. Ціль – поділитися досвідом, полегшити працю вчителя, забезпечити його необхідною інформацією, заощадити час на підготовку до уроку, допомогти зробити урок творчим і цікавим для всіх учасників навчального процесу.

Перегляд файлу

Тема. Захист від кримінальних небезпек. Поняття і межі допустимої самооборони.   Основи самозахисту.

Мета: розвиток здоров’язбережувальної компетентності — здатність учня застосовувати в умовах конкретної ситуації сукупність здоров’язбережувальних компетенцій, дбайливо ставитися до власного здоров’я та здоров’я інших людей;

 ознайомити учнів з поняттям «самозахист», тренувати навички асертивної поведінки у нестандартних ситуаціях, попереджувати підліткові правопорушення.

 

Хід уроку

  1.      Організація класу. Перевірка рівня засвоєння попереднього матеріалу (тестування).
    1.      В функції поліції входить:

                  А) захищає особисту безпеку громадян, їхні законні інтереси, права і свободи;

                        Б) Визначає осіб, винних у правопорушеннях, і призначає покарання  за них;

                        В) Здійснює нагляд за дотриманням законів під час досудового слідства, оперативно -  розшукової діяльності, дізнання;

                        Г) Надають юридичну допомогу підприємствам, установам, організаціям, здійснюють правове забезпечення господарської, комерційної, зовнішньоекономічної діяльності;

                        Д)Запобігає і припиняє правопорушення, виявляє і розкриває злочини, розшукує осіб, які їх скоїли.

                 2. В функції прокуратури входить:

                        А) підтримує державне обвинувачення в суді;

                        Б) здійснює нагляд за дотриманням законів під час виконання судових рішень та заходів,  пов’язаних із обмеженням особистої свободи громадян.

                        В) забезпечує безпеку дорожнього руху;

                        Г)  Захищає гарантовані Конституцією права і свободи громадян;

                        Д) Надають юридичну допомогу затриманим у процесі дізнання і попереднього слідства.

                  3. До функцій суду входить:

                        А)  Здійснюють захист підозрюваних і обвинувачуваних, дбають про дотримання  законності;

                         Б) Вирішує правові суперечності, визначає відповідальність правових актів Конституції  України;

                        В) Визначає осіб, винних у правопорушеннях, і призначає покарання за них;

                        Г) Надають консультації з правових питань, складають заяви;

                        Д) Запобігає і припиняє правопорушення, виявляє і розкриває злочини, розшукує осіб, які    їх скоїли.

                   4. До функцій адвокатів входить:

                        А) забезпечує безпеку дорожнього руху;

                        Б) здійснює нагляд за дотриманням законів під час досудового слідства, оперативно -    розшукової діяльності, дізнання;

                         В) забезпечує громадський порядок;

                         Г) надають консультації з правових питань, складають заяви, скарги та інші правові документи, представляють інтереси громадян у судах;

                         Д) Надають юридичну допомогу затриманим у процесі дізнання і попереднього слідства, здійснюють захист підозрюваних і обвинувачуваних.

                    5. Вчинки людей, що порушують Конституцію держави, її закони чи підзаконні акти – це:

                       А) Свободи людини;

                       Б) Відповідальність людини;

                       В) Права людини;

                       Г) Правопорушення людини.

                 6. Кримінальна відповідальність в Україні настає з:

                       А) 14 років;

                       Б) 16 років;

                       В) 18;

                       Г) 21 року.

                  7. За тяжкі злочини – вбивства, умисне заподіяння тілесних ушкоджень, зґвалтування, пограбування, розбої, злісне хуліганство, навмисні дії, що можуть призвести до аварії поїзда кримінальна відповідальність настає з:

                       А) 14 років;

                       Б) 16 років;

                       В) 18;

                       Г) 11 років.

                  8. Спізнення на урок, порушення дисципліни, пропуск занять без поважної причини – це:

                     А) Дисциплінарний проступок;

                     Б) Цивільно – правове правопорушення;

                     В) Адміністративне правопорушення;

                     Г) Кримінальне правопорушення.  

                9. Офіційне попередження, позбавлення спеціальних прав, штраф – це:

                      А) Дисциплінарна відповідальність;

                      Б) Цивільно – правова відповідальність;

                      В) Адміністративна відповідальність;

                      Г) Кримінальна відповідальність.          

             10.  З якого віку ти маєш право - самостійно розпоряджатися своєю заробітною платою чи стипендією; маєш авторські права на свої твори і винаходи, тобто на авторську винагороду; за згодою батьків маєш право укладати будь-які угоди, маєш право відкрити рахунок у банку і розпоряджатися ним за згодою своїх батьків; у разі заподіяння матеріальної шкоди ти зобов'язаний відшкодувати збитки (якщо не маєш заробітку, це мусять зробити батьки) ?

                     А) 14 років;

                     Б) 15 років;

                     В) 16;

                     Г) 17;

                    Д) 18 років.

 11. З якого віку ти за законом стаєш повністю дорослим, маєш право голосувати і бути обраним до місцевих органів влади, можеш водити автомобіль; можеш взяти шлюб,

якщо ти хлопець, тебе можуть призвати на військову службу ?

                     А) 14 років;

                     Б) 15 років;

                     В) 16;

                     Г) 17;

                    Д) 18 років.

             12. Недотримання Правил дорожнього руху, правил поведінки в громадських місцях, несплата за проїзд, розведення багаття на шкільному подвір’ї – це:

                     А) Дисциплінарний проступок;

                     Б) Цивільно – правове правопорушення;

                     В) Адміністративне правопорушення;

                    Г) Кримінальне правопорушення.         

  1.      Вступне слово вчителя. Сьогоднішній урок я розпочну з притчі, а ви уважно її прослухаєте і спробуєте відповісти на два запитання:
    •          У чому полягає вища мудрість Майстра?
    •          Якою буде тема уроку?

        Одного разу до старого Майстра китайських бойових мистецтв прийшов молодий європеєць і запитав:

  •    Учителю, я чемпіон своєї країни з боксу і французької боротьби. Чого б ти міг навчити мене?

Старий Майстер усміхнувся і сказав:

  •    Уяви, що ти гуляєш містом і випадково забрів туди, де тебе очікують громили, щоб нам’яти тобі боки й пограбувати. Тож я навчу тебе не гуляти в таких місцях.
  1.      Оголошення теми і мети уроку.
  2.      Інформаційне повідомлення вчителя. У попередніх класах ви вивчали правила безпечної поведінки у соціальному середовищі: як поводитися у натовпі, спілкуватися з незнайомими людьми, захищати своє житло. Найкращий спосіб зберегти своє життя, здоров’я або майно – не потрапляти у криміногенні ситуації або самим не створювати їх.

Найпростіші поради, як уникнути небезпечних ситуацій:

  •        Гроші та цінні речі тримати при собі, портфелі та сумочки не залишати без нагляду;
  •        У кафе або барі, перш ніж повісити пальто на вішак чи спинку стільця, вийміть з нього гроші та документи;
  •        Не відчиняйте дверей незнайомій людині;
  •        З собою беріть стільки грошей, скільки маєте їх витратити;
  •        Ніколи не носіть разом гроші та документи;
  •        Не повертайтеся додому вночі наодинці.
  1.      Самостійна робота з підручником. Прочитайте матеріал стор.162,  випишіть в зошит, що таке самозахист, допустима самооборона, перевищення меж допустимої самооборони.

Словникова робота:

 Самозахист – це законні дії громадян за умови дотримання певних вимог кримінального права як необхідна оборона.

Необхідна оборона – правомірний захист життя або майна від суспільно небезпечних посягань.

Перевищення самооборони – це навмисне нанесення шкоди нападнику, яка не відповідала небезпеці посягання.

  1.      Інформаційне повідомлення вчителя. Як поводитися на випадок нападу.

 

 Запам’ятайте, що, захищаючись, слід діяти залежно від ситуації. Головне, завжди вірити в порятунок, діяти рішуче й упевнено. У пригоді стане вміння керувати емоціями, здатність застосувати психологічний тиск щодо кривдника, пригнітити його волю. Застосовуйте фізичну силу до злочинця тільки тоді, коли ви впевнені у своїй силі, швидкості, спритності та добре координуєте рухи. Уникайте необґрунтованого ризику для свого здоров’я і життя.

 Незалежно від наслідків зіткнення зі злочинцем намагатися запам’ятати його зовнішність, одяг, напрямок, у якому він утік, номерний знак його автомобіля. Звернутися до поліції.

 Якщо матимете гарну фізичну форму, володієте прийомами самозахисту, зможете захиститися в разі небезпеки.             

Деякі правила і прийоми самозахисту

Не панікуйте, тримайте в полі зору нападників, а також можливі шляхи своєї втечі. Бажано не опускати руки, не ховати їх у кишені. Тримайте кулаки біля обличчя, шукайте спосіб уникнути нападу. Якщо вас намагаються оточити кілька людей, краще тікайте, якщо втекти не вдалося — кличте на допомогу.

Якщо ви зрозуміли, що бійки не уникнути — бийте першим. Головна перевага — раптовість. Той, хто б’є першим, має набагато більше шансів на перемогу. На вулиці немає правил, перемагає не техніка, а кмітливість і спритність розуму. Самозахист на вулиці — це в основному питання психологічної підготовки, а не спортивної техніки.

Можна відвернути увагу, наприклад, подивитися в якийсь бік і сказати «привіт», начебто когось побачили. У момент коли нападник відвернеться, щоб подивитися, кого ж ви побачили,— бийте або біжіть.

Під час самооборони зброєю може бути будь-який предмет: мобільний телефон, зв’язка ключів, кулькова ручка, палиця або камінь на асфальті.

  1.      Перегляд відео «Як не стати об’єктом злочинних посягань». Обговорення побаченого. https://www.youtube.com/watch?v=OvO0qA1Ko1I&t=1s 

https://www.youtube.com/watch?v=D5x4XSWPkJI 

  1.      Зворотній зв’язок. Що нового я дізнався сьогодні на уроці?
  2.      Закріплення матеріалу.
    •                                                 Що таке необхідна оборона?
    •                                                 Які дії вважають перевищенням необхідної оборони? Наведіть приклади.
    •                                                 Як може діяти людина під час самозахисту? Які засоби використовувати?
    •                                                 У яких випадках людина має право на самозахист?
    •        Чи було перевищено межі необхідної самооборони в наведених ситуаціях? Відповідь обґрунтуйте. Як би діяли ви?
  •           Щоб провчити підозрюваного в крадіжці мобільного телефону, підлітки побили його.
  •           Під час гри у волейбол дівчині порвали одяг. У відповідь вона штовхнула гравця, той упав і зламав руку.
  •           На чоловіка, який зірвав кілька яблук у чужому саду, господар нацькував собаку. Потерпілий у тяжкому стані потрапив до лікарні.
  •           У відповідь на лайку потерпілий бризнув в обличчя кривдника з газового балончика, той знепритомнів.
  •           Коли на дискотеці юнак, захищаючи дівчину від п’яного хулігана, відштовхнув його, той упав і зламав ногу.

 

10. Домашнє завдання: параграф 26, стор.161-163.    

docx
Додано
29 березня 2025
Переглядів
451
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку