Відкритий урок присвячений закріпленню числа і цифри 7. А також вивченню днів тижня. Конспект урок розроблений по програмі НУШ. Подано багато роздавального матеріалу та творчих завдань на логіку та моторику.
Тема. “ Закріплення числа і цифри 7. Дні тижня ″
Мета уроку: закріпити поняття числа «сім» та його написання, утворення числа 7 додаванням 1 до попереднього числа, вправляти дітей в лічбі предметів у межах 7, в порівнянні чисел у межах 7, узагальнити вміння записувати і розв’язувати приклади на додавання; знання про попереднє і наступне числа; розвивати мислення, розвивати загально-навчальні уміння і навички: мовлення, увагу, пам’ять, мислення; інтерес до предмета; виховувати якості, необхідні дітям для успішного навчання.
Завдання уроку:
Повторити рахунок від 1 до 10 (прямий та зворотній)
Повторити натуральний ряд чисел;
Лічба предметів в межах 7;
Тип уроку: урок закріплення нових знань
Вид уроку: Дидактична гра
Методи і прийоми: діяльнісний метод навчання, створення проблемної ситуації, пошук рішення, наочно – ілюстративний, словесний, репродуктивний.
Обладнання: мультимедійний проектор, презентація до уроку, виставка книг Братів Грим «Білосніжка та сім гномів», «Вовк та семеро козенят», портрет Братів Грим, роздатковий матеріал для учнів: картки, цифри.
Хронометраж уроку.
І. Організація учнів до уроку – 1 хв.
Слово вчителя
Аутотренінг
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів – 2 хв.
ІІІ. Актуалізація опорних знань – 10 хв.
Лічба – 2 хв.
Гра «Мовчанка» – 2 хв.
Каліграфічна хвилинка – 2 хв.
Робота з підручником -- 2хв.
Фізкультхвилинка черепаха – 2хв
ІV. Повторення та вивчення матеріалу – 18 хв.
Число 7 у природі та житті людини – 2хв.
Дні тижня, мультфільм – 3хв.
Вірш «Дні тижня» -- 2хв.
Гра «Дні тижня» -- 3 хв.
Гра «Ланцюжки» – 1 хв.
Геометричне завдання «З’єднай цифри» -- 3хв.
Співвідношення – 3 хв.
Ребус-- 1хв.
V. Фізкультхвилинка для очей– 2 хв.
VІ. Закріплення уявлень про число 7 і цифру 7 – 13 хв.
Приклади -- 2 хв.
Гра «Знайди правильне твердження» 2 хв.
Пальчикова гімнастика 1 хв.
Порівняння числа 7-- 2хв
Задачі - 2 хв.
Гра «Виклади число 7» - 4хв
VІІІ. Підсумок уроку – 10 хв.
Розмалюй малюнок.
ХІД УРОКУ
І. Організація учнів до уроку
Слово вчителя
Учитель. Встаньте, діти, всі рівненько
Посміхніться веселенько
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий день!»
Присідаємо тихенько
Й розпочнемо наш урок.
Наш девіз:
Ми веселий, дружний клас,
Гарний настрій у всіх нас.
Будем разом працювати,
Математику вивчати. (слайд 2)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
— У мене зараз дуже хороший настрій, ось такий:( слайд 3)
— А у вас? Перед вами смайлики, вибиріть свій настрій.
(Учні вибирають настрій. Показуюють.)
— Я хочу, щоб хороший настрій у вас не змінився до кінця уроку.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці.
Що у нашім першім класі
Учні — просто молодці. (слайд 4)
Учитель. Діти, ви любите казки?
Про красиву дівчину, яку зла мачуха вигнала у ліс. Хто знає як цю дівчину звали? (відповіді дітей). Так дітки – це Білосніжка. (слайд 5)
І вона знайшла притулок у мешканців лісу . Хто знає їх? (відповіді дітей). Так дійсно – це 7 гномів (слайд). І кожен з них підготував для нас завдання і запитання. За кожне виконане завдання ви отримуватимете пазли і дізнаєтесь, який подарунок приготували вони для Білосніжки.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Подивимось,що приготувала Білосніжка.
Завдання Білосніжки (слайд 6)
Діти, Білосніжка дуже задоволена вашими відповідями. Ви гарно вмієте лічити і знаєте порядкову лічбу.
Гра «Мовчанка». (слайд 8)
3. Каліграфічна хвилинка.
Цифра 7, як кочерга,
В неї бач одна нога.
Ми не будем зволікати
І почнем її писати. (слайд 9)
Цифра 7 складається з трьох елементів: хвилястої горизонтальної лінії, довгої прямої похилої лінії та короткої горизонтальної лінії.
Починаємо писати трохи нижче середини верхньої сторони квадрата, ведемо горизонтальну хвилясту лінію праворуч до верхньої правої вершини кута квадрата, потім, не відриваючи руки, ведемо вниз довгу пряму похилу лінію до середини нижньої сторони квадрата. Відірвавши руку, посередині другого елемента проводимо горизонтальну лінію. (відео-слайд)
Підготовка учнів до письма (слайд 10)
Зошит свій я відкриваю
і під нахилом кладу,
Олівчик правильно тримаю,
Плечі рівно відведу,
Сяду прямо, не зігнусь,
За роботу я візьмусь.
Робота у зошиті (слайд 11)
Написання вивченої цифри 7 (обмін зошитами)
Намалюйте смайлик над цифрою, що найбільше вам сподобалась.
Робота з підручником ст..30 (слайд 12-13)
Відкрийте будь ласка підручники на ст.. 30
Завдання (один учень коментує, вч. на дошці записує, решта в зошиті)
Склади записи за малюнком.
Скільки песиків бавляться м’ячем? (4)- позн. цифрою 4
Скільки прийшло до них? (3) - позн. цифрою 3
Скільки їх стало разом? (7) - позн. цифрою 7
4+3=7
Перевірка (слайд)
Скільки усього черепах? (7) - позн. цифрою 7
Скільки черепах пішло? (дві) - позн. цифрою 2
А скільки залишилось? (5) - позн. цифрою 5
4. Фізкультхвилинка черепаха- аха (відео слайд 14-15)
ІV. Повторення та вивчення матеріалу
А гном, задав нам дуже цікаве питання.
--Де в нашому житті зустрічаємо число 7? (Відповіді дітей) (слайд 16)
Сім кольорів веселки –
Відомо нам усім.
Є казки і прислів’я.
Та й сім веселих ноток.
У тижні днів теж сім. (слайд 17)
Вірш нам допоможе пригадати дні тижня: мультфільм.(слайд 18)
Також послухайте вірш:
Прослухайте вірш (слайд 19)
Днів у тижні рівно сім.
Це давно відомо всім.
Кожний свою назву має,
Один одного міняє.
Споконвіку так ведеться,
Перший – Понеділком зветься!
Кажуть, що цей день важкий
І чому це він такий?
Другий день – Вівторком звати,
А за ним, потрібно знати
Третій день одразу йде,
Він нам Середу веде.
День четвертий в нас Четвер,
Пам’ятаймо відтепер.
П’ятий – П’ятницею звуть
І її зазвичай ждуть,
Бо попереду чекають
Дні коли відпочивають.
Шостий день у нас Субота,
Та ще хатня є робота.
Тому треба помагати
Батькам в хаті все прибрати,
На городі і в саду
Все привести до ладу.
Сьомий день у нас Неділя.
День святковий, день дозвілля.
Йдуть до церкви і гуляють,
Всі в цей день відпочивають!
Про що цей вірш? (правильно дітки – це про дні тижня)
А скільки їх?
-- Тепер, спробуйте малята, назви днів самі назвати. (відповідь дітей)
Гра «Дні тижня»( учні вивішують у правильному порядку) (слайд 20)
(Перевірка 21)
Молодці. А тепер скажіть, чи ви чули, що число 7 незвичайне, можна сказати, магічне? У далеку давнину його вважали великим, щасливим числом.
Його можна зустріти у прислів’ях:(слайд 22)
Сім раз відміряй, один раз відріж.
Семеро одного не чекають.
Сім п’ятниць на тиждень
На сьомому небі від щастя.
Також зустрічається у казках: (слайд 23)
Вовк і семеро козенят.
Квітка – семицвітка.
Семеро підземних королів.
А чому народ склав такі казки та прислів’я і коли так кажуть, ми поговоримо на уроках української мови.
Гра «Ланцюжки». (слайд 24)
Один з гномів пропонує зіграти нам в гру «Ланцюжки». Та деякі числа поцупив. Знайдіть їх.
…2…4…6…(один учень біля дошки)
Перевірте свою роботу. Хто впорався з завданням без помилок, намалюйте усміхнене сонечко.
Перевірка
Завдання «З’єднай цифри»
Перевірка (слайд 25)
Які 4 сторони?
Завдання «Співвідношення» (слайд 26)
Розгляньте малюнки, які приготували гноми.
З’єднай числа з відповідним малюнком.
Перевірте свою роботу. Хто впорався з
завданням без помилок, намалюйте
усміхнене сонечко. Перевірка (слайд27-28)
Розгадування ребуса Сім’я (слайд 29-30)
(повторення вірша сім’я дітьми)
V. Фізкультхвилинка для очей ( відео 31-32)
VІ. Закріплення уявлень про число 7 і цифру 7.
Робота з роздатковим матеріалом
(завдання від 5-го гнома)
Приклади (слайд 33)
Знайди правильне твердження (слайд 34)
Перевірка (слайд 35)
Пропоную вам відкласти ваші олівчики і підготувати ручки
до розминки.
Лічилочка( пальчикова гімнастика 36)
Мама, тато, дід, бабуся –
Всіх назву, не помилюся.
Старший братик і сестричка –
В нас сімейка невеличка.
Не спиняйте, бо зіб’юся:
Мама, тато, дід, бабуся…
Старший брат, сестра і я –
От така у нас сім`я.
Нам лічилочку на «сім» повторити треба всім. (слайд)
Порівняння числа (слайд 37)
Перевірка (слайд 37)
Задачі(слайд 38)
Гном підготував нам цікаві задачі (діти відповідають усно)
Задача 1. (слайд 39)
4 горіхи на пеньку
Спочивали в холодку.
А вечірньої пори білка ще принесла 3.
Так до ранку пролежали,
Скільки всіх горішків стало?
4+3=7
Задача 2. (слайд 40)
Ох, було у нас мороки:
Посварились дві сороки.
На їх шум ще дві примчало,
Скільки разом пташок стало.
2+2=4 (усно)
Задача 3. (на запас)
На гілці сиділо 7 пташок.
2 пташки полетіло.
Скільки пташок залишилося на гілці?
7-2=5(усно)
Задача 4. (на запас)
Іде маленька Валя,
Веде її Наталя.
Їм зустрілось п’ять хлоп’ят.
Скільки разом всіх малят?
2+5=7.(слайд)
Гра «Будівельники» (виклади з лего цифру 7)
Уявіть собі, що ви будівельники. Викладіть з кубиків лего цифру 7. (слайд 41)
Резервний час. Розмальовка. (слайд 42)
Розмалюйте цифри певним кольором і отримаєте
картинку.
VІІІ. Підсумок уроку.
Завдання
Я щиро дякую за чудовий урок. Ви чудові! Ви молодці!
(слайд 43)
Розв’яжіть приклади
Прослухайте вірш
Днів у тижні рівно сім.
Це давно відомо всім.
Кожний свою назву має,
Один одного міняє.
Споконвіку так ведеться,
Перший – Понеділком зветься!
Кажуть, що цей день важкий
І чому це він такий?
Другий день – Вівторком звати,
А за ним, потрібно знати
Третій день одразу йде,
Він нам Середу веде.
День четвертий в нас Четвер,
Пам’ятаймо відтепер.
П’ятий – П’ятницею звуть
І її зазвичай ждуть,
Бо попереду чекають
Дні коли відпочивають.
Шостий день у нас Субота,
Та ще хатня є робота.
Тому треба помагати
Батькам в хаті все прибрати,
На городі і в саду
Все привести до ладу.
Сьомий день у нас Неділя.
День святковий, день дозвілля.
Йдуть до церкви і гуляють,
Всі в цей день відпочивають!
Про що цей вірш? (правильно дітки – це про дні тижня)
А скільки їх? (слайд)
-- Тепер, спробуйте малята, назви днів самі назвати. (відповідь дітей)