Закріплення звука [ж]. Опрацювання текстів «Великі жуки», «Пізнавай хижих тварин».
Мета:
закріпити вивчену літеру, її звукові значення, знання дітей про вживання великої букви; формувати навичку читання слів і речень із вивченими буквами; розвивати вміння сприймати на слух текст, відповідати на запитання за його змістом; формувати навичку уявлення про слова, однакові за значенням, розвивати вміння розповідати за малюнком, сприймати на слух невеликий текст, відповідати на запитання за його змістом; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати; виховувати інтерес до читання, дбайливе ставлення до природи, працелюбність; розвивати критичне мислення, уміння висловлювати свою думку; самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі,розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, витримувати паузи),розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в парі, групі; виховувати толерантність, повагу до однокласників та членів родини;
Обладнання та наочність: підручники, мультимедійна презентація, проектор, конструктор LEGO.
Програмне забезпечення: мультимедійний проектор чи інтерактивна дошка.
Хід уроку
І. Організаційно-мотиваційний етап
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
А старанно працювати.
— Виконуй вправи язичком і ротиком.
Маляр - Відкрити рот, «побілити» язиком піднебіння, виконуючи повільні рухи від верхніх зубів у глиб рота і назад. Рахунок: 1-2.
Грибочок - Присмоктати язик до піднебіння, широко відкрити рот. Спинка язика – це капелюшок гриба, а підʼязикова вуздечка – ніжка.
Барабан - Відкрити рот. Підняти язик до альвеол («горбики» за верхніми зубами). Утримуючи таке положення, швидко стукати язиком, промовляючи: «т-т-т», «д-д-д», «тд-тд-тд».
Робота з чистомовкою
— Повторюйте за мною чистомовку.
Жа-жа-жа, жа-жа-жа —
Ми знайшли вужа.
Жі-жі-жі, жі-жі-жі —
Ну й слизькі вужі!
Жи-жи-жи, жи-жи-жи —
З нами в ліс біжи
Жа-жа-жа, жа-жа-жа
Віднеси туди вужа.
Гімнастика для очей.
— Сядьте, дітки, всі рівненько. Дамо вашим оченятам трохи відпочити. Погляньте на екран та повторюйте за персонажем.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Стратегія «Метод-прес». Вправа «Пастка»
— У написанні яких слів допущені помилки? Поясніть, як потрібно їх писати.
Місто харків, у мене вдома Котик Жмурик, христинка живе у Житомирі, узимку Даринка й михайлик йдуть на ковзанку.
— Які слова пишуться з великої букви?
Повторюємо вивчені букви.
— Пригадайте, які букви ми вже з вами вивчили? (а, о, і, и, у, е, м, л, н, с, к, в, р, т, д, з, б, й, г, ґ, ь, х, ж)
— Давайте відкриємо їх на нашій абетці? (Відкриваємо першу, дев’ятнадцяту, дванадцяту, двадцять четверту, одинадцяту, сьому, сімнадцяту, шістнадцяту, вісімнадцяту, двадцять другу, п’ятнадцяту, третю двадцять першу, двадцяту, двадцять третю, восьму, десяту, другу, двадцяту, четверту, п’яту, тридцять першу, двадцять шосту і дев’яту букви)
Читаємо швидко!
— Уважно подивіться на екран та читайте склади та слова, які будуть там з’являтися.
Гра «Упіймай звуки [ж]».
— Назвіть предмети, які зображені. (Книжка, морж, жук, жирафа, жоржина.)
— Співвіднесіть слово з положенням букви «же» у ньому.
Рухлива вправа.
— Повторюйте рухи з віршика:
Маля єнот не любить бруду.
Не каже він « Митись не буду!».
Єнот старанно миє лапки,
Щоб не сміялись з нього жабки.
Вони із мокрого болота
Спостерігають за єнотом.
Для них болото, дощ, трава-
Життя прекрасне: «Ква – ква – ква!».
На сьогоднішньому уроці ми з вами:
закріпимо знання про букву «же» та вміння читати слова і тексти з вивченими літерами.
ІIІ. Закріплення знань, умінь та навичок
Робота над словами, що мають різне значення.
— Розгляньте малюнки. Що на них зображено? (Березові сережки і дівчинку в сережках)
— Прочитайте речення. (У берези сережки. І в Жанни сережки.)
Читання речень (с. 22). Робота в парах.
— Прочитайте речення повільно для друга.
— Прочитайте речення швидко для друга.
— Які слова написано з великої літери? (Назви міст та річок.)
— Скажіть, де хто живе?
Читання тексту.
— Прочитайте речення.
Відповіді на запитання.
— Дайте відповіді на запитання.
Вправа «Відповідаємо цеглинками»
Учні піднімають зелену цеглинку, якщо відповідь «так», червону — «ні».
Фізкультхвилинка.
— Зараз трохи відпочинемо. Погляньте на екран та повторюйте за персонажем.
— Діти, а який у вас настрій?
Розгадування кросворда «Хижі тварини».
1. Хижа риба, яка живе у річці та має гострі зуби. (Щука.)
2. Хижий птах, який має вуха та полює на мишей уночі. (Сова.)
3. Велика хижа риба, яка живе у морі, океані. (Акула.)
4. Хижий звір з родини котячих, живе у савані, має красиву гриву. (Лев.)
Вправа «Передбачення»
— Розгляньте малюнок.
— Як ви гадаєте, про що йтиметься у тексті?
Вправа «Квест-цікавинка»
— Послухайте цікавинки про деяких тварин-хижаків.
Леви (самці) відрізняються від інших кішок своїми гривами (більше в жодних кішок грив немає).
Дорослий самець здатний з'їсти понад 30 кг м'яса за раз.
Леви в неволі проживають близько 20 років, у природі — близько 10-14 років.
Тривалість життя щуки — 10-30 років (залежно від виду та умов життя).
Щука — на рідкість ненажерлива і нерозбірлива в їжі хижачка. 80-90 % її раціону становить риба (короп, окунь, йорж, плотва), також вона активно поїдає жаб, пуголовків, раків під час линьки, ящірок, тритонів, гризунів, які перепливають водойми. Найбільші щуки іноді нападають на пташенят водоплавних птахів. Щука веде полювання із засідки, терпляче і нерухомо вистоюючи серед водних заростей. Бачачи потенційну жертву, хижачка робить різкий ривок і заковтує її, завжди хапаючи жертву за голову.
Нові зуби в акул з'являються кожні 8 днів.
Акула починає розглядати жертву приблизно з п'яти метрів. З великої відстані вона тільки чує здобич. Нападаючи, акула спочатку встромляє в тіло жертви зуби нижньої щелепи. Зуби верхньої, як ніж, шматують її, завдаючи жахливих ран. У шлунках акул знаходили найрізноманітніші предмети — наприклад, пляшки, джутові мішки, поштові посилки, снаряди і гранати, спінінги і навіть великий африканський барабан там-там.
Щоденні 5. Слухаю і розумію
— Сядьте рівненько і послухайте уважно текст.
— Чи відповідає малюнок зміст тексту? Чому ви так уважаєте?
Використання стратегії «Ромашка Блума». Робота в групах
Орієнтовні запитання
Просте. Про кого або про що йтиметься у тексті?
Уточнювальне. Я можу помилитися, але, здається, хижі тварини живуть по всьому світі?
Пояснювальне. Чому вони мають різне забарвлення?
Творче. Які тварини живуть у вашій місцевості?
Оцінювальне. Чи вміють вони захищатися від більших за себе хижаків?
Практичне. Що ви знаєте про хижаків, які живуть у вашій місцевості?
Підготуйся читати самостійно.
— Для того, щоб читати гарно, треба підготуватися до читання. Прочитай всі слова, які будуть з’являтися на екрані.
. Читання «ланцюжком».
— Зараз читаємо текст по черзі «ланцюжком».
Дискусійна сітка Елвермана, або «павутинка» дискусії.
— Прочитайте проблему. (Чи добре жити хижакам у зоопарку?)
— Хто вважає, що хижакам живеться добре в зоопарку і чому?
— Хто вважає, що хижакам живеться погано в зоопарку і чому?
— Який висновок ми можемо з вами зробити? (Хижі тварини мають жити на волі в природі.)
ІV. Усвідомлення набутих знань й формування вмінь та навичок
Гра «Картинка заблукала».
— Назви усі картинки.(Жилет, жирафа, папуга, жолудь, жук)
— На який звук починаються майже усі тобою названі слова? (ж)
— Скажи, яка картинка зайва? Чому?( Зайвий папуга – бо він починається на букву П.)
Метод «Капелюшки де Боно»
· Білий — колір чистоти.
Що мені відомо про літеру «же»?
· Червоний — колір життя, відчуттів.
Навіщо потрібно знати всі літери в алфавіті?
· Чорний — колір землі, здорового глузду.
Назвіть слова, що пишуться з літерою «же».
· Зелений — колір досліджень.
Що означає слово сережки?
· Синій — колір знань.
Навіщо мені потрібні знання, здобуті сьогодні на уроці?
V. Підсумок та рефлексія уроку. Рефлексія «Загадкові листи».