Замок Берегвар, або резиденція та мисливське угіддя графів Шенборнів –
родинне гніздечко, в якому в любові та злагоді виросло не одне покоління
знатного роду.
Замок Берегвар, або резиденція та мисливське угіддя графів Шенборнів – родинне гніздечко, в якому в любові та злагоді виросло не одне покоління знатного роду. З архітектурної точки зору замок Шенборнів – справжня перлина Закарпаття. Унікальна будівля тим, що досі знаходиться майже в первісному вигляді. І найголовніше – замок не стоїть пусткою, як багато його побратимів в Україні. В будівлі палацу розмістився знаменитий санаторій «Карпати». Тому кожен гість замку, окрім душевного зцілення, може отримати тут і тілесне. Приємним бонусом для відвідувачів стане живописна карпатська природа, чисте гірське повітря та наповнена здоров'ям джерельна вода. Замок розташований в селі Карпати. Це практично хутір, що підпорядковується Чинадіївській сільській раді.Історія палацу Шенборнів
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Декілька століть тому Чинадієво мало іншу назву – з угорської Сент Міклош (укр. Святий Миколай) і разом з усіма прилеглими територіями було частиною Австро-Угорщини. До приходу на закарпатські землі Шенборнів їхніми власниками встигли побувати знамениті Баторі (одна із представниць роду дістала славу вбивці молодих дівчат, задля їхньої крові) та рід Ракоці. Під проводом останніх було організоване угорське повстання проти австрійської експансії та, на жаль, повстання придушили, а все майно в організаторів заколоту відібрали. Вражений відданістю знатного роду Шенборнів цісар дарує чинадіївські землі єпископу Лотару Францу Шенборну.
Номер слайду 5
Єпископу не судилося оглянути свої землі, так як він помер буквально через рік після отримання подарунка. Його спадкоємець Фрідріх Карл Шенборн взявся за освоєння нових успадкованих земель. Найперше Шенборн почав заохочувати вихідців з німецьких земель селитися наземлях Чинадієвого. Для цього наділяв кожного охочого земельним наділом, видавав паспорти та грошові винагороди, забезпечував будівельним матеріалом. Таким чином, навколо Мукачевого було утворено 13 німецьких сіл.
Номер слайду 6
У 1746 році Фрідріх Шенборн вмирає і залишає землю у спадок наступному поколінню Шенборнів-Бухгеймів. Відтоді розпочався період розквіту для Чинадієвого. Його нові господарі зуміли розвинути виноградарство, бджільництво, налагодити суконне, воскове, пивне та тютюнове виробництво. На той час Шенборни були чи не найголовнішими постачальниками товарів власного виробництва у Європу. За свої заслуги Шенборни отримують вже рідні їм землі у довічне утримання. Відтак було вирішено звести дерев'яний мисливський будиночок, який тільки згодом перетворився у справжню архітектурну перлину. Кожної осені на полювання до Шенборнів з'їзджалася вся еліта Відня та Будапешта. Мальовнича природа урочища Беренгвар настільки полюбилася господарям, що Шенборни ні на мить не хотіли більше покидати цього місця. Було вирішено звести постійну резиденцію.
Номер слайду 7
А замок у 1946 році стає власністю УРСР. На щастя, будівлю не перетворили на черговий склад чи школу для робочого класу, не розбомбили снаряди під час війни. Тому було вирішено віддати палац під перший кліматологічний санаторій Закарпаття «Карпати», що спеціалізується на реабілітації хворих після хвороби судин та серця, патології вагітних жінок.
Номер слайду 8
Архітектура палацу Шенборнів. Архітектура замку Шенборнів поєднує в собі неоромантичні та неготичні риси. З. Грессерсон - автор проекту - зумів відтворити в палаці всі казкові елементи. Та найбільшим його досягненням є будова замку за астрологічним принципом, тобто з календарем. Найперше у замку 365 вікон, як днів у році. І одне замуроване віконце в якості додаткового дня у високосному році; 52 кімнати – саме така кількість тижнів у році; 12 вхідних дверей, відповідно до місяців. У замку 4 вежі, що відповідає 4-ом порам року.
Номер слайду 9
Одна із веж сповіщає про кожну пройдену годину за допомогою дзвону. Каплиця, що розміщена на другому поверсі, прикрашена вітражами зі сценами на біблійську тематику. На самій верхівці даху з яскравої червоної черепиці уважний відвідувач може розгледіти флюгер з вибитою датою будівництва замку 1890 рік. Стіни будівлі оздоблені численними барельєфами, античними сценами та родинним гербом Шенборнів – коронованим левом на фоні гори з трьома вершинами. В середині замку збереглися оригінальними камін та люстра з червоного дерева. Доволі чудернацька та оригінальна люстра у вигляді жінки на оленячих рогах символізує захоплення графа – жінками, полюванням та риболовлею.
Номер слайду 10
Багату на рослинність природу Шенборни вирішили облагородити та ще більше збагатити. Тому навколо палацу на площі 38 га у 1848 році був закладений сад-дендрарій. Його окрасою є рукотворне озеро збудиночком для лебедів посередині парку та екзотичні рослини, привезені з усіх куточків планети. Озеро з самого початку його утворення повинно було відтворювати контури Австро-Угорщини. На превеликий жаль, сьогодні озеро мало чим нагадує мапу величної імперії.
Номер слайду 11
Серед рослин, що тішать око туристів, можна зустріти улюбленицю всіх відвідувачів - японську сакуру, рожевий бук, японські вишні та айву, оцтове дерево, італійські гліцинії, кірказони, самшит, веймутову сосну, канадську ялину. На 19 га розмістився англійський сад, що зберігає елементи дикої природи. А її жителі – дерев'яні скульптури ведмедів та оленів. Прогулюючись парком, важко оминути справжнє Джерело Краси. Мінерали, що наповнюють воду, при регулярному вживанні здатні привести до порядку кровоносну та сечогінну системи, а також нормалізувати систему травлення.
Номер слайду 12
Легенди палацу Шенборнів. Звичайно, що в кожному замку, а тим паче в палаці, є свої історії та легенди, що укутують коридори містикою. Виключенням не став і наш палац графів Шенборнів. Одна із романтичних легенд про замок розповідає про неймовірну ревність одного із Шенборнів до своєї дружини. Граф захоплювався полюванням, але думки про зраду коханої під час його відсутності не давали чоловікові спокою. Тому той завжди повертався додому з пормиожніми руками. Якось замучений чорними думками Шенборн зустрів у лісі ворожку. Та порадила йому розпрощатися зі своїми підозрами. Графиня повинна була спуститися з небезпечних та стрімких Соколових скель. Якщо вона пройде шлях благополучно, значить - вірна, якщо зірветься, то зраджує. Дружина Шенборна благополучно спустилася зі скелі, але розлючена чоловіковою поведінкою залишила його назавжди.
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Інша з легенд розповідає, що в час, коли власник резиденції був на полюванні разом зі своїми вірними товаришами, до його жінки прийшов статний чоловій. Він був військовим, і за проханням залишитися на ніч через хворобу завоював довіру жінки графа й звабив красуню. Повернувшись з полювання, граф дізнався про зраду і страшенно розлючений направився в бік розлучника, аби розправитись з негідником, та на його захист стала дружина, на яку він, звичайно, не зміг підняти руку. Злий Шенборн вигнав обох з палацу, а годину, в яку його підло принизили зовсім наказав стерти з годинника. Так, завітавши сьогодні до резиденції, ви зможете пересвідчитись в тому, що одна з годин на циферблаті нещодавно виправлена. Яка саме година була стерта в палаці Шенборнів ви зможете дізнатись завітавши до нього.
Номер слайду 15
За словами відвідувачів, у старій частині замку живе привид чоловіка, щоправда він мирний та тихий. З вигляду дуже схожий на одного із Шенборнів, зображених на одній із картин, що висить в замку.