КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ
Вікова група: старша дошкільна (5–6 років)
Тема: «Біда навчить» (за твором Лесі Українки)
МЕТА : формувати в дітей уявлення про життєві труднощі як джерело досвіду та навчання через ознайомлення з твором Лесі Українки «Біда навчить»; розвивати вміння слухати й розуміти художній текст, робити елементарні моральні висновки; збагачувати словниковий запас, розвивати зв’язне мовлення, увагу, пам’ять, міжпівкульну взаємодію; виховувати співчуття, відповідальність за власні вчинки.
Матеріали: мультимедійна презентація, короткий мультфільм за мотивами твору «Біда навчить», картки для нейрогри, смайлики «радість – сум – здивування», інтерактивна дошка / ноутбук.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вихователь (спокійно, з посмішкою):
- Доброго ранку, мої розумники! Подивіться один на одного, подаруйте сусіду посмішку. А тепер тихенько сядьте рівненько. Сьогодні на нас чекає дуже мудра історія. Діти, скажіть, будь ласка, чи завжди в житті все виходить легко?
(Вислуховує відповіді)
- А що ви робите, коли щось не вдається?
- Чи може так бути, що труднощі нас чомусь навчають?
Вихователь (узагальнює):
- Сьогодні ми дізнаємося, чому інколи кажуть: «Біда навчить». Ці мудрі слова подарувала нам відома українська письменниця - Леся Українка. Вона дуже любила дітей і писала для них повчальні історії.
(Показ портрета)
Послухайте уважно одну з них.
ПЕРЕГЛЯД МУЛЬТФІЛЬМУ (5–6 хв)
- чому з героями сталася біда?
- чого вона їх навчила?)
БЕСІДА ЗА ЗМІСТОМ
- Хто був головним героєм?
- Що з ним трапилося?
- Як він поводився спочатку?
- Що зрозумів після біди?
Підсумок вихователя:
- Бачите, діти, інколи помилки та труднощі допомагають людині стати розумнішою й обережнішою.
- Діти, наші оченята трохи втомилися, а тіло хоче рухатися. Запрошую вас на руханку - «Навчила біда». Встаньте біля своїх місць, слідкуйте за моїми рухами.
Виконання вправ (під повільний ритм):
«Замислились»
(руки до скронь, легкі нахили голови)
- Подумали ми трішки - що не так зробили.
«Здивувались»
(руки вгору, очі широко відкриті)
- Ой! Помилку помітили!
«Виправляємо»
(рухи руками вперед–назад, ніби прибираємо)
- Все ми виправляємо - крок за кроком.
«Радіємо успіху»
(плескання, усмішка)
- Молодці! Усе вдалося!
«Мудрі діти»
(випрямляються, руки на поясі)
- Біда навчила - стали ми розумніші!
- Сідаємо тихенько, продовжуємо заняття.
НЕЙРОГРА «ПРАВИЛЬНИЙ ШЛЯХ»
Мета нейрогри: активізувати мислення, координацію рухів, вміння робити вибір.
Хід гри:
Вихователь роздає картки з двома шляхами (правильний / неправильний).
Вихователь:
- Лівою рукою покажіть неправильний вчинок, правою - правильний.
(Виконується під повільний рахунок)
Приклади ситуацій:
не послухався дорослого - ?
був уважний - ?
поспішав і не думав - ?
Вихователь:
- Наш мозок навчається так само, як і герой оповідання.
МОВЛЕННЄВА ГРА «ЗАКІНЧИ РЕЧЕННЯ»
Вихователь:
- Я почну, а ви допоможете закінчити:
Біда навчила героя бути…
Після помилки потрібно…
Розумна людина завжди…
(Заохочує повні відповіді)
8. РЕФЛЕКСІЯ «НАСТРІЙ ЗАНЯТТЯ»
Вихователь:
- Оберіть смайлик, який відповідає вашому настрою після заняття.
- Чому саме його?
ПІДСУМОК
Вихователь (емоційно, повільно):
- Сьогодні ми зрозуміли:
помилки - це не страшно
важливо робити висновки
біда може навчити мудрості
- Дякую вам за уважність і розумні думки .
СТРУКТУРА ПРЕЗЕНТАЦІЇ
Тема заняття
Проблемне запитання
Леся Українка (портрет)
Кадр з мультфільму
Обговорення вчинків
Мовленнєва гра
Рефлексія