Конспект відкритого заняття в старшій групі
«Зимова ніченька»
(Нетрадиційне малювання)
Мета: забезпечити розвиток вміння формувати естетичне сприйняття і уяву, творчу активність за допомогою нетрадиційних технік малювання.
Освітні завдання: продовжувати знайомити з нетрадиційними прийомами малювання (малювання зім'ятим папером сумішшю: гуаш, клей ПВА, вода + сіль); вчити малювати пейзаж, використовуючи в одному малюнку різні образотворчі матеріали і нетрадиційні техніки малювання; закріплювати знання дітей про характерні ознаки зими.
Розвиваючі завдання: розвивати самостійність, почуття ритму і композиції; розвивати естетичні та емоційні почуття при сприйнятті художнього слова; викликати бажання у дітей використовувати в малюванні різноманітні матеріали і техніку, різні способи створення зображення, поєднуючи в одному малюнку різні матеріали з метою отримання виразного образу.
Виховні завдання: виховувати в дітей почуття прекрасного, любов до природи через образотворче, музичне мистецтво, поезію; виховувати інтерес до відбиття своїх вражень в образотворчій діяльності; виховувати акуратність при роботі з фарбами.
1.Матеріали та обладнання: аудіозапис музичного твору П. І. Чайковського «Пори року. Зима» , презентація «Картини українських художників про зиму»; кліп з записом фізкультхвилинки «Танці – зігріванці»; тоновані синім кольором альбомні листи, біла, жовта гуаш, стаканчики з водою, серветки, аркуші паперу, коктейльні палички, тарілочки, сіль, матеріали для дидактичної вправи « З'єднай предмет із відповідним кольором», презентація до заняття.
Хід заняття:
2.Привітання:
Доброго зимового ранку усім!
Зичим здоров'я дорослим й малим!
Всім, хто присутній, ми зичим добра,
Ну, а нам, завзятим, до роботи пора!
Вихователь:
-Діти, давайте згадаємо, яка надворі пора року?
-А які ознаки зими?
-Чи любите ви зимоньку?
-Я знаю, дітки, що ви чекали на зиму, любите її, вам не страшні морози. Про це звучить наша пісенька.
3.Виконання дітьми пісні «Зима»
Вихователь:
-Багато людей захоплювались красою зимової природи. Поети писали вірші, композитори – прекрасну музику, а художники створювали неповторні картини.
-Зараз, дітки, ми завітаємо з вами у Художню галерею, де розміщені картини українських художників. Будьте уважні, зверніть увагу, які кольори переважають у картинах.
4.Подорож до Художньої галереї ( перегляд презентації «Картини українських художників про зиму».
Вихователь:
-Діти, сподобались вам подорож до галереї?
-Ви звернули увагу на кольори, які використали художники? Давайте і ми з вами виконаємо завдання, у якому потрібно з'єднати предмет із кольором, яким треба його намалювати.
5.Дидактична вправа « З'єднай предмет із відповідним кольором»
Вихователь:
-Діти, ви, мабуть, трішки втомилися, то ж давайте зробимо фізкультхвилинку.
6.Фізкультхвилинка «Танці – зігріванці»
Вихователь:
-Діти, ми переконуємось, що зима чудова! І сьогодні на занятті ми також намалюємо зиму. Наша картина буде називатися «Зимова ніченька». Але малюватимемо ми її незвичним способом. Пензлики нам не будуть потрібні.
-Діти, ви грались в сніжки. А зараз зробимо сніжки з паперу та будемо ними малювати. Візьміть аркуш білого паперу, зіжмакайте, зробіть кульку. Наші сніжки готові. Ми будемо вмочати їх у білу фарбу та малювати сніг. А, щоб наша картина була ще кращою, ми притрусимо її справжнім сніжком! Але чи можна це зробити? Пам'ятаєте, яка прикра історія сталась з Котом?
7.Сюрпризний момент. Заходить кіт, в руках у якого сковорідка з водою.
Кіт:
-Привіт, друзі! Ось послухайте, що зі мною сталось.
Випав сніг на поріг,
Я зліпив собі пиріг!
Поки жарив, поки пік,
То пиріг водою стік.
Я ж не знав, що на пиріг
Треба тісто, а не сніг!
Вихователь:
-Не засмучуйся, котику, будеш тепер знати, що при нагріванні сніг перетворюється на воду.
-А чим же нам замінити сніг?
-О, у мене ідея! Є один продукт, який схожий на сніг. А який це продукт ви дізнаєтесь, відгадавши загадку:
Білосніжна, наче сніг,
Додаємо до страв усіх.
У борщах вона, в супах,
Разом з перцем на столах.
(Сіль)
-Так, діти, це сіль. Попросимо її у нашого повара.
8.Повар роздає дітям сіль (насипає ложкою у тарілочку біля кожного).
Вихователь:
-Тепер у нас є чудо-сіль і ми можемо малювати нашу картину. Подивіться, як це буду робити я.
9.Демонстрація зразка( Додаток 5 )
Вихователь:
-Діти, візьміть аркуші на яких фіолетовою фарбою нанесений фон та намальований стовбур дерева. Але ж взимку дерева вкриті снігом. Ви вже вмієте малювати зім'ятим папером, бо ми це робили на попередніх заняттях. Візьміть «сніжки», вмочіть їх у фарбу та вкрийте дерево снігом. Зробіть снігові замети. Візьміть ватяну паличку, намалюйте жовтою фарбою місяць та зірочки. Сніжинки намалюйте коктейльними паличками. Все присипте сіллю. Зачекайте трохи, щоб підсохло і легенько струсіть зайву сіль.
-Діти, я вам говорила, що композитори також люблять передавати характер зими в музиці. Сьогодні ми з вами будемо малювати під музику П.І. Чайковського «Пори року. Зима»
Вихователь:
-Ось тепер приступайте до роботи.
10.Самостійна діяльність дітей. Вихователь проводить індивідуальну роботу, допомагає в міру необхідності.
Вихователь:
-Молодці, діти, ось які у нас вийшли чудові зимові пейзажі. Розмістимо їх у власній Художній галереї і помилуємося.
11.Підсумок заняття.
- Отже, діти, про яку пору року ми з вами сьогодні говорили?
- Що ми малювали?
- Подивіться на свої картини. Чим ви їх малювали?
- Якою технікою вам найбільше сподобалося малювати?
- Дякую вам, діти, за ваші старання.