ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ
ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
КОМУНАЛЬНИЙ ПОЗАШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«СТАНЦІЯ ЮНИХ НАТУРАЛІСТІВ ТЕРНІВСЬКОГО РАЙОНУ»
КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Розробка гурткового заняття
на тему «Який твій екологічний слід?»
Укладач: Ханченко
Дар’я Олегівна
Керівник гуртка
«Відповідальне споживання»
КПНЗ «Станція юних
натуралістів Тернівського
району» КМР
м. Кривий Ріг, 2021
Вступне гурткове заняття-дослідження «Який твій екологічний слід?»
Мета
Тип заняття: комбіноване.
Обладнання: бланки анкети, фото та відео екологічної тематики .
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація теми
Керівник гуртка/вчитель: Наша планета велика, але через постійне зростання чисельності населення та його потреб можливості Землі стають дедалі обмеженішими. Вичерпуються ресурси, завдяки яким може існувати людство. Уявіть собі, що всі мешканці планети – рослини, тварини, люди – живуть в одній банці. У ній же доводиться брати все необхідне для життя і у ній залишити все, що утворилося протягом життя. До того ж кількість мешканців у ній невпинно зростає.
А ви знали що на планеті:
67% землі це глибокий океан, що не використовується людиною;
11% - скелі, піски, льодовики, землі, що неможливо використовувати;
18% - продуктивна земля, на якій живе людство;
4% - мілководдя, які людина інтенсивно використовує.
Отже, всього 22 % нашої планети забезпечує всі наші потреби! Таку територію науковці назвали екологічним слідом. Такий слід мають і держави. Він тим більший, чим вищий індустріальний і технологічний розвиток держави. Забезпечення стійкого розвитку людства потребує зменшення екологічного сліду кожної людини і людства в цілому.
ІІІ. Основна частина.
1. Керівник гуртка/вчитель: Для того щоб визначити, який екологічний слід особисто у вас, відповідайте на питання тесту. Аби обчислити екологічний слід, необхідно вибрати твердження, яке відповідає способу життя вашої сім’ї і провести складання/віднімання кількості балів, вказаних справа. Підсумовуючи бали, ви отримаєте величину екологічного сліду.
№ |
Твердження |
Кількість балів |
Житло* |
||
*ці бали необхідно, розділити на кількість людей, що проживають у цьому будинку |
||
1 |
Площа вашого житла дозволяє тримати кішку, а собаці нормальних розмірів було б тісно |
+7 |
2 |
Велика, простора квартира |
+12 |
3 |
Котедж на 2 сім'ї |
+23 |
Використання енергії |
||
4 |
Для опалювання вашого будинку використовується нафта, природний газ або вугілля |
+45 |
5 |
Для опалювання вашого будинку використовується енергія води, сонця або вітру |
+2 |
6 |
Більшість з нас отримує електроенергію з пальних копалин, тому додайте собі |
+75 |
7 |
Опалювання вашого будинку влаштоване так, що ви можете регулювати його залежно від погоди |
-10 |
8 |
У холодний період року в будинку ви тепло одягнені, а вночі ховаєтесь під двома ковдрами |
-5 |
9 |
Виходячи з кімнати, ви завжди вимикаєте в ній світло |
-10 |
10 |
Ви завжди вимикаєте побутові прилади, не залишаючи їх в режимі очікування |
-10 |
Транспорт |
||
11 |
У школу/на роботу ваша сім’я їздить на суспільному транспорті |
+25 |
12 |
У школу/на роботу члени вашої сім’ї йдете або їдете на велосипеді |
+3 |
13 |
Ваша сім’я їздить на звичайному легковому автомобілі |
+45 |
14 |
Ваша сім’я використовуєте великий і потужний автомобіль з повним приводом |
+75 |
15 |
В останню відпустку ваша сім’я летіла літаком |
+85 |
16 |
У відпустку ваша сім’я їхала на поїзді, причому дорога зайняла до 12 годин |
+10 |
Харчування |
||
17 |
В продуктовому магазині або ринку ви купуєте в основному свіжі продукти (хліб, фрукти, овочі, рибу, м'ясо) місцевого виробництва, з яких самі готуєте обід |
+2 |
18 |
Ви віддаєте перевагу вже обробленим продуктам, напівфабрикатам, свіжомороженим готовим стравам, що потребують лише розігрівання, а також консервам, причому не дивитесь, де вони вироблені |
+14 |
19 |
В основному ви купуєте готові або майже готові до вживання продукти, але стараєтеся, аби вони були вироблені ближче до будинку |
+5 |
20 |
Ви їсте м'ясо 2-3 рази в тиждень |
+50 |
21 |
Ви їсте м'ясо тричі на добу |
+85 |
22 |
Віддаєте перевагу вегетаріанській їжі |
+30 |
Використання води та паперу |
||
23 |
Ви приймаєте ванну щодня |
+14 |
24 |
Ви приймаєте ванну 1-2 рази на тиждень |
+2 |
25 |
Замість ванни ви щодня приймаєте душ |
+4 |
26 |
Час від часу ви поливаєте присадибну ділянку або миєте автомобіль із шланга |
+4 |
27 |
Якщо ви хочете прочитати книгу, то завжди її купуєте |
+2 |
28 |
Інколи ви берете книги в бібліотеці або позичаєте у знайомих |
-1 |
29 |
Прочитавши газету або журнал, ви їх викидаєте |
+10 |
30 |
Передплачувані або такі, що купуються вами, газети (журнали) читає після вас ще хтось |
+5 |
Побутові відходи |
||
31 |
Всі ми створюємо масу викидів та сміття, тому додайте собі |
+100 |
32 |
За останній місяць ви хоч раз здавали пляшки |
-15 |
33 |
Викидаючи сміття, ви відкладаєте в окремий контейнер макулатуру |
-17 |
34 |
Ви здаєте порожні банки з-під напоїв і консервів |
-10 |
35 |
Ви викидаєте в окремий контейнер пластикову упаковку |
-8 |
36 |
Ви прагнете купувати в основному не фасовані, а вагові товари; отриману в магазині упаковку використовуєте в господарстві |
-15 |
37 |
З домашніх відходів ви робите компост для добрива своєї ділянки |
-5 |
Керівник гуртка/вчитель: Якщо ви живете в місті з населенням в півмільйона і більше, помножте ваш загальний результат на 2. Місто Кривий Ріг входить до сімки найбільших міст України, з населенням в 600 тисяч осіб.
Керівник гуртка/вчитель: Підводимо підсумки:
Розділіть отриману цифру на 100, і ви дізнаєтесь, скільки гектарів земної поверхні потрібно, аби задовольнити всі ваші потреби, і скільки буде потрібно планет, якби всі люди жили так само, як ви!
Керівник гуртка/вчитель: Інформація для роздумів
Аби всім нам вистачило однієї планети, на 1 людину має приходитися не більше 1,8 га продуктивної землі. Для порівняння: середній житель США використовує 12,2 га (5,3 планет!), середній європеєць – 5,1 га (2,8 планет), а середній житель Мозамбіку (Африка) – всього 0,7 га (0,4 планет). Середній житель України використовує 4,4 га (2,5 планет). Давайте порівняймо, а який показник отримали ви?
2.Перегляд презентації «Смітити не можна переробляти».
3.Навчальна гра «Хто швидше сортує?».
Декілька учасників, за бажанням, на швидкість розсортовують торбину сміття (папір, скло, пластик). Керівник перевіряє, якщо є, вказує на помилки та оголошує результати.
ІV. Підсумок заняття
Керівник гуртка/вчитель: Оскільки значна частина ресурсів споживається людьми в процесі домашнього господарювання, то і спосіб життя, обраний кожним з нас, має величезне значення. Якщо кожна людина перейде до такого способу життя, який не шкодитиме навколишньому середовищу, це дасть великий поштовх для розв’язання екологічних проблем.
Чим ще ці підрахунки можуть бути корисні для вас?
Якщо ви бажаєте зменшити свій екологічний слід, анкета, яку ми сьогодні пройшли, допоможе побачити, яка сфера життя вносить найбільший вклад до його розміру.
V. Домашнє завдання.
Поділитися отриманою інформацією зі своєю родиною. Разом подумайте, до яких змін готова саме ваша сім’я.
Використана література
Електронні джерела