Відкритий захід засідання гуртка «У світі казки чарівної» націлений на розвиток уміння дітей складати вірші, вдосконалення мовної культури учнів, збагачення словникового запасу; прищеплює інтерес до милозвучності української мови; вдосконалює уміння виражати свої почуття засобами слова; виховує естетичні смаки, прагнення розмовляти літературною мовою, любов до поезії.
Сценарій відкритого заняття гуртка «У світі казки чарівної»
Тема. Секрети вірша.
Мета. Вчити дітей складати вірші, вдосконалювати мовну культуру учнів, збагачувати словниковий запас; прищеплювати інтерес до милозвучності та багатства української мови. Розвивати естетичні смаки, вдосконалювати уміння виражати свої почуття засобами слова. Виховувати прагнення розмовляти літературною мовою, любов до поезі
Хід заняття
Учитель. Усі ми любимо вірші. Їх приємно слухати, легко вчити напам’ять, вони викликають захоплення милозвучністю нашої мови. А чи знаєте ви, як писати вірші? Послухайте, як вчився писати вірші Незнайко та які «секрети» вірша знає Квітик!
(На сцену виходять Незнайко та Квітик).
Незнайко. Привіт, Квітику! Навчи мене писати вірші. Я теж вирішив стати поетом.
Квітик. А в тебе здібності є?
Незнайко. Звичайно є. Якби не було, я б не приходив!
Квітик. Це треба перевірити. Ти знаєш, що таке рима?
Незнайко. Звичайно, знаю! Рима – це… Ні, не знаю.
Квітик. Рима – це коли два слова закінчуються однаково. Придумай риму до слова палка.
Незнайко. Палка – ручка.
Квітик. Яка ж це рима? Тут рими ніякої нема.
Незнайко. Це ж чому? Пал-ка – руч-ка. Слова закінчуються однаково.
Квітик. Цього мало. Потрібно, щоб слова були схожі за звучанням, щоб було складно. Ось послухай: палка – балка, палка – скакалка, книжка – шишка, коржик – моржик.
Незнайко. Зрозумів! Зрозумів!
Квітик. Придумай риму до слова чапля.
Незнайко. Чапля – шваля.
Квітик. А хіба є таке слово?
Незнайко. А хіба немає? Ну, тоді рвакля.
Квітик. Вигадуєш ти все. Такого слова не буває.
Незнайко. Ну, тоді пиши вірші сам.
Учитель. Ось на цьому і закінчилась Незнайкова наука. Дітки, а ви хочете навчитись писати вірші? Їжачок-Віршовичок допоможе вам у цьому. Він приніс «поетичну скриньку», а в цій скриньці знаходяться «секрети» вірша. Хто з вас відкриє ці секрети, зможе стати справжнім поетом!
То що ж це за секрети? Давайте подивимось.
(Дістаю перший «секрет», учні хором читають: РИМА).
Учитель. Давайте запам’ятаємо, що таке рима. Рима – це коли слова схожі за звучанням. Послухайте, як розповів про риму американський поет Джон Чіарді.
Дві пташки дивовижні Одна дістала слово цвях,
У моїй скриньці є: А інша ним забила дах.
І якщо хочеш, то зіграй Одна дістала слово слон,
В цю гру, дитя моє. А інша тон і телефон.
Але щоб гру могли почать Одна дістала слово край,
Затям, мій друже, ти, А інша – фразу ну, прощай…
Що різні ці мої птахи - Тепер, - кричать мені вони, -
Та схожі в них хвости! Зіграти з нами ризикни!
Піймать оцих чудних пташок Слова ми будем діставать
Таки нелегкий труд. А ти повинен римувать!
Імення дивно в них звучать, Дістали слово білка,
Їх римами зовуть… Я відповів їм стрілка.
І, справді, птахи жваві! Дістали слово жабка,
Начистять дзьоба браво А я сказав їм крапка.
Та як почнуть витягувать З годину жонглювали ми
То та, то інша слово. Подібними словами.
Давайте ж, друзі,
Ми тепер пограємо із вами!
(Пропонуються мовленнєві ігри).
Гра «Складно – нескладно»
Учитель читає пари слів. Якщо вони римуються, діти аплодують.
Вода – руда вода – сироп
робота – болото лисичка – сестричка
зірка – небо коса – роса
мама – піжама квітка – ромашка
Гра «Літаюча рима»
Учитель «кидає» слово, діти «ловлять» і «кидають у відповідь риму.
Коса – роса, краса, чудеса, оса.
Сонечко – донечка, віконечко.
Весна – Десна, рясна.
Гірка – нірка, сірка.
Лисичка – сестричка, суничка, криничка.
Можна використати вірш:
Швидко слово називай
Йому риму додавай.
Затремтіла в лісі гілка Грає весело сопілка
Бо на неї сіла… білка. Джу-джу-джу бриніла… бджілка.
На казковий на пеньок На травиці є роса,
Сів спочити… Колобок. А у дівчини… коса.
Учитель. Молодці! Прийшов час познайомитись з новим «секретом».
(Дістаю слово ЗВУКОЗАПИС).
Що за крик біля води? Друг у мене є Тимур
Ква-су, ква-су нам сюди, Він говорить: мур-мур-мур.
Ква-су, ква-су, просто кваші, Любить вилізти на мур
Нам вода набридла наша І хвалитись: «Я Тиму-у-ур».
- Які слова чи звуки вам допомогли відгадати, про кого йдеться у віршах?
- Кар-раул! Картину вкрали!
Раптом пташка закричала.
- І картину, і картон
І смачненький ма-кар-он!
Учитель. Хто дістане наступний «секрет»?
(Діти дістають слово ПОРІВНЯННЯ).
Учитель. Поети полюбляють порівнювати. Ось як говорить один із них:
(На дошці плакат з віршем).
Все на світі схоже:
Човник в морі – на калоші,
Змія – на ремінець тоненький,
Сонце – на пиріг кругленький,
Кіт смугастий – на піжаму,
Я – на тата, ти – на маму.
Учитель. Діти, чи любите ви спостерігати за білими пухнастими хмаринками, що мрійливо пливуть по небу? На кого чи на що вони бувають схожі? (На коня, казкового дракона, білого ведмедика Умку, спляче кошеня, великий лицарський замок тощо). Давайте пограємо у гру!
Гра «Порівняння»
Один учасник виходить з приміщення. Вибираємо будь-який предмет і кожен намагається уявити, на що цей предмет схожий. Потім пропонуємо відгадати цей предмет учневі, що виходив, називаючи на що він схожий.
(Квітка у вазі схожа на бантик, метелик, пропелер; люстра на сонечко, великий ліхтарик тощо).
Гра «Ми поети»
Щоб написати вірш, потрібно дібрати порівняння.
Що нагадує вам молодий місяць?
наче в морі срібний… (човник). Ну справжнісінька… (пір’їнка)
3. Настала казкова ніченька
І річечка стала, як… (стрічечка).
Подивіться, діточки.
Він літає, в небі грає,
Крильця, наче… (квіточки).
Гра «Азбука віршування» (додаток 1)
Кожному учневі дається картка, у якій завдання: дописати вірш.
Учитель. Діти, ви дуже добре попрацювали на цьому занятті! Розкрили «секрети» написання віршів. Отже зможете самостійно складати вірші, як справжні поети! Їжачок-Віршовичок написав нам вірш у подарунок, але деякі рядки не зміг закінчити. Допоможемо дописати йому віршик до кінця?
(На дошці плакат з віршем. Пропущені слова учитель прикріплює пізніше).
До нас, наче фея, злетіла вона –
В зеленому одязі, в квітах… (весна).
Серед поля, наче діти,
Розцвіли весняні… (квіти).
З-під снігу, де джерельце ніжне
Пробивсь до сонечка… (підсніжник).
Горить, пала на сонці цвіт,
Тому і зветься… (горицвіт).
А край долинки, де затінок
Повивсь дрібнесенький… (барвінок).
Ось на галявині Наталка
Знайшла малесеньку… (фіалку).
Одяг червоний він жупан
Стоїть, пишається… (тюльпан).
Квітки на бал запросять вас
Потанцювати з ними… (вальс).
Під мелодію П.І.Чайковського «Вальс квітів» учні малюють улюблену квіточку, або танцюють.
Можна запропонувати інші «добавлянки» відповідно до пори року, коли проводиться свято. Наприклад:
Зима
Зима! Зима! Усякий знає, Міста чистенькі, білі села,
Вона … (холодною) буває. Зима і радісна, й … (весела).
Летять, кружляють, мов пушинки, Мороз і лід озера кута,
Легкі, білесенькі … (сніжинки). Зима тоді, всі кажуть, … (люта).
А як насуне хмара сива, Зима, кажу вам, дуже гарна,
Зима по-своєму … (красива). То сонячна, то дуже … (хмарна).
А вранці іній – то обнова! І не завадило б кожуха,
Яка зима у нас … (казкова). Така буває … (завірюха).
І горнуться всі до тепла, На гірку всі біжать вони,
Така зима буває … (зла). Несуть санчата й … (ковзани).
А блисне сонечко згори, Яка ж зима? Яка вона?
Ото краса для … (дітвори). Вона весела і … (сумна).
Вона буває і серйозна:
Суха, і вітряна, й … ( морозна).
Дідові грушки
Причалапав ховрашок Кілька бджілок прилетіло –
З’їсти дідових … (грушок) з’їсти грушок … (закортіло)
Жовту грушку їжачок І рогатая коза
Наколов на свій … (бочок). Хоче груш – не гарбуза.
Тут горобчик скік та скік:
Груш чекав він цілий … (рік).
Ще й собі у фартушок
Назбираю я … (грушок).
Сіли разом у рядок –
Діда хвалимо й … (садок).
Їжачки
Їжачиха й їжачок Мусять їжитися їдко,
Мають десять … (діточок) Щоб не з’їла їх сусідка.
А малі їжаченята Хай лисиця хитра знає,
Схожі всі на маму й … (тата). Що на неї тут чекає.
Ми хоробрі їжачки
Їй покажем … (колючки).
Ялинка
І особлива, і чарівна, А пташка змерзла і голодна,
Як королева, чи … (царівна). Бо видалась зима … (холодна).
Гілок од інею не видно, А на ставочках скресла крига,
Тоді вона, звичайно, … (срібна). Тоді, ми знаємо, - … (відлига).
І щезнуть вітри та морози,
Закапають з бурульок … (сльози).
Вона тепер така смішна,
Бо незабаром йде … (весна)
Весна
До нас іде весна чудова, І от весна іде по краю:
Весела, світла, … (веселкова). Уже фіалка… (зацвітає),
Скрізь стало радісно і світло, І скоро сад увесь розквітне,
Все навкруги нараз… (розквітло). Бо гріє сонечко… (привітно).
І світить сонечко згори Весна багато вже зробила:
На поле, ліс і на… (двори). Всю землю дощиком…(умила),
Зазеленіло зразу всюди, І квіти всюди зацвіли,
Беруться до роботи… (люди). Щоб рідний край пташки…(знайшли).
Бо й приказка така існує – Така в весни велика сила -
Що день весняний рік… (годує). Вона чудова, гарна,… (мила).
Усі ми любимо весну,
Привітну, теплу, … (осяйну).
Прийди до нас, весна чарівна,
Прекрасна, радісна і … (дивна)!
Ми скажем добрих слів багато,
Приходь, весна, до нас на … (свято)!
Додаток 1. Гра «Азбука віршування»
Азбука віршування для поетів – початківців
З правої колонки добери слово і допиши вірш:
Моя рідна ___________________
|
земля, країна |
Край тополь і _______________
|
дубів, калини, каштанів |
Тут зелені __________________
|
ліси, гаї, поля |
І росисті ____________________
|
долини, луки, трави |
Підкресли прикметники.
Азбука віршування для поетів – початківців
З правої колонки добери слово і допиши вірш:
Моя рідна ___________________
|
земля, країна |
Край тополь і _______________
|
дубів, калини, каштанів |
Тут зелені __________________
|
ліси, гаї, поля |
І росисті ____________________
|
долини, луки, трави |
Підкресли прикметники.
Азбука віршування для поетів – початківців
З правої колонки добери слово і допиши вірш:
Моя рідна ___________________
|
земля, країна |
Край тополь і _______________
|
дубів, калини, каштанів |
Тут зелені __________________
|
ліси, гаї, поля |
І росисті ____________________
|
долини, луки, трави |
Підкресли прикметники.
Азбука віршування для поетів – початківців
З правої колонки добери слово і допиши вірш:
Заливається дзвоник ________________
|
протяжно, весело |
Кличе він у незвіданий ______________
|
край, світ |
У серцях школярів він ________________
|
навічно, назавжди |
Залишає свій сонячний ______________
|
слід,промінчик |
Азбука віршування для поетів – початківців
З правої колонки добери слово і допиши вірш:
Заливається дзвоник ________________
|
протяжно, весело |
Кличе він у незвіданий ______________
|
край, світ |
У серцях школярів він ________________
|
навічно, назавжди |
Залишає свій сонячний ______________
|
слід,промінчик |
Азбука віршування для поетів – початківців
З правої колонки добери слово і допиши вірш:
Заливається дзвоник ________________
|
протяжно, весело |
Кличе він у незвіданий ______________
|
край, світ |
У серцях школярів він ________________
|
навічно, назавжди |
Залишає свій сонячний ______________
|
слід,промінчик |
Азбука віршування для поетів – початківців
З правої колонки добери слово і допиши вірш:
В кожну пору ліс _______________
|
прекрасний, чарівний |
Навесні він світлий, _____________
|
зелений, дивний, темний |
Море звуків __________________
|
оживає, чується |
Море квітів ____________________
|
розквітає, стелиться |
Підкресли прикметники.
Азбука віршування для поетів – початківців
З правої колонки добери слово і допиши вірш:
В кожну пору ліс _______________
|
прекрасний, чарівний |
Навесні він світлий, _____________
|
зелений, дивний, темний |
Море звуків __________________
|
оживає, чується |
Море квітів ____________________
|
розквітає, стелиться |
Підкресли прикметники.
Азбука віршування для поетів – початківців
З правої колонки добери слово і допиши вірш:
Восени ліс _______________
|
поетичний, золотий |
Кольоровий і _____________
|
зелений, незвичний |
Листя з дерева ________________
|
падає, сиплеться, злітає |
Всі стежинки __________________
|
застеляє, покрило |
Підкресли дієслова.
Азбука віршування для поетів – початківців
З правої колонки добери слово і допиши вірш:
Восени ліс _______________
|
поетичний, золотий |
Кольоровий і _____________
|
зелений, незвичний |
Листя з дерева ________________
|
падає, сиплеться, злітає |
Всі стежинки __________________
|
застеляє, покрило |
Підкресли дієслова.
Азбука віршування для поетів – початківців
З правої колонки добери слово і допиши вірш:
А зимою ліс _______________
|
чудовий, засніжений |
Мовчазний і ще _____________
|
холодний, сплячий, казковий |
Всі дерева сплять і ____________
|
мріють, мерзнуть |
Лиш ялинки __________________
|
радіють, зеленіють |
Підкресли прикметники.
Азбука віршування для поетів – початківців
З правої колонки добери слово і допиши вірш:
А зимою ліс _______________
|
чудовий, засніжений |
Мовчазний і ще _____________
|
холодний, сплячий, казковий |
Всі дерева сплять і ____________
|
мріють, мерзнуть |
Лиш ялинки __________________
|
радіють, зеленіють |
Підкресли прикметники.