План-конспект заняття гуртка «Юний еколог»
Тема заняття: Еко-дизайн. Побут та інтер’єр наших предків. Виготовлення поробок з природного матеріалу для інтер’єру. Дослідження побуту та народної творчості українців.
Підтема: Екологічна іграшка з сіна.
Мета: Ознайомлення вихованців з видами іграшок стародавніх українців, та дізнатися о можливості використання іграшки з сіна у сучасному дизайні та побуті.
Завдання:
Методичне забезпечення.
Матеріал: ножиці, нитка натуральна, висушена трава тонконогу, червона стрічка.
Основні поняття.
Народна іграшка. Екологічна іграшка. Матеріали натуральні та штучні.
Тип заняття. Комбінований.
Хід заняття
Актуалізація опорних знань.
Показати дітям звичайну сучасну іграшку, яку можна купити недорого в будь-якому магазині. Дозволити кожній дитині потримати іграшку в руках і передати товаришу по колу. Коли іграшка повернеться до керівника гуртка, дати можливість кожній дитині відповісти на питання: - що ти відчув торкаючись іграшки?; - з яких матеріалів вона виготовлена, з натуральних чи штучних?
Показати дітям іграшку виготовлену із сіна ручної роботи. Дозволити кожній дитині потримати іграшку в руках і передати товаришу по колу, повернувши керівнику. Після чого кожна дитина знову відповідає на ті ж питання (Що ти відчув торкаючись іграшки? З яких матеріалів вона виготовлена, з натуральних чи штучних?)
- Яких правил потрібно дотримуватись під час практичної роботи? (Без дозволу керівника самостійно не брати інструменти, та дотримуватись правил безпеки)
- Як діяти у випадку несправності інструменту чи при травмуванні? (Звернутися до керівника)
Мотивація навчальної діяльності. Визначення та повідомлення теми уроку.
Демонстрація предметів виготовлених з сіна.
Розгляньте предмети які перед вами.
- Дайте відповідь, що це за предмети та дайте назву всім цим предметам (іграшки)
Іграшка з сіна натуральна, виготовлена з природних матеріалів, екологічна.
Тобто всі ці предмети можна об’єднати в назву - Екологічна іграшка з сіна.
Оголошення теми заняття: Еко-дизайн. Побут та інтер’єр наших предків. Виготовлення поробок з природного матеріалу для інтер’єру. Дослідження побуту та народної творчості українців.
Вивчення нового матеріалу.
Використання сіна та трави в інтер’єрі та побуті наших предків.
Як у всіх землеробських народів, у слов'ян сіно і солома були важливим в селянському господарстві матеріалом. Соломою крили дахи будинків, хлівів, комор. Нею підгодовували худобу. Сіновал, стіг завжди був символом стабільності, матеріального благополуччя.
За словами флористів сіно - це матеріал, який в українців є символом добробуту. В давнину, якщо когось з членів родини проводжали у далеку дорогу, то слід за ним посипали саме сіном.
Історія виникнення іграшки з сіна.
Мистецтво виготовлення іграшок із сіна з’явилося, коли люди тільки-но почали переходити до осілого способу життя. (Дехто вважає, що в Україні епоха виготовлення іграшок з сіна, соломи та інших природних матеріалів співпадає з періодом зародження трипільської культури).
Такі іграшки всіляко використовувались у різноманітних ритуалах та церемоніях пращурів і загалом посідали важливе місце в їхньому житті. Коли людина тривалий час робила щось своїми руками, вона ніби впадала у медитативний стан. Виконуючи таку роботу, забувала про всі клопоти, зосереджувалася лише на виготовленні й водночас відпочивала.
На свята українці, щоб створити святковий настрій, прикрашали свої оселі. А також робили з трави та сіна предмети побуту.
Перегляд презентації
Іграшка споконвіку була невід’ємною складовою життя людини – в історичних музеях всього світу демонструють іграшки з трави, соломи, тканини, глиняні, металеві, дерев’яні іграшки різних часів та народностей, за ними вивчають культуру та побут людей.
Виступ вихованки гуртка, яка досліджувала історію екологічної іграшки, її користь та ефективність використання у сучасному побуті.
Раніше як і зараз основне призначення іграшки було – бути забавою для дитини. Іграшки, які використовували наші предки, ми називаємо народні іграшки ( ляльки , маленькі предмети побуту, зображення тварин та птахів, виготовлені з природних підручних матеріалів, що склались історично для кожної народності). Часто народна іграшка несе ритуальне навантаження – оберіг – фігурки птахів, лялька-берегиня.
Зараз, у сучасні часи, іграшки використовують як предмет інтер’єру. А також
іграшка виготовлена власними руками з натуральних матеріалів набула останнім часом величезної популярності – влаштовуються виставки іграшок, виготовлених власноруч, проводяться майстер класи. Багато приділяється уваги до безпечності матеріалу з якого виготовляються іграшки. Сьогодні ми разом долучимось до мистецтва створення іграшки та виготовимо іграшку-оберег птах щастя.
Існують певні правила створення оберегів, але в основі всіх секретів лежить любов. Якщо відноситись до всього, до чого торкаєшся, з любов'ю, то з часом не буде від чого оберігатись. Від наших усмішок і тепла сердець життя наших близьких стає чистішим і світлішим, житло затишнішим, відроджується нерозривний зв'язок минулого з теперішнім, а потім і з майбутнім.
Для виготовлення оберегів використовуються тільки природні, натуральні матеріали. Вони, перш за все, безпечні для людини. Більшість із них є не просто джерелом позитивних емоцій, але й здоров'я. Здавна збір трав, збирання врожаю, заготовки рослинної сировини для ремесел овіяні повір'ям та легендами. Люди знали, в який час в рослинах більше сили й енергії, а відповідно, і корисних властивостей, в якій стадії той чи інший рослинний матеріал більш придатний до роботи.
Птаха виготовленого власноруч приносять додому, перев’язують яскравою стрічкою, ставлять на покутті, або підвішують на нитці до стелі. Християни здавна вірили, що він принесе багатство, добробут у домівку та радість і здоров’я його мешканцям.
Птаха-щастя вішали в будинку на видному місці, щоб він міг спостерігати за життям родини і вчасно подати знак, якщо люди робили щось у житті не так.
Окрім сіна, в іграшки можна вмотувати або вплітати лікарські трави.
Практична робота.
Виготовлення з сіна іграшки-оберега «птах щастя».
Повторення правил техніки безпеки під час виконання практичних робіт.
- Яких правил потрібно дотримуватись під час практичної роботи?
- Як діяти у випадку несправності інструменту чи при травмуванні?
Керівник гуртка зачитує технологічну послідовність виконання іграшки, демонструє та пояснює кожен етап.
Учні виконують роботу, дотримуючись рекомендацій.
Керівник контролює правильність виконання роботи та дотримання правил безпеки праці. При потребі проводиться повторний інструктаж.
Відзначає учнів, які самостійно та якісно виконали роботу.
Підсумок заняття.
Ми з вами ознайомились з видами іграшок стародавніх українців, дізналися, які предмети побуту з сіна використовували наші предки, дізналися о можливості використання іграшки з сіна у сучасному дизайні та побуті та навчилися виготовляти іграшку-оберіг «птах-щастя».
Запитання до дітей.
- Що вам особливо сподобалося?
- Що нового ви сьогодні дізналися?
- Чому ми навчилися?
- Які бажання у вас виникли після закінчення заняття?
- Хотілося б продовжити досліджувати життя та побут наших предків?
- Подумай, з яким настроєм ти закінчуєш заняття?
Прибирання робочого місця.
Додаток
Схема виготовлення оберегу «птах щастя»
Матеріали: висушена трава (тонконіг), нитка під колір трави, ножиці, червона стрічка.
Тонконіг
Пташок щастя виготовляти завжди хочеться знову і знову тому, що кожного разу виходить нова пташка, дивна і неповторна, не схожа на попередню.