1
Українська мова
9-Б клас Дата ________
УРОКИ № 87-88
ТЕМА: Двокрапка у безсполучниковому складному реченні
Мета. Поглибити знання учнів про безсполучникове складне речення та смислові відношення між простими реченнями в його складі; навчити правильно вживати двокрапку між частинами безсполучникового складного речення; формувати вміння орієнтуватися в інформаційному просторі; розвивати креативне мислення, уяву, увагу, пам’ять, усне й писемне мовлення; удосконалювати орфографічну й пунктуаційну грамотність.
Обладнання: підручник.
Тип уроку: комбінований.
Ти не будь-хто серед решти,
ти в житті не просто ти:
родову свою несеш ти
естафету Доброти.
Д. Г. Білоус
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1.Мовознавча розминка.
- Які речення називаються безсполучниковими складними?
- Які смислові відношення виражають безсполучникові складні речення ?
- З якою інтонацією можуть вимовлятись у безсполучниковому складному реченні прості речення?
- Коли у безсполучниковому складному реченні ставиться кома?
- Коли у безсполучниковому складному реченні ставиться крапка з комою?
- Дякую. Ви дуже добре попрацювали.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
1. Слово вчителя.
Метод «Передбачення».
(Опрацювати теоретичний матеріал підручника на стор.205-206.виконати вправу255та 256.)
ІІІ. Вправи на вивчення і закріплення нового матеріалу.
1. Прочитати вірш Д. Білоуса.
Мабуть, ви й самі це помічали:
Вчительки, наставниці дітей,
Книги, зошити й шкільні журнали
Носять, притуливши до грудей.
Виникла ця звичка мимоволі
і немов була споконвіків:
близько так беруть до серця долі
юних вихованців-школярів.
Д. Г. Білоус
2. Пояснювальний диктант.
- Записати речення, пояснити розділові знаки в безсполучниковому складному реченні.
У рідності, в щирості сила:
ви з буднів робили свята.
Давала школярикам крила
безмежна душі доброта.
І це не випадковість:
оселя – це як храм.
В найвищий спадок Совість
передавалась нам.
3.Робота біля дошки.
Поставити розділові знаки,пояснити їх.
-У найвищому ярусі шуміли вершини дуба, схилялися до них розлогі клени та узорчасті ясени.
-Біліє місяць; люди сплять.
-Ми особливо любимо лелек, журавлів і лебедів: вони ж бо приносять довгождане літо-літечко.
6. Творча робота. Доповнити речення словами із довідки. Пояснити розділові знаки, накреслити схемку безсполучникового речення.
Тож і поезію складаю
За добрим звичаєм…
Рядки, мов клепки ті, єднаю
Й скріпляю обручами….
Довідка: рим, малим, старим.
8. Аналіз епіграфу.
ІY. Підсумки уроку. «Мікрофон»
Діти продовжують речення: «Я на уроці дізнався…», «Я на уроці навчився…», «Мені найбільше сподобалось…»
Y. Домашнє завдання: §23.Виконати вправу254.