Тема: Пізнаємо світ мистецтва.
Мета: Вчити дітей складати сюжетну розповідь за змістом репродукції картини О.Саврасова «Зимовий пейзаж». Вчити дітей навичкам творчого мислення на основі методів ТРВЗ, відпрацьовування розумових операцій з аналізу картини як цілісної системи і окремо взятого об`єкта на ній. Розвивати у дітей здатність сприймати мистецькі твори, виявляти емоційне ставлення до зображеного, розвивати творче мислення, уяву, уміння розв`язувати проблемні ситуації.
Збагачувати словник дітей словами-назвами ознак .
Виховувати інтерес до власних відкриттів через пошукову діяльність, вміння милуватися творами мистецтва.
Матеріал: репродукції картин І. Айвазовський «Буря на морі» Т.Гордєєва «Осінній парк», Т.Яблонська «У парку», О.Саврасов «Зимовий пейзаж», картки з опорними символами, картки «Я сприймаю на дотик»
Хід заняття:
I Організація дітей до заняття.
II Створення проблемної ситуації.
-Діти, на адресу нашого садочка прийшов лист від жителів країни Гномії. У них трапилася біда. З їх картинної галереї зникли деякі репродукції картин. Їх викрали два гноми Жадюга і Зазнайко. Вони повернуть їх назад, якщо інші жителі країни виконають їх завдання. Жителі країни Гномії просять у вас, діти, допомоги.
- Допоможемо жителям країни Гномії? Вирушаємо на допомогу.
Надягнемо «думальні капелюшки».
Включіть голівки-комп’ютери! Вправа «Ми атланти думки» (вказівним пальцем промасажувати ямку на шиї у районі першого шийного хребця).
Сядьте вільно. Витягніть вперед руки, випряміть два пальці: великий і вказівний. Промасажуйте вушка, приказуючи: «вушка, вушка чують все». А тепер опустіть руки, струсіть долоньки. Поставте палець між брів та носом. Промасажуйте цю точку зі словами «Прокидайся третє око». Зберіть пальці руки в жменьку, промасажуйте внизу шиї зі словами «Я дихаю, дихаю».
Тепер Ви набагато краще бачите, чуєте, відчуваєте! Я думаю, легко виконаєте всі завдання Жадюги і Зазнайка.
III Основна частина
-Ось ми потрапили до картинної галереї Жадюги і Зазнайка. Бачите скільки тут картин. Приступаємо до виконання завдань. Допоможемо гномикам згадати назви картин , які у них були і відшукати їх в цій галереї.
Перше завдання
- Гноми передали нам схеми, на яких символами зображено зміст картин. Нам потрібно розшифрувати схеми і згадати назви картин.(«Осінній парк», «Буря на морі», «У парку») Чому ви так вирішили?
-Молодці, ви гарно впорались з цим завданням. А може хто пам`ятає авторів цих картин?(Іван Айвазовський, Тетяна Яблонська, Мария Гордєєва)
Друге завдання Гра «Я тільки чую»
-А наступне завдання пов`язане з картиною Тетяни Яблонської «У парку».
-Уявіть, що ви потрапили в цю картину. Закрийте очі. Що ви там почули?
(розмову жінок, сміх дітей, гул машин, рипіння снігу…)
Третє завдання Гра «Чутливий носик»
-Слідуюче завдання пов`язане з картиною Марії Гордєєвої «Осінній парк».
-Які запахи ми б почули , коли б потрапили до цієї картини? Уважно подивиться на картину. Вдихніть носиком.
-Які запахи почули? (запах свіжісті, дерева, дощу, листя…)
Четверте завдання Гра «Я сприймаю на дотик»
-А ще одне завдання заховано у цій коробці. А коробка ця не проста, в ній заховані картки різної структури. Засунувши долоньку, ви це відчуєте. І після цього ви повинні таке саме на дотик знайти на цих картинах.(карточки різної шорсткості-хутро, крупа, залізо, воск..) Що ти відчув – тепло, холод ...?
П`яте завдання називається «Відставай-забігай»
- Всі зверніть увагу на картину Айвазовського «Буря на морі».
- Що зображено в центрі картини?
-Пофантазуйте і скажіть, що з цим кораблем було до того , як почалася буря?
-А як ви думаєте, що буде коли закінчиться буря?
- Молодці, ви допомогли гномикам виконати всі завдання, що поставили перед ними Жадюга і Зазнайко. Тому вони змушені будуть повернути картини в галерею.
Фізкультхвилинка
Гномикам ви допомагали
А тепер всі дружно встали
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз- присіли, другий – встали.
І на місце посідали.
У нашому садочку теж є гарна картина, яку ми можемо подарувати гномам, давайте її розглянемо.
(вішається картина О.Саврасова «Зимовий пейзаж»)
-Це картина відомого художника Олексія Саврасова «Зимовий пейзаж». Олексій Саврасов безмежно любив свою землю, природу, відчував її красу. Багато своїх картин він присвятив зимі, бо любив цю пору року і бачив казковість природи у зимовому вбранні.
- Розгляньте уважно картину.
Бесіда за картиною «Зимовий пейзаж»
-А як би ви назвали цю картину?
- Діти, по чому видно на картині, що не так давно випав сніг?
- Як ви думаєте, художник зобразив сонячний день чи похмурий?
- Чому пташки сидять так високо?
- Якщо дим з хат іде стовпом, то який висновок можна зробити?
- На вашу думку звідки іде селянин? Хто його чекає вдома
- Що можна сказати про його вік?
Творче завдання «Придумай ім’я дідусю»
Діти візьміть біноклі в руки і ще раз уважно роздивиться картину
Прикладіть трубочку до вуха, що ви почули.
Опис картини
-Я теж роздивилася гарно цю картину і ось послухайте, що я можу про неї розказати.
Морозний зимовий день. Могутні берези, липи, клени схиляються під вагою недавно випавшого снігу. На гілках дерев сидять пташки, весело цвірінькаючи, мабуть радіють зимовому сонечку. Небо по зимовому блакитне, хмар майже немає. По дорозі з рипінням рухаються сани з дровами, кінь, мабуть, втомився з далекої дороги і дідусь веде його за вуздечку. Вдалині скупчилося кілька хатинок, з їхніх труб в небо стовпом іде дим. Стоїть повна тиша, яка дуже часто буває під час зимових морозів.
Дивлячись на картину, я радію справжній морозній зимі.
- А що можете розказати про цю картину ви? (опис 4-5 дітей)
А зараз знову надягнемо «думальні капелюшки» і перенесемося на нашу картину ось у це місце. Ви опинилися поряд з героєм:
- Щоб ти йому сказав?
- Як би ти поступив?.
-Молодці. Я дуже задоволена сьогодні вами. Ще декілька днів ми помилуємося цим чудовим твором живопису, а потім відправимо картину до країни Гномії. В знак подяки гномики приготували вам подарунки – фото вдячних мешканців країни.