Заняття "Правила дорожнього руху"

Про матеріал
Метою заняття є поглиблення знань учнів про правила дорожнього руху; продовження ознайомлення учнів з дорожніми знаками.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                      

 

 

           

 

                                                                                       вчитель початкових класів

                                                                                           ОЗЗСО Новозапорізька школа

                                                                                   Долинської сільської ради

                                                                       Запорізького району

                                                                      Запорізької області

                                                                                   спеціаліст вищої категорії

                                                                                       Сасанчина Марина Василівна

 

Мета: поглибити знання учнів про правила дорожнього руху; продовжувати  ознайомлення учнів з дорожніми знаками. Розвива­ти увагу, спостережливість, уміння орієнтуватися на ву­лицях міста (села) за допомогою дорожніх знаків, розпізнавати їх, сприяти розвитку мислення, мовлення, пам'яті, навичок поведінки на дорозі. Виховувати обережність, культуру поведінки на вулицях міста (села).

 

Обладнання: магнітна дошка, дорожні знаки (малюнки), ноутбук, презентація з ПДР, плакат з ПДР.

 

Хід заняття

І. Організація класу.

Привітання.

Треба дружно привітатись:

|Добрий день|.
Дружно, голосно сказати:
|Добрий день|.
Вліво, вправо поверніться,
Туди-сюди посміхніться,
|Добрий день| - 3 рази.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Знайомство з казкою про Правила дорожнього руху.

У книжковім магазині
На полицях і вітрині
Різних книжечок багато.
Ми прийшли туди із татом.
        В обкладинках кольорових
        Є вірші, казки чудові,
        І букварик, і пісні.
        Та сподобались мені
         «Правила для пішохода».
         Прошу в тата: «Купиш? Згода?»
         Батько посміхнувсь: «Дитина
        Знати правила повинна».

Книжку ввечері гортали
І малюнки розглядали.
На малюнках — місто-диво —
І чистеньке,  і красиве.
        Всі будиночки казкові,
        Гарні, наче іграшкові.
        Навкруги цвітуть садки
        І веселі квітники.
По дорозі мчать машини
І сучасні,  й старовинні.
Не машини — супер-клас!
Бачу їх у перший раз.
         Ніч настала. Засинаю.
        Дивне місто уявляю.
        Постає перед очима
        Хатка з гарними дверима.
Двері скрипнули тихенько,
Відчинилися легенько.
Хтось прошепотів: «Будь ласка,
Завітай у нашу казку».
        Знаю, що лежу у ліжку,
        А хатинка ця — із книжки,
        Та, як просять, завітаю,
        В гарнім місті погуляю.
Двері ширше відчинив
І поріг переступив.
Бачу хлопчика сумного:
— Чи потрібна допомога?
         Відповів: «Учора злива
         Всі дорожні знаки змила.
         На дорозі нелади,
        Страшно й глянути туди.
Не згадаємо ніяк,
Де який потрібен знак.
У біді допоможи,
Що робити, підкажи.
         Пензлі з фарбами взяли
         І на вулицю пішли.
         Там безладдя: мчать машини
         Без обмежень,  без упину.
         Ще хвилина — і зіткнуться,
         Поламаються,   поб'ються!..
Я машини зупинив.
Посередині провів
Білу лінію чудову,
Не звичайну — розділову.
І машини в два потоки
Ідуть в протилежні боки.
          Діти в школу поспішають,
          Під колеса вибігають.
          Обережніше,  малечо!
          На дорозі небезпечно!
Ми це місце розфарбуєм,
Білі смужки намалюєм.
Наша «зебра» непроста —
Без копит і без хвоста,
Не гуляє, не біжить,
Серед вулиці лежить,
Щоб дізнались я і ти,
Де дорогу перейти.
          Злива знаки зовсім змила,
          Лиш таблички залишила.
          Намалюємо ж як слід
          «Пішохідний перехід».
Хай малесенька людина
Попереджує машини:
— Зачекайте, не спішіть,
Пішохода пропустіть!
           Люди бачать знак здалеку,
            Захист він дає, безпеку,
            Бо велику силу має:
            Він машини зупиняє.
Ось і школа недалечко,
З неї вибігла малеча.
Наче зграйка пташенят,
Всі на вулицю біжать.
              До зупинки поспішають
              І уваги не звертають:
              По дорозі йдуть машини,
              Небезпечні для людини.
Водії,  не слід спішити:
Обережно! Школа! Діти!
               Як на вулиці гуляти,
               Кожному потрібно знати.
               Автотраса — для машини.
               Тротуари — для людини.
А чи добре знаєш ти,
Із якого боку йти?
Як гуляєм по бульвару
Чи йдемо по тротуару,
То тримаємось праворуч,
Обминаєм тих, хто поруч.
Хто це правило не знає,
Іншим людям заважає.
               Далі ми йдемо по місту,
               Хочемо в тролейбус сісти.
               Та тролейбуси й таксі
               Обминають нас усі.
Де зупинка? — всі питають,
Позначок ніде немає.
Ось таблички ми знайшли,
Пензлі з фарбами взяли.

                Намалюємо машинки,
                Щоб позначити зупинки.
                Для таксі є «Т» у крузі.
                Пам'ятайте знаки, друзі!
У тролейбус ми сідаєм.
Як поводитися,  знаєм:

  • Не шуміти, не штовхатись,

Чемно й лагідно триматись.

  • Без квиточка, знає кожен,

Їхать в транспорті не можна.

  • Старшим людям, як годиться, 

Треба місцем поступиться.

  • Хочеш вийти —  не штовхайся,

Потихеньку просувайся.

  • Як зійшов — шукати слід

Пішохідний перехід.

                 Перехрестя перед нами.
                 Що тут діється,  словами
                Дуже важко описати,
                Так машин стоїть багато.
                Це справжнісінький затор —
                Поламався світлофор.
Як побачив він, що злива
Всі дорожні знаки змила,
Очі з ляку враз закрив
І машини зупинив.
Світлофор відремонтуєм —
Хай старається,  працює.
Знову світлофор моргає
І машини пропускає,
Перехрестя регулює,
Пішоходами керує.
В нього на чотири боки
Є по три кругленькі ока.
                Ними світить недаремно.
                Як подивиться зеленим —
                ЙДИ скоріше, не зівай!
                Світить жовтим — зачекай!
                А червоним — СТІЙ! Не йди,
                Щоб уникнути біди.
Там,  де вулиця широка
І машини в два потоки,
Людям важко перейти,
Треба вихід нам знайти.
Під землею є прохід —
Це підземний перехід.
                 - Розмалюємо табличку:
                 Хай людина невеличка
                 Вниз по сходинках іде,
                За собою всіх веде
                І підземним коридором
                Виведе людей нагору.
От і все — порядок в місті.
Кожен знак — в потрібнім місці.
                Повертаємось додому,
                А там люди незнайомі
                З квітами на нас чекають.
                 Мер обняв, поздоровляє,
Із ДАІ інспектори
Нас хвалити почали.
За знання дорожних правил
Нам вручили по медалі
І справжнісіньку машину...
                  Сон скінчився — я прокинувсь.   В. Паронова

2. Відгадування загадок.


* * *
Тротуаром йдуть малята,
Жваві хлопчики й дівчата.
Не кричать і не пустують –
Дуже ввічливо крокують.
Симпатичні всі на вроду
Наші дітки - …
(Пішоходи)

* * *
Він на вулиці щораз
Оком блимає на нас.
-    Зупинися! Підожди!
Терпеливо стій-но!
А тепер, будь ласка, йди
Впевнено й спокійно!
(Світлофор)
* * *
Всім перехожим я моргаю,
Щоб пильно глянули на мене.
Очей же я аж троє маю:
Червоне, жовте і зелене!
(Світлофор)

* * *
Я правдиво вам скажу,
Всім це місце я вкажу.
Друзі, слово честі, -
Де схрестилися дороги,
Рух порядок має строгий –
Там і ..
(Перехрестя)

* * *
На дорозі звір лежить:
Весь у смужку, ніби спить.
У степу він народився,
А у місті нам згодився.
Цього звіра звати «зебра»,
В нього є смугасті ребра.
Знає кожний пішохід –
Це безпечний …
(Перехід)

* * *
Хто від нещасть застерігає,
І нам завжди допомагає
Так, щоб не трапилось біди,
Усім дорогу перейти?
Для тебе світить і для мене
Червоне око та зелене.
Вартує завше він, моргає,
Ніколи він не спочиває.
Уранці, вдень, в вечірню пору
Всі люди вдячні ...
(Світлофору)

* * *
Стоять вони всі при дорозі,
Допомогти людині в змозі,
Усюди — близько і далеко,
Надійні сторожі безпеки.
Одні із них нам сповіщають,
А інші — щось забороняють,
Попереджають нас завжди,
Аби не трапилось біди.
Вартують на узбіччях тихо,
Оберігають нас від лиха.
Ти тільки будь уважним дуже,
Їх слухайся, шановний друже.
Це знає кожен, знає всякий —
Слід поважать дорожні ...
(Знаки)


 


ІІІ. Мотивація діяльності.

Вчитель. Ми не можемо уявити свого життя без транспорту, без доріг, світлофорів, пішохідних переходів. Відстані між районами, установами, магазинами такі значні, що подолати їх можна тільки за допомогою транспорту.

Отже, транспорт - наш вірний друг! Але, забуваючи про власну безпеку, нехтуючи правилами дорожнього руху, люди можуть стати жертвою своєї необдуманої поведінки. Адже транспорт може бути не тільки корисним, а й небезпечним, якщо не знаєш правил дорожнього руху.

 

ІV. Робота над основною частиною заняття.

1. Бесіда про Правила дорожнього руху.

- Яку роль відіграють Правила у житі людини?

(Вони охороня­ють і підтримують порядок на дорогах, забезпечують без­пеку дорожнього руху).

Вчитель. Коли на вулицях почали їздити трамваї, автомобілі, тролейбуси, автобуси, вулицям потрібно було дати мову. На цій дорожній мові з водіями та пішоходами «розмов­ляють» вулиці усіх країн світу.

Коли людина вчиться читати, їй показують букви. З букв будують слова, зі слів — речення. У дорожньої мови також є букви — знаки. Але їх не потрібно складати у слова. Один знак, одна дорожня буква означає цілу фра­зу — дорожній сигнал. Ці сигнали бувають різними. Одні попереджають водія або пішохода про небезпеку, інші — забороняють рух. Є знаки, за допомогою яких можна дізнатися, де отримують якусь послугу.

Одні знаки розміщені на трикутниках з червоною об­лямівкою. Інші знаки не випадково розміщені у колі з червоною облямівкою або з червоним фоном. Вони попереджують про небезпеку.

А ось знаки у колі блакитного кольору. Вони дозволя­ють рух, наказують рухатися у певному напрямку легко­вим автомобілям, вказують велосипедну доріжку, доріжку для пішоходів тощо.

Є ще знаки — блакитні прямокутники з малюнками: то ніж з виделкою, то червоний хрест, то намет, то ліжко. Не важко здогадатися, що ці знаки вказують: поруч їдаль­ня, медичний пункт і т. д.

 Усі дорожні знаки поділяються на групи:

        попереджувальні знаки;

        знаки пріоритету;

        заборонні знаки;

        зобов'язуючі знаки;

        інформаційно-вказівні знаки;

        знаки сервісу.

 2. Фізкультхвилинка.

Проводиться гра «Попереджувальний сигнал рукою».

Учні шикуються у колону по одному, спереду стає веду­чий, котрий повинен мовчки подавати застережні сигнали водіїв рукою: «Витягнув ліву руку у сторону або права зігнута у лікті» — означає поворот наліво — у відповідь всі повинні повернутися ліворуч; «Рука витягнута вгору» — гальмування — стоять нерухомо; «Витягнув праву руку в сторону або ліва зігнута у лікті» — означає поворот направо — всі повернули­ся праворуч.

Той, хто помиляється, дістає зауваження вчителя (штрафне очко), але продовжує грати. По закінченні гри визначаються учасники, які не зробили жодної помилки.

3. Перегляд презентації про ПДР.

V. Рефлексія.

1. Бесіда.

— Для чого призначені дорожні знаки? Розглянь знаки і розкажи про них. (Діти розглядають малюнки знаків, розповідають про них)

 2. Вікторина.

1.     Людина, яка їде у транспорті. (Пасажир)

2.     До якої групи належать знаки, схожі на червоне око світлофора? (Заборонні)

3.     Людина, яка іде по тротуару. (Пішохід)

4.     Як називаються ті знаки, що зображені у блакитно­му крузі? (Зобов'язуючі)

5.     Пристрій для регулювання руху транспорту і пішо­ходів. (Світлофор)

3. Заключне слово вчителя.

 Діти, сьогодні ми з вами плідно попрацювали і дізналися багато нового. На останок хочу сказати. Жити у великому місті і не знати правил дорожнього руху неможливо. Щоб зберегти життя, уникнути неприємних ситуацій на дорозі, слід знати ці правила й завжди їх дотримуватись, а іноді навіть нагадувати про них вашим рідним.

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
12 червня 2020
Переглядів
996
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку