Навчальна дисципліна: Іноземна мова
Тема заняття: Прес-конференція за підтемою “Technological inventions”.
Мета заняття: формувати уміння і навички різних видів мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння); залучити студентів до активної мовленнєвої діяльності на занятті шляхом використання сучасних засобів навчання та різних організаційних форм роботи; формувати навички вживання лексичних одиниць та граматичних структур в усному мовленні студентів; стимулювати у студентів спонтанне мовлення англійською мовою; удосконалювати фонетичні навички студентів; удосконалювати навички спілкування англійською мовою, використовуючи проблемні комунікативні ситуації; збагачувати словниковий запас студентів; розвивати вміння вести групову бесіду; розвивати пізнавальну активність студентів; розвивати уяву, логічне мислення, пам'ять, мовленнєві здібності студентів; виховувати позитивне ставлення до вивчення іноземної мови.
Вид заняття: практичне заняття спрямоване на використання нового лексичного матеріалу в говорінні, читанні та аудіюванні.
Забезпечення заняття:
демонстраційний матеріал: мультимедійна презентація, аудіозаписи.
ТЗН: комп’ютер.
Методи та прийоми активізації студентів:
словесні (розповідь), наочні (презентація), практичні (завдання, тести), самостійна робота.
Література:
1. Rosinska Marta. Get 200. Book 2. – Macmillan education, 2016.
ХІД І ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ |
Тривалість |
Примітка |
1. Організаційний момент Good morning, students! Turn on your cameras, please! I’m glad to see you. How are you today? Who is absent today? So, let’s start our lesson, and I think it will be very interesting and useful for you. I want you to be active and try to speak only in English. |
1 min |
Slide 1 |
2. Формування теми та мети заняття. Мовна розминка (Warm-up). Говоріння Today we are going to talk about technological inventions and their impact on our lives. So, first of all have a look at the photograph and answer the questions.
(Students’ own answers) |
15 min |
Slide 2 |
3. Слухання And now, let`s read all 5 sentences (A-E) that we can see on the screen and translate them.
You will hear twice four extracts about new technologies. For each extract (1-4) choose the answer (A-E) which you think fits best according to what you hear. There is one extra sentence that you do not need to use.
So, how do you think? Let’s check your answers! |
10 min |
Slide 3
|
4. Читання On the screen you can see all 4 extracts. Let’s translate all unknown words for you. You should write down them with translation and learn.
|
10 min |
Slide 4 |
5. Активізація лексики We have unknown words in our copybooks, so we can do the next task. Complete the sentences with the correct words. Which speakers (1-4) from exercise 2 made these statements? 1 A lot of young people I know rely too much on (4) technology. 2 I depend too much on (2) things like my smartphone. 3 They believe technology will completely take over (3) our lives and we will turn into robots with chips in our heads. 4 It was the best value for (1) money. 5 I`m worried that one day, I`ll end up (2) surrounded by technology. 6 The device turned out (1) to be faulty. |
10 min |
Slide 5 |
6. Слухання And another listening task is waiting for you. Let’s read all questions. You will hear twice six extracts. For the following questions (1-6) choose the answer (A-C) that fits best according to what you hear. Extract 1.
A the conference presenters only. B the conference organisers. C all the conference participants. Extract 2.
A does not mind them. B is very keen on them. C does not like them. Extract 3.
A They are strangers. B They are colleagues. C They are school mates. Extract 4.
A interactive displays B a household appliance C a teenager`s show Extracts 5.
A in the school lab B at home C at an electrical shop Extracts 6.
A They seemed less useful. B They were less challenging. C They were more practical.
Let’s check your answers! |
10 min |
Slide 6 |
7. Підведення підсумків. Now let’s sum everything up. What ideas from the lesson do you find the most useful, interesting, or unusual? You were very active and worked really well. So your marks are… . |
2 min |
|
8. Домашнє завдання Your homework for the next lesson is to do ex. 5. The task is to find five words in the word chain. Then complete expressions 1-5 and translate them into Ukrainian. Our lesson is over. You worked very hard during the lesson. Thank you and have a good day. Good bye. |
2 min |
Slide 7 |