Заняття з цивільної оборони "Допоможи собі сам" (конспект)

Про матеріал
Розробка заняття має на меті ознайомити учнів з причинами виникнення пожеж та правилами протипожежної безпеки, порядком дій у надзвичайних ситуаціях.
Перегляд файлу

D:\Win7\Desktop\безпека при пожежі\пожежник.jpgТема. Допоможи собі сам. Правила протипожежної безпеки.

Мета. Ознайомити з причинами виникнення пожеж та правилами протипожежної безпеки, порядком дій у надзвичайних ситуаціях. Розвивати мотивації до безпечного способу життя, потребу в повсякденному дотриманні правил пожежної безпеки. Виховувати повагу до праці пожежників.

Обладнання. Картки із завданнями, проектор, мультимедійна презентація, малюнки й таблиці то теми.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з дуже корисними правилами – правилами протипожежної безпеки, іншими словами у нас урок обережного поводження з вогнем, дізнаємося про види пожеж, причини їх виникнення, переконаємося в небезпечності гри з вогнем.

- Працювати будемо, мандруючи сторінками усного журналу «Допоможи собі сам». Давайте познайомимось з цими сторінками.

Сторінка 1. «Пожежна хроніка. Як це буває»

Сторінка 2. «Довідкове бюро».

Сторінка 3. «Чому це трапляється».

Сторінка 4. «Що то за «звір».

Сторінка 5. «Це потрібно знати всім».

Сторінка 6. «Як бути».

Сторінка 7. «Ігрова»

ІІІ. Сторінками усного журналу 

Сторінка 1. «Пожежна хроніка. Як це буває»

Ця сторінка пропонує переглянути лісову пожежну хроніку.

 Віршована казки "Козенята і вогонь”
Вогонь працював у кози на печі –
Варив їй куліш, випікав калачі.
Вона ж годувала щоранку малят –
Трійко біленьких своїх козенят.
Ось мамі вже з дому рушати пора
Лишається в хаті сама дітвора
- Ми будем слухняні, синок запевня
Куди ж це найменше спішить козеня?
Воно потихеньку взяло сірники
І вогник маленький пуска між тріски:
- Ану, як у мами моєї гори –
І ось уже дим потягнувсь догори
Сердитий вогонь розходивсь, гоготить
Сестричка з найменшим сховалась умить
А брат не злякавсь:
- Нуль один подзвоню!
Врятують пожежники нас від вогню!
- Ало! Загорілася хата в Кози!
Адреса: Діброва, провулок Лози,
А номер в нас другий,
Швидше сюди!
Мерщій порятуйте од злої біди!
Спішили сусіди – Лисиця й Ведмідь,
І Заєць – відомий усім скорохід.
І мчать у машині ген-ген із гори
Пожежники вмілі і мужні – Бобри.
Вогонь не давався, пручався, шипів,
Сердитий вогонь погасить не хотів –
Не дуже він любить сидіть у печі,
Варити куліш і пекти калачі.
Пожежу згасили,
Живі малюки,
І каже Бобер,
- Не беріть сірники!
І мовить Коза:
- Пам’ятайте завжди,
Що гра із вогнем приведе до біди!
 

До цієї історії ми повернемося трішки пізніше.

Переходимо до наступної сторінки.

Сторінка 2. «Довідкове бюро»

Нам пропонуються з’ясувати, що таке «пожежа».

  • Пожежа – це полум’я, яке охоплює і знищує все, що горить.
  • Пожежа – це не контрольований процес горіння, який загрожує життю людей і тварин, знищує природні ресурси і матеріальні цінності.

Сторінка 3. «Чому це трапляються»

– Причин багато. Але найчастіше пожежі виникають з участю людини:
• через пустощі дітей;
• необережне поводження з вогнем;
• порушення правил пожежної безпеки;
• аварії на підприємствах;
• підпали.
– Інколи пожежі виникають без участі людини. Це пожежі
• від ударів блискавки;
• виверження вулканів;
• самозаймання торфу.

Сторінка 4. «Що то за «звір»

- Відгадайте загадку: без зубів, але кусається (вогонь).

- Ознайомившись з четвертою сторінкою, ми дізнаємося якими бувають пожежі.

 Пожежі бувають таких видів:
• лісові пожежі;
• торф’яні пожежі;
• побутові пожежі;
• пожежі нафтопродуктів.

Інформаційна хвилинка

Дуже швидко загоряються під час пожежі горючі речовини – вата, папір, дерево, пластик, тканина, нафта, спирт, гас, бензин.
Під час гасіння пожеж використовують різні предмети та речовини пожежогасіння.
Пожежі гасять піском, ґрунтом, водою, піною та порошком з вогнегасників, цупкою тканиною. Нафтопродукти (бензин, керосин, мастила) не можна гасити водою (вони легші за воду, тому спливуть на поверхню і продовжуватимуть горіти). Включені електричні прилади не гасять водою і піною.

Сторінка 5. «Це потрібно знати всім!»

Вивчення правил протипожежної безпеки. (Робота в групах)
Учні читають правила (на окремих аркушах), обговорюють їх.
Перед початком роботи школярі повторюють правила роботи в групі.
                           • Спочатку оберіть лідера.
                           • Уважно слухайте та читайте завдання.
                           • Говоріть по черзі,не перебивайте один одного.
                           • Працюйте так, щоб не заважати іншим.
                           • Дотримуйтесь правил піднятої руки.

1група
Правила протипожежної безпеки в побуті.
• Не грайся сірниками й запальничками.
• Не суши білизну над газовою плитою, на каміні.
• Не залишай увімкнені електроприлади без нагляду.
• Не вмикай одночасно багато електричних приладів.
• Не відкривай дверцята печі, плити, бо може випасти вуглинка.

  2група
Правила протипожежної безпеки в лісі.
• Не розпалюй багаття в спекотну й вітряну погоду.
• Вибирай місце для вогнища якомога далі від сухої трави, моху, листя та сухих дерев.
• Не залишай вогнище не загашеним, обов’язково залий жар водою і присип землею.
• Не залишай бите скло, що діє як лінза і може від сонячного проміння запалити суху траву.


3група
Правило протипожежної безпеки біля ялинки.
• Ялинку потрібно встановлювати на безпечній відстані від печей та нагрівальних приладів.
• Не можна прикрашати ялинку свічками, бо може зайнятися хвоя, паперові іграшки.
• Не можна гратись сірниками біля ялинки.
• Не запалюй свічок, бенгальських вогнів, феєрверків у приміщенні.
• Не користуйся хлопавками, петардами біля ялинки.
• Відключай електрогірлянди, коли виходиш з квартири.
Виступи представника кожної групи. Доповнення вчителя.

Сторінка  6. «Як бути»

Як же діяти у випадку виникнення пожежі, дізнаємося переглянувши шосту сторінку.
1. На випадок пожежі телефонуй 101. При цьому чітко повідомляй адресу (вулицю, дім, квартиру), код під’їзду, своє ім’я та прізвище , що загорілось і з якої причини.

                                                                                D:\Win7\Desktop\безпека при пожежі\тел.png

 

2. Ніколи не панікуй! Якщо загорілась невелика річ – кинь її на підлогу. Полум’я затопчи ногами, накрий мокрою ковдрою або залий водою.

3. Якщо вогонь не загас, залиши помешкання й поклич дорослих.

4. Якщо в квартирі багато диму, лягай на підлогу, дихай через зволожений рушничок, серветку, футболку тощо.
 

Сторінка 7. «Ігрова»

1. Робота з картками

1. Допиши речення, вибери потрібне, на твій погляд, слово з дужок.
Гратися сірниками (дуже весело, цікаво, можна, небезпечно).
2. З’єднай частини речення.
Вогонь можна запалювати тільки… (з дітьми, самому, з дорослими)
3. Роз’єднай на окремі слова, запиши речення.
Незалишайтебезнаглядувідкритийвогонь !
4. Склади речення зі слів, запиши.
Не, під, розпалюй, деревами, багаття.
5. Закресли букви ч, м, с. Прочитай застереження.
Нечзалишаймбезснаглядучелектромприладис !

6. Назвіть основні причини виникнення пожежі.
7. Поясність поняття: "Вогонь добрий”, "Вогонь злий”.
8.  Як правильно викликати пожежний загін?
9. Відгадайте загадку: "З язиком, але не лається”
10. Назвіть 5 електропобутових приладів, від експлуатації яких може виникнути пожежа.
11. Чи все, що горить, можна гасити водою? Чому?
12. Назвіть легкозаймисті речовини.


2. Гра «Пожежна тривога»
Учні отримують папірці з назвами предметів пожежогасіння. Вчитель називає різні ситуації виникнення пожежі,а учні намагаються її загасити.
«Загорілась трава» (Ґрунт, пісок, вода, гілля дерев).
«Задимлене приміщення» (Рушник, вода) .
«Горить шнур праски (Суха тканина, ковдра).


3. Вправа «Запитання – відповідь».
Учитель називає речовину, а учні плескають в долоні, якщо вона належить до горючих.
Пісок, тканина, папір, вода, дерево, молоко, нафта, цегла, бензин, скло.

Завершуємо перегляд нашого журналу. Давайте ще раз згадаємо ситуацію, яка трапилася в будиночку мами-кози.
- Що стало причиною пожежі в будиночку Кози? (Гра козенят із сірниками)
- Чи можна ховатись, коли виникає пожежа? (Ні)
- Чи правильно викликав пожежну команду козеня-брат? (Так, чітко назвав адресу, сказав, що саме говорить. Але ще необхідно сказати прізвище і хто і телефонує).
- Чи згодні ви з висловом: "Чиє горить, той хай і гасить”? (Ні. Треба допомагати)
- Яке основне правило пожежної безпеки ми маємо запам’ятати? (Гра дітей із сірниками – основна причина пожежі)

 

VІ. Підсумок

- Лиха, діти, стережіться, та при цьому – не губіться.

D:\Мої документи\Рисунки\книга перо.jpg- Пам’ятайте правила які ми сьогодні вивчали, ознайомте з ними батьків, друзів, сусідів.


 

docx
Додав(-ла)
Ордак Оксана
Додано
19 лютого 2020
Переглядів
1294
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку