Відкрите заняття корекції мовлення
Клас: 2
Вернигора Г. Я., вчитель – логопед вищої кваліфікаційної категорії
Дата: 22.10. 2013.
Тема. Диференціація звуків [с] – [ш]
Мета:
Наочне оформлення: казковий герой Лис, сонечко (проміння, круг), картки [с], [ш]; малюнки із зображенням фруктів (абрикос, вишня, груша, персик) та овочів (капуста), картки зі схемами звукового аналізу слова, м'яч, літери.
Обладнання: «Програми для 2 – 4 кл. загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з тяжкими порушеннями мовлення» (частина 2), 2008 рік.
Музичне оформлення: запис (стукіт в двері, пальчикові вправи).
Хід заняття
І. Організаційний момент
У нас сьогодні ніби свято,
Гостей зібралося багато,
Тож працюватимем старанно,
Щоб сказати у кінці:
У нашому 2 класі
Діти просто молодці!
ІІ. Артикуляційні вправи
Вправи для язика і губ:
Вправа «Лопата»
Мій язик широкий, як лопата,
Може на губі розслабленим лежати.
Широко розслаблений язик злегка висунути із рота
й покласти на нижню губу.
Утримувати: 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10.
Вправа «Старенька конячка»
Старенька конячка
Бруківкою йде,
По каменю гучно
Копитами б’є.
Відкрити рота.
Повільно прицмокувати язиком, напружуючи м’язи кореня язика.
Вправа «Котик»
Бруд на носику дістану,
Знову я чистеньким стану.
Відкрити рота.
Висунути язик, намагатися дістатися ним ніс.
Лизнути верхню губу й сховати язик. Рахунок: 1-2.
Вправа «Злий пес»
Пес такий сердитий, злий –
Покусав язик він свій.
Висунути широкий розслаблений язик і покусати його,
від кінчика до середини, а потім від середини до кінчика.
Вправа «Чистимо зуби»
Щоб зуби всі були біленькі,
Їх слід чистити гладенько.
Відкрити рота, «почистити» язиком верхні зуби, спочатку з внутрішнього,
а потім зовнішнього боків, роблячи повільні рухи вліво – вправо.
Потім «почистити» нижні зуби. Рахунок: 1-2.
Вправа «Хоботок»
Неначе хоботок у слоненяти,
Я буду губи у напруженні тримати.
Випнути трубочкою напружені й зімкнені губи.
Утримувати: 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10.
Вправа «Жабки»
А у жабок – скрекотушок
Посмішки до самих вушок.
Посміхатися, старанно розтягуючи губи.
Утримувати : 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Визначення теми уроку
- Сьогодні ми будемо на занятті вдосконалювати вміння чітко вимовляти звуки [с], [ш]: розрізняти їх у словах.
1 Характеристика звуків
Діти вимовляють хором
Діти вимовляють хором
2. Відгадування загадок
- Як ви вважаєте, що це може бути?
Учитель показує на жовтий кружечок, який висить на дошці
- Спробуємо відгадати.
Набирається снаги.
Виглянь у віконце –
Всім воно життя дає,
Променисте…(сонце).
Золотий кружок встає. (Сонце).
- Що сонце може робити? (Світити, сяяти, посміхатися, пекти та ін.)
- Але наше сонечко щось сумне, без променів. Для того, щоб воно нам посміхалося, потрібно виконати завдання і прикріпити промінець.
ІV. Робота над темою уроку
1. Виконання вправ – ігор:
Гра «Упіймай звук » [с], [ш]
У дітей сигнальні картки з буквами Ш або С.
Учитель називає слово, якщо в ньому є звук [ш], учні «сигналять» картками з буквою Ш; якщо в слові є звук [с] – картками з буквою С.
Гра «Вередливий звук»
- Жив – був у словах звук. Завередував він і втік. Потрібно звук спіймати і поставити на місце [с], [ш].
(С)ело, (с)он, (с)амокат,(ш)пак, (ш)кола, (с)ир,(ш)ило, (ш)ар, (с)ніг, (ш)афа, (с)ин, (ш)ия, (ш)околад, (ш)торм, (с)ова.
Після кожного завдання діти, які правильно відповідали,
викладають жовту маленьку смужечку – промінчик у себе на парті.
2. Виконання завдання
Змінити за зразком
Учитель звертає увагу на чітку вимову звуків [с], [ш]
подушка – …, насос – … .
2) Гра з м'ячем
3. Звуконаслідування
- Вітер так дув, що переплутав нам усі букви в словах. Потрібно скласти і прочитати слова.
Діти складають словосполучення, а з одним із них на вибір – речення
Истял (листя) шиє;
Ашми (миша) шумить;
Уабш (шуба) шкребе;
Ясббуа (бабуся) шипить;
Уагск (гусак) висить;
4. Фізкультхвилинка
Сонечко прокинулося, потягнулося,
У різні боки повернулося.
Потім весело всміхнулося,
Довкола озирнулося.
Стали квіти оживати,
Пташки пісеньки співати,
Діти стали танцювати,
Миле сонечко вітатати,
Наше сонечко,
- Наше сонечко посміхнулось і розбудило Лиса – пустуна.
На дошку виставляється казковий герой Лис, який тримає листа
- Де живе лис?
Відповіді дітей
Чистомовка:
Іс – іс – іс – лис у лісі ріс;
Ос – ос – ос – лис не їсть абрикос,
Шні – шні – шні – і не їсть він вишні.
- А що полюбляє їсти лис?
- Наш Лис – пустун проспав, у лісову школу не пішов, уроки прогуляв і не знає, як виконати домашнє завдання. Він просить нашої допомоги.
Завдання виконують за листом
5. Гра «Підбери схему»
На дошку вивішуються малюнки із зображенням фруктів та овочів
(абрикос, вишня, груша, персик, капуста) і картки зі звуковими схемами
Слід до кожного малюнка підібрати відповідну звукову схему.
- Яке слово зайве? (Капуста) Чому? (Овоч)
6. Самостійне виконання завдання
- Вставте потрібну букву (с, ш).
Пара..ут, ..ашко, ..ість, ..обака, ка..тан, п..ениця, у..мі..ка, ..оня..ник, па..ту..ок, рома..ка.
7. Робота з деформованими реченнями (робота в парах)
- Складіть прислів'я і поясніть, як ви розумієте їх зміст.
1. Сховаєш, не, правду. (Правду не сховаєш.)
2. Розум, гроші, купиш, не, за. (Розум за гроші не купиш.)
3. Більше, менше, діла – слів. (Більше діла – менше слів.)
4. Шабля, ранить, а слово, голову – душу. (Шабля ранить голову, а слово – душу.)
5. З, добрим, добре, й поживеш – переймеш. (З добрим поживеш – добре й переймеш.)
8. Гра «Зміни Ш на С»
Миска – мишка, каска - ..,каса - .., вас - .., нас - .., сум - .., сапка - .., кіска - .
- Лис – Пустун дякує вам за допомогу. Обіцяє уроки не прогулювати.
Кожен учень отримує від Лиса по жовтому кружечку
V. Підсумок уроку
Робота в групах
Допоки діти записують, учитель працює індивідуально з учнем над промовлянням скоромовки:
Шишки на сосні, шашки на столі.
VІ. Підсумок роботи
1