КЗ «Краснопавлівський ЗДО (ясла-садок) комбінованого типу «Оленка»
Лозівської міської ради Харківської області»
Інтегроване заняття
з комунікативно-мовленнєвої
та сенсорно-пізнавальної діяльності
на тему «Допоможемо їжачкові»
Вихователь:
Бондаренко О.М.
2022р
Програмовий зміст: розширити знання дітей про диких тварин, вчити правильно називати тварин та їх дитинчат; закріпити поняття "один", "багато", знання про геометричні фігури: об’ємну (куля), площинні (круг, квадрат); за допомогою дотиково-рухового та зорового аналізаторів порівнювати предмети за розміром, висотою та шириною. Збагачувати словник дітей словами "зайченя", "білченя", "лисеня", "вовченя", "широкий", "вузький". Формувати вміння будувати з цеглинок ЛЕГО містки: широкий короткий (викладання цеглинок попарно), вузький довгий (викладання цеглинок одна за одною).
Розвивати комунікативне мовлення, вміння відповідати на запитання; пам'ять, увагу, уяву; дрібну моторику рук.
Виховувати культуру спілкування, любов до природи, дбайливе ставлення до тварин.
Матеріал: картинки із зображенням тварин та їхніх дитинчат, великих і маленьких морквинок та ялинок; площинні зображення будиночків лисички та вовчика, геометричні фігури квадрат, круг; конструктор ЛЕГО, шишки та горішки різного розміру; декорація лісу (штучні ялинки, дупло, річка, вузький та широкий місток).
Хід заняття:
І. Організаційна частина.
1. Психогімнастика «Я всміхаюсь сонечку» (привітання у колі)
Вихователь: Малята, всі у коло ставайте один одного вітайте!
Я всміхаюсь сонечку
Здраствуй, золоте,
Я всміхаюсь квіточці
Хай вона росте!
Я всміхаюсь зимоньці:
насипле хай сніжка
Я всміхаюсь друзям всім:
Зичу їм добра.
2. Сюрпризний момент.
Чути плач дитинча.
Вихователь: Діти, послухайте, хто це плаче?
Вихователь разом з дітьми знаходить Їжачка, який загубився.
Вихователь: Їжачок, чому ти плачешь?
Діти: В лісі.
Вихователь: Малята, давайте допоможемо, Їжачкові знайти його будиночок.
Діти йдуть по уявному лісу.
ІІ. Основна частина.
1.Загадка
Вихователь: Дітки, я знаю, що нас тут хтось чекає? Я вам зараз загадаю загадку і ми дізнаємось хто це:
Білий кожушок,
пара довгих вушок
Скорий побігайчик
А зветься він ? ( зайчик)
Вихователь на мольберті виставляє картинку із зображенням великого
та маленького зайчика.
Вихователь: Ви молодці, правильно відгадали, але Зайчик тут не один.
Діти: Маленький зайчик.
Вихователь: Як зветься дитинча Зайчика?
Діти: Зайченя
Вихователь: Так
Вихователь: Зайчик який?
Діти: Великий.
Вихователь: А зайченя?
Діти: Маленьке.
Вихователь показує дітям
площинне зображення морквинок різного розміру.
Вихователь: Зайчики бігли додому і розсипали свої морквинки.
2. Вправа «Зайчики та морквинки»
Вихователь: Велика морквинка буде кому?
Діти: Зайчику.
Вихователь: А зайченяті яку треба дати морквинку?
Діти: Маленьку.
Вихователь: Скільки великих морквинок?
Діти: Одна.
Вихователь: А маленьких?
Діти: Багато.
Вихователь: Давайте порахуємо скільки маленьких морквинок.
(діти рахують)
Діти: Три.
Вихователь: Зайчики вдячні вам за допомогу і хочуть з вами потанцювати.
3. Музична руханка «Зайці танцювали»
Діти разом з вихователем виконують рухи.
Вихователь показує площинне зображення ялинок дітям.
Вихователь: Діти що це?
Діти: Ялинки.
Вихователь: це які ялинки за розміром?
Діти: Маленькі.
Вихователь: А це які?
Діти: Великі.
Вихователь: Скільки великих ялинок?
Діти: Одна.
Вихователь: А маленьких?
Діти: Багато.
Вихователь: Хто живе під великою ялинкою?
Діти: Великий зайчик.
Вихователь: А під маленькими ялинками?
Діти: зайченя.
Вихователь: Скільки великих ялинок?
Діти: Одна.
Вихователь: А маленьких?
Діти: Багато.
Вихователь: Велика ялинка, яка за висотою?
Діти: Висока.
Вихователь: А маленькі?
Діти: Низькі.
Вихователь: Ми з вами заховали зайчиків під ялинки, щоб їх не знайшов вовк.
Вихователь: - А ми разом з Їжачком вирушаємо далі.
Діти їдуть з вихователем. Підходять до дерева з дуплом.
4. Загадка
Вихователь: Малята, щоб дізнатися хто тут живе давайте відгадаємо загадку:
Є горішки і грибочки
у дуплі на мотузочку
Плигаю по гілочкам
Я руденька ...(білочка)
Вихователь: Так, це білочка. А якого вона кольору?
Діти: Руда
Вихователь показує картинку Білки та білченя.
Вихователь: Це матуся Білка. А як будуть звати дитинча білки ?
Діти: Білченя.
Вихователь: Білченя бігало, стрибало та розсипало усі запаси, які матуся Білка приготувала на зиму: всі шишки і горішки змішалися. Нам треба розкласти їх по кошикам.
5. Вправа « Шишки, горішки». Сортування
Діти розкладають по окремим кошикам шишки та горішки.
Вихователь: Молодці дітки, ви дуже допомогли білочці.
Вихователь: А які за розміром у нас є горішки ?
Діти: Великі, маленькі.
Вихователь: Я пропоную вам узяти по одному великому горішку і пограти разом зі мною.
Діти беруть у руки по одному горішку.
6. Самомасаж «Горішок»
Цей горішок - фантазер
Він - чудовий масажер
(довільними рухами покотити горіх по долоні)
Візерунчатий бочок
розкриває кулачок
Міцно ти його здави
Свою силу прояви.
(Почергово стискати горіх у лівій та правій долоні)
Вихователь: Малята, на яку об’ємну геометричну фігуру схожий горішок? Діти: Куля.
Вихователь: Добре діти, молодці. А нам треба вирушати далі.
7. Загадка
Вихователь: На нас ще хтось чекає.
У лісі темному живе
Довгий хвіст пухнастий має
Їй на місті не сидиться А зовуть її….(Лисиця).
Вихователь: Вірно, дітки, це лисичка.
8. Дидактична гра "Добери віконц"
Вихователь: У лисички є друг Вовчик –братик. Вовчик та лисичка побудували собі хатинки, але живуть вони в них не самі. Давайте розглянемо картинки.
(показую картинки із зображенням лисиці та лисенят, вовка та вовченят)
Вихователь: Подивіться, дітки, це матуся лисиця, а це її дитинча маленьке лисеня. Це тато вовк, а його дитинча звуть маленьке вовченя.
У звіряток гарні будиночки, але чогось бракує… Малята, чого не має у будиночках?
Діти: віконечок.
Вихователь: Я знаю, що лисичка хоче для свого будиночка круглі віконечка, а братик -вовчик – квадратні. Допоможемо звірятам зробити віконечка?
Для лисички робимо круглі віконця, а для вовчика – квадратні.
Діти виконують завдання, викладаючи на будиночках, віконця
відповідної форми. За потреби допомагаю дітям виконувати завдання.
Закріплюю з дітьми назви геометричних форм.
Вихователь: Дітки, нам лисичка дуже дякую за допомогу. Тепер у них з вовчикам у будиночках буде світло і затишно, а їх діткам буде гарно гратися. А ми з вами попрощаємося із звірятами та підемо далі шукати будиночок Їжачка.
Підходимо до річечки.
Вихователь: Дітки, куди ми з вами прийшли?
Діти: до річки.
Вихователь: А скажіть через цю річку ми зможемо перейти?
Діти: ні.
Вихователь: А чого ми не можемо перейти?
Діти: місточка немає.
Вихователь: А я знаю, що нам треба зробити. У нас з вами є цеглинки ЛЕГО.
Давайте ми збудуємо з них два місточка. Один широкий для нас, а другий вузенький для Їжачка.
9. Конструювання з ЛЕГО – цеглинок
Діти будують два містки.
Один вузенький і довгий, другий широкий і короткий.
Діти підходять разом з вихователем до річки, на якому лежить широкий
і вузький місточки
Вихователь: Діти, що ви бачите на річці?
Діти: Містки
Вихователь: Дітки, скажіть, який оцей місточок завширшки?
Діти: широкий.
Вихователь: а цей?
Діти: вузький.
Вихователь: Діти а хто у нас піде по вузенькому місточку?
Діти: Їжачок.
Вихователь: А нам з вами зручно буде йти по вузенькому місточку?
Діти: ні.
Вихователь: А по якому нам буде зручно йти?
Діти: По широкому.
Вихователь: А якщо ми підемо по вузькому, що може з нами статися?
Діти: ми впадемо у воду.
Пропоную дітям пройти по широкому містку, а Їжачка провести по маленькому. Діти йдуть через широкий місток, а Їжачок по вузькому.
Всі підходять до будиночка Їжачка.
Вихователь: Дітки, ми з вами допомогли Їжачкові знайти дорогу до його хатинки. Він дуже радий і щиро дякує нам за допомогу і пригощає нас яблучками.
ІІІ. Заключна частина.
Підсумок.
Вихователь: А кому ми сьогодні допомагали? ( Їжачкові)
А куди ми з вами в подорож ходили? (в ліс)
А кого ми бачили в лісі? ( зайчика, лисичку, білочку)
Дітки, я вам дуже вдячна. Ви були уважні, допомагали нашим звірятам. Ви у мене молодці.