В картинній галереї
(Заняття з малювання в старшій групі)
О.О.Білоус,
керівник гуртка ДНЗ №9
Мета: продовжувати знайомити дітей з творчістю народної художниці М.Приймаченко, з незвичайним та фантастичним світом казкових квітів і звірів та з творчістю сучасної української художниці Є.Гапчинської та її рожевощокими ангелятами. Викликати у дітей бажання малювати за мотивами творів М.Приймаченко та Є.Гапчинської. Розвивати у дітей творчість, фантазію, самостійність, художній смак. Виховувати патріотичні почуття та гордість за свою країну; інтерес до творчості українських художників.
Матеріал: репродукції картин М.Приймаченко та Є.Гапчинської, тоновані аркуші паперу для кожної дитини, різнокольорові гуашеві фарби, пензлики, склянки з водою, серветки.
Хід заняття
Діти заходять в художню студію, вітаються з гостями.
-Діти, сьогодні я вас запрошую відвідати картинну галерею. Так як у кожному музеї, картинній галереї є екскурсовод – це людина, яка знайомить, розповідає про експонати та картини виставки, тому екскурсоводом буду я, а допоможе мені в цьому Аня, вона також спробує себе у ролі екскурсовода.
Підійдіть ближче, станьте зручно і розгляньте картини (розгляд картин М.Приймаченко та Є.Гапчинської)
-Ви вже знайомі з цими картинами, тому пригадайте хто їх написав (відповіді дітей). А Аня розповість про творчість М.Приймаченко.
-Так, ці картини написала відома українська народна художниця Марія Приймаченко. Вона була велика фантазерка, в неї була багата уява, тому художниця малювала фантастичних, дивовижних звірів та птахів, таких, як в природі не існує.
Свої картини майстриня підписувала цікавими підписами: «Ви, люди, на цього звіра подивіться і за мир боріться», «Куріпочки пляшуть і хліб пашуть», «Баран, баран круторогий, закрутив собі роги та й гуляє по дорозі».
-А тепер розгляньте ось ці картини. Що зображено на цих картинах? Хто написав ці картини? (відповіді дітей)
-Так, ці картини з пухкими потішними напівдітками-напівянголятками написала сучасна українська художниця Євгенія Гапчинська. Є.Гапчинська проживає у Києві і далі створює свої нові роботи. Дивлячись на ці роботи важко стримати посмішку. Ці картини випромінюють тепло, щирість, ніжність.
-Діти, коли подивитись на картини художниць М.Приймаченко та Є.Гапчинської здається, що вони зовсім різні. Але насправді вони мають багато спільного, хоч і в кожної свій стиль малювання. Обидві художниці великі фантазерки, тому вони і малюють у своїх картинах незвичайних героїв.
Євгенія Гапчинська так само як Марія Приймаченко любить підписувати свої картини смішними, по-дитячому наївними репліками. Картина із зображенням дівчинки, яка дивиться на сім маленьких акваріумів, а вгорі напис: «Сім рибок – сім бажань». Або ще картина, де обіймаються двоє рожевощоких товстеньких янголят із крильцями – і підпис: «Я тебе впіймав!» Діти, а ще художники на своїх картинах ставлять підпис – автограф.
Ось ми і відвідали картинну галерею. Сподобались вам картини, які ми розглядали? А зараз я хочу запропонувати вам спробувати себе в ролі художників-фантазерів. Ми з вами вміємо малювати різних птахів, звірів, людей, квіти акварельними та гуашевими фарбами і тому я пропоную вам домалювати те, що не домалювали художники.
Розгляньте заготовки ваших майбутніх картин, здогадайтеся з картини якої художниці зроблена ця заготовка. І я вам пропоную створити свою власну картину і поставити на ній автограф.
Діти виконують свої роботи під спокійну музику. Після закінчення заняття запропонувати дітям дати назву своїй картині. А коли картини підсохнуть ми організуємо виставку ваших робіт на виставковому стенді.