Оцтова кислота (етанова кислота) – це їдка гігроскопічна органічна сполука, слабка насичена 1-основна кислота з групи карбонових. Має рідкий стан, колір відсутній, запах – різкий специфічний, смак – кислий. У воді розчиняється без обмежень, механічних домішок не має. Вбирає вологу із зовнішнього середовища. Формула – CH3COOH.
70-80% водний розчин оцтової кислоти називають оцтовою есенцією (уксусная эссенсия), а 3-6 (9%)% - оцтом. Водні розчини оцтової кислоти широко використовуються в харчовій промисловості (харчова добавка E-260) і побутової кулінарії, а також у консервуванні. Оцтова кислота часто використовується як розчинник.
Токсична дія добавки Е-260 на організм людини залежить від ступеня розбавлення оцтової кислоти водою. Небезпечним для здоров'я і життя вважаються розчини, в яких концентрація оцтової кислоти вище 30%. Висококонцентрована оцтова кислота при зіткненні зі шкірою і слизовими оболонками може викликати сильні хімічні опіки.
Солі та ефіри оцтової кислоти називають ацетатами.
ацетилсаліцилову кислоту застосовують для полегшення болю і станів, які супроводжуються гарячкою, таких як застуда, для зниження температури і послаблення болю у суглобах та м’язах.
У ПРОДАЖУ БУВАЄ КІЛЬКА ВИДІВ ОЦТУ .
Іноді у продажу бувають молдавські оцти, винний і столовий
також український фруктовий оцет - в них додані вина або соки і міцність їх (по
Ø Полоскання випраних бавовняних тканин в воді з невеликою добавкою оцтудуже освіжає малюнок на тканині. Кольорові бавовняні шкарпетки перуть у гарячій воді з додаванням оцту (одна столова ложка на літр води). Якщо запрану бавовняну білизну добре замочити в теплому (30-40 0 С) розчині оцту (чайна ложка оцту на літр води), воно добре відіпрати.
Ø Пляма на сукню від ягід смородини, полуниці або малини спочатку протріть сумішшю рівних частин оцту і
лимонного соку, а потім виперіть плаття як звичайно.Плями сечі можна вивести, опустивши забруднену ділянку тканини приблизно на годину в розчин двох столових ложок оцту в літрі води.
ОББИВКУ М'ЯКИХ МЕБЛІВ (КРІСЕЛ, ДИВАНІВ) СЛІД ЧИСТИТИ ПИЛОСОСОМ АБО ВИБИВАТИ ЧЕРЕЗ БАВОВНЯНУ ТКАНИНУ, ЗВОЛОЖЕНУ РОЗЧИНОМ ОЦТУ (СТОЛОВА ЛОЖКА НА ЛІТР ВОДИ).
ЩОБ ДОВШЕ ЗБЕРЕГТИ СОКОВИТИЙ КОЛІР КИЛИМА, РЕГУЛЯРНО ПРОТИРАЙТЕ ЙОГО ГАНЧІРКОЮ, ЗМОЧЕНОЮ ВОДОЮ З ОЦТОМ , ЯК У ПОПЕРЕДНЬОМУ РАДІ.
У воді, яка містить трохи оцту , буряк при варінні не втрачає свого кольору, а картопля не темніє. Щоб при чищенні картоплі шкіра на руках не темніла, змочіть їх перед чищенням оцтом і дайте висохнути.
Слід знати, що саме звичайний столовий оцет чудово збереже консервацію тривалий час, поліпшивши смак і внісши невелику дивну кислинку.
Перед ремонтом віконних рам змочіть скло оцтом після закінчення роботи фарба яка потрапила на скло легко відмиється. Плями бруду на шибках і на дзеркалах легко змиваються теплим розчином оцту (дві столові ложки на літр води).
Змішавши 25% - ний розчин желатину з рівною кількістю оцтової есенції, отримаємо хороший клей для фарфору і фаянсу. підлога довше збереже свіжість і блиск, якщо після того, як фарба повністю просохне, вимити її водою з оцтом .
Якщо ви миєте голову не шампунем, а туалетним милом, на волоссі залишається важко видаляється тонка плівка кальцієвих солей жирних кислот. Сполосніть волосся водою з оцтом (столова ложка на п'ять літрів води), плівка зникне, і волосся стане м'яким і блискучим. Після цього вони добре розчісується.