Тема. ЗАСТОСУВАННЯ РІЗНИХ СПОСОБІВ РОЗКЛАДАННЯ МНОГОЧЛЕНІВ НА МНОЖНИКИ
Мета: формувати навички застосування різних способів розкладання многочленів на множники до розв’язування вправ; продовжувати знайомство учнів зі сферою застосування розкладання многочленів на множники; розширити кругозір учнів;розвивати у них пізнавальну активність, культуру математичного мовлення й записів; виховувати зацікавленість у пізнаванні нового, наполегливість, працьовитість.
Обладнання: дошка, ноутбук,проектор,набір слайдів, підручник.
Хід уроку
Закінчити формули: слайд
а2 – в2 = (а - в)(а + в); (а – в)2 = а2 – 2ав + в2;
(а + в)2 = а2 + 2ав + в2; (а – в)(а + в) = а2 – в2;
а2 + 2ав + в2 = (а + в)2; а2 – 2ав + в2 = (а - в)2;
(а + в)(а2 – ав + в2) = а3 + в3; (а - в)(а2 + ав + в2) = а3 – в3;
а3 –в3 = (а - в)(а2 + ав + в2); а3 + в3 = (а + в)(а2 – ав + в2).
Два учні біля дошки виконують вправу: «Встанови відповідність».
Решта учнів виконують вправу: заповни пропуски (слайд).
3аповніть пусті клітинки:
![]()
![]()
![]()
а)( –15а )( + ) )=4с2 – ;
![]()
б)(10m2 –)(+ 2 n3) =100m4 – 4n6;
![]()
![]()
в) ( +)2 = 100у2 +60с3у + ;;
![]()
д) (2b – а)2 = – 4bа + .
Обчислюємо швидко.
352-252=(35-25)(35+25)=10*60=600;
61*59=(60+1)(60-1)=602-12=3600-1=3599;
1072-2*107*67+672=(107-67)2=402=1600;
152+52+150=(15+5)2=202=400;
Вправа «Розгадай кросворд» (слайд).
x2-16x+64 = x2-16, x2-3x+7x-21-x2 = 3979,
-16x = -16-64, -3x+7x = 3979+21,
-16x = -80, 4x = 4000,
х = 5. x =1000.
3) 4y2-(2y+5)2=-385, 4) (a+5)(a-1)-a2+4a=315,
4y2-4y2-20y-25=-385, a2-a+5a-5-a2+4a=315,
-20y= -385+25, 8a=315+5,
-20y= -360, 8a=320,
y=18. a=40.
5) (x-9)(x+9)-(x-3)2=30, 6) Як називається сума кількох
x2-81-x2+6x-9=30, одночленів? (Многочлен)
6x=30+81+9,
6x=120, 7) Рівність, правильна при
x=20. будь-яких значеннях змінних
називається... (Тотожність)
Блез Паскаль--- відомий математик, фізик, філософ, письменник сучасник Декарта і Ферма. Слайд.
Це була дивовижна людина. 12-річним хлопчиком він доводить неймовірний факт: у будь-якому трикутнику сума всіх трьох кутів разом складає два прямі кути (зараз ми сказали б 180о). У 16 років він здійснив справжнє наукове дослідження: відкрив нові властивості конічних перерізів. У 23 роки він завершив виснажливу роботу над першою в світі арифметичною машиною, за допомогою якої можна було виконувати дію додавання та віднімання. Саме завдяки цьому в інформатиці одна з мов програмування названа його іменем. А крім цього роботи з фізики, комбінаторики, філософські роздуми та багато іншого.
Давайте запишемо два степені суми двох чисел – нульову і першу: (a+b)0=1;
(a+b)1=a+b.
Випишіть тільки коефіцієнти, причому розташуйте їх у вигляді трикутника: 1
1 2 1
1 3 3 1
Можна побачити, що “сторони” цього трикутника складені із одиниць, а числам, які стоять всередині трикутника, притаманна властивість. Яка? (Кожне число можна подати у вигляді суми чисел, які стоять над ним у попередньому ряду праворуч і ліворуч:
3=1+2; 2=1+1.)
Спробуйте дописати наступні рядки і записати формулу четвертого степеня двочлена:
(a+b)4 =a4+4a3b+6a2b2+4ab3+b4.
Піднесіть двочлен до п’ятого степеня, використовуючи вказані властивості:
(a+b)5 =a5+5a4b+10a3b2+10a2b3+5ab4+b5.
Знайдіть значення виразу c4+4c3d+6c2d2+4cd3+d4, якщо с= 1,8; d=0,2.
Якщо c=1,8; d=0,2, то c4+4c3d+6c2d2+4cd3+d4= (c+d)4==(1,8+0,2)4=24=16.
Розв’яжіть рівняння: (х-1)3=х2(х-3).
Х3-3х2+3х-1=х3-3х2;
3х=1; х=
.
Задача. Знайти три послідовних натуральних числа, якщо добуток першого і другого чисел на 31 менший за квадрат третього.
Розв’язання.
1 число а; 2 число а+1; 3 число а+2.
а(а+1)+31=(а+2)2;
а2+а+31=а2+4а+4;
а2+а-а2-4а=4-31;
-3а=-27;
а=9.
Відповідь:9;10;11.
Доведіть, що вираз (n+1)2-(n-1)2ділиться на 4.
Вправа 870 виконуємо самостійно по варіантах.
Домашнє завдання: № 862(2,4), №871(2).